Relacja Live

24.10.2016

07:12

Polityczny plan poniedziałku: drugi dzień protestu kobiet, PBSz w Łomży
Polityczny plan poniedziałku: drugi dzień protestu kobiet, PBSz w Łomży Drugi dzień czarnego protestu Poniedziałek to drugi dzień drugiego protestu kobiet. Wczoraj odbyła się główna manifestacja przed Sejmem. Z kolei dzisiaj manifestanci przekażą politykom 11-punktową petycję dotyczącą praw kobiet. Protestujący będą też blokować zejścia do podziemia na stołecznym Rondzie Dmowskiego oraz odczytają felietony Tadeusza Boya-Żeleńskiego na placu Defilad. Premier Szydło w Łomży Premier Beata Szydło weźmie udział w konferencji w Łomży na temat trasy Via Baltica. Planowane jest przemówienie szefowej rządu. 12:30 - w ramach czarnego protestu kobiety wręczą posłom postulaty w biurach poselskich 15:00 - manifestacja przy podziemiach Ronda Dmowskiego 15:00 - premier Beata Szydło na konferencji nt. trasy Via Baltica w Łomży 17:00 - spotkanie z Ewą Kopacz w Biurze Regionu Łódzkiego Platformy Obywatelskiej w Łodzi

07:27

Piotrowicz:

Dziś chyba nikt nie ma wątpliwości, że prezes Rzepliński jest czołowym politykiem opozycji
Piotrowicz: Dziś chyba nikt nie ma wątpliwości, że prezes Rzepliński jest czołowym politykiem opozycji - Dziś chyba nikt nie ma wątpliwości, że prezes Rzepliński jest czołowym politykiem opozycji. Już nawet się z tym nie skrywa. [PiS stoi na takim stanowisku] w oparciu o konkretne dowody. To widoczne, więc to nie kwestia wydumana, że my tak uważamy, tylko wskazujemy na konkretne dowody, które o tym świadczą. Zadziwiające jest to, że wszystko, co nie jest po myśli Trybunału, to o dziwo niezgodne z Konstytucją. Ale już wszyscy zobaczyli, o co chodzi - mówił Stanisław Piotrowicz w programie "Gość poranka” TVP Info.

07:46

Nowacka:

Dziś nie ma czasu na partię. Natomiast Inicjatywa Polska wkrótce będzie miała kongres programowy
Nowacka: Dziś nie ma czasu na partię. Natomiast Inicjatywa Polska wkrótce będzie miała kongres programowy - Dziś nie ma czasu na partię. Natomiast stowarzyszenie Inicjatywa Polska wkrótce będzie miało kongres programowy, na którym opowiemy, czego więcej chcemy, niż te kilka tematów - mówiła Barbara Nowacka w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w "Jeden na jeden" TVN24.

08:15

Szymański o decyzji dotyczącej uchodźców z września 2015: Jest politycznie martwa. Żaden kraj nie wykonał jej w znaczącym stopniu
Szymański o decyzji dotyczącej uchodźców z września 2015: Jest politycznie martwa. Żaden kraj nie wykonał jej w znaczącym stopniu - Ta nieszczęsna decyzja z września 2015 - o tym by zarządzać setkami tysięcy osób [uchodźców] z Brukseli - ta decyzja jest politycznie martwa. Ona prawnie obowiązuje, politycznie jest martwa. Żaden kraj członkowski nie wykonał jej z znaczącym stopniu, poziom jej wykonania wynosi 3%. I to po roku - mówił w "Porannej rozmowie RMF" Konrad Szymański. "Włochy mogą liczyć na naszą pomoc"
"Włochy mogą liczyć na naszą pomoc, jeśli chodzi o takie instrumenty odpowiedzi europejskiej na kryzys, które będą akceptowane przez Warszawie. My chcemy uszczelnić granice np. na Morzu Śródziemnym. Jeżeli ktoś sądzi, że Polska bezwarunkowo będzie godzić się na biurokratyczne plany relokacji, to się myli"

08:21

Szymański:

Dostrzegamy rolę Tuska w Brukseli, ale pamiętamy też o jego roli w Warszawie
Szymański: Dostrzegamy rolę Tuska w Brukseli, ale pamiętamy też o jego roli w Warszawie My dostrzegamy rolę Tuska w Brukseli, ale pamiętamy też o roli Donalda Tuska w Warszawie. Toczy się dyskusja. Głos Ujazdowskiego to ważny głos w dyskusji. Zwracamy uwagę na personalne alternatywy, ale dziś jeszcze ich nie znamy. Rola Tuska jest różna [w Brukseli]. Ocena Donalda Tuska będzie dotyczyła nie tylko tych 2 lata. Jego obecność w polityce ma dłuższą perspektywę. Decyzja będzie podjęta na podstawie wszystkich faktów: czyli zmian personalnych w UE w najbliższym czasie. To jakie stanowisko zajmiemy będzie zależało od pełnego obrazu sytuacji. - mówił w "Porannej Rozmowie RMF" Konrad Szymański.

08:29

Magierowski:

PAD jest przeciwny całkowitemu zakazowi aborcji i karaniu kobiet przede wszystkim
Magierowski: PAD jest przeciwny całkowitemu zakazowi aborcji i karaniu kobiet przede wszystkim -Prezydent wypowiedział się w sposób bardzo jednoznaczny nt. swojego stosunku do obecnego kompromisu aborcyjnego. Mówił o tym, że jakiekolwiek zmiany w tej sprawie są możliwe pod warunkiem bardzo głębokiej debaty i namysłu, wysłuchania wszystkich stron - mówił Marek Magierowski w rozmowie z Konradem Piaseckim w Gościu Radia Zet. "Dostrzegam pewien paradoks”
"Dostrzegam pewien paradoks. Z jednej strony dziennikarze domagają się bardzo silnego stanowczego głosu ze strony prezydenta, a z drugiej strony kiedy prezydent w jakiejś sprawie wypowiada się w sposób stanowczy i opowiada się po jednej ze stron jakiegoś sporu, to jest krytykowany za to, że nie jest prezydentem wszystkich Polaków”
- Prezydent jest przeciwny całkowitemu zakazowi aborcji oczywiście i karaniu kobiet przede wszystkim, o czym mówi w wywiadzie dla "wSieci" - dodał rzecznik prezydenta.

08:35

Magierowski:

Ustawa o obniżeniu wieku emerytalnego zostanie uchwalona najprawdopodobniej jeszcze w tym roku
Magierowski: Ustawa o obniżeniu wieku emerytalnego zostanie uchwalona najprawdopodobniej jeszcze w tym roku - Ustawa o obniżeniu wieku emerytalnego zostanie uchwalona najprawdopodobniej jeszcze w tym roku. Oficjalne zapowiedzi mówią o jesieni przyszłego roku [wejścia w życia ustawy]. Polecam się za panu 3 i 4 lata - mówił Marek Magierowski w rozmowie z Konradem Piaseckim w Gościu Radia Zet.

