Relacja Live

01.05.2016

10:43

Polityczna niedziela: Pochód Pierwszomajowy, marsze, PAD w Kaliszu z pracownikami i pracodawcami
Polityczna niedziela: Pochód Pierwszomajowy, marsze, PAD w Kaliszu z pracownikami i pracodawcami Organizowany przez OPZZ, SLD, ZNP i inne ugrupowania lewicowe Pochód Pierwszomajowy rozpocznie się o 11:00. Start w Warszawie spod siedziby OPZZ - tam też zaplanowano przemówienia Jana Guza i Włodzimierza Czarzastego. Następnie marsz przejdzie pod Sejm - tam wystąpią Krzysztof Gawkowski i Jarosław Marciniak z KOD. Główne hasła mają dotyczyć demokracji i państwa prawa, oraz godności pracy i wartości europejskich. Wcześniej, o 10:30 swój marsz organizuje Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza. Ikonowicz na Facebooku zaprasza "wszystkich, którzy nie pogodzili się z tym, że istnienie lewicy odwołano". W Warszawie odbędzie się także marsz narodowców - o 15:00. Andrzej Duda spotka się z uczestnikami ogólnopolskich pielgrzymek ludzi pracy i pracodawców do sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu. O 12:30 prezydent weźmie udział w Mszy Św. w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Następnie, o 14:00 PAD weźmie udział w uroczystościach przed pomnikiem św. Jana Pawła II. W tym punkcie planowane jest wystąpienie prezydenta.

11:02

Tyszka:

Zebraliśmy już 250 tysięcy podpisów pod referendum ws. uchodźców
Tyszka: Zebraliśmy już 250 tysięcy podpisów pod referendum ws. uchodźców Jeśli te informacje się potwierdzą, to będzie świadectwo postępującej choroby psychicznej w Brukseli - wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka ostro komentował informacje "La Stampy", że KE rozważa wprowadzenie kar za nieprzyjmowanie uchodźców. Jak dodał:
My zebraliśmy już 250 tysięcy podpisów pod referendum ws. przyjmowania uchodźców, proszę nie przyjmować żadnych uchodźców, dopóki Polacy się nie wypowiedzą.
Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik przyznał, że propozycja kar jest "szokująca", a taki zapis nie miałby podstawy prawnej.

11:25

Zgorzelski z PSL o projekcie PiS ws. TK: To taka wrzutka majowa
Zgorzelski z PSL o projekcie PiS ws. TK: To taka wrzutka majowa Nasz projekt został złożony rano, koryguję tu informacje mediów publicznych - mówił w "Kawie na ławę" Piotr Zgorzelski z PSL. Jak dodał:
"Ten projekt ws. TK to typowa wrzutka majowa. Moim zdaniem już teraz PiS nie może powiedzieć, że opozycja jest totalna i tylko krzyczy, bo na stole jest projekt ustawy konsensualnej autorstwa PSL i mamy projekt poważny w grze. Prawnicy nie zostawiają na nim suchej nitki. O godzinie 17, gdy wszyscy posłowie wyjeżdżają na majowy weekend, wychodzi marszałek Terlecki i mówi: mam projekt"
Profesorowie, który pracowali nad projektem, dopiero musieli robić oczy, gdy zobaczyli ten projekt. - dodał.

11:31

Magierowski:

Ta nowa propozycja PiS ws. TK to pewnego rodzaju test dla opozycji
Magierowski: Ta nowa propozycja PiS ws. TK to pewnego rodzaju test dla opozycji Jak mówił w "Kawie na ławę" Marek Magierowski:
"Ta nowa propozycja PiS ws. ustawy o TK jest pewnego rodzaju testem dla opozycji, czy opozycja jest gotowa do rozmowy. Jest tam kilka elementów, które można uznać za ustępstwa. A opozycja nie chce ich dostrzec. Grzegorz Schetyna starannie realizuje scenariusz opozycji totalnej"

11:59

Magierowski:

