— NOWY SZEF RESORTU AKTYWÓW PAŃSTWOWYCH JAKUB JAWORSKI MA TO MINISTERSTWO WYGASIĆ – AGATA SZCZĘŚNIAK W OKO.PRESS: „Nie są to ostatnie zmiany” – zapowiedział premier Tusk, na horyzoncie jest już druga rekonstrukcja jesienią. Na razie nowy szef resortu aktywów państwowych Jakub Jaworski ma to ministerstwo wygasić, a nominacja dla Hanny Wróblewskiej została dobrze przyjęta przez środowisko kulturalne”.

— SIEMONIAK, CHOĆ FORMALNIE NIE BĘDZIE WICEPREMIEREM, DE FACTO BĘDZIE SUPERMINISTREM – DALEJ AGATA SZCZĘŚNIAK: “Siemoniak, choć formalnie nie będzie wicepremierem, de facto będzie superministrem. W rządzie pozostaje szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz, Dariusz Wieczorek — bliski współpracownik Włodzimierza Czarzastego, współprzewodniczącego Nowej Lewicy. A także Izabela Leszczyna czy Jan Grabiec — z „ekipy Tuska”.

— POLITYCZNIE WRÓBLEWSKA JEST BLISKA REALIZACJI KONCEPCJI „BODNARA OD KULTURY” – DALEJ PISZE SZCZĘŚNIAK: “Politycznie Wróblewska jest bliska realizacji koncepcji „Bodnara od kultury”, o której pisaliśmy. Minister-ekspert, poważany przez co najmniej sporą część środowiska zawodowego w danej sferze. „Nie wahała się nawet sekundy” – mówił Tusk. Wróblewska bowiem świetnie wie, co w kulturze można i należy zmienić. A w swojej karierze zawodowej przyjmowała trudne stanowiska (została dyrektorką Muzeum Getta Warszawskiego za ministra Piotra Glińskiego)”.
https://oko.press/akcja-rekonstrukcja-tusk-robi-krok-w-strone-rzadu-ekspertow-niezupelnie

— NIEKTÓRZY SUGERUJĄ NAWET, ŻE NOMINACJA ŚWIADCZY O TYM, IŻ PREMIER BYŁ ZAWIEDZIONY DOTYCHCZASOWYMI NOMINACJAMI ODCHODZĄCEGO MINISTRA BORYSA BUDKI – KAMIL DZIUBKA W ONECIE: “Krążąca w ostatnich dniach wśród polityków Platformy lista nazwisk potencjalnych ministrów rozsypała się w ciągu minuty. Duża część naszych rozmówców jest zaskoczona przede wszystkim nazwiskiem nowego szefa resortu aktywów państwowych, który będzie nadzorował państwowe spółki. Niektórzy sugerują nawet, że nominacja świadczy o tym, iż premier był zawiedziony dotychczasowymi nominacjami odchodzącego ministra Borysa Budki”.

— W KULUARACH CORAZ GŁOŚNIEJ MÓWI SIĘ O LIKWIDACJI MINISTERSTWA AKTYWÓW PAŃSTWOWYCH NA RZECZ NADZORU NAD SPÓŁKAMI BEZPOŚREDNIO W KANCELARII PREMIERA – DALE DZIUBKA: “Wybór eksperta z rynku może też sugerować, że premier chce człowieka, który nie jest uwikłany w bieżące polityczne układanki, co musi być zmorą w przypadku wielopartyjnej koalicji, jaką jest obecny układ władzy. Taka nominacja może się również wiązać z kolejnymi krokami. Po pierwsze nie jest wykluczona kolejna fala „miotły” w najważniejszych spółkach. Po drugie w kuluarach coraz głośniej mówi się o likwidacji Ministerstwa Aktywów Państwowych na rzecz nadzoru nad spółkami bezpośrednio w Kancelarii Premiera. Choć raczej wątpliwe, by udało się przeprowadzić taki proces przed wyborami prezydenckimi”.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/platforma-zaskoczona-po-zmianach-w-rzadzie-donald-nikomu-sie-nie-tlumaczy/fvl11hq,79cfc278

