Relacja Live

19.04.2016

07:40

Karczewski:

Relacje między Szydło a Kaczyńskim są bardzo dobre, prezes chce nas mobilizować, żebyśmy nie wpadli w samozachwyt
Karczewski: Relacje między Szydło a Kaczyńskim są bardzo dobre, prezes chce nas mobilizować, żebyśmy nie wpadli w samozachwyt - Relacje są bardzo dobre, rozmawiają ze sobą. Słowa z wywiadu z wSieci są szczere, my nie możemy popadać w samozachwyt. Wszyscy jesteśmy doświadczeniem, dzisiaj jestem marszałkiem Senatu, ale jutro już mogę nim nie być. Polityka jest dynamiczna, nie możemy popadać w samozachwyt, musimy ciągle myśleć o zmianach, o tym, czy działamy sprawnie, czy jesteśmy skuteczni - mówił dziś w "Jeden na Jeden" Stanisław Karczewski, odnosząc się do krytycznych wobec rządu słów Jarosława Kaczyńskiego z wywiadu dla tygodnika braci Karnowskich. Jak dodawał marszałek:
"Rząd w niczym nie nawalił (...) Są bardzo duże oczekiwania, ja też bym chciał, żeby wpływy z VAT-u były większe, żeby system podatkowy był lepiej uszczelniony (...) Ten problem jest, to wielka wina poprzedniego rządu, naszym wielkim obowiązkiem jest to, żeby to szybko zrobić, żeby dobrze opracować ten program, ten plan, to są wielkie pieniądze, wielkie wpływy do budżetu (...) Słowa prezesa to nie wyrok, tu chodzi o mobilizację, tak traktuję ten wywiad, jako mobilizujący nas, ja jestem bardziej zmobilizowany do pracy"
- To była wielka pomyłka pana prezesa - stwierdził natomiast Karczewski, mówiąc o Kazimierzu Marcinkiewiczu jako premier w latach 2005-2006.

07:53

Kowalczyk:

W ciągu dwóch tygodni przedstawimy projekt podatku od handlu
Kowalczyk: Za dwa tygodnie przedstawimy projekt podatku od handlu Jak zapowiedział w Polsat News minister Henryk Kowalczyk:
Jesteśmy w ostatniej fazie konsultacji, w ciągu dwóch tygodni przedstawimy projekt. Nie ma takiej definicji franczyzy jak była w lutym. Nie będzie wyższego opodatkowania handlu w soboty i niedzielę. Przedstawiliśmy [handlowcom] dwie propozycje stawki, wysłuchaliśmy ich opinii, jedną z nich wybierzemy.
Kowalczyk zaznaczył też, że pomysły reformy podatkowej, o której pisał "Puls Biznesu", to wynik "nieformalnej burzy mózgów", a rząd rozważa różne propozycje.

08:12

Kamiński parafrazuje Brzechwę: "Proszę państwa, prezes PiS... Jaki humor ma on dziś? Może Dudzie łapkę poda, nie chce podać? A to szkoda"
Kamiński parafrazuje Brzechwę: "Proszę państwa, prezes PiS... Jaki humor ma on dziś? Może Dudzie łapkę poda, nie chce podać? A to szkoda" Polityk PO w Radiu Zet podważał samodzielność prezydenta:
"Andrzej Duda nie jest suwerenny, zrobi dokładnie to, czego oczekuje Jarosław Kaczyński. Ja mam w ogóle takie wrażenie, że w tym wszystkim mamy do czynienia z taką infantylizacją polskiej polityki. Lubiłem sytuacje, w których politykę można było opisywać słowami wieszczów, a dziś można ją opisywać słowami Brzechwy"
Kamiński parafrazował wiersz poety i nazwał Jarosława Kaczyńskiego Zosią Samosią:
"Mamy naczelnika państwa, którego można nazwać Zosią Samosią, i wszyscy się zastanawiają, na kogo dzisiaj Zosia Samosia się nadąsa. Ja nawet mam taką parafrazę wierszyka Brzechwy: Proszę państwa, prezes PiS, jaki humor ma on dziś. Może Dudzie łapkę poda, nie chce podać? A to szkoda..."

08:24

Bodnar:

Z przykrością muszę stwierdzić, że nastrój, który panuje wokół Polski budzi we mnie zrozumienie
Bodnar: Z przykrością muszę stwierdzić, że nastrój, który panuje wokół Polski budzi we mnie zrozumienie - Niestety, z przykrością muszę stwierdzić, że nastrój [który panuje wokół Polski] budzi we mnie zrozumienie. Rożnego rodzaju działania, które podejmuję, odnoszą się także do tych kwestii - mówił Adam Bodnar w rozmowie z Konradem Piaseckim w Kontrwywiadzie RMF:
"Dla przeciętnego obywatela to wciąż abstrakcyjne, jakie są konsekwencje nieopublikowania wyroku TK, ponieważ przed Trybunałem jeszcze, w tym momencie, nie ma konkretnych spraw, które dotyczyłyby szerokiej grupy osób. Będą, za chwilę będzie ustawa o obrocie ziemią, która budzi wiele wątpliwości. Jest ustawa regulująca kwestie, jak i które sądy powinny orzekać w sprawach przeciwko agencjom pracy tymczasowej (…) Czy wreszcie zabieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości. Złożyłem rzecznik jako RPO, czekam na rozpatrzenie sprawy. Wyobraźmy sobie sytuację, że TK powiedział, że jest niezgodne z Konstytucją zabieranie z automatu, to jak ten policjant ma się zachować?”

08:25

Bodnar:

Wyrok TK nie został opublikowany i mamy do czynienia z deliktem konstytucyjnym
Bodnar: Wyrok TK nie został opublikowany i mamy do czynienia z deliktem konstytucyjnym Jak mówił Adam Bodnar w rozmowie z Konradem Piaseckim w Kontrwywiadzie RMF:
"Trybunał Konstytucyjny 8 i 9 marca obradował jako Trybunał, to była prawdziwa rozprawa. Mieliśmy do czynienia z wyrokiem. Wyrok nie został opublikowany i mamy do czynienia z deliktem konstytucyjnym polegającym na braku publikacji wyroku, natomiast wyrok musi być uznawany przez organy stosujące prawo. Zdaje sobie sprawę z tego, że urzędnicy państwowi mogą być w trudniejszej sytuacji niż sędziowie, którzy podlegają bezpośrednio Konstytucji oraz ustawie”
RPO przyznał też, że jego zdaniem posłanka Zwiercan nie miała prawa zagłosować na Kornela Morawieckiego, bo każdy poseł powinien głosować indywidualnie.

08:32

Szymański:

Timmermans jest zawsze mile widziany w Polsce
Szymański: Timmermans jest zawsze mile widziany w Polsce Jak mówił w "Polityce przy kawie" Konrad Szymański:
"Nie ma takiej sytuacji, by polski rząd nie życzył sobie wizyty Timmermansa. Jest zawsze mile widziany w Polsce - Komisja Europejska nie jest stroną sporu. Natomiast wspólnie doszliśmy do wniosku, aby Timmermans przybył gdy dynamika polityczna w Polsce przyniesie nowe fakty"
Jak dodał:
"Jesteśmy [z KE] w stałym kontakcie, ustalimy szybko taką datę. Przewodniczący Timmermans chciałby przyjechać do Polski, by zobaczyć nowe fakty. Wtedy przyjdzie moment na dobrą wizytę Timmermansa"
Szymański podkreślił, że przygotowanie kompromisu wokół TK wymaga czasu.

08:36

Dera:

Prezydentura Dudy przechodzi okres dojrzewania. To bardzo piękny okres
Dera: Prezydentura Dudy przechodzi okres dojrzewania. To bardzo piękny okres - Bycie prezydentem to stanięcie ponad swoją dotychczasową działalność, ponad swoje sympatie polityczne. To jest rzecz, którą się buduje w prezydenturze. Bycie prezydentem to jest wychodzenie ze swojego środowiska. Wszystko dojrzewa w życiu. Wybór jest początkiem, a później jest dojrzewanie. To jest okres dojrzewania prezydentury. To piękny okres, każdy ma okazję dziś zobaczyć, jak prezydentura Andrzeja Dudy dojrzewa i jest piękną prezydenturą - stwierdził dziś w radiowej "Trójce" prezydencki minister Andrzej Dera.

