– PAD PO 100 DNIACH – WALKA O ZAMKNIĘCIE WŁADZY W TRÓJKĄCIE KACZYŃSKI – DUDA – SZYDŁO Z POŚWIĘCENIEM POPULARNOŚCI – piszemy na 300POLITYCE: Celem Dudy, nawet kosztem utraty jakiejś części własnej popularności jest ograniczenie najściślejszego ośrodka władzy do osi Kaczyński-Duda – Szydło, tak, by nie pojawił się żaden inny uczestnik tej układanki. Z tego punktu widzenia – twardej polityki, a nie pięknoduchowskich wizji to raczej udane dla Dudy pierwsze sto dni.
https://300polityka.pl/news/2015/11/16/pierwsze-100-dni-dudy-kosztem-popularnosci-wygrana-dzis-gra-o-zamkniecie-wladzy-w-trojkacie-kaczynski-pad-szydlo/

— BEZPIECZEŃSTWO OSIĄ EXPOSE – piszemy na 300: Jak dowiaduje się 300POLITYKA, motywem przewodnim całego expose będzie bezpieczeństwo. To właśnie bezpieczeństwo będzie słowem, które później w analizach całego przemówienia ma pojawiać się najczęściej. Jak podkreślają nasi rozmówcy, Szydło dużo czasu poświęci kontekstowi międzynarodowemu, terrorystycznemu ale – podobnie, jak w kampanii – bezpieczeństwo ma też pojawić się w innych odmianach, jak zdrowotnym czy socjalnym. https://300polityka.pl/news/2015/11/16/pis-wraca-do-kampanijnego-stylu-w-przygotowaniach-do-expose-ktore-bedzie-skoncentrowane-na-bezpieczenstwie/

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
TNS po wyborach: PiS z ponad dwukrotną przewagą nad PO, która ma 17%
Schetyna wraca na stanowisko szefa Komisji Spraw Zagranicznych
Sejm o 21:00 wznowi obrady i zajmie się utworzeniem Ministerstwa Energetyki
Andrzej Dera nowym ministrem prezydenckim
Rząd Beaty Szydło zebrał się w KPRM
Kosiniak-Kamysz: Mam nadzieję, że współpraca z rządem będzie wyglądała inaczej niż pierwsze 2 dni w Sejmie
PAD przypomina motto kampanii prezydenckiej i parlamentarnej i zapewnia: Dotrzymamy zobowiązań
Szydło po zaprzysiężeniu: Rząd będzie pochylał się nad sprawą każdego obywatela
Waszczykowski o uchodźcach: Chcemy przestrzegać zobowiązań podjętych przez poprzednie rządy
https://300polityka.pl/live/2015/11/16/

— KOWNACKI ZAMIAST MACIEREWICZA: “Jutro debiut rządu PiS w Brukseli. Na spotkaniu ministrów obrony ma pojawić się wiceminister Bartosz Kownacki” – napisała na TT Magdalena Sobkowiak, korespondentka TVP w Brukseli.

****

#DZIŚ WIECZOREM:

— ZBIGNIEW ZIOBRO O POWROCIE DO RESORTU: Nie było żadnego tryumfu, żadnej satysfakcji. Była raczej świadomość ciężkiej pracy.

— ZIOBRO O LOSOWANIU SĘDZIÓW: Nie było we mnie woli by być ministrem, była determinacja, by zmienić polski system sprawiedliwości. Jedna z pierwszych zasad, którą wprowadzimy: by sędziowie byli wskazywanie na zasadzie losowania. Nie chcemy, by sędziowie byli wskazywani palcami, jak w przypadku Mariusza Kamińskiego. Chcemy sprawić, by nigdy w przyszłości tak się nie wydarzyło. My musimy mieć gwarancje, że sąd będzie bezstronny i obiektywny.

— ZIOBRO O JANIE BURYM: Jeżeli np. pan Bury trafi przed sąd, to byłoby dobrze, gdyby nie było tak, że ktoś wyznaczy sąd.

— O WYROKU NA MARIUSZU KAMIŃSKIEGO: Skandaliczny, niczym nieuzasadniony.

— O PROKURATURZE I ŚLEDZTWIE SMOLEŃSKIM: Była pod presją rządu, prokuratura działała w określonych realiach. Warto dać czasami szansę, by prokuratorzy spojrzeli na sprawę jeszcze raz.

