Relacja Live

05.02.2024

07:40

Polityczny plan poniedziałku: Duda w Kenii, Hołownia na Litwie, Dworczyk przed komisją śledczą

Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna wizytę w Kenii. O 9:00 czasu polskiego odbędzie się ceremonia oficjalnego powitania Pary Prezydenckiej przez przez prezydenta Kenii Williama Samoei Ruto i małżonkę, a o 9:20 rozpocznie się rozmowa w "cztery oczy", a o 9:55 - rozmowy delegacji.

O 10:25 odbędzie się ceremonia podpisania dokumentów dwustronnych w obecności prezydentów, a o 10:30 - spotkanie prezydentów z przedstawicielami mediów. Na 11:00 zaplanowano oficjalne śniadanie, a na 12:30 - udział prezydentów w "Polsko–Kenijskim dialogu gospodarczym wysokiego szczebla”.

O 13:35 prezydent złoży wieniec przed narodowym monumentem w parku Uhuru Gardens. Ostatni punkt w planie to spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami Polonii, połączone z ceremonią wręczenia odznaczeń państwowych o 16:45.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia rozpoczyna wizytę na Litwie, gdzie o 9:00 czasu polskiego spotka się z przewodniczącą Sejmu Viktoriją Cmilytė-Nielsen, o 9:20 rozpocznie się spotkanie delegacji, a na 10:00 zaplanowano oświadczenia dla prasy.

O 10:30 marszałek spotka się z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, a o 12:00 weźmie udział w śniadaniu. O 13:30 odbędzie się spotkanie z premierem Litwy Ingridą Simonyte, a o 15:15 - spotkanie z z Polakami mieszkającymi na Litwie. Ostatni punkt w planie to obiad o 18:00.

O 12:00 komisja śledcza ds. wyborów kopertowych przesłucha byłego szefa Kancelarii Premiera Michał Dworczyka.


07:55

Gawkowski o kandydacie Lewicy na prezydenta Warszawy: Największe szanse ma Biejat
- Toczą się różne głosy, najczęściej pojawia się nazwisko Magdaleny Biejat. Myślę, że jeśli będzie zgoda ugrupowań, które tworzą komitet wyborczy, a ogłosiliśmy taki w sobotę, to największe szanse [na zostanie kandydatem Lewicy na prezydenta Warszawy] ma dzisiaj Magda Biejat - powiedział Krzysztof Gawkowski w rozmowie z Konradem Piaseckim w TVN24.

08:04

Paprocka o wypowiedzi Dudy o Krymie: Trzeba patrzeć na całą działalność prezydenta, mówienie, że to Ukraina ma określić warunki pokoju
- Dla tych, którzy słuchali całości wywiadu i znają kontekst tej wypowiedzi [prezydenta o Krymie w wywiadzie dla Kanału Zero], sprawa jest oczywista. Trzeba też patrzeć na całą działalność prezydenta w ostatnich latach, niezwykle konsekwentne stawianie sprawy też na forum międzynarodowym, jasne wskazywanie, że to Rosja jest agresorem, ale też mówienie zawsze, że to Ukraina ma określić warunki pokoju i zakończenia wojny, że nie może to się odbywać ponad głowami władz ukraińskich i pan prezydent jasno zawsze mówił, że jakiekolwiek ustępstwa wobec Rosji to jest zachęta do tego, żeby dochodziło do następnych agresji - powiedziała Małgorzata Paprocka w rozmowie z Sylwią Białek w "24 pytaniach" PR24. - Obiektywnie patrząc, sprawa Krymu oczywiście jest sprawą bardzo trudną, przecież ta aneksja nie trwa dwa lata, tylko trwa lat 10 i w tym kontekście pytanie, jakie będą losy Krymu, bez wątpienia jest pytaniem otwartym - kontynuowała.

08:04

Gawkowski:

Celujemy w podwojenie wyniku w sejmikach - w 10%
- Celujemy w podwojenie tego wyniku [w sejmikach], takie mam dzisiaj wrażenie. Startowaliśmy jako komitet wyborczy wtedy SLD, w 2018 roku, mieliśmy poparcie poziomie 6%. Jeżeli dzisiaj celujemy w dychę, to jesteśmy w stanie podwoić, a nawet blisko potroić ten wynik sejmikowy - powiedział Krzysztof Gawkowski w „Rozmowie Piaseckiego” TVN24.

08:11

Paprocka:

Nie po to ustrojodawca zrobił 9-letnią kadencję TK, aby każda władza chciała go przejmować po wyborach
- Takie zapowiedzi działań wobec Trybunału Konstytucyjnego słyszymy od kilku tygodni, natomiast myślę, że Kancelarii Prezydenta jest bardzo bliski pogląd prawny tutaj wyrażany choćby przez pana prof. Ryszarda Piotrowskiego, który jasno wskazuje, że zmiany na tym etapie w Trybunale uchwałami Sejmu są po prostu wprost niezgodne z Konstytucją - powiedziała Małgorzata Paprocka w PR24. - Nie po to ustrojodawca zrobił 9-letnią kadencję Trybunału Konstytucyjnego, aby każda władza chciała przejmować Trybunał po wyborach - kontynuowała.

08:14

Gawkowski:

Z partii tworzących rząd wyobrażam sobie 7-8 osób, które mogą startować na prezydenta RP
- Wyobrażam sobie 7-8 osób w Polsce, która dzisiaj może startować na prezydenta. Wyobrażam sobie 2-3 osoby z PO, wyobrażam sobie jedną osobę z PSL-u, jedną od Hołowni, od nas 2-3 - powiedział Krzysztof Gawkowski w „Rozmowie Piaseckiego” TVN24. - Nie. Uważam, że Donald Tusk jest zdeterminowany, żeby być premierem - ocenił.

