NEWS

02/02/2026

10:42

Czarzasty:

Nie poprę wniosku o Nobla dla Trumpa, bo na niego nie zasługuje

Michał Olech

- Niektórzy w Polsce liczą na to, że proces ten nie będzie dotyczył naszego państwa, że Amerykanie będą zmniejszać zaangażowanie w Europie, ale nie w Polsce. To myślenie magiczne, nie będziemy żadną wysuniętą kasztelnią Trumpa, nie będziemy niezatapialnym lotniskowcem USA. To myślenie ułudne o szczególnej roli Polski w stosunku do USA - stwierdził Włodzimierz Czarzasty na konferencji prasowej.

- Amerykanie są naszym sojusznikiem, a NATO jest gwarancją naszego bezpieczeństwa, ale jesteśmy i będziemy w Europie, Europa to wspólnota wartości, ale w dzisiejszym świecie trzeba mieć siłę, aby bronić swoich wartości i tę siłę trzeba budować. Temu służy mechanizm SAFE i 43 mld euro na polskie bezpieczeństwo - mówił dalej.

- Budowanie przez USA nowych platform, takich jak Rada Pokoju, jest moim zdaniem ułudne, wzmacniać trzeba UE, NATO, ONZ, WHO i siebie. W tym tkwi nasze bezpieczeństwo, prezydent Trump moim zdaniem destabilizuje sytuację w tych organizacjach, reprezentując politykę siły i przy użyciu siły prowadzi politykę transakcyjną. To łamanie polityki zasad, wartości, często łamanie prawa międzynarodowego - zaznaczył marszałek Sejmu.

- Polityka ceł, inna interpretacja historii na przykład dotycząca udziału polskich żołnierzy na misjach, instrumentalne taktowanie innych terytoriów, takich jak na przykład instrumentalne traktowanie Grenlandii - to wszystko powoduje, że nie poprę wniosku o Nobla dla prezydenta Trumpa, bo na niego nie zasługuje - dodał.


Michał Olech