— PAPROCKA MOŻLIWĄ SZEFOWĄ WARSZAWSKICH STRUKTUR PO ZA KIERWIŃSKIEGO – MICHAŁ WOJTCZUK I ARKADIUSZ GRUSZCZYŃSKI W GW: “Jeśli miałby teraz oddać jedną z partyjnych funkcji – na przykład stery w warszawskich strukturach PO – musiałaby go zastąpić osoba dobrze znająca warszawski samorząd i ciesząca się zaufaniem Donalda Tuska. Oba warunki spełnia na przykład Wioletta Paprocka-Ślusarska, szefowa sztabów wyborczych Koalicji Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych w 2023 r. i samorządowych w 2024 r., która jest dyrektorem gabinetu prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego”.
https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,30961452,tlo-wyborow-do-parlamentu-europejskiego-szykuja-sie-wielkie.html

— PRÓBA ZABICIA PIS JEGO WŁASNĄ BRONIĄ TO RECEPTA NA WYSTRASZENIE POLAKÓW, KTÓRZY MAJĄ SIĘ SKUPIĆ WOKÓŁ WŁADZY – PIOTR ZAREMBA W INTERII: “Już widać, że histeria wokół „rosyjskich wpływów” to główny temat kampanii do europarlamentu ze strony KO. Próba zabicia PiS jego własną bronią to recepta na wystraszenie Polaków, którzy mają się skupić wokół władzy. Zarazem to zwalnia Tuska z odpowiadania na kluczowe pytania: o centralizację Unii, o pakt migracyjny, o Zielony Ład”.

— JEŚLI KIEDYŚ ZA ŹRÓDŁO SPISKOWEGO MYŚLENIA UWAŻANO ANTONIEGO MACIEREWICZA, TUSK Z GIERTYCHEM PRZEGONILI GO O WIELE DŁUGOŚCI – DALEJ ZAREMBA: “Oskarżanie partii, którą ledwie kilka lat temu opisywało się jako „rusofobiczną”, o związki z Putinem, wymaga tupetu w formułowaniu lub podchwytywaniu najbardziej fantastycznych teorii. Jeśli kiedyś za źródło spiskowego myślenia uważano Antoniego Macierewicza, Tusk z Giertychem przegonili go o wiele długości. Gdy zajrzeć do mediów społecznościowych, widać jak wielu Polaków, nawet szacownych inteligentów łyka to bezkrytycznie”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/news-pis-jako-rosyjska-agentura-opowiesc-o-przekraczaniu-kolejnyc,nId,7502401

— WSCHODNIE WPŁYWY W POLSKIEJ KLASIE POLITYCZNEJ I PAŃSTWIE NALEŻY ZBADAĆ I WYKORZENIĆ, ALE ROBIENIE TEGO NA PARTYJNE SKRÓTY, W PIAROWYM RYTMIE KAMPANII WYBORCZYCH, NIE POMOŻE ANI PAŃSTWU, ANI NAWET PARTIOM, KTÓRE TAKIEGO NARZĘDZIA PRAGNĄ – CEZARY MICHALSKI W INTERII: “Wschodnie wpływy w polskiej klasie politycznej i państwie należy zbadać i wykorzenić, ale robienie tego na partyjne skróty, w piarowym rytmie kampanii wyborczych, nie pomoże ani państwu, ani nawet partiom, które takiego narzędzia pragną przeciw swoim konkurentom skutecznie używać. Kierowane do elektoratu konkurencyjnej partii hasło „Wasi reprezentanci to sowieccy lub/i niemieccy agenci” nie dało politycznych efektów ani w czasach słynnej „afery „Olina” (Józefa Oleksego i innych historycznych liderów postkomunistycznej lewicy), ani w czasie krótkiego działania groteskowej komisji Cenckiewicza i Zybertowicza”.

