– Nikt nie kontroluje finansów KOD. Uważam, że tej sprawie należy się przyjrzeć. KOD robi niby jakieś zbiórki uliczne, a tak naprawdę może brać pieniądze z zagranicy, od dużych koncernów. Gdyby KOD był stowarzyszeniem działającym np. w imię ochrony przyrody czy podobnym – to nie ma sprawy. Ale KOD dąży w oczywisty sposób dąży do przejęcia władzy w kraju. Sytuacja, w której finansowanie KOD jest tak niejasne, nie powinna mieć miejsca w demokratycznym kraju – mówi w rozmowie z 300POLITYKĄ i RDC Adam Bielan.

Oto główne wątki z rozmowy z wicemarszałkiem Senatu.

— O BREXICIE: „Jeśli frekwencja będzie niska, może dojść do niespodzianki, czyli Brexitu. Im większa frekwencja, tym więcej młodych ludzi przy urnach, którzy chcą w dużej większości za pozostaniem UK w UE”

— „ZWOLENNICY BREXITU WYKORZYSTUJĄ NIEDEMOKRATYCZNE ZACHOWANIE KOMISJI EUROPEJSKIEJ”: „Dyplomaci europejscy byli bardzo zaniepokojeni tym, jak Komisja Europejska zachowuje się wobec Polski, bo to było wykorzystywane przez zwolenników wyjścia UK z EU. Pokazywali, że KE to ciało niedemokratyczne, wybierane nie przez obywateli, a roszczące sobie prawo do bycia takim „superrządem”. Pamiętamy kontrowersyjne decyzje dotyczące kar za nieprzyjmowanie imigrantów”

— O SKUTKACH BREXITU: „Zamieszanie na rynku walutowym. Mam nadzieję, że niedługie, bo za chwilę odkryjemy, że proces wychodzenia potrwa kilka lat. Pamiętajmy, że w Wielkiej Brytanii dojdzie do politycznego trzęsienia ziemi, David Cameron będzie musiał podać się pewnie do dymisji, odbędą się wybory nowego szefa partii i jednocześnie premiera, a faworytem będzie prawdopodobnie były burmistrz Londynu, Boris Johnson. Będziemy wówczas obserwować duże napięcia. On będzie parł do tego, żeby proces wyjścia skrócić. Czekałoby na nas bardzo dużo niewiadomych. Sądzę jednak, iż Wielka Brytania pozostanie w UE. Czekają nas natomiast negocjacje dotyczące koniecznych reform. Będziemy mieć starcie tych różnych, często wykluczających się koncepcji”

— „POZYCJA SCHETYNY W PO JEST BARDZO SŁABA, STĄD JEGO RADYKALIZACJA”: „Widzimy radykalizację Platformy. Grzegorz Schetyna, którego pozycja w swoim ugrupowaniu jest bardzo słaba, który jest atakowany w wywiadach przez posłów PO, stara się uciec do przodu. Stąd ta wojna z rządem, kuriozalne, rodem z Monthy Pytona, zgłoszenie wniosku o wotum nieufności dla szef MON tuż przed szczytem NATO”

— „SCHETYNA SIĘ POGUBIŁ”: „Schetyna się pogubił. Widać wyraźnie, że marsze nie przyniosły mu sukcesu, mimo że włożył w nie olbrzymią ilość środków, a medialnym zwycięzcą został Ryszard Petru oraz KOD”

— „KOD POWSTAJE TAK SAMO, JAK POWSTAWAŁA PLATFORMA”: „KOD jest takim ruchem, jakim od początku była Platforma. Ona też u swych początków zapewniała, że jest antypartyjna, że z partiami nie ma nic wspólnego. Że to oddolny ruch obywatelskich, dziś wiemy, że tworzony przez byłych oficerów SB i biznesmenów. Opowiadał o tym gen. Gromosław Czempiński. Oczywiście w manifestacjach uczestniczą obywatele, którzy nie mają o tym zielonego pojęcia. KOD to normalna formacja polityczna, która ma zamiar przywrócić do życia politycznego ludzi, którzy zostali w ostatnich latach odsunięci od władzy”

— „NALEŻY ZBADAĆ FINANSE KOD”: „Nikt nie kontroluje finansów KOD. Uważam, że tej sprawie należy się przyjrzeć. KOD robi niby jakieś zbiórki uliczne, a tak naprawdę może brać pieniądze z zagranicy, od dużych koncernów. Gdyby KOD był stowarzyszeniem działającym np. w imię ochrony przyrody czy podobnym – to nie ma sprawy. Ale KOD dąży w oczywisty sposób dąży do przejęcia władzy w kraju. Sytuacja, w której finansowanie KOD jest tak niejasne, nie powinna mieć miejsca w demokratycznym kraju”

Fot. RDC