Na własnej skórze odczułem aktywność Pawła Grasia
Magierowski: Na własnej skórze odczułem aktywność Pawła Grasia Jak komentował w "Kawie na ławę" ujawniony przez "Do Rzeczy" fragment rozmowy Graś-Kulczyk o "Fakcie":
Na własnej skórze odczułem aktywność Pawła Grasia w interweniowaniu w różnych mediach prywatnych. Przypomnę rozmowy Pawła Grasia z właścicielem "Rz" i "Uważam, rze", gdzie miałem zaszczyt pracować. "Rzeczpospolita" została wyczyszczona z dziennikarzy niechętnych wobec poprzednich rządów. Dla mnie to jest sytuacja szczególnie bolesna. Absolutnie wierzę w to, że ta interwencja Pawła Grasia mogła przyczynić się do zwolnienia Grzegorza Jankowskiego.
Jak dodał:
"Jest jeszcze jeden dodatkowy element. Paweł Graś jest dziś prawą ręką przewodniczącego Rady Europejskiej. Najbliższy współpracownik przewodniczącego RE w sposób niemalże jawny próbuje naciskać na media prywatne - to jest obciążenie nie tylko dla niego samego, ale i dla instytucji europejskiej w której pracuje".

12:46

MB dla TVN: Ponad połowa badanych nie chce zmiany prawa aborcyjnego
MB dla TVN: Ponad połowa badanych nie chce zmiany prawa aborcyjnego 54% respondentów uważa, że prawo aborcyjne w ogóle nie powinno być zmieniane - wynika z sondażu Millward Brown na zlecenie Faktów TVN i TVN24. 29% badanych uważa, że powinno zostać złagodzone. 12% jest zdania, że prawo aborcyjne powinno zostać zaostrzone. 2% nie ma w tej sprawie zdania, a 2% odmówiło odpowiedzi.

12:49

Petru w klipie Nowoczesnej o demonstracji opozycji:

7 maja dajmy mocny sygnał przeciwko zakusom dobrej zmiany
"7 maja dajmy mocny sygnał przeciwko zakusom dobrej zmiany". Petru w klipie Nowoczesnej o demonstracji opozycji W opublikowanym 1 maja klipie - w dzień rocznicy wejścia Polski do UE - politycy Nowoczesnej podkreślają znaczenie integracji europejskiej. Nie tylko dla Polski, ale też dla nich w życiu prywatnym. Przekaz dotyczy przede wszystkim tego, jak dużo Polska zyskała dzięki wejściu do Unii. Ryszard Petru mówi: "7 maja dajmy mocny sygnał przeciwko zakusom dobrej zmiany, która chce nas wypchnąć z Europy. Tego dnia bądźmy wszyscy razem, ponad podziałami". W klipie występują poza nim m.in. Kamila Gasiuk-Pihowicz, Monika Rosa, Paweł Rabiej i inni politycy oraz działacze Nowoczesnej. W piątek klip o demonstracji 7 maja pokazała Platforma.

13:26

Obama wyśmiewa Trumpa, Hillary i Sandersa w ostatnim przemówieniu na WHCD:

Koniec Republiki nigdy nie wyglądał lepiej
"Koniec Republiki nigdy nie wyglądał lepiej". Obama wyśmiewa Trumpa, Hillary i Sandersa w ostatnim przemówieniu na WHCD To była ostatnia Kolacja Stowarzyszenia Korespondentów przy Białym Domu z udziałem Baracka Obamy. Prezydent w swoim tradycyjnym przemówieniu wielokrotnie do tego nawiązywał, podobnie jak do aktualnej sytuacji politycznej, kampanii wyborczej i nie tylko. Nie zabrakło żartów z Donalda Trumpa, który - inaczej niż w 2011 roku - nie pojawił się na tym wydarzeniu. Obama nie oszczędził nikogo, siebie też. Mówiąc o Hillary Clinton nawiązał do jej wystąpień dla banku Goldman Sachs, Sandersa nazwał "młodą twarzą partii Demokratycznej" (Sanders urodził się w 1941 roku) https://youtu.be/NxFkEj7KPC0 "Trump chciał tylko wypromować swoje hotele, a my teraz martwimy się, czy Cleveland [miejsce konwencji GOP] przetrwa do końca lipca" - mówił Obama. I to była jedna z jego łagodniejszych wypowiedzi. https://youtu.be/PcIrak9gdn8 Wcześniej Biały Dom pokazał też klip o przyszłości prezydenta - który ma zostać w Waszyngtonie jeszcze dwa lata. Są żarty ze świadectwa urodzenia, pojawia się też były spiker Izby Reprezentantów John Boehner, który - oglądając z prezydentem Toy Story - radzi mu co ma robić po tym, jak przestanie pełnić swoją funkcję. Obama próbuje zdobyć prawo jazdy czy szuka pracy jako trener koszykówki. https://youtu.be/QIJoAb1bUOc

