— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Kaczyński o Gowinie: Pokazał, że można wyjść z paszczy smoka
Kaczyński w Krakowie o sądach: Wyrwiemy je z szarych sieci. O mediach: Polacy potrzebują prawdy
Kaczyński w Krakowie: Macie prezydenta, daj Boże za kilka tygodni będziecie mieć premiera
Sawicki: Pawlak niepotrzebnie powiedział, że zawsze wygrywa koalicjant PSL-u
Sawicki: Najważniejsze wybory od 1989 roku? Nie przesadzajmy
Petru: Potrzebujemy zmiany generacyjnej
Petru przedstawia nowoczesną wizję Polski: likwidacja przywilejów, prywatyzacja górnictwa, dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne
Petru: Starym partiom jest wygodnie trwać w starym układzie. Przykładem będzie jutrzejsza debata
“Orły Kaczyńskiego” na okładce nowego Newsweeka
Duda o aneksie: Do niczego się nie zobowiązywałem. Mam ważniejsze sprawy
Duda o ustawie dot. kwoty wolnej: Wyśle do Sejmu natychmiast po wyborach
PAD: Sprowadzenie wraku Tu-154M nie jest najważniejszą kwestią
Duda o Putinie w Nowym Jorku: Nie rozmawialiśmy, powiedziałem “dzień dobry” i “do widzenia”
PAD o uchodźcach: Chciałbym, żeby rząd odpowiedział, czy Polacy są należy zabezpieczeni?
Duda o spotkaniu V4: Liderzy Grupy mówili mi, że Polska zachowała się “niefajnie”
PAD: PEK obraża różnych ludzi
Duda o wyniku wyborów: Chciałbym, by pojawiła się stabilna większość
Duda o spotkaniu z PEK: Nie umawia się poprzez media, tylko przez telefon. To czysta kampania
Duda odpowiada PEK: Od początku jestem atakowany przez PEK, a ona widocznie premier nie zna wyroku TK
Nowacka: Polska nie może być podzielona. Nie chcemy podziału na PO i PiS
PEK: Życzę Szydło więcej energii. Niech się obudzi. Jest różnica między energią a histerią
PEK o twierdzeniu Kaczyńskiego o chorobach: A co pan prezes wie o chorobach odzwierzęcych? Przecież ma kota
PEK o swoich słowach o granicy “węgiersko – syryjskiej”: Przejęzyczenie o 1 w nocy
Kopacz: Dzieci Szydło nie emigrują z Polski dlatego, że rządzi Platforma
PEK o Dornie: Okazał skruchę, jak pan Piecha, który kiedyś dokonywał aborcji, a teraz jest jej przeciwnikiem
Kopacz: Koledzy z Rady Europejskiej życzą mi zwycięstwa, a Tusk słucha i przytakuje
Kopacz: Jeśli Tusk mówi, że nie wszystko się udało, to ja mogę tylko potwierdzić
PEK: Po 25 października poddam się weryfikacji
PEK za utrzymaniem finansowania religii w szkołach
https://300polityka.pl/live/2015/10/18/

*****

#FPF:

— MARCIN MASTALEREK NA PYTANIE, “JAK SIĘ MA DZIŚ BEATA SZYDŁO”: Rozmawiałem dziś telefonicznie z Beatą Szydło, ma się w dobrej formie. Mamy nadzieję, że [debata] to będzie spokojna, merytoryczna rozmowa. Że z jednej strony będzie można podsumować te 8 lat [rządów PO-PSL], a z drugiej – przedstawić pomysły na nowe rządy. Z tego, co wiem, [Beata Szydło] dziś jest w domu.

— ANITA WERNER: BEATA SZYDŁO UCZY SIĘ NA PAMIĘĆ CEN BENZYNY, KURCZAKA?

— MASTALEREK: Na pewno nie. Ceny zna, robi codziennie zakupy, sama prowadzi samochód, więc nie musi się niczego uczyć.

— JULIA PITERA O STRASZENIU PIS: Jestem ostatnią osobą, która straszyłaby PiS. Ale wchodząc do sklepiku, pani z butami – mały sklepik – i właścicielka, która sprzedaje buty, mówi: “wie pani, słusznie się boję, bo chciałabym utrzymać chociaż to, co mam. A boję się, że jak oni przyjdą do władzy, to nawet to stracę”. Ludzie zaczynają przejawiać obawy przed przyjściem PiS-u do władzy.