— O TYM, KIEDY BĘDZIE PROJEKT POŁĄCZENIA PROKURATURY I MINISTERSTWA : Tak zwana niezależność prokuratury spowodowała, że stała się narzędziem do umarzania spraw, zamiast zajmować się ofensywnym ich rozwiązywaniem. Projekt jest w zasadzie gotowy. Musi być zaakceptowany przez panią premier, skonsultowany politycznie.

*****

#WYWIAD POLSATU:

— BEATA SZYDŁO NA PYTANIE DOROTY GAWRYLUK, KIEDY WYGŁOSI EXPOSE: Chcę wygłosić jak najszybciej. Dlatego, że uważam, że sytuacja w Polsce – ale przede wszystkim w Europie – jest tak napięta, że dobrze by było, gdyby rząd miał już pełną legitymację do tego, żebyśmy mogli podejmować decyzje. Wypadki są bardzo dynamiczne. Jest coraz więcej informacji, że będą spotkania ministrów na poziomie europejskim. Trzeba, żebyśmy byli z taką pełną legitymacją. Postaram się, żeby było jeszcze w tym tygodniu. Jak najszybciej.

— O EXPOSE: Do piątku myślałam, że to będzie zupełnie inne expose. Kiedy się do niego przygotowywałam, kiedy rozmawialiśmy z ministrami, tak sobie wyobrażaliśmy, że główny nacisk to będzie rozmowa o gospodarce, o rozwoju, o tym, co jest dla nas najważniejsze. Ale od piątku sytuacja uległa zmianie i sprawy się przedefiniowały. Dla każdego obywatela w Polsce, dla nas, najważniejsze jest bezpieczeństwo.

— ROZWIĄZANIA NARZUCANE PRZEZ POLITYKÓW EUROPEJSKICH NIE ODPOWIADAJĄ RZECZYWISTOŚCI – SZYDŁO O UCHODŹCACH: Kiedy była debata w parlamencie, Jarosław Kaczyński powiedział: bardzo wyraźnie: pomoc humanitarna – tak, trzeba rozwiązywać problemy, natomiast musimy mieć refleksję, czy propozycja, która została narzucona przez UE jest propozycją dobrą (…) Rozwiązania narzucone przez polityków europejskich nie odpowiadają rzeczywistości.

— HONORUJEMY DECYZJE, KTÓRE ZAPADAJĄ NA POZIOMIE UNII – SZYDŁO DALEJ: Honorujemy te decyzje, które zapadają na poziomie UE, ale uchodźcy, którzy uciekają przed zagrożeniem życia, politycznie to inna kwestia, a inna kwestia to ci, którzy uciekają ze względów ekonomicznych. I jeszcze inna kwestia to, czy wśród tych uchodźców nie ma tych, którzy powodują zagrożenie. Honorujemy wszystkie zobowiązania, ale najważniejsze dla nas jest bezpieczeństwo naszych, polskich obywateli. Jeśli te zobowiązania będzie można zrealizować pod warunkiem bezpieczeństwa, to będziemy je honorować. Ale nigdy nie zgodzimy się na to, by bezpieczeństwo Polaków było zagrożone.

— BĘDZIEMY JEŹDZILI NA UNIJNE SPOTKANIA MINISTRÓW – ZAPOWIADA SZYDŁO: Rozpoczyna się cykl spotkań ministrów. Będzie w piątek spotkanie ministrów spraw wewnętrznych. Będzie w nim brał udział minister Mariusz Błaszczak. Będziemy aktywnie brali udział we wszystkich tych spotkaniach – nie tak, jak poprzedni rząd. Przypomnę, że minister Piotrowska nie jeździła na takie spotkania. My będziemy jeździć i uczestniczyli, rozmawiali.

— O PROGRAMIE 500 ZŁ NA DZIECKO: Jedną z pierwszych ustaw, którą przeprowadzimy, to ustawa 500+, czyli 500 zł na dziecko. Ten program jest przygotowany, ustawa jest przygotowana. Chcemy, żeby program zaczął funkcjonować w przyszłym roku – ustawa będzie złożona w najbliższym czasie. To wszystko będzie zależało od tego, jak będzie procedował Sejm – ale wierzę, że bardzo szybko. Chcemy, żeby ten program ruszył na początku przyszłego roku, w I kwartale.

— O FINANSOWANIU PROGRAMU 500 ZŁ: W tej chwili minister Szałamacha bardzo intensywnie pracuje nad projektem budżetu. Liczy. Program Rodzina 500+ jest już wyliczony i zabezpieczony. Ten program na pewno tutaj będzie realizowany z pełną konsekwencją.

