TEKST PARTNERSKI

Na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale tak naprawdę wszyscy odgrywamy kluczową rolę w przeciwdziałaniu dezinformacji. Co zatem możemy zrobić? Bardzo dużo! Przede wszystkim „włączmy” krytyczne myślenie! Pamiętajmy o sprawdzaniu źródeł i weryfikowaniu informacji. Róbmy to sami lub korzystajmy ze specjalnych narzędzi. Jeśli mamy z tym trudność, sprawdzajmy, czy dane informacje zostały potwierdzone przez oficjalne strony internetowe instytucji lub fact-checkerów.

Przed nami bardzo ważne wydarzenie – wybory parlamentarne. Kampania wyborcza sprzyja rozpowszechnianiu treści dezinformacyjnych. Zgłaszanie ich pomaga chronić przebieg wyborów. Każdy z nas może się do tego przyczynić. Oto kilka wskazówek, jak skutecznie zgłaszać takie przypadki:

  • Rozpoznaj dezinformację. Zanim zgłosisz treść jako dezinformacyjną, upewnij się, że na pewno jest ona fałszywa. Zwróć uwagę, czy źródła informacji są wiarygodne.
  • Zgłaszaj. Jeśli potwierdzi się, że masz do czynienia z dezinformacją, zgłoś ją odpowiednim służbom, takim jak organy nadzoru wyborczego, platformy społecznościowe lub inne instytucje odpowiedzialne za monitorowanie kampanii wyborczych. Tego typu incydenty możesz również zgłaszać przez naszą stronę bezpiecznewybory.pl.
  • Działaj na platformach społecznościowych. Zgłaszaj treści dezinformujące na platformach społecznościowych – w ten sposób pomagasz w ich usunięciu i ochronie innych użytkowników przed manipulacją.
  • Zachowaj czujność! Monitoruj treści przez cały okres kampanii wyborczej. Im szybciej zareagujesz na dezinformację, tym bardziej efektywne będą twoje działania.

 

Razem zadbajmy o bezpieczeństwo wyborów! Jeśli dzielimy się informacjami, róbmy to odpowiedzialnie: przed dalszym udostępnieniem treści upewniajmy się, że są wiarygodne. Nie przyczyniajmy się do rozprzestrzeniania fake newsów! Dopiero, kiedy jesteśmy pewni, że dana treść jest prawdziwa, udostępniajmy ją innym.

Więcej na temat fact-checkingu i sposobów weryfikacji treści znajdziecie w naszych artykułach: Fact-checking, czyli jak nie dać się oszukać i To ci się przyda: złote zasady weryfikacji.