08:35

Krajewski:

Chciałbym, żeby w PO znalazła się osoba, która wyjaśni aferę reprywatyzacyjną. Pahl dopiero się uczy
Krajewski: Chciałbym, żeby w PO znalazła się osoba, która wyjaśni aferę reprywatyzacyjną. Pahl dopiero się uczy Jak mówił Jarosław Krajewski w Poranku RDC:
„Bierność radnych PO doprowadziła do tego, że doszło do afery reprywatyzacyjnej. Wiceprezydent Pahl dopiero uczy się Warszawy. Jako osoba, która przez 8 lat reprezentowała okręg zielonogórski, tematy Warszawy i reprywatyzacji są dla niego dosyć odległe. Chciałbym, żeby w Platformie Obywatelskiej znalazła się osoba zdeterminowana, żeby wyjaśnić aferę reprywatyzacyjną. Do tej pory kogoś takiego nie widzę”

09:01

Czarnecki o ultimatum KE ws. TK: Nie będzie nam się KE wtrącała. To są suwerenne sprawy naszego kraju
Czarnecki o ultimatum KE ws. TK: Nie będzie nam się KE wtrącała. To są suwerenne sprawy naszego kraju Jak mówił w „Sednie Sprawy” w Radiu Plus Ryszard Czarnecki:
„Komisja Europejska niech się zajmie napływem setek tysięcy imigrantów, głównie islamskich. Nie uważa, żeby ta sprawa była istotna. To są suwerenne sprawy naszego kraju. Nie będzie nam się Komisja Europejska wtrącała. KE wtrąca się werbalnie. Sankcje, które grożą Polsce są papierowe. My się tych sankcji nie boimy”

09:04

Błaszczak o Czarnym Proteście: Ktoś wykorzystuje te panie. PiS nie będzie zgłaszać projektów
Błaszczak o Czarnym Proteście: Ktoś wykorzystuje te panie. PiS nie będzie zgłaszać projektów - Powiem tak: ktoś wykorzystuje te panie, bo nie ma żadnego projektu zaostrzającego ustawę. Poprzedni projekt nie był projektem PiS ani rządowym, ale obywatelskim. PiS nie będzie zgłaszać projektów, PiS będzie pomagać matkom, które znalazły się w trudnej sytuacji - tak, jak zadeklarowała to premier Szydło - mówił Mariusz Błaszczak w rozmowie z Dariuszem Ociepą w "Politycznym Graffiti” Polsat News.

09:16

Czarnecki:

Jeśli ktoś z EPP zostanie szefem europarlamentu, to szanse PDT na drugą kadencję są bliskie zeru
Czarnecki: Jeśli ktoś z EPP zostanie szefem europarlamentu, to szanse PDT na drugą kadencję są bliskie zeru Jak mówił w audycji „Sedno Sprawy” w Radiu Plus Ryszard Czarnecki:
„Za niespełna trzy miesiące wybory na szefa europarlamentu. Jeżeli to stanowisko obejmie ktoś z tej samej frakcji co pan Donald Tusk, to problem się rozwiąże. Poczekajmy do połowy stycznia. Problem się sam rozwiąże, bo jest prawdopodobne, że to stanowisko obejmie ktoś ze Europejskiej Partii Ludowej i wówczas szanse pana Donalda Tuska na drugą kadencję są bliskie zeru”
„Są różne scenariusze” Ryszard Czarnecki był również pytany o to, czy Polska może wystawić innego niż Donald Tusk kandydata na stanowisko szefa RE:
„Scenariusze różne są, ale być może nie będę o nich mówił, bo być może te europejskie puzzle polityczne tak się ułożą, że nie będziemy musieli w ogóle zabierać głosu na temat Donalda Tuska, bo Donald Tusk w ogóle nie będzie kandydatem”

09:52

Posłanka PiS: Należałoby się przyjrzeć jeszcze raz umowie zakupu gazet lokalnych przez Grupę Polska Press
Posłanka PiS: Należałoby się przyjrzeć jeszcze raz umowie zakupu gazet lokalnych przez Grupę Polska PressNie chcę wypowiadać się na temat ewentualnego wykupu, ponieważ nie uczestniczę w takich pracach, ani nic o nich nie wiem. Należałoby się natomiast przyjrzeć jeszcze raz umowie zakupu gazet lokalnych przez Grupę Polska Press. Z pewnością konieczny jest wniosek o zbadanie tego zakupu przez Urząd Antymonopolowy - mówi Barbara Bubula w rozmowie z wPolityce.pl. Posłanka PiS przyznaje, że "jest zwolenniczką stworzenia ustawy, która zapobiegałaby nadmiernej koncentracji i monopolizacji mediów".

11:40

Andrzej Waltz publikuje oświadczenie i dokumenty ws. Noakowskiego 16
Andrzej Waltz publikuje oświadczenie i dokumenty ws. Noakowskiego 16 Andrzej Waltz na specjalnej stronie internetowej opublikował skany dokumentów i oświadczenie ws. kamienicy przy Noakowskiego 16. Jak czytamy w nim:
"W sierpniu 2003 r. zostały wydane przez ówczesnego Prezydenta m.st. Warszawy Lecha Kaczyńskiego decyzje, podpisane z jego upoważnienia przez Naczelnika Wydziału Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych Biura Gospodarki Nieruchomościami, Geodezji i Katastru. Na ich podstawie otrzymałem, wraz z pozostałymi jedenastoma spadkobiercami, prawo użytkowania wieczystego gruntów na 99 lat. Mój udział w ustanowionym prawie wynosił 0.0684. W 2004 r. Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej Dzielnicy Śródmieście skierował do spadkobierców pismo wzywające do przejęcia nieruchomości. Pod koniec 2006 r. przedstawiciele M.st. Warszawy i spadkobierców podpisali protokół przekazania-przejęcia nieruchomości oraz umowę notarialną o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste. Powyższe decyzje podejmowane były w czasie, gdy funkcje burmistrzów Dzielnicy Śródmieście pełnili działacze PiS, tacy jak Jarosław Zieliński, Mariusz Błaszczak czy Jacek Sasin. Ten ostatni był odpowiedzialny za koordynację współpracy z Delegaturą Biura Gospodarki Nieruchomościami w Dzielnicy Śródmieście"
Waltz pisze też: Mając zaufanie do organów państwowych i samorządowych, pozostaję w przekonaniu, że działania na każdym etapie postępowania zwrotowego były prawidłowe i zgodne z prawem.