16:52

Duda w Kaliszu: Dziś Polska jest w dużo lepszym stanie niż w 1989 r. Ale nie wszystko zostało zrobione dobrze
Duda w Kaliszu: Dziś Polska jest w dużo lepszym stanie niż w 1989 r. Ale nie wszystko zostało zrobione dobrze Jak mówił prezydent Duda w Kaliszu, gdzie wziął udział w mszy w sanktuarium im. św. Józefa i spotkał się z przedstawicielami pielgrzymki ludzi pracy. Jak mówił:
"Państwo przybywacie do tej świątyni modlić się, dziękować za godność, którą sobie czujecie i w sobie macie. Ale przychodzimy też często by prosić o pracę, o godność pracy. O godziwą zapłatę, która umożliwia utrzymanie rodziny. Kiedy patrzymy przez ten pryzmat na naukę Jana Pawła II i polskie państwo, to trzy rzeczy nasuwają się jako zasadnicze: sprawiedliwość, wspólnota i wolność. Trzy elementy podstawowe. Sprawiedliwość - bo to właśnie sprawiedliwość oznacza, że praca powinna być dobrze wykonywana, ale za dobrze wykonywaną pracę należy się godziwe wynagrodzenie".
Jak dodał:
"Polacy potrafią ciężko pracować i ciężko pracują. To pokazują nie tylko polskie dane, ale i dane Eurostatu i OECD. Do tego musi był dołączony drugi element: dobre prawo i dobre rządzenie. Co było przed 1989 r. wszyscy wiemy. Ale po 1989 r. gdy wszyscy głęboko wierzyliśmy, że Polska wychodzi na prostą, że będziemy budować państwo na poziomie Zachodu. Otóż trzeba powiedzieć tak: z całą pewnością Polska jest w dużo lepszym stanie niż była wtedy. Z całą pewnością jesteśmy dziś zamożniejsi. Ale nie wszystko zostało zrobione dobrze. Być może na fali entuzjazmu "teraz wszystko musi przejść w prywatne ręce" wiele dobra, które było dobrem narodowym zostało zmarnowane. Często niestety zostało rozkradzione. I chociaż wielu ludzi wzięło sprawy w swoje ręce, to jednak poprzez upadek i zniszczenie wielu państwowych zakładów ludzie stracili pracę"
Jak powiedział: Dziś wielkim zadaniem ludzi władzy jest to odbudować. A zadaniem ludzi pracy jest budowa wspólnoty fot. KPRP Krzysztof Sitkowski

19:06

Sunday Times opisuje jak Francja "spiskuje" żeby przejąć biznes z City i wejść w rolę sojusznika USA w Europie po brytyjskim referendum

Klasyka francusko-brytyjskiej rywalizacji wchodzi do gry w brytyjskiej kampanii referendalnej.

“Francja spiskuje jak przejąć biznes z londyńskiego City, ukraść brytyjskie miejsca pracy i podważyć specjalne relacje z USA - jeżeli wyborcy zadecydują o opuszczeniu Unii”

- pisze prestiżowy Sunday Times.

Jak pisze gazeta, Francuzi zatrudnili już firmy konsultingowe i PR-owskie, żeby po ewentualnym wyniku referendum na tak, za opuszczeniem UE działać bardzo szybko. Subday Times cytuje Marka Leondarda, dyrektora Europejskiej Rady Stosunków Międzynarodowych (European Council on Foreign Relations), którego przedstawiciele francuskich instytucji zapytali, jak Francja mogłaby szybko przejąć biznes od brytyjskich firm motoryzacyjnych i lotniczych a François Hollande mógłby przejąc rolę najbliższego politycznego sojusznika Obamy i kolejnego prezydenta USA w Europie.

Sunday Times podaje szczegóły tego spotkania.

Relacjonując aktualny stan kampanii, gazeta cytuje lidera grupy konserwatystów za pozostaniem w UE, Nicka Herberta, że ewentualne opuszczenie Unii nie byłoby “bezkosztową opcją”, nazywając ją “wyjściem z największego światowego rynku”.

Narrację tę potwierdza w gazecie Sir Charles Dunstone, założyciel kultowej brytyjskiej sieci sprzedającej telefony komórkowe - Carphone Warehouse, który pisze o ekstremalnym i kompletnie nieprzewidywalnym ryzyku. “Jako przedsiębiorca jestem fanem ryzyka, ale wierzę mocno, że Wielka Brytania powinna pozostać w Unii” - .


