Włodzimierz Czarzasty w audycji 300POLITYKI „Polityka w samo południe” przyznał, iż w piątek otrzyma raport ws. zbiórki podpisów pod wnioskiem o referendum ws. aborcji. – Zebranych jest kilkadziesiąt tysięcy, w ciągu 2-3 miesięcy zakończymy zbiórkę – przyznał szef SLD. Zwrócił się też do Jarosława Kaczyńskiego: – Nie przyspieszaj bracie za bardzo, bo jesteś już w takim wieku, że się zmęczysz szybciutko. (…) Weź się za sprawy socjalne, panie Kaczyński, a nie bierz się za konfliktowanie Polski. Rada: przestań broić.

Oto najważniejsze wypowiedzi z rozmowy.

— „NIE WYOBRAŻAM SOBIE MARSZU BRONIĄCEGO KONSTYTUCJI I CHWALĄCEGO UE BEZ SLD”: „Organizujemy marsz 1 maja, będziemy również na marszu 7 maja, spotkałem się z Mateuszem Kijowskim (…) Nie wyobrażam sobie marszu w obronie konstytucji i chwalącego obecność Polski w UE bez SLD. To za naszych rządów Polska weszła do UE, odbyło się referendum akcesyjne. My na pewno w pierwszym szeregu powinniśmy tam być (…) W sprawach ważnych dla Polski potrafię stanąć przy różnych strukturach (…) W wielu sprawach, których broni KOD, jeśli chodzi np. o Trybunał, mam podobne zdanie”

– CZARZASTY DO SCHETYNY: „DZIŚ GRZEGORZU ROZWIĄZUJESZ, ZA PÓŁ ROKU BĘDZIESZ BUDOWAŁ”: „Nie interesuje mnie, czy przewodniczący PO będzie rozwiązywał struktury w lubuskiem czy innych regionach. Dzisiaj rozwiążesz Grzegorzu, za pół roku będziesz znowu budował. Trzeba ludzi przytulać i przekonywać, a nie ich rozwiązywać. Pan Schetyna co chwile jakieś województwo rozwiązuje. Ale nie chcę tego komentować”

— O SCHETYNIE „GRZECZNYM JAK BARANEK”: „Był na spotkaniu z Jarosławem Kaczyńskim i Markiem Kuchcińskim grzeczny jak baranek, zęby mu urosły, jak wyszedł ze spotkania liderów”

— „KONWENCJA 21 MAJA – OSTATNIM WYDARZENIEM WEWNĘTRZNYM SLD”: „Konwencja 21 maja będzie ostatnim wydarzeniem wewnętrznym – bo mamy w tej chwili kampanię wyborczą, startują w niej różne nurty SLD, które przekonują do swoich pomysłów. Uzupełnienie zarządu etc. SLD jest 10 razy aktywniejsze w regionach, powiatach. SLD nie sprawia wrażenia partii zmęczonej życiem (…) Czeka nas długi marsz, ale armia jest mocno zorganizowana”

— „MAMY KILKADZIESIĄT TYSIĘCY PODPISÓW POD WNIOSKIEM O REFERENDUM, ZAKOŃCZYMY ZBIERANIE W CIĄGU 2-3 MIESIĘCY”: „To, czego się uczymy… To jest bolesna nauka, ale ta nauka się przydaje. Zbieramy podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie prawa aborcyjnego. Myślę, że jest już kilkadziesiąt tysięcy podpisów, jutro będę miał raport na ten temat. W ciągu 2-3 miesięcy będziemy chcieli zakończyć zbieranie tych podpisów”

— „PIS KRADNIE NASZE POMYSŁY”: „PiS kradnie nasze pomysły: obniżenie wieku emerytalnego, podwyższenie kwoty wolnej, likwidacja umów śmieciowych…”

— „POD KONIEC ROKU KONGRES ROLNIKÓW POLSKICH”: „Zapowiadamy Kongres Rolników Polskich pod koniec roku, to będzie prowadzone przez Cezarego Olejniczaka. W każdym temacie chcemy być aktywni, ale nie zawsze nam to wychodzi. Z inicjatywy SLD Rada Miejska w Łodzi podjęła uchwałę, żeby przyjmować orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego – wbrew działaniom PiS. To, że działają w Polsce dwa porządki prawne, też jest skutkiem tego, że SLD nie ma w Sejmie”

— „WŁADZE NIE KRYTYKUJĄ SKRAJNYCH RADYKALIZMÓW, JAK ONR. JA SIĘ TEGO BOJĘ”: „Brzydzę się zarządzaniem krajem poprzez ciągły konflikt i wzbudzanie radykalizmów. Ja się boję tego. Nie należy przesadzać, ale to, co robi ONR za przyzwoleniem części Kościoła… To nie jest krytykowane przez władze. Takie skrajny ruchy powinny być eliminowane (…) Polska po transformacji nigdy nie była tak skłócona, jak w tej chwili (…) Dobrze, że Hanna Gronkiewicz-Waltz zwróciła uwagę na te radykalizmy [podczas 73. rocznicy powstania w getcie warszawskim]”

— CZARZASTY DO KACZYŃSKIEGO: „BRACIE, PRZESTAŃ BROIĆ, NIE PRZYSPIESZAJ, BO SIĘ ZMĘCZYSZ SZYBCIUTKO”: „Nie przyspieszaj bracie za bardzo, bo jesteś już w takim wieku, że się zmęczysz szybciutko. Radzę ci, bracie, żebyś zaczął w końcu realizować program SLD [wiek emerytalny, kwota wolna, pomoc dla frankowiczów]. A jeśli wiesz, że nie ma na to pieniędzy, to nie obiecuj. Weź się za sprawy socjalne, panie Kaczyński, a nie bierz się za konfliktowanie Polski. Rada: przestań broić”