09:00

Kosiniak-Kamysz:

PAD miał powołać zespół w NRR, który opracowałby nową ustawę o TK ze wszystkimi stronnictwami politycznymi. I gdzie on jest?
Kosiniak-Kamysz: PAD miał powołać zespół w NRR, który opracowałby nową ustawę o TK ze wszystkimi stronnictwami politycznymi. I gdzie on jest? Prezes PSL w Polsat News krytykował dziś prezydenta Dudę za bierność w rozwiązywaniu sporu o TK:
"Tylko przyjmuje przysięgi od sędziów wybranych w tej kadencji, a nie szuka rozwiązania problemu. Ta szansa należy do PiS, a prezydent wywodzi się z tego środowiska. Prezydent deklarował w swoim orędziu w grudniu, że w Narodowej Radzie Rozwoju powoła zespół, który będzie opracowywał nową ustawę o TK, gdzie zaproszone byłyby wszystkie stronnictwa polityczne i eksperci. Do dzisiaj się to nie zdarzyło"
Kosiniak-Kamysz dodawał:
"Kolejna rzecz - pan prezydent deklarował na początku kadencji Sejmu, że będzie chciał, aby jego ministrowie przychodzili do parlamentu, rozmawiali, dlatego, by był jak najlepszy kontakt. No to zorganizujmy takie spotkanie w parlamencie z udziałem prezydenta"

10:20

Magierowski:

28 kwietnia to najbliższy termin odbioru przysięgi od nowego sędziego TK, od 3 sędziów PAD ślubowania nie odbierze
Magierowski: 28 kwietnia to najbliższy termin odbioru przysięgi od nowego sędziego TK, od 3 sędziów PAD ślubowania nie odbierze - 28 kwietnia to najbliższy termin, w którym prezydent może odebrać przysięgę od prof. Jędrzejewskiego. To jest de facto pierwszy termin, ponieważ zaprzysiężenie musi się odbyć po upływie kadencji sędziego Granata [27 kwietnia]. Data zaprzysiężenia jeszcze nie jest ustalona - mówił dziś na briefingu rzecznik prezydenta Marek Magierowski. Jak dodawał dyrektor biura prasowego KPRP:
"Pana prezydenta obowiązuje uchwała Sejmu. Pan marszałek skierował tę uchwałę do druku, ona zostanie opublikowana. Tym samym nie ma przeszkód prawnych, by prezydent odebrał przysięgę. Tak właśnie PAD rozumie list marszałka Sejmu"
- Dobrze, że doszło do tej korespondencji, bo prezydent miał swoje wątpliwości, chciał wyrazić swój niepokój i chciał mieć pewność, że ten wybór [sędziego] został dokonany bez żadnej wady prawnej i że PAD będzie mógł zgodnie z prawem te ślubowanie od prof. Jędrzejewskiego odebrać - dodawał Magierowski. I przyznał, iż "należy przyjąć z ubolewaniem", że jednym z uczestników zamieszania w ostatni czwartek w Sejmie był Kornel Morawiecki - "zacna osoba, o tak wspaniałej karcie". Rzecznik prezydenta powtórzył też, iż PAD nie może odebrać przysięgi od 3 wybranych przez poprzednią większość sejmową sędziów, ponieważ ich wybór został uchylony uchwałami obecnego Sejmu. - Poza tym, gdyby prezydent ich zaprzysiągł, mielibyśmy niekonstytucyjną liczbę sędziów - podkreślił Magierowski.

10:43

Kosiniak:

PAD ostatecznie zrzekł się funkcji mediatora. Widzimy jedynie chęć nakręcania spirali konfliktu i nienawiści
Kosiniak: PAD ostatecznie zrzekł się funkcji mediatora. Widzimy jedynie chęć nakręcania spirali konfliktu i nienawiści - Pan prezydent ostatecznie zrezygnował z roli mediatora - stwierdził dziś na briefingu w Sejmie Władysław Kosiniak-Kamysz. Prezes PSL po raz kolejny wytknął głowie państwa, iż ostatecznie nie powołano zespołu w ramach Narodowej Rady Rozwoju, który miał - jak zapowiadał PAD - opracować nową ustawę o TK. - Mógłby być prezydentem, który traktuje poważnie głos obywateli i stronnictw politycznych, ale nie chce tego robić, i to jest problem - stwierdził Kosiniak. Polityk przypomniał, iż ludowcy przygotowali projekt "konsensualny", który mógłby doprowadzić do kompromisu wokół TK:
"Były pozytywne reakcje w zeszłym tygodniu na nasz projekt, choćby bardzo pozytywna wypowiedź ze strony pana premiera Gowina. Ale niestety na tym się skończyło. Nie ma chęci na wyjście z kryzysu, jest chęć wpychania w spiralę konfliktu i nienawiści, pogłębiania rowów, pan prezydent w ten sposób na pewno nie buduje wspólnoty"

10:48

Zamieszanie w sztabie Trumpa. Jeden z najważniejszych doradców rezygnuje
Jeden z kluczowych doradców Trumpa rezygnuje Na krótko przed rozpoczęciem głosowania w stanie Nowy Jork najważniejszym tematem wokół kampanii Donlda Trumpa - który może spodziewać się łatwego i wyraźnego zwycięstwa dziś wieczorem - to zmiany w jego sztabie i wśród najbliższych doradców. "New York Times" cytuje list z rezygnacją, który wysłał Stuart Jolly, przez wiele miesięcy jeden z najważniejszych doradców Trumpa. Jolly odpowiadał za organizację i budowę polityczny struktur w całym kraju. Jolly odpowiadał m.in. za serię pierwszych sukcesów politycznych Trumpa w tej kampanii m.in. zwycięstwach w New Hampshire i Karolinie Południowej. To echo sobotniego spotkania sztabowego, na którym - jak pisze Politico - stało się jasne, że kampanię Trumpa "przejmują" dwaj niedawno zatrudnieni, doświadczeni sztabowcy GOP: Paul Manafort i Rick Wiley. Politico pisze, że Trump zatwierdził budżet na kampanię w maju i czerwcu, który zakłada wydanie 20 milionów dolarów na kluczowe prawybory. Jednak nie wszyscy w sztabie - zwłaszcza ludzie lojalni wobec obecnego szefa kampanii, Coreya Lewandowskiego - są zadowoleni z awansu Manaforta i Wileya. Rezygnacja Jolly'ego to jeden z tego efektów. Wygląda na to, że chociaż Trump chce, aby jego kampania była bardziej profesjonalna - Manafort i Wiley mają wiele lat doświadczenia - to jego dotychczasowi sztabowcy podchodzą do tego pomysłu bardzo negatywnie. To na pewno odbije się na całej kampanii w nadchodzących tygodniach. A przedłużające się zamieszanie w sztabie to ostatnia rzecz, której Trump potrzebuje na tym etapie wyścigu.

11:00

Schetyna:

Decyzja o odmówieniu zaproszenia Timmermansowi jest niesłychana. To szkodliwe dla Polski
Schetyna: Decyzja o odmówieniu zaproszenia Timmermansowi jest niesłychana. To szkodliwe dla Polski - Decyzja o odmówieniu zaproszenia komisarzowi Timmermansowi przez ministra Waszczykowskiego jest niesłychana - stwierdził dziś na konferencji prasowej w Sejmie Grzegorz Schetyna. Jak dodawał:
"To nawet nie język dyplomacji nie dopuszcza takich zachowań, to zwykła, ludzka przyzwoitość, racjonalność i szacunek dla partnerów nie pozwalają na takie zachowania. Wielki przyjaciel Polski potwierdził chęć przyjazdu do Polski i kontynuowanie swojej misji, a spotkał się z odmową. To niemądre i szkodliwe dla naszego kraju"

11:01

Schetyna:

Po 208 godzinach od wystąpienia na Krakowskim Przedmieściu, Duda poddaje się. Potwierdza podległość prezesowi
Schetyna: Po 208 godzinach od wystąpienia na Krakowskim Przedmieściu, Duda poddaje się. Potwierdza podległość prezesowiPo 208 godzinach od wystąpienia na Krakowskim Przedmieściu, Andrzej Duda wywiesza białą flagę i poddaje się, oddaje niezależność instytucji prezydenta. Potwierdza swoją podległość prezesowi PiS - mówił Grzegorz Schetyna na briefingu w Sejmie:
"Wszyscy widzieliśmy to głosowanie i byliśmy jego świadkami. Ten wybór został podjęty w kontekście przestępstwa, które zostało dokonane na sali sejmowej. Sprawa jest w prokuraturze. Będziemy egzekwować od prokuratury działania wyjaśniającą historię czarnego czwartku polskiego parlamentu. To głosowanie nad dwie ręce, które widziała cała Polska, a także frekwencja, która nie zgadza się z ilością oddawanych głosów. Chodzi tutaj o posłów PiS-u, to prokuratura musi się tym zająć. To marszałek Sejmu musi udostępnić monitoring. Jeżeli w takim kontekście i przy ewidentnym fałszerstwie - bo to nie próba fałszerstwa, tylko głosowanie, które jest po prostu przestępstwem, dochodzi do wyboru sędziego - naprawdę nie powinien prezydent przyjmować od niego ślubowania i to po raz kolejny mówimy: zawsze walczyliśmy i wspieraliśmy prezydenta Dudę i całą Kancelarię w projekcie budowy autonomii tej instytucji, dzisiaj widzimy, że prezydent Duda się poddaje. Po 208 godzinach od wystąpienia na Krakowskim Przedmieściu, Duda wywiesza białą flagę i poddaje się, oddaje niezależność instytucji prezydenta. Potwierdza swoją podległość prezesowi PiS. Mówię to z przykrością, bo to dotyczy nas wszystkich"

12:35

PAD w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim: "Nie" dla dzielenia wspólnoty, dla upokarzania człowieka, dla odbierania godności
PAD w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim: "Nie" dla dzielenia wspólnoty, dla upokarzania człowieka, dla odbierania godności Jak mówił prezydent Duda podczas uroczystości z okazji 73. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim:
"Chylimy czoła przed bohaterami, przed ich wielką pamięcią, przed tymi, którzy zostali pomordowani. Ale także jesteśmy tutaj, by powiedzieć „nie” dla dzielenia wspólnoty. „Nie” dla dzielenia ludzi jakimkolwiek murem, zamykania ich, nie za to, co zrobili, tylko za to, skąd pochodzą i kim są, w co wierzą. „Nie” dla upodlenia, dla upokarzania człowieka, dla łamania podstawowych praw ludzkich jak prawo do godności, do życia. „Nie” dla wszelkiej niesprawiedliwości"
Jak dodawał PAD:
"Jesteśmy tutaj także po to, by pokazać, że jesteśmy razem - że jesteśmy w geście solidarności, że stoimy przy tym pomniku, przy pomniku bohaterów warszawskiego getta, przed muzeum Polin - muzeum historii Żydów polskich. Historii wspólnej, wspólnego życia na tych ziemiach przez ponad 1000 lat. To jest i niech zawsze będzie historia przyjaciół - to jest i niech na zawsze będzie historia wzajemnego szacunku, życzliwości i żywej pamięci o tych, którzy walczyli za naszą wolność i nie bali się za nią ginąć"

13:10

Rzymkowski w RDC zdradza kulisy ostatniego głosowania w Sejmie, mówi o atakach PiS, nagonce mediów na Kukiza i "przesileniu" w klubie

Poseł klubu Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski w audycji 300POLITYKI w Polskim Radiu RDC mówił o kulisach czwartkowych głosowań w Sejmie, stanowczo zaprzeczał, jakoby między Kukizem, a Nowoczesną i Platformą doszło do dealu, a także mówił o atakach PiS i "nagonce mediów" na ruch Kukiza.

Oto najważniejsze wypowiedzi z rozmowy.

-- "JEST SWOISTE PRZESILENIE, ALE NIE MA KRYZYSU" - O SYTUACJI W KUKIZ'15: "W pewnym sensie tak, ale nie przeceniałbym słowa kryzys, bo jak będzie prawdziwy kryzys, to zabraknie nam słów do właściwego określenia sytuacji groźnej. Jest swoiste przesilenie, ale nie nazwałbym tego kryzysem (...) Odejście dwóch posłów nie wynikało z różnic programowych, ale z podejrzenia popełnienia przestępstwa przez parlamentarzystów"

-- "MOŻLIWE, ŻE DO KOŃCA KADENCJI ODEJDZIE OD NAS 2-3 POSŁÓW": "Możliwe, że do końca kadencji odejdzie od nas 2-3 posłów. Te pół roku wspólnej pracy daje rękojmię spoistości, jasności przekazu i współdziałania do końca kadencji. Osoby, które wstrzymały się w czwartek od głosu, to są indywidua. Nie widzę jednak możliwości, by którakolwiek z tych osób dobrowolnie odeszła z klubu, nikt z tych osób nie ma także zamiaru usuwać (...) Naszą spoistością jest merytoryczność i realizm. Nie kierujemy się czystą polityką, igraszką, wyrafinowaniem, tylko pracą merytoryczną"

-- "NIE JESTEŚMY ANI PRZYSTAWKĄ PIS, ANI TOTALNĄ OPOZYCJĄ": "Nie jesteśmy przystawką PiS, ani totalną opozycją, jaką jest w tej chwili PO i Nowoczesna"

-- "UŻYWANIE SKRINU Z PRZYWITANIEM SIĘ PETRU I KUKIZA JAKO DOWODU NA ZDRADĘ WYBORCÓW JEST WIERUTNĄ BZDURĄ": "PiS ma całą gałąź sektora prywatnego mediów, które są mu życzliwe. Nagonka na nasz klub też nie jest przypadkowa, to celowe działanie. Najbardziej żałosne jest używanie tego skrina, gdy Ryszard Petru podaje rękę Pawłowi Kukizowi. Jeśli ktoś do nas wyciąga rękę, to tę rękę mimowolnie podajemy, tylko tyle. Specjalnie Paweł Kukiz nawet nie chciał spojrzeć na Ryszarda Petru, to można zobaczyć na zdjęciach. Używanie tego gestu jako dowodu koronnego jako zdradę środowiska antysystemowego, na zdradę wyborców, jest wierutną bzdurą i ciosem poniżej pasa ze strony PiS"

-- "WYJĘCIE KART - POMYSŁ PIOTRA APELA": "To był pomysł Piotra Apela, żeby wyjąć karty do głosowania. Na początku złożył wniosek formalny o ogłoszenie przerwy, bo my nie chcieliśmy tego dnia głosować sędziego do TK, wiedzieliśmy, z czym to się będzie wiązać"

-- "MÓWIENIE O DEALU TO NAJWIĘKSZE KŁAMSTWO, JAKIE SŁYSZAŁEM" - RZYMKOWSKI O KULISACH CZWARTKOWEGO GŁOSOWANIA: "O godz. 9:30 w czwartek dowiedzieliśmy się, że w ten sam dzień - oprócz głosowań nad poprawkami dotyczącymi ustawy o ziemi - będziemy także głosować kandydata PiS do TK. Ok. 10:00 Piotr Apel złożył wniosek o przerwę, żeby tego wyboru sędziego do TK przed Zgromadzeniem Narodowym w piątek nie dokonywać, bo wiedzieliśmy, że będzie napięcie polityczne, a chcieliśmy się wyciszyć. Natomiast wyszło coś, co przerosło nasze najgorsze oczekiwania. I wówczas, podczas głosowania nad tym wnioskiem formalnym o przerwę, Piotr Apel zauważył, że 222 posłów PiS jest na sali, bo tyleż głosów było przeciwko wnioskowi, a 205 posłów - opozycji. Stąd też zrodził się pomysł, że jeśli tych 205 nie weźmie udziału w głosowaniu, to tych 222 to jest mniej niż połowa ustawowego składu Sejmu, czyli nie ma kworum i głosowanie jest nieważne. Pomysł zyskał aprobatę Kukiza, a następnie nasi posłowie udali się do innych klubów. Natomiast mówienie o jakimkolwiek dealu, umowie... Większego kłamstwa, oszczerstwa i bzdury nie słyszałem"

