– Będziemy jutro podejmować decyzję. Uważam, że to jest spotkanie szefów klubów i na takie spotkania warto iść i oczekiwać konkretów. Dzisiaj konkrety, jeżeli ja miałbym czegoś oczekiwać od premiera Morawieckiego to ewidentnie oczekiwałbym tego, że wyegzekwuje od swoich ministrów zmiany w telewizji publicznej – mówił Grzegorz Schetyna w rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem w „Faktach po faktach” TVN24.
„Najmocniejsze było zachowanie się gdańszczan i właściwie ludzi w całej Polsce. To jest coś, to jest siła. Dlatego wierzę, że nastąpi przełom. Wierzę, że nastąpi przełom w tym roku” – mówił w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” w TVN24 dominikanin, ojciec Ludwik Wiśniewski.
„Są te wybory po wyborach i okaże się, czy politycy potrafią mówić innym językiem, z szacunkiem do drugiego człowieka, czy nie. Teraz się to pokaże. Jeżeli potrafią, to stanie się coś niezwykle dobrego w tym kraju” – dodawał.
– Oczekuje ojciec przeprosin od Jacka Kurskiego? – pytała Monika Olejnik, o. Ludwika Wiśniewskiego w programie „Kropka nad i” TVN24.
– Tak, oczekuję. Wydaje się, że takie rzeczy, honor, powinny Jackowi nie pozwalać przejść nad tym do porządku dziennego. Może zechce mnie zaprosić – mówił Wiśniewski.
– Kiedy ojciec mówił o tym, że nie można budować kariery na kłamstwie, na nienawiści, tacy ludzie nie powinni piastować funkcji, pokazano wtedy Donalda Tuska w telewizji – zauważyła dziennikarka.
– To jest nieuczciwość – stwierdził duchowny.
– Zastanawiałem się nad tym czy nie poprosić o audiencję pana Kaczyńskiego. Ktoś mówi, „a co by ojciec mu powiedział”. Powiedziałbym mu, żeby nie manipulował Kościołem – mówił o. Ludwik Wiśniewski w rozmowie z Moniką Olejnik w programie „Kropka nad i” TVN24.
– Manipuluje? – dopytywała dziennikarka.
– Tak. To znaczy całe to środowisko manipuluje. To jest prawda – odparł Wiśniewski.
– A w jaki sposób? – pytała dalej Olejnik.
– Wypowiadając się na publicznych uroczystościach. Może jeden przykład tylko podam. Konsekracja kościoła w Toruniu. Dwóch kardynałów, pięćdziesięciu biskupów, cały rząd. Co to w ogóle znaczy, co to za kraj? – zapytał duchowny.
– Mój apel także był do ludzi. Bośmy udomowili ten sposób zachowania. Musimy reagować, trzeba reagować na tego rodzaju zachowania. Nie można milczeć. Nie mogą milczeć ludzie. ktoś ostatnio pytał mnie co robić. Wydaje mi się, że należałoby wreszcie spisywać i publikować. W takim to, a takim kościele padły takie, a takie słowa. Wypowiedział taki, a taki ksiądz. Społeczeństwo ma uczyć, także księży – mówił o. Ludwik Wiśniewski w rozmowie z Moniką Olejnik w programie „Kropka nad i” TVN24.
– A kto ma uczyć biskupów? – dopytywała dziennikarka.
– Też społeczeństwo. Wszyscy. Każdy na swój sposób, tak jak potrafi, jak go stać. Może przychodzić i upominać. Ja próbuje coś robić od kilku lat na ten temat – stwierdził WIśniewski.
– Ja bym chciał. Ja bym apelował do polityków. Postawmy kropkę. Nie ma takiej wagi, która by zważyła kto, ile winien, kto za co odpowiada. Nie ma takiej wagi. Jeżeli będziemy próbowali się najpierw rozliczyć, to oczywiście nigdy się nie rozliczymy, tylko to piekło jeszcze wzrośnie. Ja bym apelował do polityków postawmy kropkę – mówił o. Ludwik Wiśniewski w rozmowie z Moniką Olejnik w programie „Kropka nad i” TVN24.
