Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu to dzień wyjątkowy, szczególny i bolesny. Dzień w którym 75 lat temu wyzwolono niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny w Auschwitz-Birkenau. Ból może spowodować zmiany, ból powoduje cierpienie, ale ból nie może powodować, że zmieniamy, inaczej mówimy o faktach. Dziś składam hołd wszystkim ofiarom tej największej w dziejach ludzkości zbrodni. Dla nas, Polaków pamięć o tej zbrodni ma wyjątkowe znaczenie. Zagłada zniszczyła cały żydowski świat, który tworzył się i rozwijał w naszym państwie. Pozostałości tego świata przypomina i upamiętnia Muzeum Polin – stwierdziła Małgorzata Kidawa-Błońska w trakcie obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

My, Polacy mamy szczególny obowiązek pamiętać o naszych żydowskich sąsiadach, znajomych, przyjaciołach, pamietać o ich kulturze. Ale szczególnie ważne, żebyśmy pamiętali o tej niewyobrażalnej zbrodni, w wyniku której zostali zgładzeni. I wszyscy mamy świadomość, że w dyskusji o Holokauście nie może zabraknąć głosu z Polski. Naszym obowiązkiem jest przypominanie tego wszystkiego, do czego zdolny jest człowiek, który kieruje się nienawiścią do drugiego człowieka. Totalitarny terror nie zrodził się w jednej chwili, rasizm i antysemityzm długo zatruwało umysły ludzkie. Dziś dobrze wiemy że nie reagowanie na zło powoduje że rozprzestrzenia się ono z wielką siłą. Naszym obowiązkiem jest także przypominanie prawdy, prawdy. Prawda o tym, dlaczego wybuchła II wojna światowa, jakie miała konsekwencje i kto ponosił w tej wojnie największe ofiary. Musimy przypominać że jej konsekwencją był Holokaust, ale także eksterminacja Polaków, Romów i wielu innych narodowości. Zakłamywanie historii II wojny światowej to obrażanie godności tych ludzi, którzy w niej zginęli, oddali swoje życie. Uniemożliwia to także wyciąganie wniosków z przeszłości, aby nie popełnić kolejnych zbrodni i błędów. Dla mnie jako dla warszawianki te uroczystości w tym miejscu mają wyjątkowe znaczenie. Bo przecież powstanie w warszawskim getcie nie powstało z powodów unitarnych, ono wybuchło dlatego żeby bronić godności ludzkiej, człowieka – mówiła dalej wicemarszałek Sejmu.

Walczmy z nienawiścią, nie bądźmy obojętni na zło, szanujmy i kochajmy ludzi. I pamiętajmy o tym, co człowiek może zrobić człowiekowi. Ta pamięć powinna być dla nas bardzo, bardzo ważna – zaznaczyła.