W drodze na konferencję Fifth World Holocaust Forum, która rozpocznie się za tydzień 23 stycznia w Jerozolimie, przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi zatrzyma się w Polsce, gdzie w towarzystwie marszałek Sejmu Elżbiety Witek odwiedzi teren byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau – dowiaduje się 300POLITYKA.

Rozmówcy 300POLITYKI zaznaczają, że ponieważ sprawy związane z upamiętnianiem zbrodni Holokaustu mają w USA charakter ponadpartyjny, niewykluczone, że w krótkiej wizycie Pelosi może także – obok marszałek Sejmu-  towarzyszyć także marszałek Senatu Tomasz Grodzki, ale – zdaniem naszych rozmówców – nie jest to jeszcze do końca wiadome.

Być może wizyta Pelosi w Auschwitz, w towarzystwie drugiej osoby w państwie, tuż przed budzącą w naszym kraju wiele kontrowersji imprezą w Jerozolimie, będzie interpretowana jako sygnał, że USA dają do zrozumienia, że biorą pod uwagę polską wrażliwość historyczną na tle ostatnich wypowiedzi prezydenta Rosji.

W konferencji w Yad Vashem Pelosi weźmie udział obok wiceprezydenta USA Mike Pence. Potwierdził to wczoraj Biały Dom, a izraelski Haaretz pisze, że tuż po wizycie w Izraelu, Pence z żoną Karen odwiedzą w Watykanie papieża Franciszka.