— MUSIMY KONCENTROWAĆ SIĘ NA PRACY – SZYDŁO DALEJ: Dewizą naszego rządu jest praca i pokora. Dzisiaj, kiedy rozmawialiśmy z ministrami, powtórzyłam na posiedzeniu to samo: musimy koncentrować się na pracy, być pokorni wobec naszych wyborców, ale też wobec wyzwań i uczciwie pracować. Dzisiaj potrzebne jest takie podejście do tego zrozumienia, że przeciętny obywatel, który przychodzi do jakiegokolwiek urzędu, musi wiedzieć, że on tam przychodzi i ktoś rzeczywiście pochyla się nad jego problemem, a nie tylko stara się go pozbyć.

— NA KONIEC O RZĄDZIE: Ten rząd to drużyna PiS, Zjednoczonej Prawicy, Beaty Szydło. Chciałabym, żeby to była drużyna Polek i Polaków.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— KAMIL DZIUBKA: To był symboliczny koniec 8 lat władzy PO.

— PAD CYTUJE LECHA KACZYŃSKIEGO.

— DZIUBKA O LECHU KACZYŃSKIM: Nawiązań do nieżyjącego prezydenta było więcej.

— KAMIL DZIUBKA O EKSPRESOWYM TEMPIE TWORZENIA RZĄDU: Rząd powstał wyjątkowo szybko, bo w trzy tygodnie po wyborach. Tempo było wręcz ekspresowe. Bezpieczeństwo ma być priorytetem nowego gabinetu. Wszystko wskazuje na to, że expose już w środę.

— ZAPOWIEDŹ MATERIAŁU MICHAŁA SIEGIEDY O PRIORYTETACH RZĄDU: Podatki, praca, rolnictwo, energetyka. O zmianach w jakich obszarach usłyszymy w expose Beaty Szydło? Niewykluczone, że zostanie wygłoszone w najbliższą środę. Z PiS-u słychać, że nie będzie nieoczekiwanych zwrotów, a premier powtórzy najważniejsze założenia znane już z kampanii. Mamy jednak poznać harmonogram wprowadzania tych zmian.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— NOWA EKIPA WYRAŹNIE PRZYSPIESZA – DARIUSZ OCIEPA Z SEJMU: Pierwsze godziny [nowego rządu] są niezwykle pracowite, bo jeszcze dzisiaj o 21:00 nowi ministrowie przyjadą do Sejmu – oczywiście na czele z premier Beatą Szydło. Ci ministrowie, którzy są jednocześnie posłami, zajmą się także nowelizacją ustawy o działach. Chodzi o taką zmianę przepisów, która umożliwi powołanie nowego Ministerstwa Energetyki. Ale to, na co przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, to na tempo. Nowa ekipa wyraźnie przyspiesza.

— OCIEPA DALEJ O EKSPRESOWYM TEMPIE I ROZMOWIE PAD Z SZYDŁO: Tempo rzeczywiście jest ekspresowe. Zaledwie 4 dni temu odbyło się pierwsze posiedzenie Sejmu. Sama uroczystość [w Pałacu Prezydenckim] też przebiegała sprawnie. Najwięcej – 20 sekund – prezydent poświęcił ministrowi spraw zagranicznych Witoldowi Waszczykowskiemu. Z premier Szydło rozmawiał krócej. Rozmowa została podsumowana – co wnioskujemy z ruchu warg – hasłem “damy radę”.

— KACZYŃSKI NAJBARDZIEJ BYŁ ZADOWOLONY PODCZAS SKŁADANIA PRZYSIĘGI PRZEZ ZIOBRĘ – OCIEPA DALEJ: Prezes PiS nie zajmował dziś już tak eksponowanego miejsca, jak podczas piątkowej uroczystości desygnowania. Stał w rogu, między kolumnami, a najbardziej zadowolony był podczas składania przysięgi przez Zbigniewa Ziobrę.

— OCIEPA O BRAKU FLAGI UE W KPRM: To, co rzucało się już przy samym wejściu do Kancelarii [Premiera], to brak flagi UE. Wśród licznych biało-czerwonych.

