Relacja Live

12.11.2017

09:30

Dera:

To trzeba pytać Tuska dlaczego po tylu latach przypomniał sobie o Polsce
Dera: To trzeba pytać Tuska dlaczego po tylu latach przypomniał sobie o Polsce - Co roku wystosowuje zaproszenia do byłych premierów i prezydentów. To trzeba pytać Donalda Tuska dlaczego po tylu latach przypomniał sobie o Polsce. Powiedział, że było bardziej serdeczne, a było takie samo - mówił Andrzej Dera w Śniadaniu Radia ZET. - W życiu bym nie buczał, wolałbym milczeć niż buczeć w takim dniu - tak Dera odniósł się do wybuczenia Tuska.

09:38

Emilewicz z apelem o godne zachowanie podczas uroczystości
Emilewicz z apelem o godne zachowanie podczas uroczystości - Powinniśmy zaapelować wszyscy że jest pewna zgoda w Polsce, że nekropolie i groby są miejscem wyjątkowym, i należy się tam zachowywać - mówiła Jadwiga Emilewicz z partii Porozumienie Jarosława Gowina w Radiu ZET.

09:41

Jakubiak:

Tusk jako bardzo sprawny polityk wykorzystuje PiS w bardzo wcześnie rozpoczętej kampanii prezydenckiej
Jakubiak: Tusk jako bardzo sprawny polityk wykorzystuje PiS w bardzo wcześnie rozpoczętej kampanii prezydenckiej - Cyniczny i perfidny gest. Tusk jako bardzo sprawny polityk wykorzystuje PiS w bardzo wcześnie rozpoczętej kampanii prezydenckiej, rozpoczętej błędnym zachowaniem, które doprowadziło do 27:1. Dziwię się, że PiS daje się rozgrywać że podnosi głos. Nie można robić z niego męczennika. Jak będziecie to rolować to przegracie - mówił Marek Jakubiak w Śniadaniu Radia ZET.  

09:47

Emilewicz o kandydowaniu w Krakowie: Jeśli dojdziemy do porozumienia z PiS, to jestem gotowa
Emilewicz o kandydowaniu w Krakowie: Jeśli dojdziemy do porozumienia z PiS, to jestem gotowa - Jest czas na zmianę w Krakowie. Pojawiło się 52 tysiące nowych obywateli, pracujących w centrach usług wspólnych i nowych inwestycjach, jest ogromny problem z czystością powietrza. Jeśli dojdziemy do porozumienia z PiS, to jestem gotowa podjąć to wyzwanie - mówiła Jadwiga Emilewicz w Radiu ZET.

10:06

Emilewicz:

Mam nadzieję, że za rok, w setną rocznicę niepodległości będzie jeden marsz
Emilewicz: Mam nadzieję, że za rok, w setną rocznicę niepodległości będzie jeden marsz - Mam nadzieję, że za rok w setną rocznicę odzyskania niepodległości będzie jeden marsz, bez oddzielania barierkami - mówiła Jadwiga Emilewicz w Śniadaniu Radia ZET. Pytana o hasło o białej Europie odpowiedziała: - Pewnie nie na miejscu, ja bym z takim hasłem nie maszerowała. Niestosowne i nie na miejscu. To wydarzenia marginalne, lepiej żeby ich nie było. 

10:12

Dera:

Na hasła faszystowskie, które są w Polsce zabronione, powinna być reakcja organizatorów
Dera: Na hasła faszystowskie, które są w Polsce zabronione, powinna być reakcja organizatorów - Jeżeli są tam hasła faszystowskie, które są w Polsce zabronione, to powinna być reakcja organizatorów - mówił Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta w Radiu ZET.

10:59

Jaki o starciu dwóch Polsk
Jaki o starciu dwóch Polsk - Zostawiając ten marsz, to jest starcie dwóch Polsk, które się zarysowały jeszcze na przestrzeni transformacji, gdyby spojrzeć trochę szerzej na ten problem. Była jedna Polska, którą chciał kształtować Donald Tusk, Adam Michnik. Pamiętam "Polska to nienormalność” Tuska, Michnika który mówił że największym zagrożeniem jest polski patriotyzm, dziennikarze GW twórczo to rozwijali (…) Z drugiej strony mamy Polskę, którą chcemy budować. Polskę gdzie chcemy pokazywać nasze sukcesy - mówił Patryk Jaki w "Kawie na ławę” TVN24.

