— LIVEBLOG 300POLITYKI:

5 lipca kongres NowoczesnejPL w Gdańsku

Graś do Petru: Rząd Tuska nie mógł być taki strasznie zły, skoro chciałeś do niego wejść

PEK: Nie wydłużyliśmy, tylko zmieniliśmy wiek emerytalny

W poniedziałek o 7:00 konferencja Rozenka i Napieralskiego

Sikorski o kandydowaniu: Żadnej decyzji jeszcze nie podjąłem

“Oto plan PiS”. W DoRze wywiad z Kaczyńskim

https://300polityka.pl/live/2015/06/28/

*****

#DEBATA FAKTÓW:

— AGNIESZKA POMASKA O SYTUACJI MŁODYCH: Ten okres przedwyborczy to dobry moment, by podsumować, ale i by iść do przodu. Od polityków należy oczekiwać, żeby mieli plan na przyszłość. Nadal wielu młodych ludzi na nas głosuje. Naukowcy zwracają uwagę na to, że młodzi zawsze mają w sobie naturę buntowniczą i – co do zasady – odrzucają obecną władzę. To jedna z tych przyczyn. Rządzimy osiem lat, nasza rola nie jest łatwa. jesteśmy gotowi, aby zwłaszcza z młodymi rozmawiać bo to jest przyszłość naszego kraju.

— PAWEŁ SZEFERNAKER O PO I MŁODYCH LUDZIACH: Przez 8 lat młodzi byli symbolem zwycięstwa PO. W 2007 to Donald Tusk i PO zdecydowanie wygrali wśród młodych ludzi. Mam przekonanie, że po tych 8 latach, z jednej strony w dużej mierze młodzi ludzie poczuli się oszukani przez PO, a z drugiej strony potrzebowali kandydata z nowego pokolenia, takiego jak Andrzej Duda.

— KRZYSZTOF KOSIŃSKI O PODNIESIENIU KWOTY WOLNEJ: Trzeba to bardzo głębko przenalizować. Jeśli mówimy, że nie ma pieniędzy, to podniesienie kwoty wolnej spowoduje nie tylko uszczerbek w budżecie państwa, ale też w budżecie samorządu terytorialnego.

— SZEFERNAKER O KONGRESIE PIS: Jest cały system zarządzania państwem, który ostatecznie dotyka człowieka. My stawiamy na rozmowę z Polakami, [PiS] konkretne propozycje programowe będzie wypracowywało na kongresie w Katowicach za tydzień, będziemy pracować nad tym, aby obniżyć koszty pracy. W 8 lat zlikwidowano wiele miejsce pracy.

— POMASKA: Spójrzmy na twarde dane. Dziś pracuje ponad 16 milionów Polaków. Nigdy od 1989 tylu Polaków nie miało pracy.

*****

FAKTY TVN

— WYŚCIG DO BANKOMATÓW W GRECJI – na jedynce materiał KHP.

— TUNEZJA – na dwójce.

— CIĄG DALSZY PRZEPYCHANKI O REFERENDUM 6 WRZEŚNIA: – zapowiedź Grzegorza Kajdanowicza.

— ARLETA ZALEWSKA: Było przyjemnie do czasu konferencji prasowej, choć Szydło dziś odpoczywała, to jej apel dopadł panią premier.

— WYPOWIEDŹ PEK: Myśmy nie wydłużali wieku emerytalnego, my go zmieniliśmy.

— DALEJ ZALEWSKA: PEK musi wiedzieć, bo sama za tym głosowała, że zmiana polegała właśnie na wydłużeniu. To jest dla PEK problemem, tak jak dla PiS-u są problemem obecne pytania. PiS, powołując się na opinie swojego eksperta, przedstawia dwa scenariusze, bo PBK mógłby zmienić pytania referendalne, ale nie ma ku temu woli. Możliwe jest też zarządzenie drugiego referendum przez PAD po 6 sierpnia na ten sam dzień, ale tu jest też potrzebna decyzja Senatu. Referendum wpisze się w kampanię wyborczą.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— PIERWSZY MATERIAŁ: Sytuacja w Tunezji.

— JACEK SASIN W MATERIALE O REFERENDUM: Nie ma mowy tu o żadnej grze pod publiczkę, jest to próba doprowadzenia do tego, aby pieniądze nie zostały wyrzucone w błoto. Jeśli referendum ma się odbyć, to niech to będzie w realnych sprawach, a nie wydumanych.