— MOIM ZDANIEM TUSKOWI WŁADZĘ ZAPEWNI NIE SKUTECZNE PRZEDSTAWIENIE KACZYŃSKIEGO, DUDY I PIS-U JAKO „AGENTÓW WSCHODU”, ALE SKUTECZNE ZAPANOWANIE NAD CENAMI ENERGII – DALEJ CEZARY MICHALSKI: “Moim zdaniem Tuskowi władzę zapewni nie skuteczne przedstawienie Kaczyńskiego, Dudy i PiS-u jako „agentów Wschodu”, ale skuteczne „dowiezienie” unijnych miliardów, skuteczne załagodzenie lub spacyfikowanie protestu coraz węższej i coraz bardziej się radykalizującej grupy rolników, skuteczne zapanowanie nad cenami energii, a także przedstawienie realnego horyzontu spełnienia podstawowych obietnic wyborczych (np. podniesienia kwoty wolnej od podatku)”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/news-kogo-wybiora-oportunisci-kiedy-ich-partia-juz-nie-rzadzi,nId,7502178

— JAK NA RAZIE KŁOPOT Z MOBILIZACJĄ ELEKTORATÓW MAJĄ PARTIE RZĄDZĄCEJ KOALICJI. A CZASU ZOSTAŁO NIEWIELE – JAKUB MAJMUREK NA PORTALU NEWSWEEKA: “W ciągu kilku tygodni, jakie dzielą nas od wyborów, PiS może zmobilizować pewną grupę elektoratu wokół antyeuropejskich lęków. Trudno powiedzieć, by PiS przedstawił w kampanii to, jakiej chciałby Unii, ale na pewno mocno wyartykułował, jakiej by nie chciał. Tusk, inaczej niż w wyborach lokalnych, od początku stawia na maksymalną mobilizację. Uwrażliwia swój elektorat na znaczenie tych wyborów, straszy, że jeśli PiS i jego europejscy sojusznicy wygrają, to przyszłość Polski w Unii Europejskiej będzie zagrożona. Tusk ma rację, ostrzegając przed PiS i falą antyeuropejskiego populizmu, pytanie o to, jak wielki mobilizacyjny potencjał będą miały tego typu ostrzeżenia. Wśród komentatorów, badaczy i obserwatorów polityki coraz częściej pojawiają się głosy, że samo paliwo antypisowskie coraz mniej wystarcza elektoratowi koalicji rządzącej, że oczekuje on konkretnych propozycji. Dobrze byłoby więc, by oprócz słusznych ostrzeżeń przed populizmem KO wyraźniej zaprezentowała swoją wizję Polski w Europie”.

— GDYBY WYNIK BYŁ BLIŻSZY BADANIU OPINII24, A TRZECIA DROGA NIE ZAJĘŁA TRZECIEGO MIEJSCA, TO BYŁBY TO DZWONEK ALARMOWY DLA TEJ FORMACJI, STAWIAJĄCY POD ZNAKIEM ZAPYTANIA PREZYDENCKIE AMBICJE HOŁOWNI – DALEJ MAJMUREK W NEWSWEEKU: “Zupełnie pomysłu na siebie w kampanii europejskiej nie ma jak na razie Trzecia Droga. Nie sposób powiedzieć jakiej Polski w Europie chce koalicja Polski 2050 i PSL, jak do tej wizji mają się poglądy tak wyraziście proeuropejskich polityczek startujących z list tej formacji, jak Róża Thun. Sondaże IBRiS i Opinii24 największe różnice pokazują właśnie w poparciu Trzeciej Drogi. W tym pierwszym Trzecia Droga zajmuje trzecie miejsce z poparciem 12,1 proc. – co jest dalekim od rewelacji, ale przyzwoitym wynikiem. W badaniu Opinii24 koalicja Polski 2050 i PSL zajmuje dopiero piąte miejsce – za lewicą i Konfederacją – z poparciem wynoszącym zaledwie 7,7 proc. Prognozy Persa mówią o poparciu dla tej formacji na poziomie 12,3-12,5 proc., zakłada więc, że tak jak przed wyborami 2023 r. może być ona sondażowo niedoszacowana. Gdyby jednak wynik był bliższy badaniu Opinii24, a Trzecia Droga nie zajęła trzeciego miejsca, to byłby to dzwonek alarmowy dla tej formacji, stawiający pod znakiem zapytania prezydenckie ambicje Hołowni”.
https://www.onet.pl/informacje/newsweek/kto-wygra-wybory-do-europarlamentu-to-moze-byc-finisz-na-zyletki/747r6ek,452ad802