11:14

Mucha: Suski jest znany z różnych wypowiedzi. Niektóre są bardziej trafne, inne mniej trafne
Mucha: Suski jest znany z różnych wypowiedzi. Niektóre są bardziej trafne, inne mniej trafne - Przewodniczący Suski jest znany z różnych wypowiedzi. Niektóre są bardziej trafne, inne mniej trafne. Tę wypowiedź definitywnie trzeba by przypisać do kategorii mniej trafnych - stwierdził Paweł Mucha w "Kawie na ławę” TVN24, pytany o wypowiedź Marka Suskiego iż "nas na obchody zaprosił prezydent Lech Kaczyński, prezydent Duda wolał Donalda Tuska”.

11:20

Jaki:

Mam marzenie, żebyśmy za rok pomimo wszystkich sporów poszli razem
Jaki: Mam marzenie, żebyśmy za rok pomimo wszystkich sporów poszli razem - Mam takie marzenie rzeczywiście, pomimo tych wszystkich sporów żebyśmy za rok wszyscy poszli razem. Chciałbym żeby Warszawą przeszło nawet milion osób. Na czele powinien iść prezydent, premier ale również liderzy opozycji - stwierdził Patryk Jaki w "Kawie na ławę” TVN24.

11:39

Mucha: Terlecki nie miał wiedzy. Rozmawialiśmy z Piotrowiczem prawie 6 godzin i doszliśmy do porozumienia
Mucha: Terlecki nie miał wiedzy. Rozmawialiśmy z Piotrowiczem prawie 6 godzin i doszliśmy do porozumienia - Przewodniczący Terlecki nie miał wiedzy, nie był na bieżąco w toku wydarzeń, bo myśmy byli z przewodniczącem Piotrowiczem umówieni na to, że się w piątek spotkamy, ale że nie będziemy opinii publicznej wcześniej informować o tym spotkaniu. Usiedliśmy od rana, rozmawialiśmy prawie 6 godzin i doszliśmy do porozumienia - stwierdził Paweł Mucha w "Kawie na ławę” TVN24.

11:53

Sieci zapowiada okładkowy wywiad z Jakim:

Jaki jestem
"Jaki jestem" - Sieci zapowiada okładkowy wywiad z Jakim W nowym "Sieci prawdy" wywiad z Patrykiem Jakim o młodości chłopaka z blokowiska, miłości i Warszawie.

12:24

Polityczny plan tygodnia: dwulecie rządu PiS, debata PE o Polsce, Kongres 590, PAD w Krapkowicach, rozprawa KW

Rząd PiS kierowany przez premier Szydło w nadchodzącym tygodniu będzie obchodzić dwulecie swojej działalności. Z tej okazji ma dojść do podsumowania pracy ministrów - na razie bez rekonstrukcji. Sam rząd we wtorek zajmie się kilkoma projektami Mateusza Morawieckiego, m.in. Prawem przedsiębiorców.

Ważnym tematem tygodnia będzie zapewne kolejna już debata w PE o sytuacji w Polsce, połączona z przyjęciem rezolucji. Polskę odwiedzi główny negocjator KE ds. Brexitu, a prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Krapkowicach w województwie opolskim.

Teoretycznie w najbliższych dniach może dojść do “finalnego” spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Jarosławem Kaczyńskim ws. prezydenckich projektów ustaw o SN, ale termin tej rozmowy - przynajmniej na chwilę obecną - nie jest znany.

Inne polityczne wydarzenia tygodnia to Kongres 590, posiedzenia komisji weryfikacyjnej oraz Senatu, dane GUS dot. PKB i inflacji czy konwencja Inicjatywy Polskiej poświęcona przyszłorocznym wyborom samorządowym.

