– Słowa prezesa PiS są zapowiedzią przyspieszenia. Teraz należy się spodziewać mobilizacji obozu rządowego. Prezes Kaczyński mówił przede wszystkim o szybszej realizacji planu wicepremiera Morawieckiego. To jest docenienie rangi wyzwań, którym Mateusz Morawiecki chce stawić czoła. Cele związane ze wsparciem dla rodzin będą możliwe wtedy, kiedy polska gospodarka będzie rozwijała się wyraźnie szybciej, a do tego konieczna jest realizacja planu Morawieckiego – mówił dziś w rozmowie z 300POLITYKĄ i RDC wicepremier Jarosław Gowin.

– Mam nadzieję, że rozmowa w Senacie przysłuży się zbliżeniu stanowisk – stwierdził z kolei Gowin pytany o prace nad ustawą o TK.

Oto główne wątki z rozmowy z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego:

— „AFERA AMBER GOLD NIE OBCIĄŻA TUSKA”: „Nie natrafiłem za czasów mojej pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości na jakiekolwiek ślady, które mogłyby obciążać Donalda Tuska. Poza generalnym zarzutem złego funkcjonowania wielu instytucji państwowych. To był już bodaj piąty rok funkcjonowania Donalda Tuska na fotelu premiera. I w tym sensie zarówno za dobre, jak i złe wydarzenia, to on ponosił w Polsce największą odpowiedzialność”

— „JESTEM TAK JAK TUSK GOTÓW STANĄĆ PRZED KOMISJĄ ŚLEDCZĄ”: „Bardzo cieszę się, że Tusk zadeklarował gotowość do stawienia się przed komisją śledczą ws. Amber Gold. Wszyscy pamiętamy, jak niechętnie przed komisją śledczą [ws. afery Rywina – red.] stawał Aleksander Kwaśniewski, ile robił, żeby tego uniknąć. W przypadku afery Amber Gold nie spodziewałem się, że nastąpi jakieś polityczne trzęsienie ziemi, ale tak, jak ja od początku mówiłem, że nie tylko jestem gotów stanąć przed komisją śledczą, ale nawet powinienem, tak bardzo się cieszę, że podobne podejście ma Donald Tusk”

— „AMBER GOLD TO CASE DO TEZY SIENKIEWICZA, ŻE PAŃSTWO ISTNIEJE TYLKO TEORETYCZNIE”: „Marcin P. był tylko słupem. Prawdziwi sprawcy tej afery są nadal gdzieś ukryci, tak jak jest ukryte 800 mln zł, na które okradziono 20 tys. osób. Na pewno ta afera mówi nam wiele o naturze polskiego państwa. Będzie takim ciekawym „case’m” do tezy ministra Sienkiewicza, że polskie państwo istnieje tylko teoretycznie. Tutaj jak w soczewce widać słabość funkcjonowania sądów, prokuratury, urzędów skarbowych, służb (…) Wymiar sprawiedliwości nie zdał egzaminu ws. Amber Gold”

— „JEDYNĄ INSTYTUCJĄ, KTÓRA Z AMBER GOLD WYSZŁA OBRONNĄ RĘKĄ, BYŁA KNF”: „Donald Tusk zobowiązał nas, byśmy przygotowali raport na ten temat. Jedyną instytucją, która wychodziła z tego obronną ręką, była Komisja Nadzoru Finansowego kierowana w tamtym czasie przez Stanisława Kluzę”

— GOWIN NA PYTANIE, CZY TZW. AFERA SKOK POWINNA BYĆ PRZEDMIOTEM BADANIA KOMISJI ŚLEDCZEJ: „Zobaczymy, jak z tą sprawą poradzą sobie organy ścigania [ws. SKOK Wołomin – red.]. Najpierw powinniśmy czekać na efekty prac policji, prokuratury, CBA, i dopiero wtedy, gdy te organa nie dadzą sobie rady, powinniśmy ich działania uzupełniać tym nadzwyczajnym środkiem działania, jakim jest komisja śledcza”

— „SŁOWA KACZYŃSKIEGO Z WYWIADU Z RADIA KOSZALIN TO ZAPOWIEDŹ PRZYSPIESZENIA”: „Słowa prezesa PiS są zapowiedzią przyspieszenia. Teraz należy się spodziewać mobilizacji obozu rządowego. Prezes Kaczyński mówił przede wszystkim o szybszej realizacji planu wicepremiera Morawieckiego”

— „ROZWÓJ POLSKIEJ GOSPODARKI ZALEŻY OD PLANU MORAWIECKIEGO”: „Mogę się obiema rękoma podpisać pod tym postulatem. Ale mówienie o przyspieszeniu nie jest żadnym zarzutem pod adresem wicepremiera Morawieckiego. Przeciwnie. To jest docenienie rangi wyzwań, którym Mateusz Morawiecki chce stawić czoła. Cele związane ze wsparciem dla rodzin będą możliwe wtedy, kiedy polska gospodarka będzie rozwijała się wyraźnie szybciej, a do tego konieczna jest realizacja planu Morawieckiego”

— GOWIN NA PYTANIE O EWENTUALNĄ ZMIANĘ PREMIERA: „Nie mamy żadnych sygnałów ze strony PiS, że cokolwiek tutaj mogłoby się zmienić”

— O KOMPROMISIE WS. USTAWY O TK W SENACIE: „Cały nasz obóz jest otwarty na dalszą pracę nad tym projektem – na etapie senackim. Więc być może niektóre propozycje wysuwane dzisiaj przez opozycję zostaną w przyszłości uwzględnione. Są przykłady ręki wyciągniętej przez nas do zgody, a odrzucanej przez opozycję. Ale uważam, iż kompromis ws. ustawy o TK jest na tyle dużą wartością, że sądzę, iż z opozycją warto rozmawiać, mam nadzieję, że rozmowa w Senacie przysłuży się zbliżeniu stanowisk”