13:09

Rabiej o komisji weryfikacyjnej: Minister Jaki nie ukrywa, że motywem jest zorganizowanie igrzysk w świetle kamer
Rabiej o komisji weryfikacyjnej: Jaki nie ukrywa, że motywem jest zorganizowanie igrzysk w świetle kamer Rzeczywistość naszym zdaniem jest taka, że Patryk Jaki nie jest w stanie przygotować dobrej ustawy a rozwiązanie, które proponuje czyli Komisję Weryfikacyjną jest złe i uderza w państwo. Minister Jaki nie ukrywa, że motywem jest zorganizowanie igrzysk w świetle kamer a nie rzeczywista chęć rozwiązania problemu - mówił na konferencji prasowej w Sejmie Paweł Rabiej z Nowoczesnej. Rabiej: Problem reprywatyzacji można rozwiązać pod 4 warunkami: "Problem reprywatyzacji można rozwiązać pod 4 warunkami: 1) połączenie ust. Reprywatyzacyjnej z Komisja Weryfikacyjną, 2) Komisja weryfikacyjna musi działać na gruncie Konstytucji i KPA, 3) w komisji muszą być fachowcy, 4) rozwiązanie, które zadośćuczynią środowiskom lokatorskim. Patryk Jaki wstrzymał się od głosowania nad małą ustawą reprywatyzacyjną, czyli przyczynił się do obrony obecnego stanu rzeczy"

14:51

Kuchciński wieczorem rozpoczyna dwudniową, oficjalną wizytę w stolicy Węgier
Kuchciński wieczorem rozpoczyna dwudniową, oficjalną wizytę w stolicy Węgier Marszałek Sejmu na zaproszenie przewodniczącego Węgierskiego Zgromadzenia Narodowego László Kövérara weźmie udział w parlamentarnych obchodach 60. rocznicy wybuchu Powstania Węgierskiego. Główna uroczystość rocznicowa odbędzie się jutro do południa przed gmachem Parlamentu na Placu Kossutha. Marek Kuchciński, wraz z przewodniczącymi László Kövérem oraz Stanislawem Tillichem będzie także przemawiał na uroczystej sesji Węgierskiego Zgromadzenia Narodowego. https://twitter.com/marekkuchcinski/status/790542430630182912

15:59

Szydło:

Musimy zdać sprawozdanie z tego, co zrobiliśmy. Poprawić błędy i wyciągnąć wnioski z tego, co się nie udało
Szydło: Musimy zdać sprawozdanie z tego, co zrobiliśmy. Poprawić błędy i wyciągnąć wnioski z tego, co się nie udało - To był dobry rok. Rok, w którym udało się zrobić bardzo dużo. Ale to był też rok, który nauczył nas pokory, który pokazał nam, że determinacja i skuteczna realizacja założonego planu, pomimo trudności, przynosi dobre efekty. To był dobry rok, ponieważ po raz pierwszy od wielu lat polski rząd zajął się sprawami zwykłych ludzi, a nie sprawami polityków. To był wreszcie dobry rok, bo udało się nam się zrobić dużo ważnych rzeczy, spraw dla ludzi - mówiła premier Szydło w Łomży. Jak dodała:
"Wprowadziliśmy program Rodzina 500+, dla wielu rodzin to był skok cywilizacyjny. Wiele rodzin dzięki temu programowi może po prostu godnie żyć. Chcemy, żeby rodziny miały szanse na jeszcze większą stabilizację, dlatego uruchomiliśmy program Mieszkanie+. Daliśmy szanse dla ludzi młodych, zdolnych - spada bezrobocie. Seniorzy po 75 roku życia mają darmowe leki, podnieśliśmy minimalną płacę. To te najważniejsze kwestie, o których warto dzisiaj mówić. Bo one dały stabilizacje polskim rodzinom i godne życie. Daliśmy prawo wyboru rodzicom, kiedy ich dzieci mają pójść do szkoły”
"Musimy poprawić błędy, wyciągnąć wnioski z tego, co się nie udało i iść dalej do przodu”
"Wywiązaliśmy się z wielu zobowiązań, ale to dopiero początek drogi i z tego zdajemy sobie sprawę. Teraz przed nami jest ten czas, kiedy musimy przed wami stanąć, zdać relację, sprawozdanie z tego, co zrobiliśmy w ciągu tego roku. Poprawić błędy, wyciągnąć wnioski z tego, co się nie udało zrobić i iść dalej do przodu. Bo Polacy nam zaufali właśnie dlatego, że zdeklarowaliśmy się, że będziemy przede wszystkim myśleli o sprawach zwykłych ludzi”

16:05

Szydło:

Daliśmy nadzieję, którą musimy przekuć na konkretne działania i robimy to. Mamy plan
Szydło: Daliśmy nadzieję, którą musimy przekuć na konkretne działania i robimy to. Mamy plan Jak mówiła premier Szydło w Łomży:
"Daliśmy nadzieję, którą musimy w tej chwili przekuć na konkretne działania i robimy to. Mamy plan, konsekwentnie go realizujemy, krok po kroku, ale zdecydowanie i skutecznie. Nie ustaniemy w tym skutecznym zmienianiu i reformowaniu Polski, bo potrzebuje tego nasza ojczyzna i Polacy. Ta dobra zmiana, o której warto mówić i warto podkreślać to, co już się udało, ma polegać również na tym, że nie boimy się przed państwem stawać i mówić o ważnych sprawach, pytać was o zdanie, ale też rozliczać się z tego, co już zostało zrobione, ale i z tego, czego zrobić nam się nie udało i wyciągać wnioski, poprawiać i naprawiać błędy, bo jesteśmy jednymi z was. Tka samo, jak państwo jesteśmy zatroskani o naszą ojczyznę i chcemy, żeby zmieniała się w ten sposób, by była miejscem, w którym dobrze się godnie żyje"

16:11

Szydło prezentuje umowę na budowę Via Baltica:

Nie zawrócimy z drogi reform
"Nie zawrócimy z drogi reform”. Szydło prezentuje umowę na budowę Via Baltica Jak mówiła premier Szydło w Łomży:
"Stabilizujemy finanse publiczne, poprawiamy ściągalność podatków, tworzymy warunki dla przedsiębiorców -  wszystko to, by Polska się rozwijała. Ten szybki rozwój Polski jest potrzebny właśnie m.in. do tego, byśmy mogli realizować tak wspaniałe projekty infrastrukturalne, o których mówił pan prezydent. Z satysfakcją mogę dzisiaj przedstawić i zaprezentować umowę podpisaną przez ministra Adamczyka i ministra Szmita na realizację drogi, o której marzyliście, która jest w Łomży potrzebna, która stworzy dla miasta i całego regionu wielką szansę. To namacalny, konkretny efekt działań rządu PiS. Staję tutaj również dzisiaj przed państwem aby zapewnić was, że nie zawrócimy z tej drogi reform i zmian, które obiecaliśmy wam, które zam zadeklarowaliśmy. Tak, jak mówiliśmy w kampanii, damy radę. Te dwa podpisy na tej umowie są najlepszym dowodem na to, że dajemy radę”

17:15

W całym kraju drugi dzień demonstracji i wydarzeń w ramach "Czarnego protestu"
W całym kraju drugi dzień demonstracji i wydarzeń z okazji "Czarnego protestu" Poniedziałek był drugim dniem II Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. W całym kraju odbyły się demonstracje, happeningi i wydarzenia związane z drugim "Czarnym protestem". Lublin: Katowice: Warszawa: Wrocław: Poznań: Gdańsk: Demonstracje odbyły się też w mniejszych miastach, jak Mińsk Mazowiecki: Olsztyn:

18:37

Małgorzata Gosiewska o ekshumacjach: Uniknęlibyśmy tej rozmowy, gdyby państwo polskie w 2010 dochowało procedur
Małgorzata Gosiewska o ekshumacjach: Uniknęlibyśmy tej rozmowy, gdyby państwo polskie w 2010 dochowało procedur Jeśli prokuratura podjęła decyzję o ekshumacji, to znaczy, że śledztwo tego wymaga. Uniknęlibyśmy tej rozmowy, tego wszystkiego, gdyby państwo polskie w 2010 dochowało procedur, które w takich sytuacjach obowiązują. Jak np. procedury dot. poległych żołnierzy na misjach. Tych procedur wtedy nie dochowano. To nie my upolityczniamy tę sytuacje. Zróbmy to w tym roku, zamknijmy ten temat. - mówił o ekshumacjach ofiar katastrofy smoleńskiej Małgorzata Gosiewska w programie "Cztery strony" TVP Info.