19:37

Premier Szydło na Dzień Flagi z dziećmi z domu dziecka w Kętach. Złoży też życzenia Polonii
Premier Szydło na Dzień Flagi z dziećmi z domu dziecka w Kętach. Złoży też życzenia Polonii 2 maja przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów odbędzie się uroczystość wciągnięcia flagi państwowej na maszt. Poza premier Szydło w uroczystościach udział wezmą dzieci z ośrodka wychowawczego w Kętach - to pomysł KPRM na budowanie przekazu o znaczeniu wspólnoty i patriotyzmu w Dzień Flagi. To kolejna wizyta w Warszawie dzieci z Domu Dziecka w Kętach. W czasie wcześniejszych spotkań z premier Beatą Szydło w Warszawie podopieczni placówki zwiedzali Muzeum Powstania Warszawskiego i wspólnie oglądali mecz Polska-Irlandia na Stadionie Narodowym. 2 maja premier Szydło złoży również życzenia Polonii - nagranie życzeń będzie emitowane w TVP Polonia

20:10

OBRAZ DNIA: Serwisy: Cień dawnej lewicy, Lubnauer i Czarzasty o zawłaszczaniu KOD przez PO, Kijowski nie komentuje

-- LIVEBLOG 300POLITYKI:
Premier Szydło na Dzień Flagi z dziećmi z domu dziecka w Kętach. Złoży też życzenia Polonii
Duda w Kaliszu: Dziś Polska jest w dużo lepszym stanie niż w 1989 r. Ale nie wszystko zostało zrobione dobrze
“7 maja dajmy mocny sygnał przeciwko zakusom dobrej zmiany”. Petru w klipie Nowoczesnej o demonstracji opozycji
MB dla TVN: Ponad połowa badanych nie chce zmiany prawa aborcyjnego
Magierowski: Na własnej skórze odczułem aktywność Pawła Grasia
Magierowski: Ta nowa propozycja PiS ws. TK to pewnego rodzaju test dla opozycji
Zgorzelski z PSL o projekcie PiS ws. TK: To taka wrzutka majowa
Tyszka: Zebraliśmy już 250 tysięcy podpisów pod referendum ws. uchodźców
Polityczna niedziela: Pochód Pierwszomajowy, marsze, PAD w Kaliszu z pracownikami i pracodawcami
https://300polityka.pl/live/2016/05/01/

*****

SERWISY W PIGUŁCE

-- CIEŃ DAWNEJ LEWICY - w Faktach o 1 maja.

-- SLD TYLKO TŁEM DLA ZWIĄZKOWCÓW - zgodnie Zalewska i Milczarz.

-- FORMACJA POSTKOMUNISTYCZNA ZWIĄZANA Z WIELKIM BIZNESEM - w serwisach setka Adriana Zandberga: Przez paręnaście lat w Polsce tak naprawdę na serio lewicy nie było. Była formacja postkomunistyczna, po stronie wielkiego biznesu, która była ekonomicznie neoliberalna, a światopoglądowo dosyć konserwatywna.

-- PO KRYTYKOWANA ZA ZAWŁASZCZANIE MARSZU KOD - setka w Wiadomościach: PO próbuje z tego marszu zrobić swój własny marsz (Katarzyna Lubnauer). -Tchórzu, zawłaszczyłeś KOD-owi pochód - Czarzasty na obchodach 1 maja do Schetyny. Brak komentarza Kijowskiego.

-- SPÓR WOKÓŁ TK RACZEJ NIE ZNIECHĘCI POLAKÓW DO PIS - konkluzja Kępki w materiale Wydarzeń: Nawet jeśli jego skutki zaczną się przekładać na administrację czy sądy. Bo od lat nie działają one najlepiej.

-- WIADOMOŚCI O ZARADKIEWICZU.

*****

WYDARZENIA POLSATU

-- ŚWIĘTO PRACY ZAMIENIŁO SIĘ W LITANIĘ OSKARŻEŃ ZE STRONY LEWICY POD ADRESEM RZĄDU, PREZYDENTA I PLATFORMY.

-- Dla liderów SLD to jeden z nielicznych momentów w roku, kiedy mogą pokazać, że istnieją - Agnieszka Milczarz.

-- LESZEK MILLER: To, że nie ma SLD w Sejmie, to incydent. On będzie trwał 4 lata, ale po kolejnych wyborach reprezentacja Sojuszu będzie w Sejmie.

