Nie będzie innego
- Kaczyński o kandydacie PiS na premiera
Gorący temat
26.03.2014
11:10
Platforma minimalnie wygrywa z PiS w pierwszym sondażu eurowyborczym CBOS do PE. Partia Donalda Tuska ma 24%, PiS - 22%. Na dalszych miejscach są SLD (7%), PSL (6%), Nowa Prawica (4%), PRJG (4%), Europa Plus/Twój Ruch (3%) oraz SPZZ (2%), RN (1%). 24% jest niezdecydowanych.
Jak zauważa CBOS: "Na przełomie pierwszej i drugiej dekady marca blisko dwie piąte Polaków (38%) zadeklarowało zamiar wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jest to odsetek nieco większy (o 4 punkty procentowe) niż miesiąc wcześniej. (...) W porównaniu z lutym zmniejszyła się (o 5 punktów procentowych) grupa badanych, którzy twierdzą, że raczej nie wezmą w tych wyborach udziału (29%). Tak jak przed miesiącem, blisko co trzeci ankietowany jeszcze nie wie, czy zagłosuje (32%)".
Z badania CBOS wynika, że najbardziej przekonani do głosowania są osoby deklarujące prawicowe poglądy polityczne. Jak pisze CBOS: "Najbardziej zdeterminowani w kwestii głosowania są respondenci identyfikujący się z prawicą, spośród których ponad połowa (52%) twierdzi, że na pewno pójdzie głosować. Nieco rzadziej zamiar głosowania deklarują badani identyfikujący się z lewą stroną sceny politycznej (45%). Najwięcej wahających się, czy pójść na te wybory, jest obecnie wśród osób deklarujących poglądy centrowe (39%).
Polacy nadal nie są zainteresowani wyborami do PE. Jak pisze CBOS: "W pierwszej połowie marca, w porównaniu z lutym, zainteresowanie Polaków majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego nieco wzrosło (o 3 punkty procentowe), nadal jednak jest ono stosunkowo niskie. Obecnie blisko co trzeci badany (31%) twierdzi, że osobiście interesuje się tymi wyborami, jednak tylko ośmiu na stu jest nimi bardzo zainteresowanych. W porównaniu z poprzednim pomiarem nieznacznie zmniejszyła się (o 2 punkty) grupa badanych deklarujących brak zainteresowania tymi wyborami, jednak nadal stanowią oni zdecydowaną większość (68%) ankietowanych".
Jakie są przyczyny absencji? Jak pisze CBOS: "Badani, którzy stwierdzili, że raczej nie wezmą udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego, najczęściej motywowali to ogólnie brakiem chęci i zainteresowania (26% z tej grupy). Co dziesiąty (10%) skłaniający się do rezygnacji z głosowania motywował to brakiem zainteresowania polityką, a sześciu na stu (6%) wyraziło brak zainteresowania konkretnie wyborami do PE. Tyle samo (6%) mówiło o braku znajomości kandydatów i braku wiedzy o tym, kto będzie kandydował".
Wynika z tego, że kryzys na Ukrainie nie przyczynił się do wyraźnego wzrostu zainteresowania eurowyborami. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 6–12 marca, czyli na długo przed Radą Krajową PO i ogłoszeniem list PiS.
fot. CBOS
10:05
11:17
11:18
PILNE:
Facebook oferuje miliard dolarów za serwis Emp@tia
14:54
Sobotnie posiedzenie Rady Krajowej PO i ogłoszenie list przez PiS to faktyczny początek prawdziwej kampanii wyborczej. Partie zaprezentowały pierwsze spoty, w sondażach PiS i PO dzieli stosunkowo niewielki dystans. Kampania się rozkręca. Ale już teraz jest oczywiste, że z wielu względów - nie tylko kryzysu na Ukrainie - będzie wyglądała inaczej, niż wszystkie pozostałe. Oto dlaczego.