— PIOTROWSKA Z BŁASZCZAKIEM PONAD GODZINĘ ROZMAWIAŁA O BEZPIECZEŃSTWIE POLSKI – GRZEGORZ KĘPKA SPRZED KPRM: Według moich informacji, uroczystości [przejmowania ministerstw] już się zakończyły. W wielu ministerstwach miały charakter symboliczny czy kurtuazyjny. Trwały kilka, kilkanaście minut, ale w niektórych nieco dłużej – jak np. w MSW, gdzie Teresa Piotrowska z Mariuszem Błaszczakiem o bezpieczeństwie Polski rozmawiali przez ponad godzinę i w ogóle można powiedzieć, że temat bezpieczeństwa Polski, terroryzmu i zagrożeń dla Polski zdominowały tę inaugurację rządu Beaty Szydło.

— NA SZCZYCIE – zapowiedź Gugały: Premier Beata Szydło osiągnęła w tym roku wszystkie polityczne cele. Miała znaczący wkład w zwycięstwo wyborcze prezydenta Andrzeja Dudy oraz parlamentarny triumf PiS. Teraz zaczyna jeszcze trudniejsze zadanie – realizację programów przedstawionych podczas kampanii wyborczych.

— KRZYSZTOF ŁAPIŃSKI: Potrafi słuchać współpracowników, która oczywiście może mieć swoje zdanie, ale potrafi wysłuchać rad innych. Ba, potrafi także przekonać się do tych rad.

— LESZEK MILLER: Nikt nie rodzi się premierem. Takie umiejętności się nabywa.

*****

FAKTY TVN

— NOWY RZĄD – zapowiedź: To była polityczna i symboliczna zmiana warty. Symboli było mnóstwo: Muzeum Powstania, biało-czerwony “szydłobus” i wspólna deklaracja premier Beaty Szydło i prezydenta Andrzeja Dudy, że myślą przewodnią ich rządów będą słowa Lecha Kaczyńskiego. Nowa premier mówiła: sprawy ojczyzny będą dla nas najważniejsze. Czy równie ważne będą nawiązania do przeszłości?

— KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA: Teraźniejszość dopadła nowy rząd już na starcie. Takiego początku raczej nikt się nie spodziewał, tragedia w Paryżu przyćmiła radość pierwszego dnia. Ale oprócz teraźniejszości, rząd Beaty Szydło dał wyraźny sygnał, jak ważna będzie dla niego przeszłość. A zwłaszcza jeden człowiek. Uroczysty dzień nowa ekipa rozpoczęła od wizyty pod Muzeum Powstania Warszawskiego, dziele życia Lecha Kaczyńskiego. I to na jego dziedzictwo powołują się i prezydent, i premier.

— PREZYDENT DUDA I PREMIER SZYDŁO CYTUJĄ SŁOWA LECHA KACZYŃSKIEGO.

— KKZ: PIS PRZEJĘŁO PEŁNIĘ WŁADZY: Ustalenie składu nowego rządu trwało do wyborów. Wybrano ministrów i ustalono podział kompetencji. Dziś nowy rząd został zaprzysiężony i złożył przysięgę na wierność Konstytucji. W tym momencie rozpoczęła się przyszłość. PiS przejęło pełnię władzy w Polsce. Ma prezydenta, rząd i parlamentarną większość.

— PAD: Mam pełne poczucie współodpowiedzialności.

— KKZ: OPOZYCJA ZASTOSOWAŁA DZIŚ TARYFĘ ULGOWĄ`: Prezydent dopingował rząd, przypominając, że oczekiwania społeczeństwa i potrzeba zmian są ogromne. Opozycja zastosowała dziś dla nowego rządu taryfę ulgową. Choć słowa prezydenta trochę ją zdziwiły.

— MAŁGORZATA KIDAWA-BŁOŃSKA: Polski nie trzeba odbudowywać, Polskę trzeba rozwijać.

— KKZ: Ale były dziś też zapewnienia o woli współpracy.

— BORYS BUDKA: Należy dobrze życzyć nowemu rządowi dlatego, że dobrze życzymy Polsce.

— WŁADYSŁAW KOSINIAK-KAMYSZ: Mamy nadzieję, że ta współpraca będzie przebiegać troszeczkę inaczej, niż początek posiedzenia Sejmu.

— KKZ O LUDOWCACH: To nawiązanie do pozbawienia ludowców jakichkolwiek stanowisk w Sejmie oraz przejęcia na stałe przewodnictwa w komisji ds. służb i szybkie złożenie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, który opozycja uznaje za niekonstytucyjny.

