Live

Bielan o Waszczykowskim: Jesteśmy po zmianie czasu. Każdy może być rano mniej precyzyjny niż w południe

Bielan o Waszczykowskim: Jesteśmy po zmianie czasu. Każdy może być rano mniej precyzyjny niż w południe

– Słowo o fałszerstwie było za mocne, ja bym go nie użył. Poza tym słowem, to ja się zgadzam. Nie pytano już kto jest za, kto się wstrzymał. Ta procedura powinna być przeprowadzona zgodnie ze zwyczajem. Odmówiono też biernego prawa wyborczego JSW. Poza tym jednym za mocnym słowem podpisuje się pod tym, co powiedział. Ale jednocześnie pod względem politycznym rząd się tym nie zajmuje. O tym mówił rzecznik Bochenek, minister Szczerski. Jesteśmy bezpośrednio po zmianie czasu i każdy może być rano mniej precyzyjny niż w południe. Waszczykowski pozostanie na stanowisku tak długo, jak premier Szydło uznaje, że wykonuje swoje zadanie. Naszą intencją na pewno nie jest kontynuowanie sporu wokół wyboru Donalda Tuska – powiedział w „Kropce nad i” Adam Bielan.

Bielan: Relacje Polski i Wielkiej Brytanii są bardzo dobre

Bielan: Relacje Polski i Wielkiej Brytanii są bardzo dobre

– Uczestniczyłem w spotkaniu May-Kaczyński. Ono odbyło się w bardzo trudnej sytuacji rządu Jej Królewskiej Mości. Relacje Polski i Wielkiej Brytanii są bardzo dobre. Wielka Brytania powinna – nawet po wyjściu z UE – pozostać ważnym partnerem Polski – powiedział w „Kropce nad i” Adam Bielan.

Gliński za projektem ustawy chroniącej małych księgarzy

Gliński za projektem ustawy chroniącej małych księgarzy

– W Polsce małe księgarnie i małe wydawnictwa padają. To trend niepokojący. Chcemy je chronić przed obniżkami cen, przed cenami dumpingowymi sieci handlowych, które robią promocje przez daleko idące obniżki. Niszczą styl życia, że można porozmawiać z księgarzem, poznać rynek czytelniczy, chcemy zachować te miejsca. Nie wiem czy się uda bo mamy wielu przeciwników. To tylko na rok miałoby obowiązywać, z widełkami 5%, w wielu krajach to obowiązuje przez 8 lat.

– mówił Piotr Glinski w programie Krzysztofa Skowrońskiego.

Gliński: Do połowy roku projekt dekoncentracji mediów

Gliński: Do połowy roku projekt dekoncentracji mediów

– Powołaliśmy zespół, pracują eksperci UOKIK i KRRiTV, to skomplikowane bo nie ma jednego rynku medialnego, jest kilka rynków i różnie można mierzyć koncentrację. Chodzi o jak nawjększą pluralizację przekazu. Rynek prasy lokalnej jest opanowany przez jeden koncern. Do połowy tego roku będziemy mieli projekt gotowy, ewentualnie z małym poślizgiem. Musimy to bardzo precyzyjnie opisać.

– mówił wicepremier Piotr Gliński w programie Krzysztofa Skowrońskiego 24 minuty TVP Info.

Bochenek na pytanie o Misiewicza: Pozdrowienia dla redakcji. Już wielokrotnie na ten temat odpowiadałem

Bochenek na pytanie o Misiewicza: Pozdrowienia dla redakcji. Już wielokrotnie na ten temat odpowiadałem

Pozdrowienia dla redakcji – tak rzecznik rządu Rafał Bochenek na briefingu odpowiedział na pytanie o Bartłomieja Misiewicza. Jak dodał: – Pani redaktor, już wielokrotnie na ten temat odpowiadałem. Dziennikarka Polsatu, zadając pytanie, stwierdziła, że to pytanie od jej redakcji.

Bochenek: Sprawa przewodniczącego Tuska jest już przesądzona i zamknięta

Bochenek: Sprawa przewodniczącego Tuska jest już przesądzona i zamknięta

UE to nie Donald Tusk. My od samego początku zwracaliśmy uwagę na dwie rzeczy. Wybór Donalda Tuska na przewodniczącego RE jest niewątpliwie obarczony wadą polityczną i to mówiliśmy od samego początku. Jest dokonany wbrew woli państwa członkowskiego, z którego Tusk pochodzi i to niebezpieczny precedens na przyszłość. Powinniśmy się przed takimi działaniami ustrzegać, bo one niewątpliwie prowadzą do zaburzenia solidarności, o której tak wiele mówimy i do wzajemnego zaufania pomiędzy państwami członkowskimi – stwierdził rzecznik rządu Rafał Bochenek na briefingu. Jak dodał:

„Jest w związku z tym wyborem problem pewnej luki prawnej, która niewątpliwie w przepisach traktatowych istnieje. Na to zwracała uwagę pani premier Szydło na szczycie Rady Europejskiej w Brukseli. Zresztą przyznał to również premier Muscat w trakcie posiedzenia RE i zgodził się z tym, że te kwestie proceduralne dot. wyboru przewodniczącego RE jak i innych osób na najważniejsze funkcje w UE powinny być na pewno doprecyzowane. W tym momencie jeśli chodzi o tę sprawę nie ma żadnej politycznej decyzji, aby podejmować jakiekolwiek działania i rząd w ogóle się tym nie zajmuje”

Jak dodał:

„Sprawa przewodniczącego Donalda Tuska jest już przesądzona i zamknięta. Naprawdę proponuję państwu, abyście takimi kwestiami personalnymi już się nie zajmowali, bo w tym momencie najważniejsza jest przyszłość UE i na tym chce się skupić polski rząd i nad tym pracuje. O tym również będą rozmawiali liderzy Grupy Wyszehradzkiej, jak powinna UE wyglądać, jakie zmiany powinny być konieczne, przeprowadzone w ramach funkcjonujących mechanizmów dot. chociażby wyboru najważniejszych osób w UE, bo niewątpliwie tutaj jest luka prawna. To mówiliśmy od samego początku. Tutaj nie ma żadnych nowych informacji, argumentów. I myślę, że stad wynikała ta wypowiedź ministra Waszczykowskiego”

– Nie ma żadnej decyzji politycznej co do zaskarżania tej decyzji. Dlatego sprawę wyboru Donalda Tuska uważamy za zamkniętą. Co do legalności tego wyboru, powinny się wypowiadać służby RE i tam ewentualnie takie takie pytania powinny być kierowane – dodał. Jak mówił także: – Kwestia wyboru Tuska jest niepotrzebnie przeceniana, przecież to już za nami. Sprawa jest rozstrzygnięta i przesądzona.

Bochenek: Pod koniec tygodnia odbędzie się wydarzenie będące podsumowaniem roku działania programu 500+

Bochenek: Pod koniec tygodnia odbędzie się wydarzenie będące podsumowaniem roku działania programu 500+

Pod koniec tygodnia – w związku ze zbliżającym się pierwszym rokiem funkcjonowania przełomowego programu Rodzina 500+ – odbędzie się wydarzenie, które będzie podsumowaniem pierwszego roku. Postaramy się państwu pokazać, jak ten niezwykłe ważny program dla wielu polskich rodzin wpłynął na codzienne funkcjonowanie Polaków. Wskażemy nie tylko liczby, ale i konkretne przypadki, jak bezpośrednio przełożył się na funkcjonowanie i życie milionów Polaków – poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek na briefingu.

Petru o Legionowie: To bardzo ważne referendum. Niech Szydło i inni wsłuchają się w głos obywateli

Petru o Legionowie: To bardzo ważne referendum. Niech Szydło i inni wsłuchają się w głos obywateli

– To bardzo ważne referendum. Pokazuje, że pomysły PiS niekonsultowane. 95% mieszkańców powiedziało „nie” idei Sasina. To jest bardzo mocny sygnał. Pamiętam, jak Szydło i PiS mówili, że będą słuchać obywateli. Niech Szydło i inni wsłuchają się w ten głos i nie robią wszystkiego na rympał, wbrew obywatelom. To gmina [Legionowo], która żyje w symbiozie z Warszawą, ale nie potrzebuje Warszawy, by się rozwijać. – mówił w Częstochowie Ryszard Petru.

Petru o Waszczykowskim: Kiedyś Bartoszewski mówił o dyplomatołkach, tu mamy do czynienia z taką sytuację

Petru: Waszczykowski dalej niszczy wizerunek Polski w świecie

– Nie sposób nie odnieść się do słów wielkiego przegranego, ministra Waszczykowskiego, który powiedział, że wybór Donalda Tuska był sfałszowany. To trochę jakby powiedzieć, że wczoraj Polska przegrała z Czarnogórą 2:1. Kiedyś prof. Bartoszewski powiedział o dyplomatołkach, mamy tu do czynienia z taką sytuacją. Waszczykowski niszczy dalej wizerunek Polski na świecie. Wchodząc w retorykę, którą słyszymy przy Smoleńsku – kwestionowanie, że to był wypadek. Cieszymy się, że się z tego powoli wycofujemy. Widać, że mamy spór w rządzie, bo są tacy jak Waszczykowski, a są tacy którzy mówią, że sprawa jest formalnie zamknięta. Nie wiem, jak takie wypowiedzi mają budować wizerunek Polski w Europie – powiedział w Częstochowie Ryszard Petru.