*****

Wizyta Barniera. W poniedziałek premier Beata Szydło spotka się z głównym negocjatorem KE ds. Brexitu Michelem Barnierem, który będzie przebywał z wizytą w Polsce. Dokładny plan wizyty nie jest jeszcze znany.

PAD w Krapkowicach. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Krapkowicach w województwie opolskim, gdzie o 16:30 spotka się z mieszkańcami. Podczas spotkania planowane jest wystąpienie PAD.

GUS o PKB i inflacji. We wtorek o 10:00 GUS opublikuje opracowanie sygnalne - szybki szacunek produktu krajowego brutto w III kwartale 2017 roku. Dzień wcześniej, w poniedziałek o 14:00 zostaną opublikowane dane dot. inflacji w październiku.

Senat. We wtorek o 11:00 rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Senatu. Izba wyższa zajmie się m.in. nowelizacjami ustaw o cudzoziemcach, ewidencji ludności, samorządzie gminnym czy ordynacji podatkowej. Niewykluczone, że senatorowie rozpatrzą także nowelizację tegorocznego budżetu, którą w poniedziałek zajmie się senacka komisja budżetu i finansów publicznych.

Rząd o przedsiębiorcach. Rząd na wtorkowym posiedzeniu o 11:00 zajmie się kilkoma projektami zaproponowanymi przez Mateusza Morawieckiego - m.in. Prawem przedsiębiorców a także projektem ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. W porządku jest też projekt ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy czy projekt ustawy o dokumentach publicznych.

Debata o Polsce w PE. W środę o 9:00 na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego odbędzie się debata na temat praworządności i demokracji w Polsce. Europosłowie mają przyjąć także kolejną już rezolucję dot. Polski.

Podsumowanie dwulecia rządu. W czwartek wypada dwulecie rządu PiS kierowanego przez premier Beatę Szydło. Z tej okazji ma odbyć się podsumowanie - zapewne we wtorek, w środę bądź czwartek. Do rekonstrukcji ma dojść dopiero za jakiś czas - z wypowiedzi niektórych polityków PiS wynika, że nastąpi to na przełomie listopada i grudnia.

Komisja weryfikacyjna. W czwartek komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji zajmie się adresami Hoża 25, Hoża 25a i Hoża 23/25.

Szczyt w Goteborgu. W piątek w Goteborgu odbędzie się szczyt społeczny “The Social Summit for Fair Jobs and Growth” z udziałem premier Beaty Szydło.

Kongres 590. Tegoroczny Kongres 590 odbędzie się w czwartek i piątek w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce k. Rzeszowa, gdzie spotkają się przedstawiciele administracji publicznej, samorządów, wielkiego i małego biznesu, świata nauki oraz polityki. Tegoroczni goście specjalni to Alberto Bagnai, Desmond Lachman i Joanna Jędrzejczyk.

Inicjatywa Polska o wyborach. W sobotę odbędzie się spotkanie-konwencja stowarzyszenia Inicjatywa Polska, którym kieruje Barbara Nowacka, poświęcone najbliższym, przyszłorocznym wyborom samorządowym. O terminie poinformowała Nowacka w mediach społecznościowych.

Fot. KPRM


14:50

Gliński:

Nie ma zgody na myślenie o wspólnocie narodowej w sensie etnicznym. Na to wsparcia polskiego rządu nie ma
Gliński: Nie ma zgody na myślenie o wspólnocie narodowej w sensie etnicznym. Na to wsparcia polskiego rządu nie ma - Dziwię się, że wczoraj, faktycznie gdzieś w przestrzeni publicznej, na pięknym marszu narodowym, pojawił się transparent, który mógłby sugerować, że ktoś myśli o narodzie w kategoriach etnicznych czy w kategoriach rasistowskich - stwierdził Piotr Gliński w trakcie I Kongresu Inicjatyw Pozarządowych. - Na to wsparcia polskiego rządu nie ma. Chciałbym wyraźnie powiedzieć, że nie popieramy tego rodzaju haseł - dodał wicepremier.
"Chciałbym wyraźnie powiedzieć: popieramy myślenie narodowe w sensie narodu kulturowego. Dziwię się, ponieważ środowiska narodowe od wielu lat w Polsce mówią, że są związane z ideą narodową w sensie kulturowym. I to jest oczywiście potrzebne i ważne. Taka wspólnota jest wspólnotą pożyteczną. Wspólnota narodowa rozumiana w sensie etnicznym jest wspólnotą wykluczającą, wspólnotą, dla której zgody polskiego rządu w Polsce nie ma"

