28% Ted Cruz, 24% – Donald Trump, Marco Rubio – 23%.To ostateczne wyniki prawyborów w Iowa. Lepsza kampania i bardziej przemyślana strategia dotarcia do kluczowych wyborców w Iowa – to główne czynniki, które zdecydowały o tym niespodziewanym wyniku. Mimo pierwszego miejsca w sondażach, Donald Trump ostatecznie przegrał. Poparcie dla Cruza okazało się bardziej realne, a wiara w to, że Trump jest nie do zatrzymania została mocno zachwiana. Oto najważniejsze wnioski po wczorajszych prawyborach – po stronie GOP.

Cruz miał lepszą kampanię. Amerykańscy komentatorzy są zgodni – znakomite przygotowanie kampanii Cruza w Iowa było decydujące dla ostatecznego wyniku. Cruz i jego doradcy byli w stanie precyzyjnie dotrzeć do kluczowych wyborców, m.in. konserwatywnych ewangelików. Cruz zbudował bardzo potężną „maszynę” złożoną m.in. z ponad 10,000 wolontariuszy. Nie było w tym nic nowego czy przełomowego, ale Trump prowadząc chaotyczna i mniej profesjonalną kampanię nie był w stanie tak zmobilizować swojego elektoratu. Cruz jest teraz frontrunnerem w wyścigu o nominację GOP.

Dobry wynik Rubio zapowiada morderczą walkę o każdy głos w przyszłości.
Poza Tedem Cruzem największym zwycięzcą poniedziałkowej nocy w Iowa jest zdecydowanie Marco Rubio. Jego wynik 23% daje mu mocne trzecie miejsce w wyścigu, który zapowiada się na jeden z najbardziej morderczych i najbardziej brutalnych w historii. Rubio może teraz pozycjonować się jako realna alternatywa dla swoich bardziej konserwatywnych konkurentów. To fatalne wieści m.in. dla Jeba Busha, który coraz mniej liczy się w całej kampanii.

Sondaże ponownie zawiodły. Od wielu tygodni wszystkie sondaże wskazywały, że to Donald Trump zdobędzie pierwsze miejsce w Iowa. Finałowy sondaż Des Moines Register pokazywał, że Trump może liczyć na 28% głosów, Cruz 23% a Rubio zaledwie 15%. Jednak Cruz ostatecznie wygrał. Stało się tak m.in. dlatego, że – jak pisze Politico – aż 35% wyborców podjęło decyzję w ostatnich dniach i godzinach przed głosowaniem. To sprawiło. To pokazuje najlepiej, jak nieprzewidywalny jest wyścig po stronie Republikanów i jak wiele niespodzianek

Kolejne prawybory już 9 lutego w New Hampshire. Przewagę w sondażach ma tam Donald Trump, ale Iowa i klęska Trumpa pokazała najlepiej, że sondaże w tym wyścigu nie gwarantują absolutnie nic.

fot. CNN