08:17

Tomczyk:

Polska jest bezpieczna

- Chciałbym tylko uspokoić, że oczywiście z jednej strony są to standardowe komunikaty, wtedy kiedy jest zwiększona ilość lotów wojskowych statków powietrznych, natomiast musimy zdawać sobie sprawę, że na wschodzie kraju, w związku z zabezpieczeniem granicy wschodniej, dzieje się oczywiście dużo. Te informacje nie są w większości jawne, ale dzisiaj moglibyśmy powiedzieć, że Polska jest bezpieczna i proszę się nie martwić, jeżeli chodzi o ten komunikat - stwierdził Cezary Tomczyk w rozmowie z Grzegorzem Kępką w „Graffiti” Polsat News.


08:19

Paprocka:

Podstawowe pytanie do marszałka Hołowni: dlaczego nie respektuje wyroków sądu?
- Zgodnie z Konstytucją w Sejmie zasiada 460 posłów. Zostali wybrani przez obywateli, mają mandat pochodzący z powszechnych wyborów i obowiązkiem prezydenta, jako strażnika Konstytucji jest tutaj zachowanie konsekwencji i oddanie sprawy do sądu, jedynego organu, czyli Trybunału Konstytucyjnego, czy ustawy są uchwalane co do trybu, jeżeli będą wątpliwości co do meritum, to oczywiście też - powiedziała Małgorzata Paprocka w PR24. - Jak się ułożą dalsze losy, jak będą procedowane kolejne projekty, to dzisiaj jest pytanie do pana marszałka Hołowni i pytanie podstawowe: dlaczego nie respektuje wyroków sądu w tej sprawie i to jest pytanie bardzo poważne - kontynuowała.

08:24

Tomczyk:

Musimy być gotowi na każdy scenariusz

- Uspokajam jeżeli chodzi o komunikat, który mi pan cytował, natomiast nie mam nikogo zamiaru uspokajać, jeżeli chodzi o kwestie wschodnie, też nie mam zamiaru nikogo straszyć. To są scenariusze, które się rozgrywają teraz. My robimy wszystko, żeby polska armia była gotowa do każdego scenariusza, ale też żeby był gotowy kraj, natomiast oczywiście to, co się zdarzy, jest przed nami, a my nie zajmujemy się wróżeniem. My zajmujemy się przygotowaniem kraju na każdy scenariusz, natomiast musimy być rzeczywiście gotowi na każdy scenariusz - stwierdził Cezary Tomczyk w „Graffiti” Polsat News.


08:25

Gawkowski:

Jestem zwolennikiem mocnego cięcia w TK. Nie ma miejsca na zmianę konstytucji z PiS
- Myślę, że wcześniej czy później w Sejmie musi odbyć się dyskusja o tym, że dzisiaj Trybunał Konstytucyjny nie działa zgodnie z prawem. Ja jestem zwolennikiem, jak pan mnie pyta, mocnego cięcia w TK. Jestem przekonany, że mieliśmy wybór sędziów TK na początku kadencji PiS-u niezgodny z prawem, że powinniśmy w tej sprawie podejmować decyzje - powiedział Krzysztof Gawkowski w „Rozmowie Piaseckiego” TVN24. - Nie ma dzisiaj miejsca na zmiany konstytucyjne. Nie będę mieszał zmiany Konstytucji z układaniem się z PiS-em. [...] Dzisiaj jakakolwiek współpraca z PiS-em przy zmianach Konstytucji zemści się tym w przyszłości, że PiS będzie mówił, że znowu jakiś układ z nim został zwarty - zaznaczył.

08:29

Paprocka o tzw. pigułce dzień po bez recepty: Przede wszystkim wątpliwości budzi kwestia wieku
- Bardzo wnikliwie Kancelaria Prezydenta przysłuchuje się debacie publicznej [o zmianach w dostępie do tzw. pigułki dzień po], myślę, że nie jest zaskoczeniem obawa, przede wszystkim wątpliwości budzi tutaj kwestia wieku [...]. Mamy system prawny i mamy granicę 18 lat w sprawach takich, jak chociażby zakup tzw. energetyków czy, już nie sprowadzając sprawy do żartu, korzystanie z solarium [...]. Tu mówimy o lekach, jest kwestia związana również z odpowiedzialnością rodziców za zdrowie dzieci. Bardzo wnikliwie się temu przyglądamy, jaka będzie ostateczna wersja tego projektu, wtedy pan prezydent będzie podejmował decyzje - powiedziała Małgorzata Paprocka w PR24. - Tu jest kwestia wieku i też fakt ten, że właśnie czy jest recepta, czy nie ma, nie wynika z ustawy, tylko wynika z rozporządzenia - kontynuowała.

08:30

Tomczyk zapowiada przedstawienie wstępnych wyników audytu MON

- W ciągu najbliższych kilku dni, jeśli dobrze pamiętam, 8 lutego odbędzie się posiedzenie komisji obrony narodowej, na którym kierownictwo MON przedstawi wstępne wyniki audytu. My ten audyt ciagle prowadzimy, co najmniej jeszcze jakiś czas, ale jeśli chodzi o wstępny raport, będziemy na tę komisję gotowi - stwierdził Cezary Tomczyk w „Graffiti” Polsat News.