-- "NA PEWNO COŚ SIĘ SKOŃCZYŁO, A CZY WSZYSTKIE MOSTY ZOSTAŁY SPALONE? ZOBACZYMY": "PiS zawsze mogło liczyć na nasze wsparcie ws. merytorycznych, gdzie widzimy, że dobro Polski jest warte zabezpieczenia, a zapisywanie nas do twardej opozycji jest fałszem i paleniem mostów. Dziś na pewno coś się skończyło, a czy wszystkie mosty zostały spalone? To czas pokaże. Zobaczymy, jak współpraca z PiS będzie przebiegać np. przy ustawie o IPN"

-- O "KUMOTERSTWIE" W PIS: "Tajemnicą poliszynela jest, że pełnomocnicy okręgowi PiS robili zapisy na kierowników powiatowych biur Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To taki program PiS "Pierwsza praca". Pełnomocnik powiatowy PiS w moim rodzinnym Kutnie od kilku miesięcy był bezrobotny, zajmował się naprawianiem telewizorów i domofonów, ale jest związany z PiS, i dostał pracę jako kierownik powiatowego biura ARiMR (...) Pod tym względem PiS przeskoczyło Platformę i PSL"


13:43

Hillary i Sanders na jedynce "New York Post" w dzień głosowania w stanie Nowy Jork
Hillary i Sanders na jedynce "New York Post" w dzień prawyborów w stanie Nowy Jork "Feelin' the Bern" - to nagłówek "New York Post" w dniu prawyborów Demokratów i Republikanów w stanie Nowy Jork. Na okładce jest też spocona Hillary Clinton i wyglądający zza Empire State Building Bernie Sanders. Tabloid w swoim stylu podsumowuje stan gry u Demokratów - Hillary zapewne dostanie nominację, ale nie była to kampania, którą planowali jej sztabowcy. To nie zmienia jednak faktu, że w stanie Nowy Jork Hillary Clinton niemal na pewno odniesie zwycięstwo. Pytanie tylko w jakiej skali. Sondaże dają jej ok 10 pp przewagi nad Sandersem. Wyniki wtorkowych prawyborów będą znane między 21 a 23 wieczorem czasu lokalnego (od 3.00 do 5.00 nad ranem czasu polskiego). Zwycięstwo Hillary zostanie najpewniej ogłoszone ok 4.00 przez amerykańskie sieci telewizyjne i agencje informacyjne.

14:17

Macierewicz upomina dziennikarza TVN24: "Dotychczas takie twierdzenia słyszałem tylko od dziennikarzy rosyjskich..."
Macierewicz upomina dziennikarza TVN24: "Dotychczas takie twierdzenia słyszałem tylko od dziennikarzy rosyjskich..." - Czy Rosja może czasem nie odebrać tego jako działań prowokacyjnych, budowy baz NATO [na terenie Polski] lub prac nad tarczą antyrakietową? - zapytał dziś na konferencji w Luksemburgu Antoniego Macierewicza - który spotkał się z szefami MON z innych państw UE - jeden z polskich dziennikarzy z komercyjnej stacji informacyjnej. Minister obrony odpowiedział:
"Muszę powiedzieć uczciwie, z całym szacunkiem dla firmy, którą pan reprezentuje, że po raz pierwszy, i mam nadzieję, że ostatni, spotykam się ze strony polskiego dziennikarza z twierdzeniem, czy sugestią, że wzmocniona obecność obronna po stronie polskiej nie jest prowokacją wobec Rosji... Dotychczas takie twierdzenie słyszałem wyłącznie ze strony mediów rosyjskich"

14:17

PSL w środę startuje z nowym etapem akcji zbierania podpisów:

40 miast na 40 lat emerytury
"40 miast na 40 lat emerytury". PSL w środę startuje z nowym etapem akcji zbierania podpisów W środę o 12:30 PSL inauguruje nowy etap akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy gwarantującej przejście na emeryturę po 40 latach pracy. Prezes Władysław Kosiniak-Kamysz i inni politycy partii odwiedzą w ciągu kilku dni 40 miejscowości w całej Polsce. Początek objazdu w środę o 12:30 przy targowisku przy ulicy Wałbrzyskiej w Warszawie. Później Kosiniak-Kamysz odwiedzi m.in. Tomaszów Mazowiecki, Skierniewice, Grójec. PSL od 9 kwietnia prowadzi zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy emerytalnej.

14:32

Waszczykowski odcina się od Kaczyńskiego: Nie jest w rządzie, więc w jego wypowiedziach nie ma stanowiska rządu
Waszczykowski odcina się od Kaczyńskiego: Nie jest w rządzie, więc w jego wypowiedziach nie ma stanowiska rządu Witold Waszczykowski na wspólnej konferencji z Frankiem-Walterem Steinmeierem był pytany o wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego dla "wSieci”, który stwierdził, że sposób regulowania pracy Bundestagu jest taki, że gdyby ktoś chciał to wprowadzić w Polsce, to sam uznałby to za próbę wprowadzenia dyktatury:
"Mogę powiedzieć, że wróciłem o 3 nad ranem, po całym rozmów i debatowania w UE na tematy międzynarodowe. Nie miałem okazji zapoznać się w wczorajszą prasą, ani dzisiejszą. Nie wiem, czy to dokładny cytat. Nawet zakładając, jest to wypowiedź jednego z liderów partyjnych, który aktualnie nie piastuje stanowiska rządowego. W związku z tym stanowisko rządowe nie jest tam przedstawione i zawarte. Mógłbym się odnosić do sytuacji, kiedy ktoś z rządu takie stanowisko by zaprezentował. Na razie takiego stanowiska nikt nie prezentuje”

14:38

Waszczykowski o zaproszeniu Timmermansa: Być może wola odwiedzenia Polski pojawi się w maju
Waszczykowski o zaproszeniu Timmermansa: Być może wola odwiedzenia Polski pojawi się w maju Jak mówił Witold Waszczykowski na wspólnej konferencji z Frankiem-Walterem Steinmeierem, pytany o zaproszenie dla Fransa Timmermansa:
"Zaproszenie nie wysyła się w próżnię. Zaproszenie dyplomatyczne jest wcześniej uzgadniane. Nie mieliśmy żadnych informacji od kilku tygodni, aby Timmermans wyrażał wolę odwiedzenia Polski. Wszystko, co do nas dochodziło, to były spekulacje prasowe. Natomiast moi pracownicy byli i są w stałym kontakcie z szefem gabinetu Timmermansa i taka wola nie została wyrażona. Zaproszenie zostało wypowiedziane, kiedy bodaj 5 kwietnia był w Polsce gościem i wtedy zapraszałem go do ponownej wizyty. Natomiast potem, w tzw. drodze dyplomatycznej, nie została potwierdzona chęć nas w Polsce. Czekamy na dalszy rozwój wypadków. Z tego, co wiemy, również z tzw. drogi dyplomatycznej, być może taka chęć pojawi się w maju, aby odwiedzić Polskę”

14:39

Błaszczak:

Służby są świetnie przygotowane do zapewnienia bezpieczeństwa na Światowych Dniach Młodzieży
Błaszczak: Służby są świetnie przygotowane do zapewnienia bezpieczeństwa na Światowych Dniach Młodzieży - Funkcjonariusze policji, antyterroryści, są świetnie przygotowani do wykonywania swoich zadań. Są sprawni, dobrze wyszkoleni, dysponują odpowiednim sprzętem, by zapewnić bezpieczeństwo. ŚDM przerastają skalą wszystkie wydarzenia z ostatnich lat w naszym kraju, ale do tego zadania nasze służby są świetnie przygotowane - mówił dziś na konferencji prasowej Mariusz Błaszczak.

14:41

Błaszczak:

Mam nadzieję, że projekt ustawy antyterrorystycznej za tydzień trafi pod obrady rządu
Błaszczak: Mam nadzieję, że projekt ustawy antyterrorystycznej za tydzień trafi pod obrady rządu Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej był pytany o projekt ustawy antyterrorystycznej:
"Projekt jest już gotowy. Mam nadzieję, żę będzie przedmiotem obrad Komitetu Stałego Rady Ministrów już w tym tygodniu i za tydzień trafi pod obrady Rady Ministrów"

14:49

Metoda Dudy: stworzyć pozory, by zgodzić się z PiS

Prezydent stwarza pozory: nie śpieszy się, analizuje sprawę, sugeruje nawet, że ma wątpliwości, ale na końcu i tak zgadza się z decyzją swojej byłej partii - taką metodę, co dobrze widać w ostatnich dniach, stosuje Andrzej Duda. Dlatego - przynajmniej na razie - informacje, jakoby głowa państwa chciała być samodzielna, to bardziej spekulacje medialne, niż realna polityka. Bo w sferze faktów, Duda ani razu sprzeciwił się woli Jarosława Kaczyńskiego.

