Relacja Live

14.03.2013

09:08

Wypowiedzi poranka. Nowak: Żarna Brukseli mielą powoli. Brudziński: Nie boimy się Piotra Dudy

Jan Bury w TOK FM o premiach: W spółkach skarbu państwa obowiązują kontrakty menedżerskie, czyli przyznawane są premie za wykonane zadania i cele. Ale zawsze mam taki odruch, kiedy słyszę o takich premiach, to patrzę na to, ile zarabiają Polacy. Jaka jest średnia krajowa, minimum płacowe, w jakim czasie żyjemy. A żyjemy w kryzysie. I jeśli często premier, ministrowie, posłowie mówią: oszczędzajcie, to takie informacje są bulwersujące. 




Joachim Brudziński w TVP Info o wyborze papieża: Jako katolik jestem bardzo szczęśliwy z wyboru kardynała Bergoglio na papieża. Przyszłość Kościoła jest w dobrych rękach. Jestem pewny, że bramy piekielne go nie przemogą. Jeszcze nie ma decyzji czy na mszę inauguracyjną przedstawiciele PiS pojadą samodzielnie. Jeśli będzie taka możliwość wybierzemy się z reprezentacją Sejmu.


[O Piotrze Dudzie]: Nie boimy się Piotra Dudy. Będziemy z nim zawsze współpracować. Nie stanowi dla PiS zagrożenia czy konkurencji, szanujemy swoje odrębne drogi. Jeśli PiS weźmie udział w sobotnim spotkaniu w Stoczni Gdańskiej, to tylko po to, aby wyrazić sprzeciw wobec okręgów jednomandatowych.

[O obchodach 10 kwietnia]:  Poświęcenie płyty pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej 10.IV. to gest symboliczny. Szkoda, że będzie wykonany tak późno. Cieszy nas każdy taki gest, ale to za mało. Będziemy jak co roku na Krakowskim Przedmieściu i tam też powinien stanąć pomnik. Mam nadzieję, że tym razem nie będą nas odgradzać metalowe barierki i policja z pałkami. To apel do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.





Sławomir Nowak w TOK FM o wotum nieufności: Bilans jest bez wątpienia pozytywny, obalimy te zarzuty. Wniosek jest polityczny. Jednoczy [wnioskodawców] długotrwała opozycja, i to taka bez pomysłu na swoje funkcjonowanie.    




[O zablokowanych funduszach z Brukseli]: Żarna Brukseli mielą powoli. Chyba w ten piątek zbiera się komitet audytowy i kontrolujący w Brukseli, mam nadzieja że podjęta zostanie decyzja o odblokowaniu. Jesteśmy w stałym kontakcie, oni są zadowoleni ze współpracy z nami. 




Bogdan Zdrojewski o nowym papieżu w Sygnałach Dnia PR1: To będzie papież bardzo dobrze komunikujący się ze światem, papież dużej otwartości i sporej sprawności w tym komunikowaniu. Nawiązanie do świętego Franciszka z Asyżu, postaci, która budowała wzorce skromności, jest ważne, ale też niełatwe. Watykan nie jest miejscem skromności, ograniczanie przepychu będzie zadaniem papieża


13:41

Konserwatyzm poza Fox News

 MAISIE ALLISON z pisma The American Conservative opisuje amerykański ruch konserwatywny poza Fox News ;


13:45

Internetowy problem Indii

13:50

Twitter wchodzi na rynek muzyczny

Twitter wchodzi na rynek muzyki w sieci - pisze branżowy serwis CNET 


13:53

Eskalacja cyberwojny

David Eaves z serwisu TechPresident twierdzi, że jesteśmy w punkcie który można określićjako "kryzys kubański cyberwojny" ;utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+techpres+%28techPresident%29


13:56

Kłopoty Boehnera

Serwis National Journal analizuje kłopoty polityczne spikera Izby Reprezentantów, Johna Boehnera 


15:14

Falstart Kwaśniewskiego jest już widoczny

Najnowszy sondaż TNS Polska dla Gazety.pl przynosi mało pozytywne informacje dla fanów projektu Europa Plus - 7% poparcia i miejsce za SLD, które ma 9% (Platforma ma 27% a PiS 20%). To moment w którym każda dobrze zorganizowana inicjatywa polityczna uruchamia zwykłe procedury: jej reprezentanci komentują sondaż, starając się interpretować go na swoją korzyść. Z Europą Plus jest jednak problem. Projekt który został zaprezentowany 22 lutego na wspólnej konferencji Palikota, Siwca i Kwaśniewskiego jest niemal tylko i wyłącznie bytem medialnym. Istnieje przede wszystkim jako tarcza strzelnicza dla SLD i mediów. To sytuacja jak z najgorszego politycznego koszmaru, bo kampania wyborcza zacznie się na dobre dopiero w przyszłym roku. 