-- O TO MIEJSCE ZABIEGA NIE TYLKO SLD - Milczarz: W Gdańsku spotkali się sympatycy Partii Razem, przekonani, że to oni są prawdziwą lewicą.

-- ADRIAN ZANDBERG: Przez paręnaście lat w Polsce tak naprawdę na serio lewicy nie było. Była formacja postkomunistyczna, która była ekonomicznie neoliberalna, a światopoglądowo dosyć konserwatywna.

-- CZARZASTY OSTRO UDERZAŁ W SCHETYNĘ - Milczarz: Obecny szef Sojuszu skupił się na precyzyjnym rozdzieleniu ciosów między PiS i PO. Atakował Jarosława Kaczyńskiego i Andrzeja Dudę. Równie ostro uderzał w Grzegorza Schetynę, nawiązując do przypadającej dziś 12. rocznicy wejścia Polski do UE i przyszłotygodniowego marszu KOD-u.

-- SLD BYŁO TŁEM DLA ZWIĄZKOWCÓW - Milczarz dalej: Mocną, wiecową retorykę można usprawiedliwić polityczną banicją SLD, który to wyraźnie było dziś widać, był jedynie tłem dla związkowców z OPZZ.

-- PAD SUGEROWAŁ ZMIANY W USTAWIE DOT. OBNIŻENIA WIEKU EMERYTALNEGO - Milczarz: Szef OPZZ zarzucał rządzącym, że zwlekają z wprowadzeniem ustaw np. o obniżeniu wieku emerytalnego. Projekt od dawna jest w Sejmie, ale jego kształt - co zasugerował Andrzej Duda 3 dni temu - może się zmienić. Otwiera się więc nowe pole do konfliktu.

-- PIS JEST TRUDNIEJSZYM PRZECIWNIKIEM - konkluzja Milczarz: W takie dni jak dzisiaj lewica walczy o swoje miejsce w polityce, ale PiS - w przeciwieństwie do Platformy - ma dużo bardziej socjalny program. I jest trudniejszym przeciwnikiem.

-- O PRAWA PRACOWNIKÓW UPOMINALI SIĘ TAKŻE NACJONALIŚCI, ALE GŁÓWNIE WYSZLI NA ULICE PO TO, BY POKAZAĆ SWOJE NIEZADOWOLENIE Z TEGO, ŻE POLSKA JEST W UE - bez materiału.

-- NA WOJNIE Z TRYBUNAŁEM KONSTYTUCYJNYM PIS NIE ZBIERA NA RAZIE OFIAR. WBREW PRZECIWNIE, NOTOWANIA PARTII RZĄDZĄCEJ ROSNĄ.

-- RZĄD UMIEJĘTNIE BAGATELIZUJE KRYZYS KONSTYTUCYJNY, POKAZUJĄC W ZAMIAN POLAKOM, ŻE CHCE ROZWIĄZYWAĆ ICH CODZIENNE PROBLEMY - Joanna Wrześniewska-Sieger.

-- To była aktywna majówka Andrzeja Dudy i Beaty Szydło - Grzegorz Kępka.

-- WYJAZDY I SPOTKANIA TO OKAZJA, BY MÓWIĆ O PRACY RZĄDU - Kępka dalej: Na Podkarpaciu premier chwaliła się programem 500+. Prezydent mówił dziś też o błędach polskich przemian.

-- TAKA TAKTYKA DOSKONALE SPRAWDZAŁA SIĘ W KAMPANII - Kępka: W czasie takich spotkań nie ma raczej pytań o problemy z uchodźcami, ustawę medialną, a zwłaszcza z TK. Jest za to okazja do zwykłych rozmów. Taka taktyka doskonale sprawdzała się w czasie kampanii wyborczej. Teraz jest odpowiedzią na zmasowaną krytykę w kraju i za granicą.

-- ELŻBIETA RAFALSKA: Proszę zapytać przeciętną rodzinę, a może wielodzietną, z 10-12 dzieci, na ile sytuacja związana z TK wpływa na codzienność życia takiej rodziny.

-- RYSZARD PETRU: To jedna wielka propagandowa i udawanie, że wszystko jest w porządku. Ale to też świadczy o słabości, bo oni wiedzą, że nie jest dobrze i robią PR.

