Witam państwa po raz pierwszy na tej pięknej sali Prokuratury Krajowej. Mogę powiedzieć, że niezależnie jak się będą różne losy toczyć w polskiej polityce, to mam jedną z tych wielu satysfakcji, że ten piękny budynek Prokuratury krajowej będzie jej służył na długie, długie lata. Prokuratura zasługuje na takie pomieszczenia, które są godne i ważne jej zadań, jakie podejmuje dla realizacji celu, jakim jest bezpieczeństwo Polaków i praworządne państwo, a praworządne państwo jest wtedy, kiedy również ci, którzy są silni, są tak silni, by być silniejsi od polskiego państwa, gdy oszukują słabszych, zwykłych obywateli, których strzec właśnie ma prokuratura kierowana z tego gmachu przez prokuratorów Prokuratury Krajowej. Do takich śledztw zalicza się m.in. to, które doprowadziło do podjęcia przez prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego decyzji o powołaniu zespołu w Prokuratorze Regionalnej w Warszawie zespołu, który prokurator Święczkowski wraz z bardzo doświadczonymi prokuratorami Prokuratury Krajowej nadzoruje, którego celem było wyjaśnienie i doprowadzenie do odpowiedzialności karnej wszystkich tych, którzy dopuścili się oszustw na bardzo wielką skalę wobec bardzo wielu polskich obywateli w ramach tzw. afery GetBack. Można pokazać różnicę pomiędzy państwem teoretycznym i prokuraturą działającą teoretycznie w okresie rządów Donalda Tuska i PO, choćby porównująC szybkość działania prokuratury i profesjonalność podejmowanych decyzji w sprawie Amber Gold i sprawie GetBack. Porównajcie państwo czas, kiedy prokuratura wszczynała postępowanie, kiedy podejmowała decyzje procesowe, kiedy zabezpieczała majątki i środki finansowe, które pozwolą osobom pokrzywdzonym odzyskiwać w przyszłości przynajmniej część ukradzionego mienia i wtedy, kiedy podejmowała decyzje o zatrzymaniach i wnioskach o tymczasowe aresztowania głównych osób podejrzanych – stwierdził Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej.

Chciałbym poinformować, iż prawdą jest informacja iż Prokuratora Regionalna w Warszawie wystąpiła, sporządziła postanowienie o przedstawieniu zarzutów Leszkowi Cz. Miliarderowi, który jako przewodniczący rady nadzorczej Idea Banku w okresie objętym zarzutem, zdaniem prokuratury, mając świadomość bezprawnych działań, nie dopełniając obowiązków rzetelności, uczciwości do jakich był zobowiązany na podstawie kodeksu handlowego i statutu banku, doprowadził do narażenia na szkodę wielkich rozmiarów bardzo wielu klientów Idea Banku i zarzut kwoty, jaka jest zawarta w zarzucie, dotyczy 130 mln zł – mówił dalej prokurator generalny.

Z ustaleń prokuratury wynika, że Leszek Cz., który pełnił funkcję przewodniczącego rady nadzorczej Idea Banku, faktycznie tym bankiem w tym czasie kierował i w ocenie prokuratury zachodzą wszystkie przesłanki do tego, aby skutecznie ogłosić panu Leszkowi Cz. zarzuty popełnienia poważnych przestępstw oraz zachodziły wszystkie przesłanki, by wystąpić do sądu z wnioskiem o jego tymczasowe aresztowanie. Jeżeli sąd podejmie decyzję o tymczasowym aresztowaniu, wówczas zostanie wydany list gończy – zaznaczył.