Nie ma wyraźnego lidera. W pierwszym sondażu CBOS w kampanii do PE w 2009 roku Platforma miała 40%, PiS 17%. W ostatnim badaniu tej pracowni przed wyborami PO osiągnęła 39%, a PiS 16%. Pięć lat później, sytuacja jest zupełnie inna. Różnica między PiS a PO w pierwszym badaniu CBOS wynosi zaledwie 2 pp. I nikt nie ma żadnych wątpliwości, że lider w sondażach, nie tylko w CBOS, będzie do 25 maja zmieniać się wielokrotnie. W 2009 r. Platforma cały czas miała miażdżąca przewagę. Teraz nie ma już mowy o dominacji PO, która była bardzo widoczna pięć lat temu. Wręcz przeciwnie. Ukraina nie zagwarantowała też wygranej partii rządzącej, sprawiła jednak , że wyścig stał się wyrównany, a szanse PO - realne.
Kampania w cieniu wydarzeń zewnętrznych. W pewnym sensie kampania parlamentarna 2011 roku także odbywała się w cieniu wydarzeń zewnętrznych - czyli kryzysu finansowego na świecie i w Europie. Ale nie były to wydarzenia o takiej intensywności militarnej i geopolitycznej, jak kryzys na Ukrainie. Dlatego kampania do PE - ze względu na działania Rosji, sytuację na Ukrainie, wybory prezydenckie w tym kraju - będzie w wyjątkowy sposób "uzależniona" od wydarzeń zewnętrznych. Także aktywność KPRM i premiera Tuska, a także szerszy temat kampanii PO ("bezpieczeństwo") powodują, że jest to kampania, która w ogromnym stopniu zależy od sytuacji międzynarodowej.
Nowy ekosystem medialny. Na dwa wymienione wcześniej czynniki nakładają się warunki "zewnętrzne" - czyli powstanie nowego ekosystemu medialnego. Wielokrotnie pisaliśmy na 300 o ogromnym przyspieszeniu jakim uległ cały cykl medialny - dzięki Twitterowi, mediom społecznościowym, dużym portalom. W tej sytuacji walka o PE to pierwszy test sprawności w szybkim działaniu i reagowaniu na nowe wydarzenia i kryzysy. Pierwszą linią politycznego frontu jest teraz Twitter, co dobrze pokazał np. kongres PiS 15 lutego, czy też wydarzenia minionej soboty. To jest pierwsza kampania, która toczy się w takich warunkach, co stanowi dodatkowe wyzwanie dla sztabów.
Inna stawka tych wyborów. W 2009 roku wybory do PE nie rozpoczynały i nie ustawiały całego cyklu wyborczego. Teraz jest inaczej. Nie było jeszcze kampanii, której wynik miałby tak ogromny wpływ na trzy kolejne wybory - samorządowe, prezydenckie i parlamentarne. Dlatego kampania do PE w tym roku będzie tak zacięta.
fot. http://instagram.com/europeanparliament
16:24
Premier Tusk był dziś w Gdańsku, gdzie uczestniczył w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod Terminal Naftowy. To kolejna w ostatnich miesiącach wizyta premiera w miejscu związanym z bezpieczeństwem energetycznym w Polsce. Oto kluczowe punkty przemówienia szefa rządu.
Tusk o działaniach Unii
20:39
-- ZA TRZY DNI ZMIANA CZASU NA LETNI!
-- BRONISŁAW KOMOROWSKI W TVP INFO: Rozumiem, że tani gaz to podstawa amerykańskiej konkurencyjności, ale musimy jakoś ułożyć tę kwestię.
-- TARCZA ANTYRAKIETOWA NIE DO COFNIĘCIA- mówił w TVP Info prezydent: „Są zapewnienia ze strony amerykańskiej o zrealizowaniu wcześniej planowanych przedsięwzięć. Takim jest m.in. budowa amerykańskiej tarczy antyrakietowej z elementami na ziemiach polskich. To będzie oznaczało, że będą także i żołnierze amerykańscy, a tarcza antyrakietowa będzie częścią wspólnego systemu ogólnonatowskiego. To są decyzje, które zapowiadają: tu będą żołnierze amerykańscy, tu będą ważne dla Stanów Zjednoczonych instalacje.” http://www.tvp.info/14549875/tarcza-antyrakietowa-w-polsce-decyzja-nie-do-cofniecia
-- SONDAŻ NA UKRAINIE: Sondaż na Ukrainie: Poroszenko liderem, nacjonaliści daleko z tyłu http://www.tvp.info/14547907/poroszenko-nokautuje-kliczke-w-prezydenckim-sondazu
*****
WYDARZENIA POLSATU
-- ZGODA NA IZOLACJĘ ROSJI. Ameryka i UE najbliżej od początku rządów Obamy. Buzek: szkoda, że dopiero teraz Amerykanie zrozumieli jak wartościowy to sojusz. Donald Tusk w Gdańsku na budowie terminala naftowego. Sikorski na Ukrainie: po raz pierwszy jestem tu jako kraju stowarzyszonym z UE.