18:54

Trump deklaruje: Potrzebne są zmiany w 1. poprawce. "Teraz media mogą mówić co chcą bez konsekwencji"
Trump deklaruje: Potrzebne są zmiany w 1. poprawce. "Teraz media mogą mówić co chcą bez konsekwencji" Donald Trump - jeśli zostanie prezydentem - chciałby wprowadzić zmiany w Pierwszej Poprawce, która zakazuje m.in. ograniczenia wolności prasy. Trump przyznał w wywiadzie dla lokalnej telewizji WFOR na Florydzie, że obecnie istniejące prawo sprawia, że "media mogą powiedzieć co chcą i nie ponoszą żadnych konsekwencji". Trump zadeklarował, że chciałby w USA wprowadzić angielski system, w którym pozywając redakcję ma się szanse na wygranie sprawy. Trump jednocześnie podkreślił, że "jest wielkim zwolennikiem wolności mediów". Trump w ostatnich dniach mówił, że pozwie "New York Times" za tekst o kobietach, które oskarżają go o napastowanie seksualne, ale do tej pory swojej deklaracji nie spełnił.

19:01

PE:

W tym tygodniu zapadną decyzje ważne dla budżetu Unii na 2017 r.
– Pojawiły się poważne głosy, aby zamknąć już Erasmus+ i że pomoc udzielana krajom Europy Środkowo-Wschodniej wchodzi w fazę kryzysu. Udało się je uciszyć – mówi Bogdan Zdrojewski (PO). – Nie będzie cięć we wspólnej polityce rolnej – uspokaja Zbigniew Kuźmiuk (PiS). W tym tygodniu europosłowie dyskutują o budżecie Unii. Analiza MamPrawoWiedziec.pl. Na najbliższym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego (od poniedziałkowego wieczora do czwartku) odbędzie się debata nad budżetem Unii Europejskiej na 2017 r. Wstępny projekt budżetu sporządziła w lipcu Komisja Europejska. We wrześniu swoje stanowisko przyjęła Rada Unii Europejskiej. Rada nieco zmniejszyła zaproponowane przez Komisję wydatki. Składają się na nie zobowiązania i płatności. Zobowiązania to wartość wszystkich umów, które Unia podpisuje w danym roku (ich spłacenie w przypadku długoterminowych projektów może rozciągnąć się na kilka lat). Płatności to suma pieniędzy, które Unia faktycznie planuje wydać w danym roku. W budżecie Wspólnoty wydatki nigdy nie przekraczają dochodów, które pochodzą ze składek państw członkowskich, ceł i wpływów z podatku VAT. Rada i Komisja zgadzają się, że należy przeznaczyć większe sumy na rozwiązanie kryzysu migracyjnego i zwiększenie zatrudnienia – przede wszystkim wśród młodych. Wydatki na konkurencyjność, stymulowanie wzrostu gospodarczego i walkę z bezrobociem wzrosną o 9 proc. w porównaniu do 2016 r. Budżet UE jest podzielony na działy – to właśnie dział „inteligentny wzrost sprzyjający włączeniu społecznemu” ma być w 2017 r. największy. Składają się na niego przede wszystkim dwie tzw. inicjatywy przewodnie, czyli program walki z ubóstwem i program na rzecz nowych umiejętności i zatrudnienia. Celem tego ostatniego jest podniesienie odsetka zatrudnionych osób w wieku produkcyjnym do 75 proc. Komisja budżetowa Parlamentu Europejskiego w konsultacji z pozostałymi komisjami przygotowała propozycje poprawek do stanowiska Rady. Parlament postuluje zrezygnować ze wszystkich cięć zaproponowanych przez Komisję Europejską i zwiększa przewidywane wydatki o 4,13 mld euro (do ponad 160 mld euro) w zobowiązaniach i 1,9 mld euro w płatnościach (do prawie 135 mld euro). – Wiemy, że w Radzie są tendencje do obcinania wydatków – mówi MamPrawoWiedziec.pl europoseł Zbigniew Kuźmiuk (ECR, PiS), członek komisji budżetowej. – Oczekiwania Parlamentu i Rady będą musiały się spotkać w pół drogi. Przewiduję jak zwykle długą procedurę budżetową i twarde stanowisko Parlamentu. Parlament po traktacie lizbońskim próbuje przyzwyczaić Radę do swojej mocnej roli, w związku z tym zawsze między obiema instytucjami są spory – dodaje Kuźmiuk. Dodatkowe fundusze mają popłynąć do programów dla młodzieży (tworzenie miejsc pracy i wymiana studencka Erasmus+). – Pojawiły się poważne głosy, aby zamknąć już Erasmus+, bo spełnił swoje zadanie i że pomoc udzielana krajom Europy Środkowo-Wschodniej już w tej chwili wchodzi w fazę kryzysu. Udało się je uciszyć i wtedy mogłem przystąpić do wzmocnienia programu. Podwyższenie wydatków zostało już przegłosowane na komisji budżetu – komentuje dla MamPrawoWiedziec.pl Bogdan Zdrojewski (EPP, PO), przewodniczący komisji kultury i edukacji oraz sprawozdawca jej opinii w sprawie budżetu. – Ubiegły rok oznaczał dla mnie przede wszystkim walkę o urealnienie wydatków – mówi Zdrojewski. – To się udało. W rok 2016 weszliśmy już bez zobowiązań, ale rozpoczęła się wojna o trzy rzeczy. Po pierwsze o wspomniany Erasmus+, po drugie o ogłoszony w czerwcu Plan Junckera, który obcinał wydatki na kulturę i po trzecie o środki na programy pilotażowe, które, jeśli się sprawdzą, przechodzą do tzw. stałego finansowania – dodaje europoseł. Jak mówi Zdrojewski, obecnie według planu Junckera istnieje możliwość inwestowania w kulturę i edukację pod warunkiem, że poprawia to sytuację na rynku pracy. – W przyszłym roku zacznie się kilkanaście nowych programów pilotażowych (przeważnie jest ich kilka). Polegają m.in. na docenieniu w Europie siły promocyjnej kultury. Do tej pory takie działania promocyjne obejmowały wyłącznie kultury narodowe, prym wiodły w tym Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania i Polska. Chcemy, aby z tych doświadczeń skorzystała także Europa jako całość – tłumaczy Zdrojewski. Rolnicy mogą spać spokojnie. – Nie będzie cięć we wspólnej polityce rolnej – zapewnia Kuźmiuk. – Potrzebne są coraz większe środki na interwencje nadzwyczajne związane z klęskami żywiołowymi. W Polsce mamy problem afrykańskiego