08:43

Gawkowski o laptopach dla uczniów: Chęci są, ale nie ma pieniędzy. Jeśli program miałby być kontynuowany, to przemodelowany
- Bałagan i wielkie nieporozumienie, jeżeli chodzi o rozliczanie tego programu z 2023 roku. To jest najmniejsza pigułka o tym, co się wydarzyło. Pieniędzy nie było, wydawano je na kredyt, nie wiadomo, co się z nimi stało i jak je wykorzystywano. […] Nie wiemy, jakie [laptopy] kupowano i nie wiadomo, jaka była ich redystrybucja na sam koniec - powiedział Krzysztof Gawkowski w „Rozmowie Piaseckiego” TVN24. - Nie ma [dzisiaj pieniędzy na ten cel]. […] Ani pieniędzy z Unii Europejskiej nie ma, dlatego że zakwestionowano wydatki z 2023 roku, […] ani w budżecie ich nie zabezpieczono. Więc ta opowieść, że wszystko jest zabezpieczone, to też kłamstwo i to takie wielowektorowe - mówił dalej. - U mnie chęci są [na kontynuowanie tego programu], ale jak nie ma pieniędzy i są problemy z tym, jak to rozliczyć, to dzisiaj mogę powiedzieć - więcej znaków zapytania, niż przestrzeni na to, żeby to robić. Chciałbym to robić, ale nie jestem przekonany dzisiaj, czy jesteśmy w stanie ten program zmodelować tak, żeby czwartoklasista, jego rodzic i też nauczyciel byli zadowoleni - stwierdził. - W moim myśleniu perspektywicznym jest to, żeby to były inne urządzenia, na przykład tablety. […] Jeżeli ten program miałby być kontynuowany, to przemodelowany. Na pewno nie w takim wydaniu jak PiS, bo PiS go po prostu zakopał - ocenił.

08:59

Kidawa-Błońska:

Jest decyzja, naszym kandydatem na prezydenta jest Trzaskowski

- Bardzo lubię pana Marka Sawickiego, ale Koalicja Obywatelska sama decyduje, kto będzie naszym kandydatem. Cieszę się, że Donald Tusk jego dla niego autorytetem, ale to my zdecydujemy. Jest decyzja, naszym kandydatem jest Rafa Trzaskowski. Jesteśmy w bardzo ciekawym momencie historycznym, wiemy, co mamy robić. Bardzo się cieszę, że wszyscy o Donaldzie Tusku mówią, że może wykonywać każdą, najbardziej odpowiedzialną funkcję, ale to KO i PO będzie decydowała, a takich rozmów nie ma - stwierdziła Małgorzata Kidawa-Błońska w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Gość Radia Zet”.


09:00

Kidawa-Błońska pytana czy Tusk powinien zostać prezydentem Polski: Nie, teraz nie

- Nie, teraz nie - stwierdziła Małgorzata Kidawa-Błońska w programie „Gość Radia Zet”.


09:05

Kidawa-Błońska:

Mam wielkie zaufanie do Bodnara, bo krok po kroku będzie przywracał praworządność w naszym kraju

- Jest zapowiedź, jeszcze projekt nie trafił do Sejmu, ale nie można czekać i tolerować tego, że nasz system cały czas nie działa. Głównym zadaniem prezydenta Andrzeja Dudy jest pilnowanie i strzeżenie polskiej konstytucji. Andrzej Duda także ułaskawiał kogoś, kto nie miał jeszcze wyroku, musimy to bardzo poważnie potraktować. Mam wielkie zaufanie do ministra Bodnara, bo krok po kroku będzie przywracał praworządność w naszym kraju - stwierdziła Małgorzata Kidawa-Błońska w programie „Gość Radia Zet”.


09:11

Kidawa-Błońska:

Polacy zdają sobie sprawę, że Tusk jest najlepszym premierem na te bardzo trudne czasy


- Jestem przekonana, że Polacy zdają sobie sprawę, że Donald Tusk jest najlepszym premierem na te bardzo trudne czasy. Przez całą rozmowę powtarzam, że sytuacja jest wyjątkowa. Wymaga wielkiego doświadczenia, odwagi, a także umiejętności szukania porozumienia, a Donald Tusk te wszystkie cechy ma. Polacy widzą go w roli premiera i czują się bezpiecznie - stwierdziła Małgorzata Kidawa-Błońska w programie „Gość Radia Zet”.


09:52

Żukowska:

Uchwały sejmowe stwierdzą, że w TK jest trzech sędziów dublerów
- Uchwały sejmowe oczywiście stwierdzą stan faktyczny, który jest w Trybunale, to znaczy, że jest tam trzech sędziów dublerów, którzy nie powinni zostać przez pana prezydenta zaprzysiężeni. Bo w kolejce czekało trzech prawidłowo wybranych sędziów wcześniej i myślę, że to znajdzie się w tej uchwale. Aczkolwiek jeszcze projektu nie ma, nie ma jeszcze w porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu projektu tej uchwały – stwierdziła Anna Maria Żukowska w programie ,,Sygnały dnia” w PR1.

09:53

Żukowska:

Mam nadzieję, że prezydent nie będzie miał takiego założenia, że cokolwiek do niego trafi, on będzie przeciwko
- Mam jeszcze dzisiaj nadzieję, że mimo wszystko pan prezydent podchodzi do wszystkich aktów prawnych, które trafiają na jego biurko do podpisu pod kątem po prostu ustawowym, merytorycznym, legislacyjnym i że tak na nie patrzy, i że nie będzie miał takiego założenia, że cokolwiek do niego trafi, on będzie przeciwko – powiedziała Anna Maria Żukowska w PR1.