-- UKRAIŃSKIE WOJSKA OTRZYMUJĄ ROZKAZ ODWROTU.
-- PUTIN NIE TRACI WYPRÓBOWANYCH PRZYJACIÓŁ: Berlusconi, Depardieu
-- SOLIDARNOŚĆ CHCE UTRĄCIĆ KANDYDATÓW, KTÓRZY SZKODZILI PRACOWNIKOM. Materiał o negatywnym spocie PiS: miał liczne błędy. Zwiefka: Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę. Szef Solidarności: przypomnimy, kto szkodził pracownikom. Zwiefka: wydawanie przez związek zawodowy tylu pieniędzy jest szaleństwem. Kontrowersje wokół spotu PO- kto płacił- KPRM czy PO? Dwubiegunowa kampania PO-PiS. Miller: to się odbije na frekwencji. W interesie opozycji jest zepchnięcie kampanii na krajowe tory.
*****
FAKTY TVN
-- PREMIER DEMONSTRACYJNIE POJAWIA SIĘ NA BUDOWIE NAFTOPORTU. W jakim stopniu ta ofensywa pozwoli się uniezależnić od Rosji? Tusk: w sprawie energetyki jesteśmy największym placem budowy. Budowa gazoportu ślimaczyła się przez lata, ale przyspieszyła.
-- KAMPANIA POD ZNAKIEM STRACHU. Durczok: Premier Tusk apeluje, by nie kpić z rzeczy poważnych, ale słyszą dykteryjkę, której poważnie traktować się nie da. Tusk nawiązuje do wojska scenografią i tematyką wystąpień. Sondażowe notowania zaczęły się poprawiać. Wypowiedź Tuska: czy dzieci 1 września pójdą do szkoły. Nawet Żelichowski ma wątpliwości czy to było na miejscu. Miller: Tusk pobudza lęki. Błaszczak: strach nie działa. Tusk zaczął się wycofywać z wypowiedzi o 1 września. Sobieniowski: Czy to Michał Kamiński stoi za wojenną retoryką PO?
-- PRZEDSTAWICIELE LOKALNEJ ELITY W ZAMBROWIE OSKARŻENI O PEDOFILIĘ
-- EWA KOPACZ W FPF: Tusk rzadko wprowadza niepotrzebne napięcia albo straszy obywateli. Mówi rzetelnie. POCHANKE: To o co chodziło w wypowiedzi z 1 września? KOPACZ: Premier powiedział jedno, nie ma rzeczy cenniejszej niż bezpieczeństwo, dlatego musimy mieć mocną pozycję w dobrym towarzystwie.
-- POCHANKE: Paweł Kowal na wiceszefa MSZ? KOPACZ: Nic mi na ten temat nie wiadomo.
*****
WIADOMOŚCI TVP
-- Na czołówce Wiadomości migawki z budowy natfo i gazoportu oraz płonące szyby.
-- SIKORSKI NA UKRAINIE. Ukraińscy żołnierze wycofują się z Krymu. Sikorski jedzie na Ukrainę.
-- MILIARDY ZŁ NA BEZPIECZEŃSTWO ENERGETYCZNE. Tusk otwiera budowę gazoportu. Doroczna odprawa dowódców wojska. Komorowski: po to ma się nowoczesną armię, by była elementem zniechęcającym. 820 mln na budowę naftoportu. Wypowiedzi szefa PERN Moskalewicza i MSP Karpińskiego.
-- SOLIDARNOŚĆ CHCE UDERZYĆ W ANTYPRACOWNICZYCH KANDYDATÓW: Rostowski podczas kampanii w Bydgoszczy atakuje związkowców. Duda: czmychają jak szczury do europarlamentu. Libicki: Solidarność ma prawo prowadzić taką kampanię. Olszewski: Duda powinien zostać za to zostać rozliczony przez członków.
