Live

Ziobro: Mieliśmy do czynienia z działalnością, którą można nazwać mafijną

Ziobro: Mieliśmy do czynienia z działalnością, którą można nazwać mafijną

Mogę odbić piłeczkę i powiedzieć, że Platforma proponuje, żeby przemilczeć skalę gigantycznych nadużyć i przestępstw, które działy się pod okiem Platformy. Warszawa byłą zarządzana przez długie lata przez Platformę, a przez 8 lat ci ludzie sprawowali mandat, mieli legitymację, by dokonywać zmian ustawowych. Nic nie robili, teraz pozorują działania i krytykują nasze realne działania – mówił Zbigniew Ziobro w „Dziś wieczorem” TVP Info. Jak dodał:

„Tutaj mieliśmy do czynienia z działalnością, którą można nazwać mafijną w Warszawie. Tam jest świat białych kołnierzyków, ludzi bardzo wpływowych, w tle elity prawnicze, politycy. Takie przestępstwa popełniane przez tego rodzaju ludzi, którzy mają wpływy w różnych środowiskach – sądach, prokuraturach. Bo dlaczego te prokuratury nie prowadziły postępowań? To zastanawiające’

Szydło o jednolitym podatku: Rozwiązania przewidują premię dla przedsiębiorców

Szydło o jednolitym podatku: Rozwiązania przewidują premię dla przedsiębiorców

Premier Szydło na Twitterze informuje o „uproszczeniu systemu podatkowego”.

W drugiej połowie listopada wybory władz okręgowych PiS

W drugiej połowie listopada wybory władz okręgowych PiS

PiS ogłosiło daty lokalnych wyborów w partii. Odbędą się 19, 20, 26, 27 listopada. Poza liderami okręgów wybierani będą też członkowie zarządów oraz komisji rewizyjnych.

PSL chce na posiedzeniu Sejmu informacji premier Szydło ws. CETA

PSL chce na posiedzeniu Sejmu informacji premier Szydło ws. CETA

Klub PSL wnioskuje o uzupełnienie porządku dziennego tegotygodniowego posiedzenia Sejmu o ten punkt.

Kukiz ’15 składa autopoprawkę dostosowującą projekt dot. leczniczej marihuany do wymogów prawa UE

Kukiz ’15 składa autopoprawkę dostosowującą projekt dot. leczniczej marihuany do wymogów prawa UE

Zmiany przedstawione w autopoprawce mają na celu dostosowanie projektowanych przepisów do wymogów prawa Unii Europejskiej w zakresie i w sposób uzgodniony z Biurem Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu – napisano w uzasadnieniu do autopoprawki, która dzisiaj wpłynęła do Sejmu.

Pierwsze czytanie projektu ma odbyć się w czwartek o 18:00 na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia. Propozycja posłów Kukiz ’15 wpłynęła do Sejmu już kilka miesięcy temu, ale dopiero niedawno projekt został skierowany do rozpatrzenia.

Kancelaria Sejmu tłumaczyła zwłokę koniecznością notyfikacji w KE, co jest obowiązkiem wnioskodawców. W końcu projekt został skierowany do I czytania. W uzasadnieniu do autopoprawki napisano także:

„Przepisy w brzmieniu po autopoprawce uwzględniają normatywne wymogi określone w art. 5 ust. 1 Dyrektywy 2001/83/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 listopada 2001 r. w sprawie wspólnotowego kodeksu odnoszącego się do produktów leczniczych stosowanych u ludzi (Dz.U. L 311 z 28.11.2001, str. 67), poprzez zapewnienie, że odstępstwo przewidziane przez ten przepis dotyczy tylko sytuacji, w których lekarz uzna, że stan zdrowia jego indywidualnych pacjentów wymaga podania produktu, który nie ma odpowiednika (produktu o tej samej substancji czynnej lub ich kombinacji, w tej samej dawce, mocy i postaci) posiadającego pozwolenie na rynku krajowym lub który jest niedostępny na tym rynku”

Odwołano dzisiejsze posiedzenie komisji ws. obniżenia wieku emerytalnego

Odwołano dzisiejsze posiedzenie komisji ws. obniżenia wieku emerytalnego

O 16:00 miała zebrać się Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, by rozpatrzyć sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej o prezydenckim projekcie dot. obniżenia wieku emerytalnego. Posiedzenie zostało jednak odwołane, co oznacza, że Sejm prawie na pewno nie zakończy prac nad projektem w tym tygodniu.