Być może Andrzej Duda uznał, że błyskawiczne podejmowanie decyzji - jak w przypadku nocnego ślubowania sędziów, tuż po przegłosowaniu ich kandydatur przez parlament - zbyt mocno mu szkodzi. Faktycznie, była to jedna z niewielu decyzji, podjęta w tak ekspresowym tempie. Później już prezydent - jak się okazuje - przy każdej trudnej sytuacji starał się stworzyć wrażenie, że zastanawia się i podejmie autonomiczne decyzje.

Po unieważnieniu przez Sejm wyboru 5 sędziów TK, a jeszcze przed wyborem na ich miejsca 5 nowych, prezydent zorganizował spotkanie z szefami klubów parlamentarnych. Można było odnieść wrażenie, że prezydent też ma wątpliwości, wszak kilka dni wcześniej jego prezydencki minister mówił o możliwym kompromisie. Tyle, że do rozmowy z opozycją doszło 1 grudnia, a już dwa dni później, 3 grudnia, Duda przyjął ślubowania od 5 sędziów, wybranych dzień po spotkaniu.

Podobną metodę Duda zastosował w tym tygodniu. Skoro pojawiły się wątpliwości ws. ubiegłotygodniowego wyboru sędziego TK, prezydent poprosił marszałka Sejmu o ich wyjaśnienie. Część komentatorów uznała to właśnie za próbę prowadzenia samodzielnej polityki i zdystansowania się od własnego obozu politycznego. Nie minęło jednak wiele czasu, a Marek Magierowski zapowiedział, że prezydent w okolicach 28 kwietnia odbierze ślubowanie od prof. Jędrzejewskiego.

Duda stwarzał pozory także w sprawie ważnych politycznie inicjatyw parlamentarnych: małej ustawy medialnej czy ustawy "naprawiającej” Trybunał Konstytucyjny. Prezydentowi niespecjalnie śpieszyło się z ich podpisywaniem. Ustawa medialna, prowadząca de facto do wymiany stanowisk kierowniczych w mediach publicznych, została błyskawicznie uchwalona 31 grudnia, a podpisana dopiero 7 stycznia.

Powodem zwłoki mógł być akurat okres świąteczny, choć opóźniło to zmiany w TVP i Polskim Radiu. Ale PiS musiało czekać także w przypadku Trybunału. Ustawa uchwalona przez Senat została w nocy z 23 na 24 grudnia. Kilka dni później Magierowski zapewniał, że "prezydent jest na urlopie, ale analizuje ustawę”. Ostatecznie podpisał ją 28 grudnia.

Inaczej było z pierwszą, listopadową nowelizacją ustawy o Trybunale. 20 listopada rano, bez poprawek przyjął ją Senat, a już po południu podpisał prezydent. Andrzej Duda później nie decydował się już na tak błyskawiczny podpis - bo po kilku godzinach od przyjęcia ustawy trudno argumentować, że decyzja została podjęta po dogłębnej analizie.

Możliwe, że prezydent Duda pobije rekord prezydenta Komorowskiego: po ponad pół roku urzędowania zawetował cztery ustawy, a tylko dwie odesłał do TK - i to te uchwalone jeszcze za poprzedniego rządu. Trudno tu mówić o jakiejkolwiek autonomicznej polityce - w sferze słów może tak, ale nie w sferze czynów. Tyle, że dla prezydenta nie musi mieć to teraz aż tak dużego znaczenia, bo ciągle może się pochwalić wysokim poparciem społecznym.

Fot. Facebook Andrzeja Dudy


15:10

Jackiewicz:

Proponujemy jasne zasady i ustawę, która przerywa patologię w spółkach Skarbu Państwa
Jackiewicz: Proponujemy jasne zasady i ustawę, która przerywa patologię w spółkach Skarbu Państwa Będą jasne zasady wynagradzania w zarządach i radach nadzorczych spółek skarbu państwa. Proponujemy ustawę, która przerywa patologie. Kończymy z fikcją, kończymy z uznaniowością - to główny przekaz ministra Dawida Jackiewicza, który zaprezentował we wtorek założenia ustawy kształtującej na nowo wynagrodzenia w spółkach skarbu państwa.
Przyjęliśmy zasadę powszechności. Ustawa obejmuje wszystkie spółki skarbu państwa. Ustawa kominowa swoim zasięgiem obejmowała tylko spółki, gdzie udziały przekraczały 50%. Dotyczy zarządów i rad nadzorczych. Reguluje kompleksowo kwestię wynagrodzenia zasadniczego, premii, przywilejów. Drugim filarem jest oszczędność. Spółki skarbu państwa zaoszczędzą 60-100 mln złotych. Kolejnym filarem jest chęć motywacyjnego potraktowani zarobków. Dotychczas mieliśmy sytuację, w której wynagrodzenia były ustalane w uznaniowy sposób. Dziś zarobki będą rozliczane w oparciu o wyznaczone cele. Kolejną zasadą jest jawność: wszystkie reguły będą publiczne dostępne. I każdy obywatel będzie miał prawo sprawdzić, jak kształtują się zarobki danego członka zarządu czy rady nadzorczej. Kończymy z ustalaniem wynagrodzeń w zaciszach gabinetów. Są to proste zasady, które są odpowiedzią na oczekiwania rynku. Nie będzie ich można po prostu obchodzić. Ostatnim filarem jest chęć zakończenia z tzw. złotymi spadochronami.
Ustawa została przyjęta przez wtorek przez Radę Ministrów.

17:01

Rosa:

Widzieliśmy światełko w tunelu po spotkaniu z Kaczyńskim, bo nie chcieliśmy wyciągać broni atomowej
Rosa: Widzieliśmy światełko w tunelu po spotkaniu z Kaczyńskim, bo nie chcieliśmy wyciągać broni atomowej - Jesteśmy przekonani, że jeśli przychodzi moment negocjacji, to po to, by coś uzgodnić. I my to światełko w tunelu widzieliśmy, dlatego, że chcieliśmy spróbować nie wyciągać broni atomowej. Jeśli jedna strona używa broni atomowej, i druga strona też, to niestety z Polski niewiele zostanie - mówiła dziś Monika Rosa w programie "Co się stało" Macieja Zakrockiego, pytana o słowa Ryszarda Petru po spotkaniu z Jarosławem Kaczyńskim w Sejmie oraz innymi partyjnymi liderami. - Natomiast okazało się oczywiście, że prezes PiS po prostu okłamał - Polaków, opozycję, mówiąc, że chce się porozumieć. I ogromny kryzys w państwie jest winą Jarosława Kaczyńskiego - dodawała posłanka Nowoczesnej. Rosa mówiła też o roli głowy państwa:
"Nieśmiało patrzymy w stronę prezydenta Dudy, z taką nadzieją, że może przyjdzie do niego jeszcze chwila refleksji, żeby się wstrzymał, i zastanowił, czy tak trzeba brnąć w ten konflikt (...) Prezydent nie powinien zaprzysięgać sędziego wybranego przez większość sejmową w czwartek (...) On miał ogromną okazję być mężem stanu, i zaprzysiąc 3 legalnie wybranych sędziów w poprzedniej kadencji, i dwóch sędziów z tej kadencji, miał możliwość skierowania do TK ustawy o TK, miał możliwość pokazania, że wartością nadrzędną jest dla niego konstytucja i rządy prawa. Nie zrobił tego. Dajemy mu kolejną szansę"
Posłanka sugerowała, iż marszałek Sejmu zamknął w ostatni czwartek "błyskawicznie" posiedzenie - tak, by nie dopuścić do przyjęcia wniosku o reasumpcję - ponieważ obawiał się, iż na sali nie ma wystarczającej liczby posłów PiS.

