Poniedziałkowe prawybory w Iowa rozpoczynają na dobre wyścig o nominację prezydencką w USA. Po stronie Republikanów, sondaże wskazują, że to Donald Trump rozpocznie jutro w Iowa swój marsz ku nominacji. W finałowym badaniu Des Moines Register/Bloomberg Trump ma 28%. Jego główny rywal w tym momencie – konserwatywny senator Ted Cruz traci i może liczyć tylko na 23%. Na trzecim miejscu jest bardziej umiarkowany Marco Rubio z 15%.

WINNERS-620x350

Ten sondaż uznawany jest przez komentatorów za jeden najlepszych przeprowadzanych w Iowa – zarówno w 2012 jak i 2008 ten sondaż poprawnie (chociaż nie perfekcyjnie) wskazywał wyniki przed prawyborami. Sondaże przeprowadzone w ciągu ostatnich dwóch tygodni – pokazane niżej na wykresie agregatora RCP – wskazują solidną przewagę Trumpa nad Cruzem. A jeszcze na początku stycznia to Cruz prowadził w Iowa, osiągając nawet 30%. Finałowy sondaż Des Moines Register pokazuje najlepiej, że role w tej kampanii się odwróciły. Cruz – jak pisze „New York Times” – liczy na to, że jego wolontariusze (ponad 10,000 osób) i precyzyjne rozpoznanie elektoratu sprawią, że przewaga Trumpa pozostanie papierowa, a jutro role się odwrócą. Jednak teraz to Trump jest faworytem.

iowa1

Na trzecim miejscu – z dużą stratą do prowadzącej dwójki – znajduje się cały czas senator Rubio. Jeśli jednak jego strata do Trumpa/Cruza jutro nie będzie duża, to establishment Republikanów odzyska nadzieję, że zwycięstwo Trumpa nie jest wcale takie pewne. Seria prawyborów, która rozpoczyna się w poniedziałek pokaże, czy jego sondażowa przewaga przełoży się na prawdziwe głosy. Ostatecznie to Rubio może okazać się jedynym politykiem, który będzie w stanie zatrzymać – zdaniem wielu Republikanów niewybieralnego jesienią – Trumpa.

fot. RCP/Des Moines Register/www.donaldjtrump.com