09:55

Żukowska o braku startu z KO w wyborach samorządowych: To rozczarowanie dla wyniku wyborczego, który mógłby być wtedy jednoznacznie wyższy od PiS-u
- Myślę, że dokonał jakiejś oceny sytuacji przewodniczący Tusk, który się na takie porozumienie [wspólny start w wyborach samorządowych] nie zgodził. Nie. Nie uzasadnił tej decyzji – powiedziała Anna Maria Żukowska w PR1. - W jakimś sensie tak [brak wspólnego startu z KO w wyborach samorządowych jest rozczarowujący], ale nie dla Lewicy, tylko dla wyniku wyborczego, który mógłby tutaj być wynikiem, który byłby jednoznacznie wyższy od wyniku PiS-u w tych wyborach samorządowych – mówiła dalej.

09:56

Żukowska:

Skoro Hołownia uważa, że popełnił błąd nie głosując za odwołaniem Bosaka, to może go naprawić i złożyć własny wniosek
- Niestety się spodziewałam [odwieszenia Grzegorza Brauna w prawach członka Konfederacji], dziwne, że nie spodziewał się tego marszałek Hołownia, bo to było dosyć nietrudno przewidzieć, a widziałam w jakimś ostatnim nagraniu wypowiedzi pana marszałka, że jest tym zaskoczony i rozgoryczony i że źle się stało. No cóż, no skoro źle się stało i skoro pan marszałek Hołownia uważa, że popełnił błąd nie głosując za odwołaniem marszałka Bosaka z jego funkcji na nasz wniosek, wniosek Lewicy, no to może naprawić ten błąd i złożyć własny wniosek, bo pan poseł Braun się nie zmieni. On po prostu taki jest – stwierdziła Anna Maria Żukowska w PR1.

11:16

Hołownia:

Państwa bałtyckie zawsze będą naszym strategicznym partnerem w budowaniu europejskiego i światowego bezpieczeństwa
- To moja pierwsza wizyta zagraniczna po tych trzech miesiącach, prawie trzech miesiącach na stanowisku marszałka Sejmu i cieszę się, że ma miejsce właśnie na Litwie, na zaproszenie mojej wspaniałej koleżanki Viktoriji Čmilytė-Nielsen. Bo to pokazuje, jak ważne są więzi między rodzeństwem. Rodzeństwo ma między sobą trudne momenty, ale ma też wiele pięknych i naszym zadaniem jest dzisiaj w tej bezprzykładnie trudnej sytuacji, w jakiej się wspólnie znaleźliśmy, przyspieszanie procesów, szukania rozwiązań w obszarze tego wszystkiego, co nas dzieli, żeby jak najwięcej zrobić w tych obszarach, które nas łączą – stwierdził Szymon Hołownia podczas wizyty na Litwie. - Chcę zapewnić, że Litwa, że państwa bałtyckie zawsze będą naszym strategicznym partnerem w budowaniu europejskiego i światowego bezpieczeństwa, potrzebujemy siebie nawzajem – doda.

11:19

Hołownia:

Jest intencja ze strony władz litewskich, aby rozwiązywać postulaty zgłaszane przez mniejszość polską
- My jesteśmy nowym pokoleniem polityków na europejskiej scenie, nowym pokoleniem polityków w naszych państwach. Szanujemy te starsze pokolenia polityków i ich dziedzictwo, ale też wiemy, że naszą odpowiedzialnością jest jak najszybciej przejść do zapewnienia bezpieczeństwa naszym dzieciom i wnukom. To jest absolutnie kluczowe, dlatego tak cieszę się, że znaleźliśmy też wspólną przestrzeń do rozmowy o rzeczach, które dla nas, Polaków też są ważne, o sprawach mniejszości polskiej na Litwie. Pani przewodnicząca Čmilytė-Nielsen zapewniła mnie, że jest intencja ze strony obecnych władz litewskich co do tego, aby pojawiały się kolejne kroki na tej drodze w rozwiązywaniu tych postulatów, które mniejszość polska zgłasza. Mówimy tutaj o kwestiach związanych z edukacją i pisownią nazwisk, ten proces będzie kontynuowany – powiedział Szymon Hołownia podczas wizyty na Litwie.

11:27

Duda pytany o piątkowy wywiad: Po części wybiegłem moimi myślami także do różnych dyskusji, które słyszę na arenie międzynarodowej

- Jeżeli chodzi o mój piątkowy wywiad, proszę też brać pod uwagę konwencję tego wywiadu. To nie była napięta rozmowa z politykiem, to był wywiad, który traktowaliśmy po części, oczywiście po części jako taką spokojną, luźną rozmowę na różne tematy, niekoniecznie bardzo poważne, ale ten rzeczywiście, którego dotknęli panowie redaktorzy był bardzo poważny i po części ja wybiegłem moimi myślami także do różnych dyskusji, które słyszę na arenie międzynarodowej, natomiast jeżeli chodzi o nasze stanowisko wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę i tego, w sposób musi zakończyć się ta wojna, to przywrócenie prymatu prawa międzynarodowego. To oznacza powrót Ukrainy do jej międzynarodowo uznanych granic, do pełnej kontroli nad terytoriami, które są międzynarodowo uznanymi terytoriami Ukrainy, czyli również Krymu, chcę to z całą mocą podkreślić - stwierdził prezydent Andrzej Duda na briefingu prasowym w Kenii.