— ARYTMETYCZNIE WYGRALI WYBORY SAMORZĄDOWE I MOGĄ WYGRAĆ WYBORY EUROPEJSKIE. TO NIE JEST TAK, ŻE PIS ZNIKA – MÓWIŁ W „PROGRAMIE WIECZORNYM” ONETU ANDRZEJ STANKIEWICZ: “Dziennikarz Onetu stwierdził, że największym problemem PiS-u jest brak koalicjanta. Dodatkowo, wydarzenia takie jak przejęcie TVP czy aresztowanie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika spowodowała mobilizację w szeregach PiS. – Na jesieni ciężko było na spotkaniach partyjnych zgromadzić dziesięć osób – zaznaczył Stankiewicz. – PiS przez własną głupotę traci władzę na Podlasiu, a mając całkowitą większość w sejmiku w Małopolsce, tłuką się między sobą  frakcja Szydło z frakcją Morawieckiego. Pozbawiony TVP i cichego finansowania ze spółek skarbu państwa PiS nadal jest bardzo silny – przyznał zastępca redaktora naczelnego Onetu”.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/to-nie-jest-tak-ze-pis-znika-andrzej-stankiewicz-z-prognoza-na-eurowybory/0el9vgx,79cfc278

— HANNA WRÓBLEWSKA NOWĄ MINISTRĄ KULTURY. PARADOKSALNIE ZNAJDUJE SIĘ W TRUDNIEJSZEJ SYTUACJI NIŻ JEJ POPRZEDNIK – PIOTR KOSIEWSKI W TYGODNIKU POWSZECHNYM: “Wróblewska przez lata pokazała, że potrafi pracować zespołowo, współdziałać z osobami wywodzącymi się z bardzo różnych, także ideologicznie, środowisk. Rozumie też, czym są instytucje publiczne i że ich dobre funkcjonowanie leży w interesie państwa. Od teraz będzie musiała godzić różne oczekiwania i podejmować decyzje niekonieczne zgodne z życzeniami ludzi kultury, którzy z takim entuzjazmem przyjęli jej nominację”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/hanna-wroblewska-nowa-ministra-kultury-paradoksalnie-znajduje-sie-w-trudniejszej-sytuacji-niz-jej

— MINISTERSTWO ZDROWIA ZAJMIE SIĘ BEZPIECZEŃSTWEM KOBIET, ALE BEZ AKTYWISTEK ABORCYJNYCH. „PIS PRZYNAJMNIEJ NIE UDAWAŁ” – PAULINA NODZYŃSKA W GW: “W odczuciu aktywistek nowe Ministerstwo Zdrowia niewiele różni się od poprzedniego, kierowanego przez PiS. Wtedy także, gdy po śmierci Doroty w szpitalu w Nowym Targu, wnioskowały o dołączenie do zespołu opracowującego wytyczne ws. aborcji, spotkały się z odmową. Ówczesny szef resortu zdrowia Adam Niedzielski miał im powiedzieć, że „to ma być merytoryczna praca, a nie happening”. Coraz bardziej krytycznym okiem przyglądają się więc działaniom obecnej władzy: ograniczenie dostępu do tabletek „dzień po”, dopuszczenie do prac w sejmowej komisji ds. aborcji Kai Godek, organizowane wysłuchania publicznego ws. projektów aborcyjnych, które otwiera furtkę działaczom pro-life”.
https://wyborcza.pl/7,75398,30959767,ministerstwo-zdrowia-zajmie-sie-bezpieczenstwem-kobiet-ale.html

— DOKŁADNIE PIĘĆ LAT TEMU opinią publiczną wstrząsnęła premiera filmu braci Sekielskich o pedofilii w Kościele katolickim.

— 34 LATA TEMU (w niedzielę) powstało Porozumienie Centrum.

— URODZINY: Ludgarda Buzek kończy 89 lat! Patryk Jaki kończy 39 lat a jego córka Ola –  cztery lata. Urodziny obchodzą też: Anna Streżyńska, Jan Ołdakowski, Zbigniew Benbenek, Joanna Górska. NIEDZIELA: Witold Koziński, Marcin Makowski.