pomoru świń. Środków na walkę z tą chorobą nie brakuje, ale jednocześnie zabiegamy o programy amortyzujące. Parlament nie udzieli absolutorium Radzie Spór między Radą a Parlamentem nie dotyczy wyłącznie budżetu. Ryszard Czarnecki (ECR, PiS), przewodniczący komisji kontroli budżetowej, będzie przekonywał europarlamentarzystów, aby po kontroli finansów Rady Europejskiej i Rady Unii Europejskiej za rok 2014 odmówili udzielenia tym instytucjom absolutorium. Czarnecki zwraca uwagę głównie na brak przejrzystości Rady, która nie przekazała Parlamentowi informacji o podejmowanych projektach budowlanych i modernizacji administracyjnej i apeluje do niej o przyłączenie się do unijnego rejestru służącego przejrzystości. Z 27 pytań o budżet za 2014 r. zadanych przez komisję Radzie, ta odpowiedziała wyłącznie na 3. – Gadał dziad do obrazu, a obraz ani razu – komentuje Czarnecki. – Na posiedzeniu komisji kontroli budżetu w tej sprawie przedstawiciele wszystkich grup zagłosowali za nieudzieleniem absolutorium. Taka jednomyślność rzadko się zdarza – dodaje. Co grozi Radzie? – Mówię to z bólem. Nie ma negatywnych konsekwencji. Posłowie ponarzekają, Parlament wyrazi negatywną opinię. Kropka – odpowiada Czarnecki. Ocena wykonania budżetu przez instytucje unijne jest prerogatywą Parlamentu Europejskiego. Opinia komisji kontroli budżetowej stwierdza, że „niechęć do współpracy z organem udzielającym absolutorium, jaką przejawiają Rada Europejska i Rada, to zły sygnał dla obywateli Unii”. Na koniec roku rozliczenie z praworządności i demokracji Sophie in ‘t Veld, holenderska wiceprzewodnicząca Grupy Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, przedstawi projekt rezolucji, w którym PE domaga się wprowadzenia nowych mechanizmów kontroli praworządności we Wspólnocie. – Zamiast reagować na incydenty, musimy ustanowić systematyczny mechanizm, by zapewnić szacunek dla demokracji, rządów prawa i praw podstawowych we wszystkich państwach członkowskich i instytucjach UE – tłumaczy in ‘t Veld. Projekt rezolucji został zaakceptowany przez komisję wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Monitorowanie praworządności miałoby odbywać się w trybie rocznym. Uczestniczyłyby w nim parlamenty narodowe oraz zespoły niezależnych ekspertów. In ‘t Veld chciałaby włączyć do procedury istniejące już narzędzia oceny praworządności takie jak EU Justice Scoreboard, które ocenia funkcjonowanie narodowych wymiarów sprawiedliwości, czy europejski monitor pluralizmu mediów. Odrębne stanowiska do projektu rezolucji wyrazili polscy europosłowie Kazimierz M. Ujazdowski i Marek Jurek. Ich zdaniem obecny system, w którym zagrożenia w obszarze demokracji i praworządności ocenia Rada UE, jest wystarczający. W styczniu 2016 r. Komisja Europejska zainicjowała procedurę kontroli praworządności wobec Polski w związku z konfliktem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Państwa w finansowych tarapatach dostaną fundusze na rozbieg Do Parlamentu wpłynął projekt rozporządzenia Komisji Europejskiej o pomocy finansowej dla państw najsilniej dotkniętych kryzysem finansowym. Cypr, Grecja, Irlandia, Portugalia i Rumunia miałyby otrzymać dodatkowe środki na rozpędzenie gospodarek. Rozporządzenie spowodowałoby tymczasowy wzrost płatności, który zostałby zrekompensowany zmniejszeniem wydatków w najbliższych latach (Unia planuje ogólne ramy finansowe na siedem lat do przodu – w tej chwili jesteśmy w cyklu 2014-2020). Sprawozdawczyni projektu – Iskra Mihaylova (ALDE) z Bułgarii – rekomenduje jego przyjęcie. Niepełnosprawni równouprawnieni w sieci We wtorek odbędzie się drugie czytanie projektu rozporządzenia o dostępności stron internetowych instytucji publicznych dla osób niepełnosprawnych i starszych. W Polsce on-line można między innymi rozliczyć PIT, założyć firmę, wysłać wniosek o dowód rejestracyjny lub rozwiązać proste spory sądowe. Po wejściu w życie rozporządzenia i dostosowaniu do niego polskiego prawa z tych usług będą mogły skorzystać również osoby niepełnosprawne. Ułatwienia w dostępie mają objąć strony instytucji edukacyjnych (np. uniwersytetów, niektórych szkół) oraz medycznych (przede wszystkim doraźnej opieki zdrowotnej). Sprawozdawcą projektu jest Dita Charanzová (ALDE) z Czech. Z polskich europosłów Tomasz Poręba (ECR, PiS) złoży sprawozdanie dotyczące infrastruktury transportowej w Europie Środkowo-Wschodniej.

19:50

Cimoszewicz:

PO nie ma żadnej koncepcji. Nowoczesna formą zewnętrzną bez wewnętrznej treści
Cimoszewicz: PO nie ma żadnej koncepcji. Nowoczesna formą zewnętrzną bez wewnętrznej treści Jak mówił w „Faktach po Faktach” w TVN24 Włodzimierz Cimoszewicz:
„To jest niestety istotny problem. Opozycja jest ciągle zdezorganizowana i słaba. Przy czym są różne słabości różnych ugrupowań. W moim przekonaniu Platforma Obywatelska ciągle przypomina zamroczonego zawodnika po ciężkim, faulującym ciosie. Nie podniosła się z kolan, nie ma żadnej strategicznej koncepcji budowania swojej wiarygodności, odzyskiwania poparcia społecznego” 
„Nowoczesna formą zewnętrzną”
„W przypadku partii, która jest pewnym pozytywnym zaskoczeniem, czyli Nowoczesnej, mamy do czynienia z pewnym paradoksem. Z jednej strony jest tam grupka bardzo utalentowanych polityków, widocznych na ekranach telewizorów czy przy mównicy sejmowej. Z drugiej strony tej partii prawie nie ma w terenie. Dzisiaj jakby się odbywały wybory lokalne, to okazałoby się, że ta partia jest ciągle formą zewnętrzną niż jakąś tam wewnętrzną treścią”

19:52

Cimoszewicz:

Macierewicz swoimi działaniami szkodzi Polsce i jej bezpieczeństwu
Cimoszewicz: Macierewicz swoimi działaniami szkodzi Polsce i jej bezpieczeństwu Jak mówił w „Faktach po Faktach” w TVN24 Włodzimierz Cimoszewicz:
„Można odnieść wrażenie, że minister Macierewicz nie pamięta, że jest ministrem obrony i że to do czegoś zobowiązuje - do odpowiedzialności za słowo, działanie, decyzje. Mamy sytuację, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Europy i Polski, gorszą niż wcześniej. Ta sytuacja wymaga większej współpracy sojuszniczej, lojalności, odpowiedzialności, powagi. W moim przekonaniu minister swoimi działaniami szkodzi Polsce i bezpieczeństwu Polski”

19:55

Cimoszewicz:

Każdego dnia z ust prezydenta padają niemądre słowa
Cimoszewicz: Każdego dnia z ust prezydenta padają niemądre słowa Jak mówił w TVN24 Włodzimierz Cimoszewicz:
„Jestem szczerze i głęboko zmartwiony tym, że każdego dnia z ust prezydenta padają niemądre słowa, często będące oskarżeniami. To wszystko świadczy o braku chęci, być może umiejętności, do autorefleksji. To również świadczy o pyszałkowatości, o przekonaniu o własnej nieomylności”

20:15

Cimoszewicz:

Przymusowe ekshumacje to rodzaj moralnego barbarzyństwa ze strony prokuratury
Cimoszewicz: Przymusowe ekshumacje to rodzaj moralnego barbarzyństwa ze strony prokuratury Jak mówił w „Faktach po Faktach” w TVN24 Włodzimierz Cimoszewicz:
„Jeżeli rodziny ofiar mają wątpliwości co do prawidłowej identyfikacji pochowanych ich krewnych, to mają prawo wnieść o ekshumację i sprawdzenie. We wszystkich pozostałych przypadkach osobiście uważam to za rodzaj moralnego barbarzyństwa ze strony prokuratury. Twierdzenie, że takie prawo obowiązuje jest tylko kpiną z setek ludzi, ich najgłębszych, uzasadnionych uczuć. Prokuratorzy zachowują się tchórzliwie wobec polityków, nie mówiąc politykom jednej prostej prawdy: tutaj nie ma najmniejszych śladów na to, że katastrofa przebiegła z innych powodów i w inny sposób niż zostało to ustalone. Będą więc wykopywali szczątki tych nieszczęsnych ofiar tylko po to, żeby szukać czegoś, czego nie znajdą. Będą potem robili sensację z jakiś trzeciorzędnych kwestii, które nie będą miały żadnego związku z katastrofą”

21:02

Opozycja o rocznicy wyborów: Schetyna z Wałęsą w Gdańsku, seria konferencji Nowoczesnej m.in o gospodarce, Misiewiczach i TK
Opozycja o rocznicy wyborów: Schetyna z Wałęsą w Gdańsku, seria konferencji Nowoczesnej m.in o gospodarce, misiewiczach i TK Platforma podsumuje pierwszy rok od wyborów konferencją Grzegorza Schetyny w Gdańsku, Nowoczesna - serią konferencji w Sejmie o konkretnych tematach dotyczących rządów PiS. W wtorek o 9:30 Grzegorz Schetyna z Lechem Wałęsą podsumują rządy PiS. We wtorek o 8:50 w Sejmie rozpocznie się pierwsza konferencja Nowoczesnej o "Roku po wyborach". Kolejne tematy konferencji to "Gospodarka, budżet, przedsiębiorczość" (10:00), "Praworządność, Trybunał Konstytucyjny, sądownictwo" (12:00), "Ideologizacja, propaganda" (12:15), "Zawłaszczanie państwa, Misiewicze, służba cywilna" (12:30). W konferencjach wezmą udział m.in. Katarzyna Lubnauer, Barbara Dolniak, Monika Rosa, Adam Szłapka, Paweł Rabiej, Wadim Tyszkiewicz. Nowoczesna podsumuje też jednocześnie rok swojej działalności.

21:05

OBRAZ DNIA: Fakty: To protest przeciw prawicy, Wiadomości o wydatkach Ratusza, Wydarzenia o informacyjnym chaosie w rządzie

-- CIMOSZEWICZ W TVN24: PO NIE MA ŻADNEJ KONCEPCJI. NOWOCZESNA FORMĄ ZEWNĘTRZNĄ BEZ WEWNĘTRZNEJ TREŚCI
https://300polityka.pl/live/2016/10/24/cimoszewicz-po-n…wnetrznej-tresci/

-- LIVEBLOG 300POLITYKI:
Cimoszewicz: Przymusowe ekshumacje to rodzaj moralnego barbarzyństwa ze strony prokuratury
Cimoszewicz: Każdego dnia z ust prezydenta padają niemądre słowa
Cimoszewicz: Macierewicz swoimi działaniami szkodzi Polsce i jej bezpieczeństwu
Cimoszewicz: PO nie ma żadnej koncepcji. Nowoczesna formą zewnętrzną bez wewnętrznej treści
Małgorzata Gosiewska o ekshumacjach: Uniknęlibyśmy tej rozmowy, gdyby państwo polskie w 2010 dochowało procedur
W całym kraju drugi dzień demonstracji i wydarzeń z okazji „Czarnego protestu”
„Nie zawrócimy z drogi reform”. Szydło prezentuje umowę na budowę Via Baltica
Szydło: Daliśmy nadzieję, którą musimy przekuć na konkretne działania i robimy to. Mamy plan
Szydło: Musimy zdać sprawozdanie z tego, co zrobiliśmy. Poprawić błędy i wyciągnąć wnioski z tego, co się nie udało
Kuchciński wieczorem rozpoczyna dwudniową, oficjalną wizytę w stolicy Węgier
Rabiej o komisji weryfikacyjnej: Jaki nie ukrywa, że motywem jest zorganizowanie igrzysk w świetle kamer
Andrzej Waltz publikuje oświadczenie i dokumenty ws. Noakowskiego 16
https://300polityka.pl/live/2016/10/24/

*****

SERWISY W PIGUŁCE

-- WIADOMOŚCI W SKRÓCIE: PIERWSZY MATERIAŁ O PRZELEWACH Z RATUSZA M.IN. DLA FUNDACJI JERZEGO STĘPNIA. Później: Rząd buduje S61, Volkswagen - kolejna wielka inwestycja w Polsce, rząd daje podwyżki dla mundurowych, większość rodzin smoleńskich godzi się na ekshumacje, a na koniec materiał o “antykościelnym” Czarnym Proteście, na którym feministki chciały pobić działaczy pro-life.

-- ROZPIĘTOŚĆ POSTULATÓW WSKAZUJE ŻE TO PROTESTY CORAZ CZĘŚCIEJ PRZECIW PRAWICY, POSTULATOM KOŚCIOŁA I POLITYCE RZĄDU - Maciej Knapik w Faktach.

-- SYGNATARIUSZE LISTU BOJĄ SIĘ, ŻE PODCZAS EKSHUMACJI BĘDZIE SIĘ SZUKAŁO NA SIŁĘ DOWODÓW NA ZAMACH. Opozycja odpowiada, że gdyby te dowody były, wykryto by je podczas wcześniejszych ekshumacji - Dariusz Ociepa w Wydarzeniach o liście części rodzin smoleńskich ws. ekshumacji.