- Rosja musi opuścić okupowane tereny Ukrainy, Ukraina musi odzyskać kontrolę nad wszystkimi swoimi międzynarodowo uznanymi terytoriami i taki powinien być koniec tej wojny po to, by prawo międzynarodowe było przestrzegane jako największa gwarancja pokoju na przyszłość, bo to chcę z całą mocą podkreślić. Rosja nie może wygrać tej wojny, bo jeżeli Rosja wygra, to Rosja zaatakuje znowu - mówił dalej.


11:39

Duda w Kenii: To nie jest tylko kurtuazyjna wizyta, ona jak wierzę, niesie ładunek ekonomiczny na przyszłość dla obu naszych krajów

- To nie jest tylko kurtuazyjna wizyta. Ona, jak wierzę, niesie ładunek ekonomiczny na przyszłość dla obu naszych krajów. Rozmawialiśmy dzisiaj z panem prezydentem w formule tak zwanego spotkania w cztery oczy, jak również w formacie delegacji na temat naszych relacji gospodarczych, przyszłych kierunków rozwoju tych relacji jak i perspektyw, które istnieją w tym zakresie pomiędzy naszymi krajami - stwierdził prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w Kenii.

- Chcę z całą mocą podkreślić, że już w październiku 2023 r. miało tu w Nairobi miejsce Polsko-Kenijskie Forum Gospodarcze, które zgromadziło bardzo wielu zainteresowanych współpracą przedsiębiorców, współorganizowane przez naszą Polską Agencją Inwestycji i Handlu. Dzisiaj z panem prezydentem będziemy uczestniczyli w kolejnej odsłonie spotkania biznesowego, forum biznesowego, gdzie nasi przedsiębiorcy pod prezydenckim patronatem będą dyskutowali na temat możliwości wzajemnej współpracy i możliwości rozwijania relacji - dodał.


12:30

Dworczyk:

Przedłożyłem premierowi do podpisania decyzje administracyjne ws. przeprowadzenia wyborów przez Pocztę Polską i druku kart przez PWPW
- Tak, przedłożyłem Prezesowi Rady Ministrów dwie decyzje administracyjne, o których pan mówi, do podpisania - powiedział Michał Dworczyk przed Komisją Śledczą ws. wyborów kopertowych, odpowiadając na pytanie, czy to on rekomendował premierowi podpisanie decyzji polegającej na zlecenie Poczcie Polskiej przeprowadzenie wyborów i druku kart PWPW.

12:44

Dworczyk:

Premier nie otrzymał negatywnych opinii prawnych, bo nie dotyczyły decyzji, które podpisywał, tylko projektu z MAP
- Te opinie [...] a były to tak naprawdę stanowiska [...] dotyczyły projektu decyzji administracyjnej. Kłopot polega tylko na tym, z pańskiego punktu widzenia, jak sądzę, że te stanowiska dotyczyły nie tej decyzji, którą podpisał pan premier Mateusz Morawiecki, tylko projektu nadesłanego z Ministerstwa Aktywów Państwowych. Więc może to wyjaśnijmy - powiedział Michał Dworczyk przed Komisją Śledczą ws. wyborów kopertowych, pytany, czy pokazał premierowi dwie negatywne opinie prawne przed tym, jak premier podpisał decyzję o przeprowadzeniu wyborów w formie korespondencyjnej. - Premier nie podpisywał decyzji, których dotyczyły te stanowiska omawiane przed chwilą przez pana. [...] Nie otrzymał [opinii prawnych], bo nie dotyczyły decyzji, które podpisywał. Widzę, że tu jest kłopot ze zrozumieniem, a to jest dosyć prosta sprawa - kontynuował.

13:05

Dworczyk:

Wydaje mi się, że jedynie Poczta Polska dysponowała aparatem, dzięki któremu można było te wybory przeprowadzić
– Pan mnie pyta o rzeczy, które były poza zakresem moich kompetencji, więc ja mogę odpowiedzieć to, co mi się wydaje w tej sprawie, a nie o faktach. Wydaje mi się, że dlatego, że jedynie Poczta Polska dysponowała takim aparatem, dzięki któremu można było te wybory przeprowadzić – powiedział Michał Dworczyk przed Komisją Śledczą ws. wyborów kopertowych, pytany, dlaczego premier zlecił przeprowadzenie wyborów Poczcie Polskiej, a nie Państwowej Komisji Wyborczej.

13:14

Dworczyk:

Decyzja podpisana przez premiera nie zlecała przeprowadzenia wyborów, tylko podjęcie działań zmierzających do ich przygotowania
- Ta decyzja mówiła wyłącznie o podjęciu działań, które miały przygotować wybory, a nie je przeprowadzić. To była właśnie jedna z tych różnic, o ile pamiętam, decyzji, którą podpisał pan premier wobec decyzji, która została przesłana jako propozycja z Ministerstwa Aktywów Państwowych. To znaczy, premier nie mówił i nie zlecał przeprowadzenia wyborów, bo nie miał do tego, jak pan słusznie zwrócił uwagę, podstawy prawnej. Ale do podjęcia działań zmierzających do przygotowania tego rodzaju spraw jak najbardziej podstawę miał i dlatego taką decyzję przyjął - powiedział Michał Dworczyk przed Komisją Śledczą ws. wyborów kopertowych.