— MASTALEREK O STRASZENIU PIS: Straszenie PiS-em jest śmieszne, ale w kabaretach.

— MASTALEREK ODPOWIADA JULII PITERZE: Tak się dziwię PO, że się niby boją, ale z drugiej strony – się nie boją. Bo dlaczego wzięliście połowę rządu PiS do siebie? Macie Giertycha, Ludwika Dorna, Kazimierza Marcinkiewicza, będącego w szerokim obozie, który popiera PO… Jest Michał Kamiński. Z jednej strony straszycie PiS-em, ale z drugiej strony połowa tego obozu [PiS] jest u was. Więc zdecydujcie się.

— O DEBACIE: Podwyższyliście oczekiwania, myślicie, że premier przyjdzie i pozamiata. Zobaczymy jutro.

— JULIA PITERA DO MASTALERKA: Właśnie dlatego pana nie ma na listach do Sejmu, bo pan taki łagodny. Został pan uznany za zbyt łagodnego człowieka, dlatego pana zdjęli z list.

— MASTALEREK: Pani nie uspokoję, bo niestety widzę, że nie mam takiej siły. Ale moja propozycja jest prosta: niech pani zadzwoni do tych osób, które były w PiS, a dziś są w PO, i może one panią uspokoją. Bo mówicie, że się tak boicie, ale importujecie z PiS mnóstwo osób, które dziś są w waszym obozie.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— ZAPOWIEDŹ MATERIAŁU: 5 dni pozostało na walkę o wyborców i na walkę z polityczną konkurencją. Jutro i pojutrze studio Telewizji Polskiej będzie swoistym ringiem, w którym mamy nadzieję, nie będzie ciosów poniżej pasa. A liderzy, zgodnie z zasadami fair play, będą używać jedynie siły argumentów.

— KAMIL DZIUBKA: Prezes PiS kolejny dzień w wyborczej trasie. Jarosław Kaczyński tym razem przekonywał mieszkańców Krakowa. Beatę Szydło można było spotkać tylko w spocie. Z pewnością wiceprezes PiS skupiła się na przygotowaniach do debaty

— W MATERIALE NOWE SPOTY PIS.

— DZIUBKA O PEK W RADIU ZET: Z jej wypowiedzi można wywnioskować, że jutrzejsza debata raczej nie będzie spokojna. Ale zdaniem pytanych przez IPSOS, nie debaty mają największe znaczenie dla podejmowania wyborczych decyzji.

— IPSOS: Dla 26% wyborców najważniejsza jest dotychczasowa działalność kandydatów, 24% program, 19% wizerunek i poglądy, dla 10% debaty znaczy najwięcej.

— DZIUBKA: Od początku rozmowie liderek dwóch największych ugrupowań są przedstawiciele mniejszych partii.

— PAWEŁ KUKIZ: Bardziej mnie interesuje, czy ludzie dadzą się złapać na kolejne wyssane z palca obietnice po obu stronach.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— OSTATNIA NIEDZIELA KAMPANII – zapowiedź Joanny Wrześniewskiej-Sieger: Ostatnia niedziela przed wyborami. PO i PiS przekonują, że głos oddany na małe partie to głos zmarnowany. Z kolei mniejsi gracze twierdzą, że złamanie hegemonii dwóch partii leży w interesie Polaków. Jednak w ten sposób sami wracają do tematu, o którym chcieliby zapomnieć.

— DOMINIKA DŁUGOSZ: To ostatnia niedziela, ale jutro się nie rozstaniemy. Jutro usłyszymy, co mają nam do powiedzenia kandydatki na premiera. Spotkają się co prawda nie w samo południe, ale o 20:00 w 3 telewizjach. Już można zacząć przewidywać, kto, co powie.

— DŁUGOSZ DALEJ: Nie trzeba długo czekać, żeby usłyszeć tradycyjne w kampanii tony. PEK przestrzega: każdy głos na inną partię to głos na PiS. I tu PiS z PO są absolutnie zgodne. Prezes PiS przy każdej okazji mówi, że rządzenie jest możliwe tylko wtedy, kiedy ma się jednopartyjny rząd. I o taki wynik prosi wyborców.