-- SPÓR WOKÓŁ TK RACZEJ NIE ZNIECHĘCI POLAKÓW DO PIS - konkluzja Kępki: Nawet jeśli jego skutki zaczną się przekładać na administrację czy sądy. Bo od lat nie działają one najlepiej.

-- NOCNE WILKI NIE WPUSZCZONE DO POLSKI.

*****

FAKTY TVN

-- LEWICA TO CIEŃ DAWNEJ POTĘGI - zapowiedź: Podzielona lewica na pochodach i demonstracjach, a prezydent i premier na kościelnych uroczystościach – każdy inaczej uczcił Święto Pracy. Rządzący obiecywali i krytykowali poprzedników, lewica rozliczała rządzących z przedwyborczych obietnic. Dzisiejsza lewica to wciąż cień dawnej potęgi, ale nie rezygnuje i walczy.

-- NIC NIE SŁYSZĘ BO SĄ MILIONY LUDZI - żart Czarzastego na pytanie Arlety Zalewskiej o niską frekwencję.

-- JEDEN Z NAJBOLEŚNIEJSZYCH W HISTORII SLD DZIEŃ ŚWIĘTA PRACY - Zalewska o tym, że to była skromna manifestacja OPZZ z obecnością SLD.

-- ZALEWSKA O PODZIAŁACH NA LEWICY - 3 okienka: SLD w Warszawie, Razem w Gdańsku, Ikonowicz w Warszawie.

-- NIE MIELIŚMY W POLSCE LEWICY, TYLKO FORMACJĘ POSTKOMUNISTYCZNĄ PO STRONIE WIELKIEGO BIZNESU - ADRIAN ZANDBERG.

-- LEWICA ZAJĘTA SOBĄ I GODZENIEM SIĘ Z PORAŻKĄ - Zalewska o lewicy.

-- BĘDĄ KARY ZA NIEPRZYJMOWANIE UCHODŹCÓW? MÓWI SIĘ O 250 TYS. EURO ZA ODMOWĘ POBYTU JEDNEJ OSOBY - zapowiedź: Wysokie kary finansowe dla tych krajów Unii Europejskiej, które nie dotrzymują obietnic i nie przyjmują uchodźców, ma w najbliższym tygodniu zaproponować Komisja Europejska. Ta wiadomość włoskiej gazety „La Stampa” wywołała gorące komentarze.

-- MECHANIZM ALOKACJI NIE DZIAŁA - Cezary Grochot: W ostatnich tygodniach na gestach się kończy. Tysiące uchodźców, którzy utknęli w obozach w Grecji czy we Włoszech nie maja dokąd iść. Nikt ich nie chce, przyjęty na unijnym szczycie mechanizm alokacji nie działa.

-- KE MA POMYSŁ NA WYMUSZENIE WIĘKSZEJ EUROPEJSKIEJ SOLIDARNOŚCI - Grochot dalej: Każdy kraj, który nie będzie chciał podzielić się odpowiedzialnością za los uchodźców, miałby płacić bardzo surowe kary. Donosi o tym włoska “La Stampa”.

-- KE ma przedstawić swoją propozycję w nadchodzącym tygodniu - Grochot.

-- POLITYCY NIEMAL WSZYSTKICH OPCJI SĄ PRZECIWNI TEJ PROPOZYCJI - Grochot dalej: Polska obok Węgier i Czech należy do krajów najbardziej niechętnych przyjmowaniu uchodźców. Premier Szydło nie chciała dziś wypowiadać się w tej sprawie. Politycy - i to niemal wszystkich opcji - są zdecydowanie przeciwni propozycjom KE.

-- ADAM SZEJNFELD: Nie popieram tego rodzaju poglądów, inicjatyw. Uważam je z szkodliwe.

-- MAREK MAGIEROWSKI: Jak można karać kraje, które „nie chcą” przyjmować uchodźców, w momencie, kiedy sami uchodźcy do tych krajów nie chcą przyjeżdżać?

-- Polska do tej pory nie przyjęła żadnego uchodźcy - Grochot.

-- NOCNE WILKI ZATRZYMANE NA GRANICY.

*****

WIADOMOŚCI TVP

-- EWA BUGAŁA O POCHODZI 1 MAJA: Każdy prezentował swoje racje, a organizatorem była lewica i związki zawodowe.

-- EWA BUGAŁA :W Kaliszu prezydent Andrzej Duda przypominał słowa JP2 o pracy. Prezydent mówił o potrzebie godnej płacy i wspołdzialania pracowników i pracodawców.

