— DUDA WZMACNIA SYGNAŁ PIS O SZANOWANIU OPOZYCJI – piszemy na cowieczornym komentarzu 300 dla gazeta.pl: Mocniejsze wejście Andrzeja Dudy. Prezydent w powołanej Narodowej Radzie Rozwoju eksponuje byłych ministrów rządów lewicowych: Balickiego i Rotfelda. Posunięcie to ma zapewne współgrać z komunikatem Jarosława Kaczyńskiego, że środowisko PiS będzie szanować opozycję.

— DO GRY WKROCZYŁ TEŻ DONALD TUSK, wysyłając silny sygnał wsparcia dla Ewy Kopacz: – Martwcie się o to, by z Polski do Brukseli nie wyjechał ktoś, kto chce niszczyć i konfliktować – mówił.

— KACZYŃSKI REAGUJE NA WZROSTY KORWINA: Jarosław Kaczyński znów wspominał o imigrantach, zapewne chcąc powstrzymać sondażowe wzrosty odbierającego mu wyborców Korwin-Mikkego.

— WEEKEND BĘDZIE NALEŻAŁ DO MAŁYCH ugrupowań. Kandydatki obu partyjnych gigantów zwalniają, by przygotowywać się do poniedziałkowej debaty. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,147565,19036784,wyborylive-skrot-dnia-tusk-zabiera-glos-ws-kampanii-i-ocenia.html

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
MB dla TVN: Kopacz byłaby lepszym premierem, ale maleje jej przewaga nad Szydło
Korwin w niedzielę w Londynie przedstawi sposób na ściągnięcie imigrantów do domu
Tusk do Polaków: Martwcie się o to, by z Polski do Brukseli nie wyjechał ktoś, kto chce niszczyć i konfliktować
Tusk o PEK: Nie ma się czego wstydzić. Utrzymała silną pozycję PO i poradziła sobie bardzo dobrze
Kaczyński w Białej Podlaskiej o uchodźcach: Tu chodzi o elementarną przyzwoitość władzy wobec obywateli
Tusk: Funkcja przewodniczącego RE to prawdopodobnie moja ostatnia funkcja polityczna
Ostatni sondaż CBOS przed wyborami: 4 partie w Sejmie, bez lewicy i PSL
Piechociński: PEK też jest spadochroniarzem. Niech wytłumaczy wyborcom z Szydłowca, dlaczego kandyduje z Warszawy
Petru: Apeluję do Szydło i Kaczyńskiego, przestańcie grać kopalniami. Stocznia to memento
Szydło: Prowadzimy tak szybką kampanię, że dzisiaj nie zdążyłam wsiąść do Szydłobusa
Polityk lewicy, Marek Balicki pierwszym mówcą podczas inauguracji prezydenckiej Rady Rozwoju
Nowacka o ochronie zdrowia: Zwiększymy pulę miejsc na studiach medycznych, lekarzy musi być więcej
https://300polityka.pl/live/2015/10/16/

— WIPLER O SONDAŻU HOMO HOMINI: KUPIŁEM 19% ZA 6.800 ZŁ. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114884,19036763,wybory-2015-za-pokonanie-lewicy-wipler-szampanem-juz-opija.html

— W SOBOTĘ SPOT PIS O DEBACIE SZYDŁO-KOPACZ. https://300polityka.pl/news/2015/10/16/w-weekend-pis-zaprezentuje-specjalny-spot-telewizyjny-tylko-o-debacie/

— WIRAL DNIA: PREMIER KOPACZ O GRANICY WĘGIERSKO-SYRYJSKIEJ. https://vine.co/v/eEVaUL3UEXB

*****

WIADOMOŚCI TVP

— KAROLINA LEWICKA: Na kilka dni przed wyborami PiS wraca do przekazu o budowaniu wspólnoty, także – to nowość – z politycznymi oponentami. Jednak do samodzielnych rządów partii brakuje kilka mandatów, a do parlamentu wchodzi 6 ugrupowań. PiS może spróbować transferów.

