TEKST PARTNERSKI

Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisali umowę dot. realizacji projektów w programie Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska. Dzięki temu już wiosną przyszłego roku przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o atrakcyjne pożyczki.

„Operatorem pożyczek, które chcemy uruchomić będzie Bank Gospodarstwa Krajowego. To prawie miliard złotych dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Zależy nam na tym aby Dolny Śląsk rozwijał się równie dynamicznie jak do tej pory. Te pożyczki przeznaczone będą gównie na rozwój i poprawę efektywności energetycznej” – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.

Instrumenty finansowe w obecnej perspektywie unijnej na lata 2021-2027 są ważnym elementem wsparcia przedsiębiorców, a rozwój regionalnej przedsiębiorczości to jeden z priorytetów samorządu województwa. Dzięki podpisanej dziś umowie z BGK odbiorcy zrealizują projekty o łącznej wartości ok. 990 mln zł, z czego ponad 693 mln pochodzi ze środków UE. Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska to program realizowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).

„Trzy pożyczki, które trafią do przedsiębiorców to nowy impuls rozwojowy dla Dolnego Śląska. Mamy nadzieję, że te pieniądze, pochodzące z puli funduszy europejskich, pozwolą na dalszy dynamiczny rozwój regionu, za co trzymamy kciuki i życzymy wszystkim powodzenia” – dodaje Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa.

Pieniądze łatwiej pozyskać poprzez pożyczkę niż dotacje dzięki prostym zasadom wnioskowania i rozliczania. Dodatkowym atutem pożyczek jest to, że stale zasilają one gospodarkę regionu, ponieważ można korzystać z nich wielokrotnie – pieniądze zwrócone do operatora są ponownie dostępne dla kolejnych chętnych.

„Dziękujemy za zaufanie, na które pracujemy już od 2009 roku. Od tego czasu udało się wdrożyć na Dolnym Śląsku instrumenty finansowe na ponad 1,38 miliarda złotych. Te pieniądze służą przede wszystkim dolnośląskim przedsiębiorcom. Dzięki dobrej współpracy BGK i Samorządu Województwa udaje się te instrumenty dostosowywać do zmiennych warunków gospodarczych takich jak COVID-19 czy wojna w Ukrainie” – mówi Tomasz Robaczyński – członek zarządu BGK.

BGK zarządza produktami finansowymi już od pierwszej perspektywy finansowej UE, m.in. wdraża instrumenty finansowe na Dolnym Śląsku.

Dzięki podpisanej dzisiaj umowie, Dolny Śląsk uruchomi mechanizm wsparcia finansowego w formie pożyczek w 3 projektach:

  • Pożyczka rozwojowa – zwiększy efektywność innowacji oraz konkurencyjności w sektorze MŚP.
  • Pożyczka na poprawę efektywności energetycznej – zwiększy efektywność energetyczną w sektorze mieszkaniowym, budynkach publicznych oraz w mikro i małych firmach. Dodatkowo wesprze modernizację oświetlenia ulicznego.
  • Pożyczka OZE – zwiększy produkcję energii elektrycznej i cieplnej z odnawialnych źródeł energii, wesprze budowę i rozbudowę instalacji Odnawialnych Źródeł Energii. Uzupełniająco sfinansuje stacje ładowania pojazdów elektrycznych.