-- OBECNOŚĆ OBOWIĄZKOWA ALBO ZASTĘPSTWO -PROTEST 7 MAJA MIAŁ BYĆ SPONTANICZNY, A STAŁ SIĘ OBOWIĄZKOWY

-- JAROSŁAW OLECHOWSKI: Trwa mobilizacja przed protestem 7 maja.

-- SMS Z ZAPOWIEDZIĄ OBOWIAZKOWEJ OBECNOŚCI.

-- MAREK MAGIEROWSKI: To kolejny dowód na to, że to marsz polityczny, a nie obywatelski.

-- OLECHOWSKI: PO zaprzecza, że reżyseruje manifestacje KOD. Przedstawiciele innych partii przekonują, że nie zmuszają swoich członków do uczestnictwa.

-- KATARZYNA LUBNAUER: PO próbuje z tego marszu zrobić swój własny marsz, to jest taka mobilizacja swoich struktur. To jest ruch w złym kierunku. Takie marsze powinny łączyć a nie dzielić.

-- OLECHOWSKI: Lider KOD tego nie komentuje.

-- OLECHOWSKI: Nie brak w Polsce wydarzeń, które przyciągają tysiące osób, ale które nie są organizowane przez partie polityczne. Np. tysiące osób brały udział w pogrzebie płk Zygmunta Szendzielarza “Łupaszki”. To nie partyjne smsy powodują, że tysiące Polaków chodzą na Marsze Niepodległości.

-- PRZYPOMNIENIE PROTESTÓW WS. ACTA I OKRZYKI “DONALD MATOLE”

-- KARA ZA NIEPRZYJMOWANIE UCHODŹCÓW. Nawet ćwierć miliona euro za każdego uchodźcę - aż tyle ma zapłacić kraj, który odmówi przyjęcia imigrantów. O tej kontrowersyjnej unijnej propozycji pisze włoski dziennik La Stampa. Szczegóły mają zostać przedstawione europejskim przywódcom już za kilka dni - zapowiedź.

-- PROFESOROWIE Z AKADEMICKICH KLUBÓW OBYWATELSKICH APELUJĄ DO ZAPRZESTANIA ATAKÓW NA POLSKĘ, Z KOLEI W OBRONIE PROF. ZARADKIEWICZA WYSTĄPIĄ NAUKOWCY Z UW - zapowiedź.

-- KLAUDIUSZ POBUDZIN: Kamilowi Zaradkiewiczowi zasugerowano odejście z pracy. Posłowie PiS już skierowali sprawę do RPO i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

-- WÓJCIK: To jest rzecz szokująca, bardzo podważająca autorytet TK.

-- POBUDZIN: Będzie specjalna uchwała w obronie prof. Zaradkiewicza przygotowana przez UW.

-- PRZYPOMNIENIE POCHLEBNEJ WYPOWIEDZI RZEPLIŃSKIEGO O ZARADKIEWICZU Z SENATU “To wybitny specjalista”.


21:57

Zwolennicy Brexit straszą upadkiem Euro i akcesją nowych krajów. Tak wyglądają najnowsze spoty

To nie spoty rozgrzewają brytyjską kampanię, bo kampania reklamowa w TV jest zabroniona, więc w telewizjach odbywają się tylko debaty. Spoty pojawiają się w internecie i w przeciwieństwie do kampanii w USA nie one wyznaczają polityczne trendy.

Zwolennicy wyjścia z Unii obiecują, że pieniądze, które Wielka Brytania wysyła do Bruksli, zostaną wydane na NHS - czyli na tamtejszy publiczny system ochrony zdrowia.

“Pomóż ocalić NHS” - tak zaczyna się spot przeciwników UE: “Co tydzień wysyłamy 360 milionów funtów, które są marnowane, a wystarczyłyby na zbudowanie jednego szpitala”.

Narratorka spotu mówi, że “będzie jeszcze gorzej”, bo strefa Euro znalazła się w ruinie, a UE planuje przyjęcie kolejnych krajów, “na które trzeba będzie płacić”.

Odzyskajmy kontrolę - to motyw przewodni kampanii.



Najnowszy spot zwolenników pozostania w Unii jest dość nudnawy, ale na pewno ciepły obecnością dzieci opowiadających o swoich marzeniach. Skierowany jest do ich rodziców, z obietnicą 790,000 miejsc pracy, które dzięki obecności w UE powstaną w UK do 2030.