To tydzień, w którym kampania prezydencka stoi pod znakiem polityki międzynarodowej. SLD organizując wyjazd Magdaleny Ogórek do Madrytu chce zbudować kontrapunkt dla jej szeroko komentowanego w mediach – nie tylko polskich – przekazu dotyczącego Rosji i hipotetycznej rozmowy telefonicznej z Putinem. Ogórek pojedzie do stolicy Hiszpanii z Leszkiem Millerem, ale jej udział w sobotnim spotkaniu liderów PES to przede wszystkim seria spotkań bilateralnych z europejskimi liderami. 300POLITYKA jako pierwsza poznała szczegóły tych spotkań oraz ich agendę.

Dwa główne tematy rozmów Ogórek z liderami to sprawy bezpieczeństwa w Europie- przede wszystkim na tle zamachów w Paryżu i Kopenhadze, oraz konfliktu na Ukrainie, a także kwestie społeczne, zwłaszcza dotyczące młodych ludzi. To jeden z kluczowych tematów kampanii Ogórek. Kandydatka SLD spotka się m.in. z premierem Włoch Matteo Renzim, premierem Szwecji Stefanem Löfvenem, premierem Rumunii Victorem Pontą oraz wicekanclerzem Niemiec Sigmarem Gabrielem i premierem Francji Manuelem Valls’em. Ogórek weźmie ponadto udział we wszystkich spotkaniach ogólnych liderów PES. W Madrycie pojawi się też wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans , oraz Gianni Pitella z PE.

Brak doświadczenia jest w opiniach komentatorów największym problemem Ogórek – przede wszystkim w sprawach międzynarodowych. Jej wizyta w Madrycie, a zwłaszcza spotkania bilateralne z liderami europejskimi mają zmienić ten wizerunek. To pierwsza tego typu podróż kandydata na prezydenta (nie licząc Bronisława Komorowskiego) w kampanii. Biorąc pod uwagę, że sprawy międzynarodowe będą w niej kluczowe, pomysł z Madrytem może się SLD tylko opłacić.

fot. SLD