17:44

Lawina krytyki Obamy ze strony czołowych polityków brytyjskich za wtrącanie się w kampanię referendalną
Taka krytyka ze strony polityków rządzącej partii nie spotkała jeszcze żadnego prezydenta USA na tradycyjnie najbardziej z nimi zaprzyjaźnionych wyspach brytyjskich. Były lider Torysów i wieloletni minister pracy w rządzie Camerona - Ian Duncan Smith (IDS), dołączył do grona prominentnych polityków Partii Konserwatywnej, którzy w mocnych słowach odnieśli się do spodziewanej interwencji Baracka Obamy w brytyjskiej kampanii referendalnej. - Wizyta Obamy w UK to wynik błagania go na kolanach przez Camerona, żeby pomóc mu wymusić na Brytyjczykach głosowanie za pozostaniem w Unii - mówił IDS w Waszyngtonie: - To nie jest jego sprawa jak zagłosujemy - dodawał. Były lider Torysów w krytyce Obamy, dołączył m.in do Borisa Johnsona, który stwierdził, że to hipokryzja, by prezydent USA naciskał Brytyjczyków do pozostania w UE, biorąc pod uwagę amerykańskie przywiązanie do własnej niepodległości. Zamiary przybywającego w czwartek do Londynu Obamy skrytykowała też jedyna Azjatka w konserwatywnym rządzie: - W Stanach nigdy nie tolerowanoby praktyki, że duża część prawa powstaje gdzie indziej - mówiła Priti Patel. - To są jednak wybory krajowe, nie wyobrażam sobie, byśmy jeździli do innych krajów wzywać do głosowania. Jesteśmy w stanie sami podejmować decyzje bez podszeptów z zewnątrz - mówiła Patel. Do krytyki Obamy dołączył też Chris Grayling, konserwatywny lider Izby Gmin: - Myślę, że zaangażowanie Obamy można wytłumaczyć tylko tym, że prezydent USA nie zdaje sobie sprawy jak wiele suwerenności oddaliśmy Brukseli i jak wiele naszych pieniędzy jest wydawanych gdzieś indziej. Barack Obama z Michelle przylatują do Londynu w czwartek. Plan wizyty obejmuje lunch z okazji kalendarzowej, 90-tej rocznicy urodzin królowej Elżbiety II, kolację z książętami Williamem i Harrym oraz wspóny townhall z Davidem Camerobnem z udziałem brytyjskiej młodzieży, na którym ma paść deklaracja Obamy w sprawie utrzymania związków kraju gospodarzy z Europą.

18:29

W środę rano wspólna konferencja liderów opozycji pod KPRM
W środę rano wspólna konferencja opozycji pod KPRM W środę 9:30 planowana jest wspólna konferencja liderów opozycji pod KPRM. Wezmą w niej udział Ryszard Petru, Grzegorz Schetyna, Władysław Kosiniak-Kamysz, Barbara Nowacka i Mateusz Kijowski. Konferencja odbędzie się pod licznikiem zainstalowanym przed Kancelarią przez KOD, który pokazuje ile dni upłynęło od dnia, gdy rząd Beaty Szydło powinien opublikować wyrok Trybunału Konstytucyjnego K 47/15.

19:18

Magierowski:

Prezydent Duda mówił nie raz, iż program PiS jest w dużej części także jego programem
Magierowski: Prezydent Duda mówił nie raz, iż program PiS jest w dużej części także jego programem - Po powrocie z Portugalii prezydenta Dudy zostanie odebrane ślubowanie od prof. Jędrzejewskiego jako nowego sędziego TK - mówił dziś w TVP Info Marek Magierowski. Rzecznik prezydenta stwierdził, iż marszałek Kuchciński wyjaśnił wątpliwości prezydentowi związane z czwartkowym głosowaniem w Sejmie. Magierowski komentował też ostatnie informacje prasowe na temat rzekomego konfliktu na linii prezydent Duda-prezes Kaczyński:
"Z jednej strony słyszymy, że PAD akceptuje wszystkie decyzje PiS, a z drugiej słyszymy, że narasta jakiś konflikt. Dostrzegam tu pewną dychotomię. PAD mówił nie raz, że program PiS w dużej mierze jest także jego programem, a postulaty, które wprowadza PiS, są elementami programu PAD-a z kampanii prezydenckiej"
Dyrektor biura prasowego prezydenta przekonywał, iż prezydent nie wstydzi się, z jakiej partii się wywodzi.

19:28

Magierowski:

PAD i prezes PiS spotykają się, rozmawiają, także przez telefon. PAD jest politykiem niezależnym i autonomicznym
Magierowski: PAD i prezes PiS spotykają się, rozmawiają, także przez telefon. PAD jest politykiem niezależnym i autonomicznym - Spotykają się, rozmawiają, rozmawiają także przez telefon. Ale to normalne, że prezydent rozmawia z szefem największego, rządzącego ugrupowania. Relacje między PAD-em a prezesem PiS są dobre. Prezydent Duda jest politykiem niezależnym, dojrzałym i prowadzi autonomiczną politykę. To media chcą na siłę wykreować konflikt między PAD-em a Jarosławem Kaczyńskim - mówił dziś w TVP Info w rozmowie z Marcinem Wikło rzecznik prezydenta Marek Magierowski.

19:40

Kwaśniewski:

Nocne ślubowanie to była demonstracja, że PAD nie ma nic do powiedzenia. Upokarzające, pokazujące, jak liderzy PiS widzą prezydenta
Kwaśniewski: Nocne ślubowanie to była demonstracja, że PAD nie ma nic do powiedzenia. Upokarzające, pokazujące, jak liderzy PiS widzą prezydenta Aleksander Kwaśniewski w "Faktach po Faktach" krytykował prezydenta za swą bierność i podległość wobec PiS:
"Moje nadzieje zostały tak naprawdę zawieszone, kiedy prezydent popełnił pierwszy gruby błąd, gdy nie wystąpił w sprawie TK jako mediator. Nocne ślubowanie to już była demonstracja, że PAD nie ma nic do powiedzenia. To było upokarzające dla prezydenta Dudy, pokazujące, jak liderzy PiS widzą prezydenta - czyli, powiedziałbym, słabo"
- To nigdy nie był lider swojego środowiska politycznego. On potrzebuje nowego momentu, ale trudno powiedzieć, jakie motywacje nim kierują... Na pewno wdzięczność wobec Jarosława Kaczyńskiego, bo bez niego nie byłoby prezydenta Dudy, także bez poparcia jego zaplecza politycznego, czyli PiS-u - dodawała była głowa państwa.

20:02

Rokita:

Kaczyński rządzi i bezceremonialnie to pokazuje. I uważa, że to Morawiecki powinien mieć pełną kontrolę nad polityką gospodarczą rządu
Rokita: Kaczyński rządzi i bezceremonialnie to pokazuje. I uważa, że to Morawiecki powinien mieć pełną kontrolę nad polityką gospodarczą rządu - On to okazuje z bardzo daleko idącą bezceremonialnością, do czego pewnie nie do końca jesteśmy przyzwyczajeni. Bo treść, która stoi za tą bezceremonialnością, jest w gruncie rzeczy znana doskonale, to on rządzi, a nie kto inny, i on to wyraźnie pokazuje - mówił dziś w "Faktach po Faktach" Jan Rokita, opisując traktowanie Beaty Szydło przez Jarosława Kaczyńskiego oraz jego wpływ na rząd. Były polityk PO przekonywał, iż "istota obecnego problemu między prezesem PiS - czyli ośrodkiem dyspozycji władzy - a rządem Szydło, sprowadza się do kwestii znaczenia Mateusza Morawieckiego jako wicepremiera wewnętrznego rządu".
"Istotą sporu jest to, iż prezes PiS uważa, że Mateusz Morawiecki powinien mieć pełną i niekontrolowaną przez nikogo - poza nim samym - władzę nad całością polityki gospodarczej rządu i w związku z tym koordynować wszystkie resorty gospodarcze. Natomiast wydaje się, że wśród ministrów poszczególnych resortów gospodarczych nie ma ku temu entuzjazmu"
- stwierdził Rokita.