*****
-- PO 24%, PiS – 22%, SLD 7%, PSL, 6%, Nowa Prawica 4%, PRJG 4%, Europa Plus/Twój Ruch 3% oraz SPZZ 2%, RN 1%. 24% niezdecydowanych. https://300polityka.pl/news/2014/03/26/po-wygrywa-z-pis-w-badaniu-cbos-do-pe-wyborcy-o-prawicowych-pogladach-najbardziej-zmotywowani-do-glosowania/
-- TUSK W GDAŃSKU O BEZPIECZEŃSTWIE ENERGETYCZNYM – KLUCZOWE PUNKTY https://300polityka.pl/news/2014/03/26/tusk-w-gdansku-o-bezpieczenstwie-energetycznym-kluczowe-punkty/
-- DLACZEGO TO JEST KAMPANIA INNA NIŻ WSZYSTKIE: Inna stawka tych wyborów. W 2009 roku wybory do PE nie rozpoczynały i nie ustawiały całego cyklu wyborczego. Teraz jest inaczej. Nie było jeszcze kampanii, której wynik miałby tak ogromny wpływ na trzy kolejne wybory – samorządowe, prezydenckie i parlamentarne. Dlatego kampania do PE w tym roku będzie tak zacięta.
https://300polityka.pl/news/2014/03/26/dlaczego-to-jest-kampania-inna-niz-wszystkie/
-- W PIĄTEK TUSK W KISZYNIOWIE: Premier Donald Tusk udaje się w piątek do Kiszyniowa, gdzie z szefem mołdawskiego rządu Iurie Leancą omówi kwestię europejskiej perspektywy dla Mołdawii. Polska wspiera dążenia europejskie Kiszyniowa. Do czerwca ma zostać podpisana umowa stowarzyszeniowa UE-Mołdawia. http://wiadomosci.onet.pl/kraj/tusk-w-piatek-w-kiszyniowie-o-europejskiej-perspektywie-dla-moldawii/44t7s
-- 1 KWIETNIA PIERWSZE CZYTANIE PROJEKTU USTAWY O ŚWIADCZENIACH: - Pierwsze czytanie projektu ustawy ws. podwyższenia świadczeń pielęgnacyjnych dla rodziców dzieci niepełnosprawnych odbędzie się 1 kwietnia na posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny - poinformował jej przewodniczący Sławomir Piechota. http://www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=kraj&idNewsComp=&filename=&idnews=154705&data=&status=biezace&_CheckSum=-1599149604
-- CZKAWKA TUSKA- pisze Anna Gielewska: „Premierowi zaczyna się więc odbijać czkawką tak skuteczna przez lata polityka polegająca na reagowaniu na kolejne kryzysy, gaszeniu pożarów. Ta reaktywność, brak spójnej strategii w poszczególnych obszarach dziś doprowadza do kuriozalnej sytuacji, gdy po 7 latach rządzenia ministrowie ogłaszają pomysły na reformy. Por.: recepty na kolejki w służbie zdrowia ministra Bartosza Arłukowicza. Donald Tusk do tej pory nieszczególnie zresztą zajmował się tymi sprawami – pochłonięty raczej polityką partyjną, gospodarką i sprawami zagranicznymi. Te lata zaniechań dzisiaj zaczynają się mścić.”