— W MATERIALE SONDAŻ IPSOS.

— LEWICKA: Jarosław Kaczyński deklaruje wolę współpracy, ale podobnie mówił 5 lat temu, też w kampanii, tyle że prezydenckiej. By tuż po swojej przegranej, w dniu zaprzysiężenie prezydenta uznać, że PBK został wybrany przez nieporozumienie. PO nie jest partnerem do rozmów, bo PiS obarcza partie polityczną i moralną odpowiedzialnością za katastrofę smoleńską.

— BARBARA NOWACKA: Zjednoczona Lewica wyklucza koalicję z PiS, bo różnie miedzy nami są fundamentalne.

— LEWICKA: PiS ma problem z lewicą i z PSL. Dziś prezes Kaczyński nie tylko uspokajał, ale i groził: albo rząd PiS, albo rząd wielopartyjny, który jego zdaniem oznacza wojnę.

— ZAPOWIEDŹ MATERIAŁU JUSTYNY DOBROSZ-ORACZ: Z sondażu dla Wiadomości wynika właściwie jedno, że poza PiS i PO żadna partia nie może być pewna swojego wyniku, a co za tym idzie, obecności w Sejmie. A to ile tych partii w Sejmie będzie może przesądzić o tym jaki w ogóle będzie układ władzy i kto będzie rządził Polską przez kolejne cztery lata. Pytanie czy jakąś częścią tego układu stanie się też partia KORWiN?

— PRZEMYSŁAW WIPLER Z SZAMPANEM: Tylko to pokażą i powiedzą, że Wipler pije alkohol przed 12:00.

— DOBROSZ-ORACZ: Autoironia posła nie zmienia faktu, że partia KORWIN już świętuje niewielki wzrost w sondażach..

— WIPLER: Wejdziemy do Sejmu i będziemy mieć 3. wynik.

— DOBROSZ-ORACZ: Zero imigrantów to hasło kampanii Korwina. Partia Korwin chce też rewolucji podatkowej m.in. zniesienia podatku PIT i obniżenia VAT, ale to wiąże się z likwidacją państwowego szkolnictwa i służby zdrowia.

— MARCIN SZEWCZAK: Narodowa Rada Rozwoju to było jedno z haseł w kampanii prezydenta Dudy, a dziś prezydent powołał prawie 80 doradców, którzy maja diagnozować najważniejsze problemy dla Polski.

— W MATERIALE SKŁAD NRR I WYPOWIEDŹ MARKA BALICKIEGO.

— SZEWCZAK: Wkrótce NRR zajmie się pomocą dla przedsiębiorców.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— STRASZENIE DORADCĄ PREMIER – zapowiedź Joanny Wrześniewskiej-Sieger: Przed poniedziałkową debatą Beata Szydło-Ewa Kopacz, PiS uderza w panią premier i jej doradcę Michała Kamińskiego. W najnowszym spocie PiS nazwany zostaje „doradcą od wciskania ludziom kitu”. Bohater spotu nie wziął sobie tego specjalnie do serca, a PEK w ogóle się dzisiaj nie pokazywała.

— DARIUSZ OCIEPA: Kolejny dzień kampanii to jak kolejny odcinek politycznego serialu. Przed debatą PiS uderza w speca od wizerunku pani premier. Dokładnie ten przekaz PiS forsuje od kilku dni. Według sztabowców PiS, Ewa Kopacz nie jest samodzielna. Mówi to, co podpowiada jej Michał Kamiński. Politycy PiS przypominają, że PBK miał w czasie kampanii suflerkę, a pani premier ma suflera.

— MICHAŁ KAMIŃSKI: To poziom pewnego bagna, więc nie będę tego komentował. Jak pan widzi, nie jestem specjalnie zmartwiony tym spotem telewizyjnym, bo on raczej pokazuje, że PiS dość mocno mnie nienawidzi, co jest dla mnie źródłem głębokiej satysfakcji.