13:16

Dworczyk:

Decyzja nie wskazywała, ile i kto powinien wydać pieniędzy, premier nikogo nie zobowiązywał do wydania 60 mln
- Decyzja nie wskazywała, ile i kto powinien wydać pieniędzy. […] Decyzja zobowiązywała ministrów właściwych nadzorujących te dwa podmioty - czyli Pocztę Polską i PWPW [...] - do zawarcia umów, w ramach których byłoby określone, kto jakie zadania powinien zrealizować i jakie powinny być rozliczenia z tym związane. W związku z tym premier nikogo nie zobowiązywał do wydania 60 milionów, miliona czy 100 milionów. To nie ma nic wspólnego z treścią tej decyzji - powiedział Michał Dworczyk przed Komisją Śledczą ws. wyborów kopertowych.

13:51

Dworczyk:

Wybory korespondencyjnie nie odbyły się ze względu na obstrukcję, która miała miejsce w Senacie
- Nie odbyły się [wybory w trybie korespondencyjnym] ze względu na obstrukcję, która miała miejsce w Senacie. [...] Ustawa była niezwłocznie po uchwaleniu przez Sejm przekazana do Senatu, natomiast najwyraźniej zapadła decyzja polityczna w Senacie, w którym Koalicja Obywatelska wówczas miała większość, aby wykorzystać maksymalną liczbę dni, czyli 30 dni, na procedowanie tej ustawy - powiedział Michał Dworczyk przed Komisją Śledczą ws. wyborów kopertowych.

14:24

Pomaska:

Raport NIK to gotowy akt oskarżenia wobec Sasina

- Potwierdzają się wszelkie informacje, które do tej pory mieliśmy nieoficjalnie i potwierdzają się wszystkie fragmenty raportu NIK, który mogliśmy śledzić w mediach. Ta sprawa jest wielce bulwersująca, ale muszę powiedzieć, że ten raport, blisko 90 stron, to jest gotowy akt oskarżenia wobec ministra Sasina. Oczywiście to nie kontrolerzy są od tego, żeby formułować akt oskarżenia, ale to zapewne gotowy materiał dla prokuratury - stwierdziła Agnieszka Pomaska na konferencji prasowej w Gdańsku.

- Mamy do czynienia z rażąco niską ceną zbycia aktywów przez Orlen. W sposób szczególny te rażące zaniżenie wartości dotyczy Rafinerii Gdańskiej i jak ocenia NIK, sprzedaży aktywów rafinerii poza zaniżonej o 3,5 mld co najmniej cenie. Po drugie, kontrolerzy stwierdzili że Saudi Aramco może mieć prawo weta, wtedy kiedy decyzja Orlenu, Skarbu Państwa mogłaby być inna, Saudi Aramco ma prawo do tego weta. Po trzecie, Skarb Państwa nie ma i utracił wpływ na ewentualną odsprzedaż przez Saudi Aramco i to prowadzi do konkluzji, że może istnieć ryzyko deficytu na rynku paliw w Polsce - mówiła dalej posłanka KO.

- I punkt ostatni, podsumowujący ten raport. Brak nadzoru ministra aktywów pana Sasina, który zaniechał ochrony bezpieczeństwa w sektorze naftowym, al jest konkretna rzecz, którą kontrolerzy NIK zarzucają ministrowi Sasinowi. To niewpisanie Lotosu do wykazu podmiotów objętych ochroną - dodała.

- Możemy mówić wprost o odpowiedzialności ministra Sasina i możemy mówić wprost o tym, że decyzja najpierw o fuzji Lotosu z Orlenem, a później o wyprzedaży aktywów Lotosu była traktowana przez nadzorującego ministra Sasina w sposób bardzo lekceważący i niepoważny - zaznaczyła Pomaska.


14:26

Pomaska:

Kolejne zawiadomienia do prokuratury - po pełnym zapoznaniu się z raportem NIK

- Po pełnym zapoznaniu się z tym raportem [NIK], bo czasu było niewiele, ale nie ma wątpliwości, że jest tu też materiał do przygotowania kolejnych zawiadomień do prokuratury. Takie zawiadomienia do prokuratury po tej dogłębnej analizie oczywiście złożę tak, żeby już nikomu nie przyszło do głowy, żeby tej sprawy nie potraktować poważnie - stwierdziła Agnieszka Pomaska na konferencji prasowej w Gdańsku.


16:38

Tusk:

Prezydent jest gotów użyć wszelkich środków do obrony konstytucji. Czekam na oświadczenie Czarnka w kwestii praw człowieka

- Prezydent jest gotów użyć wszelkich środków do obrony konstytucji, prezes Kaczyński chce walczyć o niezależną prokuraturę, premier Morawiecki troszczył się nieustannie o prawidłowe używanie Pegasusa. Czekam na oświadczenie pana Czarnka w kwestii praw człowieka - napisał na Twitterze premier Donald Tusk.


17:53

Trzaskowski:

Wybory samorządowe to kolejny etap odzyskiwania praworządności i wzmacniania demokracji
- Już za dwa miesiące odbędą się wybory samorządowe. Tego dnia wybierzemy włodarzy miast, miasteczek i wsi w całej Polsce. Już pojawiają się kandydaci, a kampania rusza na dobre. Te wybory to kolejny etap odzyskiwania praworządności i wzmacniania naszej demokracji. PiS usiłował bowiem zniszczyć nie tylko media, sądownictwo, ale również samorządność - napisał Rafał Trzaskowski w mediach społecznościowych. - Wynik nadchodzących wyborów będzie więc sygnałem, że zmiany przeprowadzane przez obecną koalicję rządową mają szerokie poparcie społeczne. Wygrana partii demokratycznych i kandydatów niezależnych we wszystkich regionach, miastach, miasteczkach i na polskiej wsi przyspieszy też dezintegrację PiS - partii całkowicie uzależnionej od stanowisk, wpływów i publicznych pieniędzy - kontynuował. - Na horyzoncie widzę tylko jedno zagrożenie - demobilizację wyborców. Część z Państwa może uznać, że te wybory nie mają już takiego znaczenia, jak te 15 października. Ja będę Was przekonywał, że jest dokładnie na odwrót. Wybory samorządowe są równie ważne jak parlamentarne, a pod wieloma względami nawet ważniejsze. Bo to w nich zdecydujemy, jak będzie wyglądało nasze życie na co dzień - dodał. - Te wybory są też o wolności. Wolności w szkołach i kulturze. O wolności układania sobie życia na swój własny sposób. Z kim chcemy i jak chcemy. Wolności do chodzenia w Orszaku Trzech Króli albo Paradzie Równości. Te wybory są też o naszym bezpieczeństwie. O bezpiecznych ulicach, po których nie boją się poruszać piesi, rowerzyści i kierowcy. O bezpieczeństwie na placach zabaw i podczas wieczornego joggingu w parku czy lesie. O mieście, w którym strażnicy i policjanci dbają o bezpieczeństwo i komfort wszystkich mieszkańców, a nie tylko jednego - zaznaczył.

18:31

Przydacz:

Nie znam takich planów, abyśmy mieli blokować mównicę
- My staramy się być opozycją merytoryczną, my nie robimy ciamajdanów, my nie robimy blokady mównicy. Nie znam takich planów, abyśmy mieli blokować mównicę - powiedział Marcin Przydacz w "Popołudniowej rozmowie" RMF FM.

18:33

Przydacz:

Uważam, że Trybunał Konstytucyjny jest niezależny od PiS-u
- Tak, uważam, że Trybunał Konstytucyjny jest niezależny od PiS-u, ale jasnym jest, że są tam wybrani sędziowie głosami większości, w której wówczas dominowało Prawo i Sprawiedliwość - powiedział Marcin Przydacz w RMF FM.

18:40

Przydacz o wpisach Pawłowicz: Gdyby mnie zapytała o opinię, odradzałbym tego typu argumentację
- Szczerze mówiąc, gdyby mnie pani Pawłowicz zapytała o opinię, to bym odradzał tego typu argumentację słowną, natomiast to w żaden sposób nie podważa jej statusu jako sędziego - powiedział Marcin Przydacz w RMF FM, odpowiadając na pytanie, czy dla PiS-u nie są problemem wpisy Krystyny Pawłowicz w mediach społecznościowych m.in. o "lewackim pośle", "chamie, łobuzie, dziadzie kalwaryjskim" i "ruskiej kolumnie".

18:46

Przydacz o prawie aborcyjnym: To konstytucyjnie trzeba byłoby dokonać ewentualnych zmian
- Zobaczymy, w jakiej formule ten projekt wyjdzie. Ja jednak stoję na stanowisku centroprawicowym czy konserwatywnym, jestem tutaj obrońcą życia nienarodzonego, aczkolwiek uważam, że są i powinny być takie momenty, w których jeśli na szali leżą dwa dobra w postaci życia i trzeba dokonać po prostu wyboru, nie można nikogo zmuszać do heroizmu i nie można z nikogo robić bohatera poświęcającego swoje życie - powiedział Marcin Przydacz w RMF FM. - To się nie dzieje na poziomie ustawowym, tylko na poziomie konstytucyjnym. To konstytucyjnie trzeba byłoby ewentualnych dokonać zmian, a póki co nie ma takiej możliwości w ogóle na poziomie polskiego Sejmu, aby znaleźć taką większość konstytucyjną - kontynuował.

20:10

Szłapka o KPO: Wszystko wskazuje na to, że te pieniądze uda się uratować, ale to potwornie dużo pracy, bo to zostało zabałaganione
- My robimy wszystko, żeby te pieniądze [z KPO] wszystkie, żebyśmy ich nie stracili. Dlatego tak ważne było złożenie tego pierwszego wniosku jeszcze w poprzednim roku, dlatego że w tym roku będziemy składać dwa kolejne wnioski i w 2025 roku dwa kolejne. Wszystko wskazuje na to, że te pieniądze uda się uratować, natomiast faktycznie jest to potwornie dużo pracy, bo to zostało bardzo zabałaganione - powiedział Adam Szłapka w rozmowie z Piotrem Marciniakiem „Faktach po Faktach” TVN24. - Łącznie to jest 59 miliardów euro, zarówno w dotacjach, jak i w pożyczkach, także to są olbrzymie pieniądze przede wszystkim na nasze bezpieczeństwo energetyczne - mówił dalej.

20:16

Trzaskowski:

Bocheński był po prostu partyjnym zagończykiem

- Ja wszystkich traktuję bardzo poważnie, każdego kontrkandydata, więc na pewno również Tobiasza Bocheńskiego. Oczywiście ubolewałem kiedy on był wojewodą, że nie był urzędnikiem państwowym, że się tak nie zachowywał. Wojewoda to urzędnik państwowy, a nie polityk. Tylko, że on był po prostu zagończykiem partyjnym, ale widać szykował się do tej funkcji - stwierdził Rafał Trzaskowski w rozmowie z Moniką Olejnik w programie „Kropka nad i” TVN24.


20:16

Szłapka:

Jest potrzebna uchwała Sejmu dot. trzech nielegalnie wybranych do TK sędziów
- Z mojej perspektywy sprawa jest jasna - jest potrzebna uchwała Sejmu dotycząca trzech nielegalnie wybranych sędziów [do TK]. I to pierwszy oczywiście krok - powiedział Adam Szłapka w „Faktach po Faktach” TVN24.