20:45

OBRAZ DNIA: Ociepa: Przekaz opozycji to krytyka PiS, Wiadomości o sondażowym dołku Petru, Fakty: Błąd Nowoczesnej jak błąd PSL

-- METODA DUDY: STWORZYĆ POZORY, BY ZGODZIĆ SIĘ Z PIS. https://300polityka.pl/news/2016/04/19/metoda-dudy-stworzyc-pozory-by-zgodzic-sie-z-pis/

-- RZYMKOWSKI W RDC ZDRADZA KULISY OSTATNIEGO GŁOSOWANIA W SEJMIE, MÓWI O ATAKACH PIS, NAGONCE MEDIÓW NA KUKIZA I “PRZESILENIU” W KLUBIE. https://300polityka.pl/news/2016/04/19/rzymkowski-w-rdc/

-- LIVEBLOG 300POLITYKI:
Magierowski: PAD i prezes PiS spotykają się, rozmawiają, także przez telefon. PAD jest politykiem niezależnym i autonomicznym
W środę rano wspólna konferencja liderów opozycji pod KPRM
Rosa: Widzieliśmy światełko w tunelu po spotkaniu z Kaczyńskim, bo nie chcieliśmy wyciągać broni atomowej
Jackiewicz: Proponujemy jasne zasady i ustawę, która przerywa patologię w spółkach Skarbu Państwa
Błaszczak: Mam nadzieję, że projekt ustawy antyterrorystycznej za tydzień trafi pod obrady rządu
Waszczykowski o zaproszeniu Timmermansa: Być może wola odwiedzenia Polski pojawi się w maju
https://300polityka.pl/live/2016/04/19/
SERWISY W PIGUŁCE

-- Wydarzenia zapowiadają wspólną demonstrację liderów opozycji 7 maja, ale podkreślają jednocześnie ich nieskuteczność w narzuceniu własnych tematów. Główna teza: opozycja skupia się tylko na krytyce PiS, chociaż partia rządząca dostarcza pretekstów.

-- Drugi dzień złej passy N. w serwisach. Wiadomości z osobnym materiałem o kłopotach sondażowych Nowoczesnej, Fakty cytują “jednoznaczną” opinię biegłego rewidenta o sprawozdaniu finansowym partii Ryszarda Petru. Płuska porównuje błąd Nowoczesnej z błędem PSL. Wiadomości krytykują też N. w materiale o ślubowaniu sędziego Jędrzejowskiego i przypominają posiedzenie komisji sprawiedliwości z pytaniami o aborcję.

-- Wiadomości odnotowują porozumienie z górnikami przed materiałem o decyzji prezydenta Dudy ws. Jędrzejowskiego.

-- Fakty krytycznie o przygotowaniach do ŚDM. Skórzyński o postawie Błaszczaka i próbie przerzucenia odpowiedzialności na Kurię za wybór miejsca.

*****

WYDARZENIA POLSATU

-- DUDA PRZYJMIE ŚLUBOWANIE OD NOWEGO SĘDZIEGO TK - zapowiedź: Prezydent zdecydował: opozycja krytykuje. Po wyjaśnieniach marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, Andrzej Duda przyjmie ślubowanie od Zbigniewa Jędrzejewskiego, wybranego przez Sejm nowego członka TK. Czwartkowe posiedzenie wciąż budzi emocje i nie chodzi tylko o podwójne głosowanie.

--NOWOCZESNA ZARZUCA MARSZAŁKOWI ZŁAMANIE REGULAMINU - Grzegorz Kępka: PO podejrzewa, że kilku posłów PiS też mogło głosować na dwie ręce. By to sprawdzić, w piątek wystąpiła o zapis z sejmowych kamer. Nowoczesna zarzuca marszałkowi, że złamał regulamin, bo nie zgodził się na rozpatrzenie prośby o przerwę. Nie reagował też na informacje o głosowaniu na dwie ręce.

-- Treść odpowiedzi marszałka nie jest znana, ale opozycja kwestionuje też pytanie prezydenta. Twierdzi, że każdy, kto widział obrady, wie, że marszałek, kończąc posiedzenie, uniemożliwił zebranie podpisów pod wnioskiem o powtórzenie głosowania - Kępka dalej.

-- DUDA NIE CZEKAŁ NA OPINIĘ PROKURATURY - konkluzja Kępki: Prezydent miał wątpliwości, ale wystarczyły wyjaśnienia marszałka Sejmu. Na opinię prokuratury nie czekał. Choć to ona zdecyduje, czy w czasie głosowania mogło dojść do przestępstwa.

-- OPOZYCJA ZWIERA SZYKI - zapowiedź: Głośna nie znaczy skuteczna. Opozycja nie ustaje w krytyce rządzącej partii, ale w sondażach efektu nie widać. Na czele PiS, a potem długo, długo nic. Rządząca partia zbiera w sumie tyle, ile Nowoczesna i PO. Opozycja zwiera więc szyki, co wytropił Dariusz Ociepa.

-- W GABINECIE GRZEGORZA SCHETYNY ZBIÓRKA CAŁEJ OPOZYCJI I LIDERA KOD - Dariusz Ociepa: 7 maja ulicami Warszawy przejdzie marsz w obronie demokracji. To już postanowione. Podczas dzisiejszego spotkania dopinano szczegóły.

-- W NIEOFICJALNYCH ROZMOWACH NIE WSZYSCY SĄ ZADOWOLENI Z TERMINU - Ociepa dalej: W nieoficjalnych rozmowach, nie wszyscy są zadowoleni z terminu. 7 maja to koniec wydłużonego weekendu. Część wyborców PO i Nowoczesnej może jeszcze wypoczywać za miastem. A przecież liczba maszerujących to miara powodzenia manifestacji.

-- DZISIAJ NIE MA TEMATÓW Z KAMPANII - Ociepa: Oczkiem w głowie przewodniczącego PO są Kluby Obywatelskie. Taka programowa debata na forum ogólnopolskim nie istnieje. Przykładowo, w kampanii PO zapowiadała rewolucję na rynku pracy, w tym jednolity kontrakt. Nowoczesna kusiła niższymi podatkami i ułatwieniami dla przedsiębiorców. Tych tematów nie ma.

-- RYSZARD PETRU: To tez dobry sygnał, na czym polega otwartość na kooperację premier Szydło czy większości rządowej. Oni odrzucają te projekty.

-- Tę konfrontację na razie wygrywają rządzący - Ociepa.

-- PRZEKAZ OPOZYCJI TO KRYTYKA PIS - konkluzja Ociepy: W przekazie opozycji prawie nie ma miejsca na własne tematy czy projekty. Przekaz opozycji to dziś przede wszystkim krytyka PiS, ale też PiS samo podsuwa argumenty.

-- 73. ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM.

-- PRZYGOTOWANIA DO ŚDM PEŁNĄ PARĄ.

-- KONIEC Z MILIONOWYMI ODPRAWAMI.

*****

FAKTY TVN

-- DUDA PRZYJMIE ŚLUBOWANIE OD NOWEGO SĘDZIEGO TK - zapowiedź: Andrzej Duda już nie ma wątpliwości, że wybór sędziego Trybunału Konstytucyjnego Zbigniewa Jędrzejewskiego był zgodny z prawem. Prezydenta przekonał list od marszałka Sejmu. Duda wkrótce przyjmie więc ślubowanie od sędziego. Tylko opozycja konsekwentnie domaga się całego zapisu z sejmowego monitoringu. Obawia się, że także posłowie Prawa i Sprawiedliwości mogli głosować “na dwie ręce”.

-- ZE ZDJĘĆ NIE WYNIKA WPROST, ŻE DOSZŁO DO NADUŻYĆ - Maciej Knapik: PO sugeruje, że na dwie ręce mogli głosować także posłowie PiS, co mogło zmienić wynik głosowania. Pokazują zdjęcia z miejscami nieobecnych posłów, ale ze zdjęć nie wynika wprost, że doszło do nadużyć, Nowoczesna z kolei wraca do momentu, gdy posłowie opozycji próbowali nieskutecznie zgłosić marszałkowi nieprawidłowości.

-- Prezydent kolejny miesiąc nie odbiera ślubowania od 3 sędziów wybranych jeszcze przez PO - Knapik.

-- PRZED ŚDM CORAZ WIĘCEJ WĄTPLIWOŚCI I PROBLEMÓW - zapowiedź: Ćwiczenia antyterrorystów wyglądały efektownie. Szef MSW zapewniał, że Polacy czują się bezpiecznie, ale to nie rozwiązuje problemu lokalizacji i organizacji Światowych Dni Młodzieży. Jest coraz mniej czasu na ewentualną decyzję o przeniesieniu mszy dla milionów pielgrzymów. Coraz więcej jest za to wątpliwości i problemów do rozwiązania.