— DŁUGOSZ: W ostatnim tygodniu kampanii to największe zagrożenie dla mniejszych graczy. Za wszelką cenę muszą wszystkich przekonać, że wybór jest nie tylko między PO a PiS. Że złamanie tego duopolu jest w interesie nie tylko małych partii, ale przede wszystkim Polaków.

— DŁUGOSZ DALEJ: W ostatnim tygodniu kampanii poza sporem PO z PiS-em zobaczymy też narastający konflikt wśród mniejszych graczy. Trudne zadanie ma też koalicjant. Trzeba dać wyborcom powód, aby głosowali na PSL. Choćby taki, że ludowcy są mili.

— DŁUGOSZ: Przed wyborcami też niełatwe zadania na koniec kampanii. Trzeba uważać, bo politycy mogą czaić się wszędzie.

— BARWY KAMPANII – zapowiedź: Na partyjnych listach wyborczych nie może zabraknąć celebrytów i znanych nazwisk. W tym roku wystartują m.in. mistrz olimpijski w rzucie młotem, znana aktorka, syn popularnej piosenki i córka generała Andersa.

— BEATA LUBECKA: Celebryci, znane nazwiska na listach wyborczych to chwyty marketingowe stosowane od lat. Mają podbić sukces wyborczy, ale potem – jak pokazuje praktyka – trudno się przebić do pierwszego szeregu. Ale może tym razem będzie inaczej.

*****

FAKTY TVN

— STARCIE EMERYTALNE – zapowiedź Anity Werner: Prezydent, premier i ostre starcie o emerytury. “Wcześniej oznacza mniej” – otwarcie przyznaje w TVN24 Andrzej Duda, ale zapowiada, że da Polakom wybór i swoją obietnicę spełni. “Mamy prezydenta, który ma gdzieś wyroki Trybunału Konstytucyjnego” – to z kolei słowa pani premier, więc prezydent mówi o brzydkiej kampanii, a po wyborach życzy sobie stabilnej większości i spokoju w kraju.

— WYPOWIEDZI PEK Z RADIA ZET I PAD Z TVN24.

— MAGDA ŁUCYAN: Orzeczenie, o którym mówi PEK, zapadło rok temu. Ale rzeczywiście jest też inne. W 2010 roku Trybunał orzekł, że zróżnicowanie wieku emerytalnego jest zgodne z Konstytucją.

— CO PO WYBORACH? – zapowiedź Werner: Jutro “rozmowa o Polsce”. Ewa Kopacz i Beata Szydło szykują się na telewizyjne starcie, konkurenci szykują scenariusz na powyborczy Sejm. Zjednoczona Lewica stawia pierwszy warunek: koalicja przeciwko PiS – tak, premier Ewa Kopacz – nie. A Jarosław Kaczyński ostrzega: szykują rząd wojny.

— DARIUSZ PROSIECKI: Jarosław Kaczyński stawia jasną alternatywę: albo spokojne rządy PiS-u, albo wielka antyPiS-owska koalicja. Ale antyPiS-owska koalicja to nie tylko retoryka prezesa PiS-u. Bo od wczoraj gorąco jest na linii PO-Zjednoczona Lewica.

— WYPOWIEDŹ WŁODZIMIERZA CZARZASTEGO O KOALICJI Z PLATFORMĄ Z INNYM NIŻ PEK PREMIEREM.

— MAŁGORZATA KIDAWA-BŁOŃSKA: Dzisiaj jeżeli ktoś mówi, czego nie zrobi, a nie wiadomo, czy w ogóle dostanie się do parlamentu, to zdecydowanie przedwczesne.

— PROSIECKI: Politycy PO unikają sporu z lewicą. Dają do zrozumienia, że o wiele większym, poważniejszym politycznym konkurentem jest PiS.

— PROSIECKI DALEJ: Radiowy wywiad to jedyna aktywność szefowej rządu. Beata Szydło dziś nie organizowała żadnych spotkań. Niedziela to dla obu pań dzień odpoczynku i przygotowań do jutrzejszego telewizyjnego starcia.

— KAMPANIA NA WESOŁO – zapowiedź Werner: Hity kampanii – sejmowy cel uświęca środki, więc wszystkie reklamowe chwyty dozwolone. Im bliżej do mety, tym bardziej zacięta walka o mandat, a ponieważ w przedwyborczym tłumie przebić się trudno, to niektórzy kandydaci w tej walce idą na całość i nie widzą przeszkód.