— RYSZARD PETRU: Pierwsze dni mnie szokują w tym parlamencie. Coś innego się mówi, coś innego się robi. Trzeba trzymać kciuki, żeby Beacie Szydło jednak się udało. Bo kompromitacja rządu Szydło będzie też kompromitacją Polski.

— KKZ: Część ministrów doskonale zna to miejsce [KPRM], ale dla Beaty Szydło wszystko dziś było po raz pierwszy. Pierwsze posiedzenie jej rządu, pierwszy raz prowadzenie obrad, i pierwszy raz w gabinecie premiera. Proces tworzenia rządu powinien zakończyć się w środę. Wtedy premier Beata Szydło wygłosi sejmowe expose, a Sejm udzieli nowemu rządowi wotum zaufania. To będzie formalność.

— KONTROWERSJE WOKÓŁ UCHODŹCÓW – KRZYSZTOF SKÓRZYŃSKI O MILCZENIU PBS: Premier mogła dziś jasno i wyraźnie przekazać rządowe stanowisko w sprawie uchodźców. Wybrała – milczenie.

— PRÓBA rozmowy z PBS – brak odpowiedzi.

— DALEJ SKÓRZYŃSKI O SŁOWACH SZYMAŃSKIEGO I ŁAGODZĄCYM JE WASZCZYKOWSKIM: A to także milczący – minister do spraw Europejskich. Wrażenie, że w jednym rządzie są dwa sprzeczne stanowiska wobec tego czy Polska będzie przyjmować imigrantów czy zerwie decyzje które podjął poprzedni rząd, powstało po wypowiedziach właśnie ministra do spraw europejskich i ministra spraw zagranicznych. Dwóch – zasadniczo różnych stanowiskach. Najpierw, wywiadu udzielił Konrad Szymański i był to pierwszy sygnał, który popłynął z Polski po atakach w Paryżu. A to już – łagodzący te słowa – szef dyplomacji.

— WITOLD WASZCZYKOWSKI: Będziemy sprawdzać pod kątem naszych przepisów bezpieczeństwa.

— DALEJ SKÓRZYŃSKI O OSTREJ REAKCJI WASZCZYKOWSKIEGO: Witold Waszczykowski, który po południu formalnie przejął ministerstwo nie mówił o tym, że Polska – po zamachu w Paryżu – będzie chciała zrywać unijne ustalenia. Nie chciał się jednak – w tym momencie – odnosić do słów ministra do spraw Europejskich. Rano, w rozmowie z Faktami – zareagował ostrzej.

— ROZMOWA SKÓRZYŃSKIEGO Z WASZCZYKOWSKIM:
SKÓRZYŃSKI: – Powstaje rozbieżność…
WASZCZYKOWSKI: – Nie ma żadnej rozbieżności. Jest jeden minister spraw zagranicznych.

— POLSKA NIE BĘDZIE STAWIAĆ NA OSTRZU NOŻA – DALEJ SKÓRZYŃSKI: Ta ostra i zdecydowana reakcja szefa dyplomacji jest sugestią, że inaczej niż twierdził minister do spraw europejskich rząd nie będzie stawiał na ostrzu noża ustaleń, które już zapadły. Przez dwa lata Polska ma przyjąć 7 tysięcy uchodźców. Ostrzejszego, niż dotychczas stanowiska należy się raczej spodziewać tu – gdy Unia będzie decydować o rozdziale kolejnych imigrantów. Tych, którzy są choćby na Węgrzech. Niemal na pewno nowy rząd nie będzie się też zgadzał na wprowadzenie tak zwanego „stałego mechanizmu”, czyli ustalenia – z góry – ile dany kraj będzie przyjmować imigrantów, gdy dalej będą napływać do Europy. Angela Merkel próbowała to forsować na słynnym szczycie na Malcie, gdzie nie było polskiej delegacji. Przed zamachami w Paryżu. Ten polski sprzeciw będzie miał wsparcie także prezydenta.

— SKÓRZYŃSKI O SCHENGEN: Mogą zapaść także decyzje dotyczące strefy Schengen. Po tym jak Francja przywróciła kontrole na granicach, podobnie może stać się w innych krajach Unii.

— ROZMOWA SKÓRZYŃSKIEGO Z BŁASZCZAKIEM:
– To będzie oczywiście pierwsza moja misja.
– A będziemy renegocjować nasze stanowisko w sprawie uchodźców?
– O tym powiemy w stosownym czasie.