— OCIEPA: Specem od wizerunku Beaty Szydło jest Marcin Mastalerek. Ale dla odmiany Michał Kamiński mówi o nim z uznaniem.

— KAMIŃSKI: Dobry zawodnik i dlatego pewnie Jarosław Kaczyński mu pozazdrościł i go wyrzucił z listy, bo Mastalerek jest dobry. On o mnie mówi złe rzeczy, ja mówię o nim dobre. On jest naprawdę dobrym zawodnikiem. Niestety pracuje dla złej drużyny.

— OCIEPA: Ta słowna wymiana spin doctorów tylko podgrzewa atmosferę przed poniedziałkową debatą.

— MARCIN MASTALEREK: Traktujemy tę debatę jako jeden z wielu elementów w kampanii wyborczej. Ważny, ale oczywiście jeden z wielu elementów.

— OCIEPA: To mniejsze ugrupowania mogą okazać się po wyborach języczkiem u wagi. Ludowcy apelowali dziś o niegłosowanie na kandydatów, którzy co wybory zmieniają okręgi. Ryszard Petru na Kaszubach zażywający tabaki narzeka na coraz bardziej brutalną kampanię. W nocy pobito jednego z wolontariuszy Nowoczesnej, rozwieszającego plakaty.

— OCIEPA DALEJ: Dziś w kampanii brakowało jednej osoby. Nie było żadnego wiecu, wizyty albo choćby briefingu Ewy Kopacz. Oficjalnie dziś zajmuje się rządzeniem. Ale trudno wyobrazić sobie, aby na 3 dni przed nie przygotowywała się do debaty.

— OCIEPA: Oba sztaby przyjęły podobną strategię. Zapewniają, że debata nie jest najważniejsza i obie panie podejdą do niej z marszu. W rzeczywistości debata będzie jak mecz. O wszystko.

— BEZPOŚREDNIE STARCIE – zapowiedź Wrześniewskiej-Sieger: Pierwszy raz w historii w telewizyjnej debacie zmierzą się dwie walczące o władzę kobiety. Łączy je to, że na kierownicze stanowiska zostały wyznaczone przez partyjnych przywódców, wobec których zawsze były lojalne. Każda z nich przeszła inną drogę, zanim trafiła do polityki.

— MASTALEREK: Na pewno nie odsłonimy wszystkich kart. Chcemy, żeby to była debata merytoryczna, spokojna, żeby to była debata podsumowująca ostatnie 8 lat rządów PO i PSL. Także debata o przyszłości.

— DORADZĄ PREZYDENTOWI – zapowiedź Wrześniewskiej-Sieger: Roman Kluska, Zyta Gilowska, Marek Balicki, Witold Modzelewski i Bronisław Wildstein. To tylko niektóre osoby, powołane przez prezydenta do Narodowej Rady Rozwoju. Zasiądą w niej ludzie o różnych poglądach i z różnych środowisk. Rada wznawia działalność po 5 latach przerwy. W skład rady będzie wchodzi 87 osób. Ich zadaniem będzie doradzanie prezydentowi. Podobną radę stworzył prezydent Lech Kaczyński. Za jego kadencji zebrała się tylko dwukrotnie. Pierwsze posiedzenie nowej rady jest poświęcone służbie zdrowia.

*****

FAKTY TVN

— PLAN RZĄDZENIA – zapowiedź Grzegorza Kajdanowicza: Jarosław Kaczyński pojechał do ośrodka dla uchodźców w Białej Podlaskiej, by bronić swoich wypowiedzi o pasożytach i chorobach uchodźców. Konsekwentnie jest przeciwny sprowadzeniu imigrantów do Polski. W Elblągu na wiecu wyborczym mówił też o wpływowych grupach i zaciekłym sprzeciwie wobec planów Prawa i Sprawiedliwości na rządzenie.