20:18

Trzaskowski:

Mam nadzieję, że ta kampania, jeżeli chodzi o mnie i o Lewicę, będzie to przyjazna konkurencja

- Ja zawsze byłem zwolennikiem porozumienia dlatego, że wydaje mi się, że dobrze by było, gdyby do tych wyborów samorządowych wszyscy poszli razem, ci, którzy reprezentują stronę demokratyczną, rządową. Sprawa potoczyła się inaczej, bo Trzecia Droga podjęła inną decyzję, natomiast w momencie, kiedy my negocjowaliśmy z Lewicą wspólne listy, to już wtedy Razem zadecydowało, że w Warszawie chcą iść sami. Teraz się okaże prawdopodobnie, że będzie to cała Lewica w Warszawie. Poczekajmy na decyzję Lewicy. Mam nadzieję, że ta kampania, jeżeli chodzi o mnie i o Lewicę, że to będzie przyjazna konkurencja, dlatego, że na pewno nie potrzebne są nam kłótnie - stwierdził Rafał Trzaskowski w programie „Kropka nad i” TVN24.


20:20

Szłapka o TK: To nie jest element kamieni milowych. Ważne, żeby do zmian być dobrze przygotowanym, pośpiech nie jest najważniejszy
- Sprawy dotyczące TK nie mają bezpośredniego wpływu na kwestie związane z KPO, bo to nie jest jeden z elementów kamieni milowych. Więc tu ważne, żeby to zrobić bardzo dobrze i być do tego dobrze przygotowanym. Tutaj pośpiech nie jest najważniejszym kryterium w tym przypadku. Pośpiech był bardzo ważny, kiedy składaliśmy wniosek o KPO - powiedział Adam Szłapka w „Faktach po Faktach” TVN24.

20:25

Trzaskowski:

Mam nadzieję, że prezydent Duda będzie postępował tak, jak zapowiadał, że będzie się starał z rządem rozmawiać

- Dzisiaj pan prezydent Duda mówi, że ci dwaj panowie [Wąsik i Kamiński] są posłami, gdzie wszyscy prawnicy mówią, że nie są posłami. Jeżeli będzie odsyłał w związku z tym każdą sprawę do Trybunału Konstytucyjnego, to doprowadzi do paraliżu państwa. Więc ja mam nadzieję, że prezydent przemyśli tę sprawę, że będzie postępował tak, jak zapowiadał, tam gdzie rzeczywiście się z rządem nie zgadza, ma prawo veta, ale, że będzie się starał z rządem rozmawiać o niektórych sprawach - stwierdził Rafał Trzaskowski w programie „Kropka nad i” TVN24.


20:33

Trzaskowski:

Prezydent Duda stoi przed prostym wyborem, albo będzie przez cały czas na pasku PiS-u, albo będzie walczył odrobinę niezależności

- Prezydent Duda stoi przed bardzo prostym wyborem, albo będzie przez cały czas na pasku PiS-u i będzie słuchał tego, co mówi Jarosław Kaczyński, dalej do końca swojej kadencji, a już nie musi, albo będzie walczył odrobinę niezależności - stwierdził Rafał Trzaskowski w programie „Kropka nad i” TVN24.


20:50

Sasin o działaniach Pomaski w sprawie fuzji Orlenu i Lotosu: Od pewnego czasu mówi wiele niemądrych rzeczy, nie wie o czym mówi

- Nie, nie boję się [więzienia], chyba, że założyć, że w Polsce już nie ma niezależnego wymiaru sprawiedliwości, no to wtedy można każdego wsadzić do więzienia na podstawie wyimaginowanych zarzutów. Pani poseł Pomaska od pewnego czasu w tej sprawie się wypowiada. Wiele niemądrych wypowiedzi, świadczących o tym, że no powiem tak, nie bardzo wie o czym mówi, może tak powiem delikatnie (...) Przede wszystkim myślę, że nie ma wiedzy na ten temat jak taki proces w ogóle przebiega, jak fuzja dwóch wielkich firm – stwierdził Jacek Sasin w programie "Gość Wydarzeń” Polsat News.


20:51

Sasin:

KGMP oceniło jednoznacznie, że fuzja jest działaniem, które jest korzystne dla Polski w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i pod względem finansowym

- Jako minister aktywów państwowych zrobiłem wszystko, co leżało w moich kompetencjach, żeby dobrze nadzorować ten proces, a żeby nie być gołosłownym po pierwsze powstał w ministerstwie i działał w ministerstwie aktywów państwowych specjalny zespół, który na bieżąco monitorował cały proces tej fuzji, zespół złożony z przedstawicieli i ministerstwa aktywów państwowych i ministerstwa klimatu, które odpowiada za bezpieczeństwo energetyczne Polski i ministra powołanego do zarządzania infrastrukturą krytyczną i służby miały swoich przedstawicieli, wszystkie służby specjalne miały swoich przedstawicieli, brały udział również w nadzorowaniu tego procesu – powiedział Jacek Sasin w Polsat News.

- Po drugie ministerstwo aktywów państwowych zleciło dogłębną analizę tego procesu firmie renomowanej międzynarodowej KPMG, która przeanalizowała dokumenty, które są zgromadzone w Orlenie w tej sprawie (…). Oceniła jednoznacznie, że fuzja jest działaniem gospodarczym, które jest korzystne dla Polski, korzystnym dla skarbu państwa, korzystnym dla Polski w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, ale również korzystnym pod względem finansowym – kontynuował.