-- DALEJ GIELEWSKA: O CZYM BĘDZIE TA KAMPANIA: “Kilkanaście dni temu jeden z polityków z otoczenia premiera mówił mi, że kluczowe pytanie brzmi: o czym będzie ta kampania. Protestu rodziców niepełnosprawnych dzieci nie przewidział. Ale i nieprzewidywalne są dalsze wydarzenia na Ukrainie. Do wyborów jeszcze dwa miesiące. „O czym będzie ta kampania?” - pytanie wciąż otwarte.” http://www.wprost.pl/blogi/anna_gielewska/?B=3018
-- RODZICE NIEPEŁNOSPRAWNYCH DZIECI MOGĄ PRZERWAĆ PROTEST: “Rodzice dzieci niepełnosprawnych rozważają przerwanie protestu - dowiedziała się reporterka RMF FM Monika Gosławska. Dziś oburzeni opuścili posiedzenie sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny poświęcone rządowemu pomysłowi podniesienia im od maja świadczeń.” http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-rodzice-niepelnosprawnych-dzieci-moga-przerwac-protest,nId,1385617
@ROZATHUN NA TWITTERZE: A może Bydgoszczanie w #referendum powiedzieliby że bardzo chcą mieszkac w Bydgoszczu? :-)
-- PIS LICZY NA DWA MANDATY Z WROCŁAWIA: http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3379465,pis-przedstawil-kandydatow-do-pe-nie-boja-sie-wyborcow-odwiedza-kazdy-powiat-zdjecia,id,t.html
-- ROBERT KWIATKOWSKI ATAKUJE BOGDANA ZDROJEWSKIEGO: „Robert Kwiatkowski - kandydat Twojego Ruchu do Parlamentu Europejskiego, zaatakował dziś na konferencji prasowej lidera listy PO Bogdana Zdrojewskiego za skandal we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych CeTa. Na tle wrocławskiego kina Helios przy Kazimierza Wielkiego, u boku zwolnionego z CeTa laureata Oscara Zbigniewa Rybczyńskiego mówił, że zaprzepaszczona została szansa, by we Wrocławiu powstał ośrodek tworzenia obrazu na światowym poziomie.” http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3379523,kandydat-do-europarlamentu-atakuje-ministra-kultury-za-skandal-w-ceta-zdjecia,id,t.html
-- JAKUB JAWOROWSKI ZASTĄPIŁ ADAMA JASSERA W KPRM: https://www.premier.gov.pl/ludzie/jakub-jaworowski.html
-- EWA MILEWICZ: MOŻNA CHODZIĆ Z POLITYKAMI NA WÓDKĘ I INFORMOWAĆ RZETELNIE: “Jestem już na emeryturze, więc dokąd bym nie poszła, nic mi nie dzwoni w tyle głowy, nie mam żadnych oporów. Ale brałam udział w takich spotkaniach także będąc dziennikarzem. Miałabym nie iść na urodziny człowieka, którego znałam kilkadziesiąt lat, tylko dlatego, że wykonuję taki a nie inny zawód? W takich sytuacjach każdy dziennikarz musi sobie jednak skalkulować dobre i złe strony. Bo znajomość z politykami bardzo utrudnia życie. Kiedy w 1989 roku przyszłam do sejmu jako dziennikarz, z dużą częścią posłów postsolidarnościowych byłam na „ty”: byli moimi przyjaciółmi, kolegami, znajomymi. Pisanie o nich to była jedna wielka mordęga. Ostatecznie wszyscy się na mnie za coś poobrażali.” http://www.press.pl/wywiady/pokaz/584,Mozna-chodzic-z-politykami-na-wodke-i-informowac-rzetelnie
-- O CZYM MOWI NAM PRZEJĘCIE OCULUSA PRZEZ FACEBOOKA?
http://www.newyorker.com/online/blogs/currency/2014/03/facebook-buys-oculus-virtual-reality.html
-- SOCHI MIESIĄC PO IGRZYSKACH- WYMARŁE MIASTO: http://www.businessinsider.com/sochi-ghost-city-2014-3
Nie będzie innego
- Kaczyński o kandydacie PiS na premiera
Gorący temat
Gorący temat
Czy Meloni chce oddać Włochy, a Orban Węgry pod niemiecki but?
- Sikorski
Gorący temat
Wycofajcie się z tej drogi, bo historia wam tego nie zapomni
- Kosiniak-Kamysz do opozycji i prezydenta
Gorący temat
Niech pan zlikwiduje centralne biuro antybudżetowe
- Bogucki zwraca się do Tuska
Gorący temat
Cały ten SAFE to jeden wielki przekręt
- Kaczyński o ''decyzji w obronie niepodległości''
Gorący temat
Witaj na 300polityka AI!
Zadaj pytanie, które pomoże Ci lepiej zrozumieć świat polityki, kampanii wyborczych, mediów i strategii. AI odpowie na podstawie wiarygodnych źródeł i aktualnych danych.