— JAKUB SOBIENIOWSKI: Wybierając to miejsce na przemówienie [ośrodek dla cudzoziemców], Jarosław Kaczyński sam nawiązał do swojej wypowiedzi na temat uchodźców. Od tego też zaczął swoje wystąpienie. Ale dziś nie mówił o pierwotniakach, które w różnych miejscach i różnych organizmach – według niego – bywają mniej lub bardziej niebezpieczne.

— JAROSŁAW KACZYŃSKI: Padały oskarżenia śmieszne. Chodzi o bezpieczeństwo Polaków.

— EWA KOPACZ: Musiałam się wstydzić za te słowa.

— SOBIENIOWSKI: Ewa Kopacz była dziś na szczecie Rady Europejskiej.

— SETKA TUSKA Z KONFERENCJI: Martwcie się o to, żeby z Polski do Brukseli nie wyjechał ktoś, kto chce coś zniszczyć czy skonfliktować.

— SOBIENIOWSKI: Sam Kaczyński mówił, że ekspertem PiS ds. polityki zagranicznej jest Witold Waszczykowski, typowany na szefa MSZ.

— FRAGMENT WCZORAJSZEJ ROZMOWY WASZCZYKOWSKIEGO Z JOLANTĄ PIEŃKOWSKĄ W TVN BIŚ: Nie ładnie atakować polityków;

— SOBIENIOWSKI: Ani Jarosław Kaczyński, ani Beata Szydło nie zadeklarowali, czy rząd PiS nie cofnie decyzji rządu Ewy Kopacz o przyjęciu uchodźców.

— SOBIENIOWSKI DALEJ: Jarosław Kaczyński zapowiedział wczoraj trudne decyzje, które jego zdaniem wzbudzą opór. Dlatego już teraz zapowiada uliczne wiece poparcia dla nowej władzy i jej zamierzeń.

— RAFAŁ GRUPIŃSKI: Poprzez wiece organizowało się plemię Polan, to bardzo odległe czasy. Ale sposób myślenia plemiennego o polityce u Jarosława Kaczyńskiego jest ciągle żywy.

— MAŁGORZATA KIDAWA-BŁOŃSKA: Historia pokazuje, że takie działania wiecowe zawsze źle się kończą.

— ANDRZEJ HALICKI: Wiecokracja ma zastąpić demokrację? Nie wiem.

— SOBIENIOWSKI: Jarosław Kaczyński dziś znów nie odpowiadał na pytania.

— CO PORADZĄ? – zapowiedź: Rotfeld, Kluska, Bugaj, Filipiak, Jarubas czy Balicki – wymienianie nazwisk członków Rady Rozwoju Narodowego trwałoby bardzo długo, bo jest ich aż 87. W piątek odebrali nominacje z rąk prezydenta Andrzeja Dudy, a Rada rozpoczęła prace. Są w niej m.in. politycy, ekonomiści i przedsiębiorcy – także tacy, których PiS i jego środowisko do współpracy nigdy nie zapraszało.

— KRZYSZTOF SKÓRZYŃSKI: Tu, w jednym kadrze dobrze widać, co chciał wyeksponować Andrzej Duda i ludzie prezydenta. Po posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju za Andrzejem Dudą stał polityk SLD, były minister zdrowia, zwolennik finansowania z budżetu in vitro i liberalizacji ustawy aborcyjnej.

— PAD: Nie byłoby dyskusji, nie byłoby poważnej i mądrej debaty, gdyby tu siedzieli ludzie wszyscy zgadzający się ze sobą.

— MAREK BALICKI: Bardzo pozytywnie odbieram to, że pan prezydent chce pytać o opinie ludzi z różnych stron.

