– O edukacji powinniśmy rozmawiać w sposób rzetelny, spokojny, merytoryczny, natomiast dzisiaj ekipa Donalda Tuska przeprowadza taką reformę, która de facto polega na tym, że za pomocą brzytwy obcina się poszczególne treści programowe, bez żadnej spójnej koncepcji, jak ta podstawa programowa ma wyglądać. Ofiarą tego typu działań jest przede wszystkim program historii […] w szczególności historia najnowsza. Oczywiście możemy dyskutować o tym, czy podstawa programowa powinna być odchudzona i my generalnie uważamy, że w niektórych miejscach tak powinno się stać, natomiast te fundamenty, które dotyczą naszej historii, one są głównie zakorzenione w XIX i XX wieku, dlatego jeżeli należałoby dokonać korekt w programie historii, to na wcześniejszych etapach – powiedział Piotr Müller na konferencji prasowej.

– Wycinanie z historii takich osób jak Witold Pilecki, Irena Sendlerowa, jak wycinanie informacji o ludobójstwie na Polakach czy zbrodniach niemieckich na terenie Polski w różnych miejscach to są postawy, które nie wpisują się w dojrzałe budowanie polskiej świadomości – kontynuował.

– W tych podstawach programowych znika też wiele rzeczy, które są zaskakujące, tzn. np. w zakresie uświadamiania młodych uczniów o zagrożeniach dotyczących substancji niebezpiecznych, zostaje na pewnym etapie, chyba to jest w szkole podstawowej tylko, alkohol, a […] narkotyki, środki dopingujące, dopalacze i niektóre leki znikają. […] Ja mam wrażenie, że ktoś w Ministerstwie Edukacji Narodowej po prostu dostał takie zadanie: tnijcie 20%, równie dobrze mogliby to wpisać do ChatGPT, „skasuj 20% podstawy programowej, wybierz losowo” – mówił dalej.

– W związku z tym apelujemy dzisiaj do rządzących o to, aby przede wszystkim nie przeprowadzać w takim tempie tych zmian programowych, aby przedłużyć etap konsultacji społecznych w tym zakresie, nie wprowadzać tych zmian od przyszłego roku. To jest nasze wezwanie dzisiaj do minister edukacji, aby właśnie tak zrobić […] to samo w zakresie prac domowych […] również tutaj widzimy takie zachowanie bardzo skrajne, radykalne – dodał.