-- W słowach Mariusza Błaszczaka wyraźnie było słychać próbę przerzucenia pełnej odpowiedzialności za wybór miejsca - podkrakowskich Brzegów - na krakowską kurię - Krzysztof Skórzyński.

-- W ROCZNICĘ POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM POLITYCY WSPÓLNIE MÓWIĄ “NIE” ANTYSEMITYZMOWI.

-- OPINIA REWIDENTA PKW WS. NOWOCZESNEJ JEST JEDNOZNACZNA - zapowiedź: Liderzy .Nowoczesnej nie przyznają się do błędu w sprawozdaniu finansowym i nie przyjmują do wiadomości, że mogą stracić miliony budżetowej dotacji. Ale reporter “Faktów” widział opinię rewidenta, która będzie podstawą do ewentualnej decyzji Państwowej Komisji Wyborczej o odrzuceniu sprawozdania. Opinia jest jednoznaczna.

-- PŁUSKA: Wyborczy sukces Nowoczesnej może okazać się równie spektakularny, co kosztowny. Z udostepnionych nam sprawozdań finansowych N., którymi już zajęli się biegli rewidenci wynika, że komitet wyborczy partii mógł popełnić bardzo kosztowny błąd.

-- PŁUSKA O BŁĘDZIE NOWOCZESNEJ - JAK BŁĄD PSL: Pieniądze na kampanię - te z kredytu - zostały przesłane bezpośrednio na konto komitetu wyborczego, co jest błędem, bo powinny najpierw trafić na konto funduszu wyborczego. To potwierdzają biegli Krajowego Biura Wyborczego. Podobny błąd popełniło przed 15 laty PSL.

-- KOSINIAK-KAMYSZ: Wciąż spłacamy dług. Ta sprawa ciągnie się od 2001. To był poważny cios w partię.

-- PŁUSKA: Teoretycznie Nowoczesnej grożą równie poważne konsekwencje. Partii jednak nie można obciąć funduszy o więcej niż 75%.

*****

WIADOMOŚCI TVP

-- JEST DŁUGO WYCZEKIWANE POROZUMIENIE W KOMPANII WĘGLOWEJ, UDAŁO SIĘ JE WYNEGOCJOWAĆ GODZINĘ TEMU - zapowiedź.

-- KRZYSZTOF TCHÓRZEWSKI: To nowa szansa dla górnictwa na Śląsku.

-- KAROLINA TOMASZEWICZ O STAWCE ROZMÓW: To mogło być 100 tysięcy miejsc pracy na Śląsku.

-- OPOZYCJA UWAŻA, ŻE PREZYDENT POWINIEN POCZEKAĆ: Prezydent przyjmie ślubowanie od Zbigniewa Jędrzejewskiego, tak szybko jak to będzie możliwe. Andrzej Duda podjął taką decyzję, ponieważ marszałek Sejmu zapewnia, że uchwała w sprawie wyboru sędziego Trybunału Konstytucyjnego została podjęta skutecznie. Opozycja uważa jednak, że prezydent powinien poczekać bo w Sejmie doszło do złamania prawa - zapowiedź.

-- GRACZAK: Prezydent przyjmie ślubowanie, pierwszy możliwy termin to 28 kwietnia.

-- SCHETYNA O BIAŁEJ FLADZE.

-- GRACZAK: PO I NOWOCZESNA CHCĄ ZBOJKOTOWAĆ LEGALNY WYBÓR SĘDZIEGO. Tydzień temu posłanki ugrupowania Petru chciały wciągnąć sędziego w bieżącą politykę, pytając go nawet o stosunek do aborcji. Po fiasku fortelu polegającego na wyciągnięciu kart podczas głosowania podważają wybór sędziego.

-- KATARZYNA LUBNAUER: Doszło do złamania prawa przy wyborze.

-- GRACZAK: Posłanka Nowoczesnej niechętnie mówi jednak o złamaniu regulaminu przez tych posłów, którzy podczas głosowania wyjęli karty.

-- RZYMKOWSKI: Jeśli tylko poseł Zwiercan głosowała na dwie ręce, to z pewnością tak, prezydent powinien przyjąć ślubowanie od nowego sędziego TK.

-- GRACZAK: Nie widać końca sporu o TK. Wybór wszystkich wskazanych przez PiS sędziów wzbudził wielką awanturę. Kiedy sędziów wybierała koalicja PO-PSL takich sytuacji nie było.

-- ANTONI MACIEREWICZ OSTRZEGA: ROSJA CHCE PODZIELIĆ NATO - zapowiedź.

-- MACIEREWICZ: Ostatnio mieliśmy do czynienia z rosyjskimi prowokacjami, chcemy je ostatecznie wyeliminować.

-- OLECHOWSKI: Rosja prowokuje, NATO stawia na dialog. To będzie jeden z tematów obrad Rady NATO-Rosja.

-- NOWCZESNA W DOŁKU - tytuł materiału Klaudiusza Pobudzina.

-- KLAUDIUSZ POBUDZIN: NOWOCZESNA BAGATELIZUJE SONDAŻE: Wyniki sondażowej dla Nowoczesnej są bezlitosne. Partia Ryszarda Petru tylko 1 pp więcej niz ruch Kukiza. Ale politycy sondażom nie wierzą i problem spadającego poparcia bagatelizują.

-- LUBNAUER: Robimy wewnętrzne badania, ale jak sama nazwa wskazuje są one wewnętrzne.

-- POBUDZIN: Spadek notowań zauważają eksperci.

-- BARTŁOMIEJ BISKUP: Myślę że jeżeli te notowania się potwierdzą, to przyczyną jest mniejsza aktywność, mniejsza liczba pomysłów i być może mniejsza aktywność medialna.

-- POBUDZIN: Politycy N. bardzo dbają o wizerunek medialny.

-- SCENA Z WIECU KOD GDY PETRU PROSI OBNIŻENIE TRANSPARENTU BY NIE ZASŁANIAŁ

-- POBUDZIN O PRZEWIDYWALNEJ PARTII PETRU: Nowoczesna stała się zbyt przewidywalna. Ekonomista Mare Zuber zauważa, że Petru rozczarował swój elektorat, bo nie przedstawił żadnych pomysłów gospodarczych.

-- ZUBER KRYTYKUJE BRAK KOMPLEKSOWYCH POMYSŁÓW GOSPODARCZYCH PETRU

-- POBUDZIN WSPOMINA SPRAWĘ DOTACJI: Na to wszystko mogą nałożyć się kłopoty finansowe.

-- TOMASZ KALITA: Widać wyraźnie nagromadzenie negatywnych impulsów.

-- POBUDZIN: Liderzy partii są przekonani, że wystarczającym paliwem jest spór o TK.


22:27

Bliski współpracownik Schetyny nowym p.o. szefa regionu łódzkiego

Paweł Bliźniuk, radny PO w Łodzi i bliski współpracownik Grzegorza Schetyny - odpowiedzialny m.in. za działalność szefa PO w mediach społecznościowych - został pełniącym obowiązki szefa Platformy w regionie łódzkim. To decyzja wtorkowego zarządu regionu. Bliźniuka poparło dziewięć osób, a pięć było przeciw, jedna osoba się wstrzymała. Bliźniuk blisko współpracuje też z prezydent Hanną Zdanowską.

Przez ostatnie 1,5 miesiąca p.o. szefa regionu był Świętosław Gołek - po rezygnacji Andrzeja Biernata. Jak mówi nam rozmówca z Platformy, sprawy w regionie nabrały przyspieszenia po tym, jak Łódź odwiedził w ubiegłym tygodniu Grzegorz Schetyna. To kolejna w ostatnich tygodniach zmiana w strukturach partii m.in. po decyzjach Zarządu o rozwiązaniu struktur PO w woj. dolnośląskim i lubuskiem.

Zgodnie ze statutem partii, szefa regionu może wybrać tylko zjazd regionu. Nie ma jednak w tym momencie informacji, kiedy taki zjazd miałby zostać zwołany. Zmiany w Łodzi mogą być intepretowane w mediach jako kolejny sygnał, że PO - kilka miesięcy po wyborach na szefa partii - nie może przestać zajmować się sama sobą.