— SKÓRZYŃSKI: W Radzie silnie reprezentowani są ludzie albo pośrednio, albo bezpośrednio związani z PiS. Znamienne jest jednak to, że to nie oni byli dziś eksponowani. Najwięcej mówiono o tym nazwisku [Adama Rotfelda – red.]. Choć odsądzany był on od czci i wiary przez zwolenników Andrzeja Dudy za poparcie, którego udzielił w kampanii prezydenckiej Bronisławowi Komorowskiemu. Zaskoczeniem jest też nazwisko Adama Jarubasa, byłego konkurenta PAD-a w walce o prezydenturę. Polityk PSL ostro atakowany przez kandydata PiS w kampanii.

— ADAM JARUBAS: Ja się nie obrażam, natura w polityce jest taka, że konkurujemy. Ale dzisiaj to zaproszenie zostało wystosowane przez głowę państwa, nie przez polityka PiS.

— PIOTR CAŁBECKI: Prezydent jest jeden, nie konsultowałem z partią [PO] tej decyzji.

— SKÓRZYŃSKI: Z Rady mają wychodzić opinie na temat ustaw i gotowe projekty. Prezydent po wyborach ma zamiar ponownie złożyć ustawę obniżającą wiek emerytalny. A w gronie ekspertów – wpływowych ekonomistów – ma co najmniej dwóch sceptyków takiego rozwiązania. Byłego członka Rady Gospodarczej przy PDT i byłego wiceministra finansów w rządzie PO. Rada nie będzie jednak podejmować żadnych wiążących decyzji, ma jedynie doradzać.

— NOWOCZEŚNI? – zapowiedź: Kandydatów do parlamentu jest wielu, ale w tym ugrupowaniu lider jest tylko jeden. Ryszard Petru wymyślił .Nowoczesną jako ugrupowanie liberalne i wolnościowe, programem nawiązujące do postulatów Platformy Obywatelskiej z 2001 roku. Tylko – jak twierdzi Petru – im się nie udało, a jemu się uda. Z takim przekazem dzień w dzień jeździ po kraju.

— PAWEŁ PŁUSKA: Dziś był na Pomorzu. Gdzie – tak jak wcześniej na Mazowszu, Podlasiu, Kujawach, na Śląsku – mówił o tym, że Polska jego marzeń to Polska bez przywilejów dla związkowców, stoczniowców, rolników czy górników. Polska ewolucji, a nie rewolucji.

— RYSZARD PETRU: Ja wam nie chcę zabrać, tylko chcę, żeby ci, którzy rozpoczynają pracę, nie mieli wcześniejszej emerytury w górnictwie.

— PŁUSKA: Nowoczesna to jedno z najmłodszych ugrupowań na scenie politycznej. Koncentruje są uwagę na gospodarce, ekonomii, i prawie. Prostym i zrozumiałym dla każdego. Nowe, uproszczone akty prawne, miałyby zastąpić tysiące istniejących, niezrozumiałych i wciąż nowelizowanych zasad. To miałoby przede wszystkim pomóc przedsiębiorcom. Tak jak proponowane zmiany systemu podatkowego. Nowoczesna chce wprowadzić system podatku liniowego. 3×16. Ryszard Petru stawia na małych i średnich przedsiębiorców. Jeśli wejdzie do parlamentu – a według ostatnich sondaży powinna uzyskać mandaty – zamierza wprowadzić zasady wolności gospodarczej. To, co nie jest zabronione, jest dozwolone.

— PŁUSKA DALEJ: Nowoczesna chce też zmian w systemie edukacji, między innymi w Karcie Nauczyciela, by dać dyrektorom szkół większe prawo do nagradzania najlepszych nauczycieli. Chce też, by szkoły kształciły tych, którzy są potrzebni na rynku pracy. W liberalnym z założenia programie Nowoczesnej, znalazły się też punkty dotyczące polityki społecznej czy zdrowotnej. Ryszard Petru opowiada się też za tym, by parlamentarzystą można być maksymalnie przez dwie kadencje.