Marek Siwiec jest jedynym politykiem należącym do tej inicjatywy, który nie jest "wirtualny". Jeździ po Polsce, pojawia się w mediach, odpowiada na zarzuty, próbuje definiować to czym jest Europa Plus, ale jest sam. Kwaśniewski oprócz niego nie ma praktycznie żadnych "surrogates" - medialnych reprezentantów, którzy codziennie tworzyliby przekaz dotyczący projektu. Oprócz Siwca są nimi tylko politycy RP - sam Janusz Palikot i Andrzej Rozenek, co czasami może powodować wrażenie, że Europa Plus to tylko część albo jakaś wersja Ruchu Palikota. 



Ta paradoksalna sytuacja - w której o powrocie byłego prezydenta mówią przede wszystkim jego przeciwnicy polityczni z SLD - wynika z przyjętego harmonogramu projektu. Dopiero we wrześniu mamy poznać pierwszych kandydatów, Marek Siwiec zapowiedział niedawno, że dopiero wtedy będą też gotowe całościowe założenia programowe tej inicjatywy. Mówił też (link) że wkrótce pojawią się regionalni reprezentanci E+ a także ruszy strona internetowe projektu. W ciągu najbliższych tygodni ma też zostać pokazana "platforma programowa" - jak mówi Siwiec, mają to być dwie strony tekstu, główne tezy i założenia. To wszystko oznacza, że w najbliższym czasie wirtualny - z punktu widzenia mediów krajowych - sposób działania E+ niewiele się zmieni. Słabość Europy Plus w reagowaniu na kryzys widać jak na dłoni przy sprawie z nazwą - jak się okazuje, fundacja "Europa Plus" działa już od sześciu lat na południu Polski. 




Trudno nie odnieść wrażenia, że całość jest nieprzygotowana i a start nastąpił o wiele miesięcy za wcześnie. Pojawienie się Kwaśniewskiego we wrześniu, po wakacjach, gdy kampania europejska będzie rzeczywiście startować miałoby sens. Tymczasem już od lutego były prezydent wystawił się na ostrzał przeciwników i mediów, bez sprawnego mechanizmu do obrony. To istota całej sytuacji. Do września projekt będzie już wyraźnie zdefiniowany przez SLD i przez media. To oznacza, że powtórny start tej inicjatywy będzie już dużo, dużo trudniejszy. Europa Plus zmarnuje do tego czasu cały polityczny kapitał, efekt zaskoczenia, impet wywołany jednym czy drugim sondażem. Nie mówiąc już o tym, że E+ nie odnosi się teraz do aktualnych, bieżących problemów politycznych, także tych związanych z Unią Europejską czy euro. To jest podstawowy problem, i sytuacja z której nie ma łatwego wyjścia. Na dodatek jest to problem, która zrodził się tylko i wyłącznie w wyniku tak szybkiego wejścia byłego prezydenta do gry. 




Czytaj też: Czego Leszek Miller nauczył się od Hillary Clinton? Czy negatywny przekaz SLD narzuci ton dyskusji o inicjatywie Kwaśniewskiego?




fot.facebook.com/mareksiwiec


16:47

Startuje CPAC, najważniejsza konferencja konserwatystów w USA

Dziś w Waszyngtonie wystartował CPAC - Conservative Political Action Conference, doroczna konferencja skupiająca konserwatywnych aktywistów z całego kraju. W tym roku jej gwiazdami będą m.in. Jeb Bush, który wygłosi jedno z bardziej eksponowanych medialnie przemówień. To 40 konferencja z tego cyklu. Ale CPAC w tym roku będzie wyjątkowy - bo wyjątkowa jest sytuacja Partii Republikańskiej. Po drugim zwycięstwie Obamy, kompromitacji technologicznej i sondażowej Romneya bardzo wielu ludzi w ruchu konserwatywnym jest zdemoralizowanych i zniechęconych. CPAC ma wyznaczyć nowy kierunek dla partii - być może bardziej liberalny, bardziej pro-imigracyjny mniej nastawiony na totalną konfrontację z Obamą. Przez najbliższe dni Republikanie będą szukać odpowiedzi na pytania o przyszłość partii i wybory w 2016 roku. 


18:55

Watykan:

Ojciec Święty odbył dziś swoją pierwszą podróż zagraniczną. Rzym bardzo mu się spodobał