– Wstydziłbyś się. Telewizja publiczna jest od tego, żeby kształtować w społeczeństwie te podstawowe wartości. Tam nie może być cienia kłamstwa i manipulacji – mówił o. Ludwik Wiśniewski w rozmowie z Moniką Olejnik w programie „Kropka nad i” TVN24, pytany o to, co by powiedział Jarosławowi Kaczyńskiemu.
– Rozmawiałem wielokrotnie z Pawłem Adamowiczem. Uważałem, że będzie ofiarą politycznej zemsty ze strony prokuratury i politycznych przeciwników, że może tak być, że intensywność postępowań, które były prowadzone przeciwko niemu, w ostatnim czasie bardzo się zwiększyła, bo spodziewano się, że będzie kandydatem Platformy Obywatelskiej. Wiele razy rozmawialiśmy czy można znaleźć inną konstrukcją, w której on nie będzie narażony na tę rosnącą politykę nienawiści. Później, przyzna pan redaktor, w noc wyborczą bez żadnych warunków, po pierwszej turze, powiedzieliśmy „Paweł Adamowicz jest kandydatem Platformy Obwatelskiej – mówił Grzegorz Schetyna w rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem w „Faktach po faktach” TVN24.
– Rozmawiałem z Aleksandrą Dulkiewicz i gorąco trzymam za nią kciuki. Namawiałem oczywiście i uważam, że jest najlepszą osobą na to stanowisko i wierzę, że i ta kampania czy ten czas przed wyborami będzie godna jej poprzednika – Pawła Adamowicza – mówił Grzegorz Schetyna w rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem w „Faktach po faktach” TVN24.
– Czeka nas jeszcze dzisiaj debata na temat przyszłości Europy. Czy Europa będzie w przyszłości znów aspirowała do jednego ze światowych liderów. Ja zakładam, że tak właśnie będzie. Potrzebujemy pewnych zmian w Europie. Potrzebujemy trochę przebudować nasz europejski dom, w wielu kwestiach, naszą wspólnotę, po to by uczynić ją bardziej spójną. Po to, by uczynić ją bardziej braterską. To wymaga pewnych działań i będziemy dzisiaj na ten temat pewnie jeszcze rozmawiali – mówił prezydent Andrzej Duda podczas briefingu prasowego w Davos.
Rozporządzenie w sprawie stawek uposażeń żołnierzy zostało już opublikowane. Tak jak zapowiadałem, podwyżki zostaną wypłacone już 1 lutego, z wyrównaniem od 1 stycznia. To najwyższy wzrost uposażeń od lat #DotrzymujemySłowa !
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) January 23, 2019
„My jesteśmy zawsze otwarci na dialog, na rozmowę, ale żeby to był dialog prawdziwy, to nie może to być tylko epizodyczne spotkanie, nie może być tylko spotkaniem za zamkniętymi drzwiami. Oczekiwalibyśmy, przyjmując z życzliwością inicjatywę pana premiera i wierząc w dobre intencje, jak najszybszej deklaracji ws. naszego wniosku o debatę parlamentarną nt. śledztwa dot. zabójstwa śp. prezydenta Adamowicza, informacji nt. działania Służby Więziennej, policji oraz prowadzonego śledztwa, wszystkiego co robi prokuratura. To musi być debata na sali plenarnej. Polacy nie mają dzisiaj poczucia bezpieczeństwa. Nie da się tego zapewnić w rozmowie szefów klubów parlamentarnych” – mówił na konferencji prasowej w Sejmie prezes ludowców, Władysław Kosiniak-Kamysz.
„Zwracamy się z apelem o przywrócenie parlamentaryzmu w Polsce, prawdziwego parlamentaryzmu, czyli debaty parlamentarnej. Jeżeli jest wniosek premiera o spotkanie i my do niego podchodzimy z otwartością, to musi być ze strony rządu przyjęcie naszego wniosku o przywrócenie prawdziwej debaty parlamentarnej. Pierwszy, naocznym sygnałem tego będzie przeprowadzenie debaty dot. śledztwa ws. śmierci prezydenta Adamowicza” – dodawał.