-- INFORMACYJNY CHAOS W SPRAWIE PODATKÓW TO KOSZT SPORU W RZĄDZIE. Ostatnie słowo chce w tej sprawie chciałbym mieć i minister Kowalczyk, i wicepremier Morawiecki i premier Szydło - Piotr Michalak w Wydarzeniach o planach reformy podatkowej.

-- DOTYCHCZAS NAJBARDZIEJ SŁYSZANY BYŁ GŁOS RODZIN, KTÓRYM GŁOSU UDZIELAŁ ANTONI MACIEREWICZ - Jakub Sobieniowski w Faktach.

*****

WYDARZENIA POLSATU

-- RODZINY OFIAR KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ APELUJĄ DO BISKUPÓW I DO WŁADZ WS. EKSHUMACJI - zapowiedź: Pod listem podpisały się rodziny 17 ofiar.

-- RODZINY OBAWIAJĄ SIĘ, ŻE EKSHUMACJE BĘDĄ PIEKŁEM - Dariusz Ociepa.

-- TREŚĆ LISTU CZĘŚCI RODZIN SMOLEŃSKICH.

-- POJAWIA SIĘ PYTANIE, CZY PROKURATURA NIE MOŻE OGRANICZYĆ SIĘ DO EKSHUMACJI TYCH OFIAR, KTÓRYCH RODZINY SIĘ NA TO GODZĄ. Prokuratura w tej sprawie milczy, ale wydaje się, że decyzja jest ostateczna.

-- SYGNATARIUSZE LISTU BOJĄ SIĘ, ŻE PODCZAS EKSHUMACJI BĘDZIE SIĘ SZUKAŁO NA SIŁĘ DOWODÓW NA ZAMACH - Ociepa: Opozycja odpowiada, że gdyby te dowody były, wykryto by je podczas wcześniejszych ekshumacji.

-- DELEGACJĘ PROTESTUJĄCYCH KOBIET PRZYJĄŁ SZEF BIURA PRASOWEGO PIS - Mira Skórka: W Nowoczesnej i PO byli to politycy.

-- KOBIETY NIE WIERZĄ W ZAPEWNIENIA PIS, ŻE ŻADNE PRACE NAD USTAWĄ ZAOSTRZAJĄCĄ PRAWO ABORCYJNE NIE SĄ PROWADZONE.

-- WŚRÓD PROTESTUJĄCYCH RÓŻNE POSTULATY - Skórka: Wyrażane głośno przy poprzednim proteście żądanie aborcji na życzenie, nie jest już oficjalnym postulatem.

-- POLITYCY PIS ZAPEWNIAJĄ, ŻE Z POSTULATAMI DOT. MOBBINGU CZY PRZEMOCY SIĘ ZGADZAJĄ.

-- PAD NA WNIOSEK SZEFA MON MIANOWAŁ POŚMIERTNIE GENERAŁA KUKLIŃSKIEGO NA STOPIEŃ GENERAŁA BRYGADY - bez materiału.

-- POLACY CZUJĄ SIĘ NIEDOINFORMOWANI WS. POMYSŁÓW RZĄDU NA REFORMĘ PODATKOWĄ - zapowiedź.

-- PREMIER W ŁOMŻY POINFORMOWAŁA O BUDOWIE OBWODNICY MIASTA, CHWALĄC PRZY OKAZJI ROCZNY DOROBEK RZĄDU - Piotr Michalak.

-- PRZEDSIĘBIORCY WCIĄŻ NIE WIEDZĄ, CZY NA ZMIANIE PODATKÓW ZYSKAJĄ, CZY STRACĄ - Michalak: Nie wiadomo, czy rząd zdecyduje się na likwidację podatku liniowego dla przedsiębiorców.

-- PRAWIE 80% PRZEDSIĘBIORCÓW TWIERDZI, ŻE W TEJ SPRAWIE PANUJE INFORMACYJNY CHAOS.

-- TYLKO W UBIEGŁYM TYGODNIU WERSJI REFORMY PODATKOWEJ BYŁO KILKA. Część z nich dementowali wicepremierzy Morawiecki i Gowin.

-- TO KOSZT SPORU, W KTÓRYM OSTATNIE SŁOWO WS. PODATKÓW CHCIAŁBYM MIEĆ I MINISTER KOWALCZYK, I WICEPREMIER MORAWIECKI, I SZEFOWA RZĄDU.

*****

FAKTY TVN

-- ZAOSTRZANIE TO DROGA DONIKĄD - zapowiedź: „Nie zejdziemy do podziemi” – takie okrzyki słychać było w czarnym tłumie protestujących kobiet. Ubrane w czerń panie w deszczu przypominały w poniedziałek politykom, że zaostrzanie aborcyjnego prawa to droga donikąd.

-- MACIEJ KNAPIK O STARCIU PROTESTUJĄCYCH W WARSZAWIE.

-- PYTANIE CZY STRAJK KOBIET ZASŁUGIWAŁ NA TAK LEKCEWAŻĄCY KOMENTARZ PARTII RZĄDZĄCEJ - Knapik.

-- W PIS I U KUKIZA WITALI PRACOWNICY BIUR, W NOWOCZESNEJ CIEPŁE POWITANIE ZE STRONY POSŁÓW, POPARCIE TEŻ UDZIELALI POLITYCY PLATFORMY - Knapik.

-- CYTATY WYWIADU DUDY DLA WSIECI O OCHRONIE DZIECI CHORYCH NA ZESPÓŁ DOWNA.

-- WYWIAD DUDY NIE USPOKOIŁ NASTROJÓW - Knapik.

-- ROZPIĘTOŚĆ POSTULATÓW WSKAZUJE, ŻE TO PROTESTY CORAZ CZĘŚCIEJ PRZECIW PRAWICY, POSTULATOM KOŚCIOŁA I POLITYCE RZĄDU - Knapik.

-- PRODUCENT ZABIERA GŁOS WS MISTRALI - zapowiedź: Jest głos w sprawie francuskich okrętów Mistral. W ubiegłym tygodniu Antoni Macierewicz ogłosił w Sejmie, że okręty z Egiptu popłynęły do Rosji za dolara, ale producent okrętów przyznaje, że nie ma takich informacji i trudno mu to sobie wyobrazić. Stocznia informuje, że Egipt nie wystąpił z żadną prośbą o reeksport sprzętu do krajów trzecich.

-- OŚWIADCZENIE PRODUCENTA MISTRALI - w materiale Anny Kowalskiej.

-- RZĄD FRANCJI TWIERDZI, ŻE NIE KOMENTUJE WYPOWIEDZI MINISTRÓW OBRONY INNYCH PAŃSTW- Kowalska.

-- Rozpaczliwy list rodzin części ofiar smoleńskiej katastrofy. „Stajemy samotni i bezradni wobec bezwzględnego i okrutnego aktu” – piszą do władz i Kościoła po decyzji o ekshumacji. Ponad 230 podpisów robi wrażenie, ale... nie na wszystkich.

