NEWS

07/04/2026

09:31

Czarnek:

Składamy wniosek o wotum nieufności dla Sobierańskiej-Grendy

Mateusz Nowak

- Po nieco ponad dwóch latach rządów w tym ministerstwie najpierw pani Leszczyny, a teraz niemej pani Sobierańskiej-Grendy Polacy zostali postawieni przed faktem, który to fakt jest dla nich niezwykle niebezpieczny - powiedział Przemysław Czarnek na konferencji prasowej.

- Rok 2026 to jest rok profilaktyki. [...] W tym ministerstwie podjęto decyzję o ograniczeniu środków finansowych na badania profilaktyczne, kolonoskopię, gastroskopię do 60%, a na diagnostykę obrazową do 50%. To jest najlepszy przykład na to, co się dzieje w rządzie Donalda Tuska i w ministerstwie niemej pani Sobierańskiej-Grendy - kontynuował.

- Mam pytanie do pana Donalda Tuska zaraz po świętach wielkanocnych: co powie Polakom, którzy dziś się źle czują i którzy chcieliby w roku profilaktyki również poddać się badaniom po to, żeby zdiagnozować swój stan zdrowia? Co im powie? "Uśmiechnijcie się"? "Robimy, nie gadamy", czyli ograniczamy wam możliwości leczenia się w Polsce? - mówił dalej.

- W '24 roku, kiedy był pierwszy rok rządów Donalda Tuska i pani Leszczyny w tym ministerstwie, kryzys zaczął się w IV kwartale. W zeszłym roku, '25, kryzys był już w III kwartale. Rok '26 rozpoczynamy od potężnego kryzysu w służbie zdrowia już w II kwartale. To jest dramat - dodał.

- Wraz z panią minister Katarzyną Sójką składamy [...] wniosek o wotum nieufności dla pani Sobierańskiej-Grendy - stwierdził.


Mateusz Nowak