— TOMASZ NAŁĘCZ: PiS podrzuca kukułcze jaja do tego gniazda. Od sierpnia PiS będzie miał moc decyzji, jeśli chce kolejnego referendum, to będzie mógł je zarządzić.

— JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ: Otoczenie prezydenta wysyła sygnał, że rozszerzenie referendum jest konstytucyjnie niemożliwe.

— ADAM SZEJNFELD: W kampaniach wyborczych postulat referendum traktuje jak broń masowego rażenia.

— JOACHIM BRUDZIŃSKI: Niech to powie prezydentowi Komorowskiemu.

— JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ: Po propozycji PiS Platforma musi zmierzyć się z pytaniami dlaczego nie zapytać Polaków o sprawy, które budziły tak duże społeczne emocje.

— LESZEK MILLER: To gra polityczna.

— JANUSZ KORWIN-MIKKE W MATERIALE KAMILA DZIUBKI O PROPOZYCJI KUKIZA: Widziałem już polityków, którzy mówią, że mam kota w worku i proszę na niego głosować. Ale pierwszy raz widzę polityka, który mówi że kota nie ma w worku i proszę na niego głosować.

— KAMIL DZIUBKA: Od kilku dni wydawało się, że drogi obu panów rozeszły się na dobre. Propozycja muzyka jest zaskoczeniem. Tym bardziej, że między Kukizem a Korwinem do konfliktu doszło już w trakcie kampanii prezydenckiej.

— KRZYSZTOF BOSAK: Ta wspólna lista, jeżeli powstanie, to powinna powstać pod auspicjami Pawła Kukiza.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— WTEDY, KIEDY TE PYTANIA BYŁY OPRACOWYWANE, OKAZAŁO SIĘ, ŻE NASZA OPOZYCJA NIE BRAŁA W TYM UDZIAŁU – wypowiedź Ewy Kopacz na czołówce.

— MÓWIENIE DZISIAJ PRZEZ PEK, ŻE JESTEŚMY NIEWIARYGODNI, TRAKTUJE W KATEGORIACH KABARETU POLITYCZNEGO – wypowiedź Joachima Brudzińskiego na czołówce.

— JOANNA WRZEŚNIEWSKA-SIEGER: PO ma kłopot, jak odpowiedzieć na żądanie PiS, by do wrześniowego referendum dopisać pytania o emerytury, 6-latki i lasy państwowe. Z kolei dla PiS niewygodne są pytania o JOW-y i zakaz finansowania partii z budżetu.

— NA JEDYNCE: Kampania wokół referendum.

— DOMINIKA DŁUGOSZ: PEK stara się wyjść na prowadzenie w kampanii wyborczej. Będzie musiała być w dobrej formie, żeby odpowiedzieć na inicjatywę PiS. Beata Szydło do wrześniowego referendum dopisać kilka pytań.

— DŁUGOSZ DALEJ: Z odpowiedzią na pytania zaproponowane przez PBK, PiS ma kłopot. Musi powiedzieć: jesteśmy przeciw JOW-om i przeciw zmianom w finansowaniu partii.

— ADAM SZEJNFELD: Referendum jest uchwalone i się odbędzie. Oni są przeciwni referendum, a zarazem wiedzą, że jeżeli nie wezmą udziału w kampanii referendalnej, to ich nie ma.

— DŁUGOSZ: Ale dokładnie ten sam kłopot koalicja będzie miała z pytaniami zaproponowanymi przez Szydło.

— JOACHIM BRUDZIŃSKI: Zawsze byliśmy przeciwnikami prywatyzacji lasów, podniesienia wieku emerytalnego – łatwo to sprawdzić, jak głosowaliśmy – i po trzecie, oddania w ręce rodziców decyzji co do posyłania 6-latków do szkół.

— DŁUGOSZ: PiS dostaje także wsparcie z nieoczekiwanej strony – rozszerzenia o te pytania chciałby też Sojusz.

— KRZYSZTOF GAWKOWSKI: Liczę, że PiS nie wycofa się z tych zapowiedzi i jeżeli nie zrobi tego PBK, to po 6 sierpnia uzupełni te pytania Duda.

— DŁUGOSZ: I tu właśnie zaczyna się dyskusja, nie tylko polityków, ale także prawników, bo Konstytucja nie opisuje całej rzeczywistości. Nie przewidziała, że prezydent, raz decydując się na referendum, może się z niego wycofać.