Karczewski o komisji weryfikacyjnej: To dobry krok, który przyjdzie rozwiązania na przyszłość

Karczewski o komisji weryfikacyjnej: To dobry krok, który przyjdzie rozwiązania na przyszłość

Jak mówił na konferencji pasowej Stanisław Karczewski:

„Uważam, że to jest bardzo dobry krok, że to jest rozwiązanie, które określi, co się stało w przeszłości, żeby na przyszłość znaleźć dobre rozwiązanie i nie dopuszczać do skandalicznych sytuacji, które miały miejsce w Warszawie. Przez 10 lat PO rządzi w Warszawie i musimy tę sytuację [reprywatyzacji] zmienić. I to powołanie tej komisji jest bardzo dobrym krokiem i prowadzi do rozwiązania tego problemu”

Kosiniak-Kamysz: Trzeba dziś odwagi ws. CETA. Premier Szydło jedzie do Brukseli, mamy nadzieję że stanowisko będzie negatywne

Kosiniak-Kamysz: Trzeba dziś odwagi ws. CETA. Premier Szydło jedzie do Brukseli, mamy nadzieję że stanowisko będzie negatywne

Chcielibyśmy podziękować Walonii, umowa CETA nie wchodzi w życie. Ale to tylko jedna bitwa: walka trwa, by nie było GMO, by nie doszło do sytuacji w której polskie rodziny będą narażone na niezdrową żywność. Słyszymy, że Rumunia Widać, że możemy nie być osamotnieni w Europie. Trzeba dziś odwagi. Premier Szydło jedzie na szczyt RE, mam nadzieję, że będzie polskie stanowisko. I domagamy się, by to stanowisko było negatywne. Nie jesteśmy sami. Trzeba wyraźnie powiedzieć NIE umowie CETA. To, co zrobili Belgowie trzeba podtrzymać – mówił na konferencji prasowej w Sejmie Władysław Kosiniak-Kamysz.

Karczewski: Borusewicz odsunięty od prowadzenia obrad. Straciłem do niego zaufanie

Karczewski: Borusewicz odsunięty od prowadzenia obrad. Straciłem do niego zaufanie

Jak mówił na konferencji prasowej Marszałek Senatu Stanisław Karczewski:

„Decyzja [o ogłoszeniu przerwy] sprawiła, że straciłem zaufanie do marszałka Borusewicza i bezpośrednio po wydaniu decyzji przez marszałka Borusewicza, podjąłem decyzję, że marszałek nie będzie prowadził obrad, bo prowadzenie przez niego obrad stanowi zagrożenie dla funkcjonowania Senatu. Póki co marszałek Borusewicz nie będzie prowadził obrad Senatu”

„Postąpiłem zgodnie z zasadą zdrowego rozsądku”

Jak dodawał, pytany o negatywne opinie prawników dotyczące skrócenia przerwy:

„Takie były opinie niektórych prawników. Ja skorzystałem z opinii innych prawników. I – tak jak wsród prawników – są różne opinie. Jedni mówią, że można, inni, że nie można. Zgodnie z zasadą zdrowego rozsądku skróciłem tę przerwę. Mam taką możliwość. Była to decyzja podjęta po zaczerpnięciu opinii Konwentu Seniorów. Jest to również postępowanie zgodne z zapisem Regulaminu Senatu”

„Zobaczymy jak będzie wyglądało życie polityczne”

Marszałek Senatu nie chciał też odpowiedzieć jak długo będzie trwało zawieszenie wicemarszałka Borusewicza:

„Zobaczymy, jak będzie wyglądało nasze życie polityczne, jak ono będzie toczyło się tutaj w Senacie. Nie chcę spekulować, chcę odpowiadać na pytania dotyczące rzeczywistości, a nie przyszłości”

 

Opozycja krytycznie o komisji weryfikacyjnej. „PiS proponuje igrzyska”

Opozycja krytycznie o komisji weryfikacyjnej. „PiS proponuje igrzyska”

Sejmowa opozycja krytycznie podchodzi do pomysłu stworzenia komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Według ugrupowań PiS proponuje igrzyska i nie chce realnego rozwiązania problemu w postaci wspólnej dużej ustawy reprywatyzacyjnej.