Waszczykowski o Tusku: Naukowcy przekonują nas, że ten wybór był niewłaściwy

Waszczykowski o Tusku: Naukowcy przekonują nas, że ten wybór był niewłaściwy

Witold Waszczykowski na briefingu odniósł się do swoich porannych słów nt. wyboru Donalda Tuska:

„Nawiązywałem dzisiaj rano do wypowiedzi opublikowanych chociażby w tygodniku „Do Rzeczy” prof. Jacka Czaputowicza, który nawiązywał do m.in. jednego z artykułów traktatu, zgodnie z którym, gdyby go zastosowano, to wybór powinien wyglądać inaczej. Są więc takie ekspertyzy. Oczywiście nie ma żadnych politycznych decyzji, aby z tych ekspertyz skorzystać, natomiast one funkcjonują. Naukowcy przekonują nas, że ten wybór był niewłaściwy. Faktycznie, jeśli się spojrzy na decyzję rady, to takie formalne głosowanie się nie odbyło. Dlatego, że prezydencja maltańska nie dopuściła polskiego kandydata, który był formalnie zgłoszony, zastosowała tutaj odmienną procdurę. Uznała, że dopuszczenie polskiego kandydata może nastąpić tylko w drodze konsensusu, a dopuściła innego, który nie został dopuszczony poprzez konsens, a zastosowano czy próbowano zastosować większościowe głosowanie. Takiego głosowania też nie było, bo zapytano, kto jest przeciw tej kandydaturze i oczywiście zgłosiła się pani premier, natomiast dalszych pytań czy procedury głosowania nie zastosowano. Czyli nie zapytano, kto jest za i kto się wstrzymał od głosu. Stąd tłumaczenie często przez opozycję, że Polska została przegłosowana 27:1, jest niewłaściwe, bo takie głosowanie się nie odbyło. Do tego się odnosiłem, iż mamy zastrzeżenia do tej procedury. Są wypowiedzi naukowców, znawców prawa europejskiego, którzy twierdzą, żę można by to zakwestionować. Natomiast oczywiście nie ma żadnej politycznej decyzji w tej sprawie. Uważamy, że kwestia Tuska jest kwestią – z politycznego punktu widzenia – drugo czy trzeciorzędną. Należy walczyć o swoje prawa i stanowisko w UE”

Nitras w biurze Brudzińskiego z flagą UE, a Brudziński na pielgrzymce

Nitras w biurze Brudzińskiego z flagą UE, a Brudziński na pielgrzymce

Biuro poselskie wicemarszałka Joachima Brudzińskiego z PiS w Szczecinie odwiedził w południe poseł PO Sławomir Nitras. Przyjął go szef biura poselskiego PiS, który tłumaczył, że wicemarszałek przebywa na pielgrzymce. Nitras mówił, że odwiedza Brudzińskiego w dniu poselskim, kiedy powinny odbywać się dyżury.

Poseł PO wręczył szefowi biura poselskiego PiS flagę europejską, by jak mówił „zastąpiła flagę PiS”. – Wierze, ze ta flaga zawiśnie w miejscu tej flagi PiS – mówił Nitras.

Szef biura PiS chciał się zrewanżować Nitrasowi, wręczając – jak mówił- „w imieniu wyborców PiS” flagę Polski, ale Nitras miał ze sobą swoją biało-czerwoną flagę.

Jak mówił Nitras podczas spotkania w biurze Brudzińskiego:

– Od 13 lat Polacy dumnie wywieszają obok biało-czerwonej również flagę europejska. Unia jest wspólnota wolnych, demokratycznych i równych narodów. Pomogła rozwiązać wiele naszych problemów, a żadnego nie stworzyła. Podważanie obecności w Unii to narażanie Polski na niebezpieczeństwo. Na wielu instytucjach w Polsce biało-czerwonej towarzyszy flaga europejska. Tak jest również na moim biurze poselskim. Na biurach posłów PO. Na biurach posłów PiS, bialo-czerwonej towarzyszy flaga PiS-u.  To jest prawdziwy wybór.  Albo Polska pisowska albo Polska europejska. Polska europejska jest wspólna. Nie jest partyjna.  Symbolicznie przekazuje europejska flagę posłowi Brudzinskiemu. Niech Polska Europejska nas połączy. A lojalność partyjna niech zostanie zastąpiona przez lojalność europejska. Gwaranta bezpieczeństwa Polski i Polaków. Wierze, ze ta flaga zawiśnie w miejscu tej flagi PiS. 

Szczerski: W sensie formalno-prawnym sprawę wyboru Tuska uznajemy za zamkniętą i sugerujemy, aby do niej nie powracać

Szczerski: W sensie formalno-prawnym sprawę wyboru Tuska uznajemy za zamkniętą i sugerujemy, aby do niej nie powracać

Uznajemy sprawę sprawę formalną wyboru przewodniczącego Tuska za zamkniętą i sugerujemy, żeby do tej sprawy w sensie politycznym już nie wracać – mówił Krzysztof Szczerski na briefingu w Lublanie. Jak dodał: – W sensie formalno-prawnym uznajemy sprawę za zamkniętą i sugerujemy, aby do tej sprawy nie powracać.