-- DOTYCHCZAS NAJBARDZIEJ SŁYSZANY BYŁ GŁOS RODZIN, KTÓRYM GŁOSU UDZIELAŁ ANTONI MACIEREWICZ. Dopiero teraz tak głośno przemówili ci, który rzadko zabierali głos i nie komentowali kolejnych smoleńskich awantur - Jakub Sobieniowski.

-- SPRZECIW CERKWI.

-- KATARZYNA LUBNAUER: PiS samo stało się zakładnikiem swoich kłamstw smoleńskich.

-- MAŁGORZATA KIDAWA-BŁOŃSKA: Nie mogą przeżyć swojej żałoby i zamknąć w sobie tego okresu. To naprawdę nieludzkie.

-- PO POPRZEDNICH EKSHUMACJACH WIADOMO, ŻE BYŁY BŁĘDY W POCHÓWKACH I DOKUMENTACJI, ALE ŻADNA Z NICH NIE DOWIODŁA ZAMACHU - konkluzja Sobieniowskiego.

-- PREZYDENT POŚMIERTNIE MIANOWAŁ RYSZARDA KUKLIŃSKIEGO GENERAŁEM BRYGADY - Z takim wnioskiem wystąpiło Ministerstwo Obrony Narodowej - bez materiału.

-- NADCHODZĄ WIELKIE PODWYŻKI OC - zapowiedź: Kosmiczne pieniądze za kosmicznie wysokie OC – takich cen kierowcy dawno nie widzieli. Szczególnie ci, którzy spowodowali wypadek lub kolizję. Właściciele aut płacą teraz za kilka ostatnich lat bez podwyżek i za wyroki Sądu Najwyższego, korzystne dla ofiar wypadków.

*****

WIADOMOŚCI TVP

-- KOMU I ZA CO WARSZAWSKI RATUSZ PŁACI SETKI TYSIĘCY ZŁOTYCH? NA LIŚCIE SĄ FUNDACJE BYŁEGO PREZESA TK, CÓRKI PBK - zapowiedź.

-- PODZIAŁ ŚRODKÓW Z MIEJSKIEJ KASY BUDZI KONTROWERSJE. UŻYTKOWNICY JEDNEGO Z SERWISÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH OPUBLIKOWALI DANE Z BIP DOTYCZĄCE PRZELEWÓW M.IN. DO FUNDACJI JERZEGO STĘPNIA - Jarosław Olechowski.

-- RZECZNIK RATUSZA: To było kilka szkoleń, które były prowadzone, można powiedzieć że po przystępnych cenach.

-- PRZELEWY OTRZYMYWAŁA TEŻ FUNDACJA STOCZNIA, KTÓREJ WICEPREZESEM JEST ZOFIA KOMOROWSKA. Co ciekawe, do niedawna działała w jednej fundacji z Róża Rzeplińską, która jest żoną Marcina Wojdata, byłego pełnomocnika ratusza ds. współpracy z NGO. Stołeczny ratusz tłumaczy, że o wyborze oferty decyduje konkurs - Olechowski.

-- Z PIENIĘDZY RATUSZA SKORZYSTAŁA TEŻ AGORA, WYDAWCA “GAZETY WYBORCZEJ” ORAZ SPÓŁKA NALEŻĄCA DO TOMASZA LISA - Olechowski.

-- MINISTER INFRASTRUKTURY PODPISAŁ DZIŚ UMOWĘ NA BUDOWĘ S61. Ta trasa będzie szansą dla Polski Wschodniej - zapowiedź.

-- NOWA FABRYKA VOLKSWAGENA OFICJALNIE OTWARTA - zapowiedź.

-- BŁASZCZAK ZAPOWIEDZIAŁ PODWYŻKI DLA MUNDUROWYCH: Szef MSWiA Mariusz Błaszczak nagrodził też funkcjonariuszy, którzy mają szczególne zasługi dla naszego bezpieczeństwa - zapowiedź.

-- PREZYDENT POŚMIERTNIE MIANOWAŁ KUKLIŃSKIEGO GENERAŁEM - bez materiału.

-- RODZINY ZGADZAJĄ SIĘ NA EKSHUMACJĘ: Większość rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej zgadza się na decyzję Prokuratury Krajowej o przeprowadzeniu ekshumacji ciał. Mimo, że ekshumacji nie chce tylko 17 rodzin, niektóre media i opozycja sugerują, że przeciwko takiej decyzji są niemal wszyscy. Platforma Obywatelska, uważa, że katastrofa smoleńska została już wyjaśniona, ale jednocześnie powołała własny zespół smoleński - zapowiedź.

-- NA CZELE ZESPOŁU PO DS. SMOLEŃSKA STANIE MARCIN KIERWIŃSKI - Ewa Bugała.

-- MARCIN KIERWIŃSKI: Chcemy odkłamywać kłamstwa Macierewicza.

-- POLITYCY PO TWIERDZA, ŻE WIEDZĄ JUŻ WSZYSTKO O OKOLICZNOŚCIACH KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ - Bugała.

-- NA JAW WYCHODZĄ KOLEJNE BŁĘDY RZĄDU TUSKA PO KATASTROFIE - Bugała.

-- PROKURATURA KRAJOWA ZBADA WSZYSTKIE NIESPOPIELONE CIAŁA, ZDECYDOWANA WIĘKSZOŚĆ RODZIN SIĘ NA TO GODZI - Bugała.

-- WPIS GRABCA O ELIVISIE PRESLEYU.

-- POLITYCY PO W PIĄTEK ROBILI WSZYSTKO, BY OŚMIESZYĆ EKSPERTÓW PODKOMISJI BERCZYŃSKIEGO - Bugała.

-- UCZESTNICZKI CZARNEGO MARSZU PRÓBOWAŁY POBIĆ AKTYWISTÓW PRO-LIFE: Domagający się zliberalizowania antyaborcyjnego prawa zanieśli swoje petycje do partyjnych biur. W stolicy uczestniczki czarnego marszu próbowały pobić aktywistów pro-life - zapowiedź.

-- W PROTESTACH UCZESTNICZYLI PRZEDSTAWICIEL KOD, PARTII RAZEM I PO. Czarny protest tym razem gromadził po kilkaset osób w miastach w Polsce. Obok czarnych, były też białe marsze.

-- W STOLICY UCZESTNICZKI CZARNEGO PROTESTU RZUCIŁY SIĘ NA OSOBY Z ORGANIZACJI PRO-LIFE - Jan Korab.

-- CZARNY PROTEST PRZYBRAŁ FORMĘ ANTYKOŚCIELNEGO MARSZU. Pod pomnikiem kard. Wyszyńskiego uczestniczki domagały się swobody w zabijaniu nienarodzonych, niepełnosprawnych dzieci. Niektórzy przechodnie nie wytrzymywali - Korab.

-- MAGDALENA OGÓREK: Wszelkie takie fermenty są natychmiast zawłaszczane przez opozycję, która sama nie jest w stanie wygenerować żadnego pozytywnego hasła.

-- TWARZĄ PROTESTÓW STAŁA SIĘ NATALIA PRZYBYSZ - Jan Korab.