Rabiej: To nie jest rozwiązanie kompleksowe

„Trzeba sprawdzić wszystkie transakcje za czasów, kiedy Prokuratorem Generalnym był Zbigniew Ziobro. Nie usłyszeliśmy ani słowa zapowiedzi o tym, czy zostanie przyjęta ustawa reprywatyzacyjna. To nie jest rozwiązanie kompleksowe, całościowe, to nie jest rozwiązanie zgodne z prawem, nie zadośćuczyni krzywdom i nie rozwiąże problemu na przyszłość. To poszukiwanie połowicznego, częściowego, rewanżystowskiego rozwiązania problemu” – Paweł Rabiej z Nowoczesnej.

Kosiniak-Kamysz: Ważniejsze stworzenie wspólnej ustawy reprywatyzacyjnej

„Ważniejsze od tej komisji powinno być stworzenie wspólnej ustawy reprywatyzacyjnej. Lepiej byłoby określić sumę pieniędzy, jaką budżet państwa może przeznaczyć na zadośćuczynienie, ustalenie proporcji i przyjąć jedną ustawę, której nie udało się uchwalić żadnej opcji politycznej. Komisja weryfikacyjna nie jest lekiem na całe zło. To bardziej patrzenie w przeszłość. PiS nie ma pomysłu na przyszłość” – Władysław Kosiniak-Kamysz z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Tyszka: PiS proponuje igrzyska

„Kukiz’15 zaproponował powołanie komisji śledczej. Chcieliśmy, żeby Sejm zajął się nieprawidłowościami, nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce. PiS przez ostatnie tygodnie powtarzało, że nie ma potrzeby komisji śledczej, bo sprawą zajmuje się prokuratura. Dziś przyznało, że prokuratura sobie nie radzi. Komisja śledcza powinna doprowadzić do odpowiedzialności polityków. PiS proponuje igrzyska” – Stanisław Tyszka z klubu Kukiz’15.

Witczak: To próba stworzenia sądów ludowych

„Jest to próba ucieczki od problemów, jakie przeżywa Prawo i Sprawiedliwość. To zorganizowanie igrzysk politycznych. Problem reprywatyzacji jest głęboki i złożony. To próba stworzenia sądów ludowych, widać zapatrzenie się w czasy stalinowskie” – Mariusz Witczak z Platformy Obywatelskiej.

Kaczyński o mafii reprywatyzacyjnej: Uczestniczyli w niej ludzie wysoko postawieni. To pokazuje stan tzw. elit

Kaczyński o mafii reprywatyzacyjnej: Uczestniczyli w niej ludzie wysoko postawieni. To pokazuje stan tzw. elit

W tej sprawie mamy do czynienia co najmniej z jednym zabójstwem. Tu mamy do czynienia z czymś, co można określić jako mafia. A że w tej mafii uczestniczyli ludzie wysoko postawieni w hierarchii społecznej, to pokazuje tylko stan tzw. elit. Ja mówię w cudzysłowie – powiedział na konferencji prasowej Jarosław Kaczyński.

Ziobro: Państwo przestanie działać teoretycznie. Komisja będzie działała z urzędu

Ziobro: Państwo przestanie działać teoretycznie. Komisja będzie działała z urzędu

Jak mówił na konferencji prasowej minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro:

„Początek prac komisji będzie zależał od tego, kiedy ustawa zostanie uchwalona. W przyszłości będzie to ustawa, która wyposaży Sejm i Ministra Sprawiedliwości w skuteczne narzędzia. Państwo przestanie być teoretyczne, zacznie działać praktycznie, przywracać sprawiedliwość”

Komisja będzie działała z urzędu

Minister Ziobro wyjaśniał też zasady wypłat rekompensat i organizacji prac komisji:

„Kwoty rekompensat będą liczone na dzień wydania nieruchomości. Komisja będzie działała z urzędu, wszystkie organy będą zobowiązane udzielać pomocy komisji, jak przy komisji śledczej. Od decyzji komisji będzie zależał zakres rozpatrywanych spraw”