14:53

Petru:

Jutro Nowoczesna złoży zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez organizatorów MN
Petru: Jutro Nowoczesna złoży zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez organizatorów MN https://twitter.com/ryszardpetru/status/929708320956534784

18:23

Szydło w Wieliczce: Jesteśmy gotowi zwiększać pomoc
Szydło w Wieliczce: Jesteśmy gotowi zwiększać pomoc - To dla mnie ogromny zaszczyt, wielki honor że mogę uczestniczyć dzisiaj w tym wydarzeniu. Sam koncert będzie dla nas wszystkich ogromnym przeżyciem, ale idea i ta wielka akcja, która dzisiaj się rozpoczyna, to że Polska dzisiaj otwiera się tak bardzo szeroko na pomoc dla tych wszystkich, którzy potrzebują pomocy na świecie, dowodzi tego że Polacy mają wielkie serce, że są ludźmi, którzy rozumieją potrzebę innych i zawsze są gotowi nieść pomoc kiedy inni tej pomocy potrzebują. Jesteśmy w miejscu szczególnym, bo tutaj przecież niedaleko stąd w ubiegłym roku przeżywaliśmy wielkie wydarzenie - święto młodości, radości, miłości. ŚDM które zgromadziły miliony młodych ludzi z całego świata, którzy przyjechali do Polski, ojczyzny, domu św. Jana Pawła II, który zainicjował te spotkania młodych ludzi po to, by poznawali się wzajemnie, by szukali zrozumienia, sprawiali że świat będzie stawał się lepszy bo jeżeli ludzie będą ze sobą rozmawiać, rozumieć i szanować, szukać wzajemnie miłości, to nie będzie wojen, przemocy, tego zła, które w tak wielu miejscach na świecie prowadzi do tego że ludzie potrzebują pomocy innych w rozpaczy, bo ta pomoc jest im potrzebna by ratować ich życie. Miliony ludzi na świecie na tę pomoc dzisiaj czekają. Ci którzy są ofiarami wojen, którzy cierpią głód, prześladowanie. Naszym obowiązkiem, którzy żyjemy w bezpiecznych państwach, miejscach na świecie, którzy mamy spokojne życie jest pomagać im z całego serca i tak jak potrafimy - mówiła premier Beata Szydło w Wieliczce. Jak dodała:
"Polski rząd jest zaszczycony że może włączyć się w akcję, która ma pomóc światu, tym którzy na świecie tej pomocy potrzebują. Jest dla mnie ogromnym zaszczytem, że mamy możliwość wspierania Caritas Polska i właśnie fundacji prowadzonej przez księdza Cisło. Wielkie dzieła, które są poprzez te organizacje robione w całym świecie, ale i tutaj w Polsce są najlepszym dowodem że każda złotówka, która jest państwu przekazana, obraca się w to, co najcenniejsze. W miłość i pomoc drugiemu człowiekowi. Jesteśmy gotowi na to by zwiększać tę pomoc bo już wiele zostało zrobione. Zostały przekazane środki finansowe, uczestniczymy w akcjach które są prowadzone na arenie międzynarodowej, w UE, funduszach. Tam wszędzie polski rząd jest obecny. Ale poza tym my również sami prowadzimy różnego rodzaju akcje i przeznaczamy kolejne miliony złotych, miliardy po to żeby ta pomoc była niesiona. Nieśmy tę pomoc tym, którzy tej pomocy potrzebują. Pamiętajmy o drugim człowieku, bo to największa wartość i to przesłanie którego nas nauczył syn tej ziemi śp. Jan Paweł II”