Biuro Legislacyjne Senatu uważa, że vacatio legis ustawy o TK powinno być dłuższe niż 14 dni

W czasie posiedzenia połączonych senackich komisji, Katarzyna Konieczko z Biura Legislacyjnego Senatu omawiała poszczególne przepisy nowelizacji ustawy o TK. BL krytykowało m.in. brak vacatio legis:

„Trudno ocenić argumenty, które miałyby przemawiać za analizowanym odejściem od powszechnie przyjmowanej zasady. Można wręcz przyjąć, że nie mamy do czynienia z nadzwyczajną sytuacją, która wymagałaby nagłej reakcji ustawodawcy. Nie można mówić o ryzyku wystąpienia nieodwracalnych szkód bądź o zagrożenia życia zdrowia lub mienia. Przeciwnie – doniosłość wprowadzanych zmian zdaje się bardziej przemawiać za wydłużeniem terminu, i to nie tylko do 14 dni, lecz nawet dalej”

Przedstawicielka Biura Legislacyjnego krytykowała także inne zapisy nowelizacji – m.in. ten o możliwości odwołania sędziego. Zauważyła też, że po pierwszym czytaniu, w trakcie prac w komisji, wprowadzano poważne zmiany, które wywołują zastrzeżenia natury konstytucyjnej.

Mówiła także, że zgodnie z nowelizacją, orzeczenia TK będą zapadać większością 2/3, a Konstytucja mówi, że orzeczenia zapadają większością głosów.