Ciągle rosnące koszty pracy coraz bardziej wpływają na działalność przedsiębiorstw. Pracodawca pokrywa nie tylko wynagrodzenie, ubezpieczenia i podatki, ale także premie, szkolenia, integracje czy dodatkowe benefity. W których krajach utrzymanie pracownika jest najdroższe, a w którym najtańsze? – pokazują dane serwisu Polskanatle.pl.

W 2022 roku w Europie najniższe godzinowe koszty pracy odnotowano w Bułgarii (8,2 EUR) i Rumunii (9,5 EUR). Najwyższe w Luksemburgu (50,7 EUR) oraz Norwegii (55,6 EUR). Na podium znalazła się też Islandia (48,4 EUR). Średnią w tym obszarze w Unii Europejskiej oszacowano na 30,5 euro.

Blisko końca, ponieważ 25. miejsce w rankingu zajęliśmy my z wynikiem 12,5 EUR. Za nami znaleźli się m.in. Łotysze (12,2 EUR), Chorwaci (12,1 EUR) oraz Węgrzy (10,7 EUR). Przed nami uplasowała się Litwa (13,1 EUR).

 

Dwa główne składniki kosztów pracy to wynagrodzenia i koszty pozapłacowe (np. składki na ubezpieczenia społeczne płacone przez pracodawców). Udział kosztów pozapłacowych w całkowitych kosztach pracy dla całej gospodarki w UE wyniósł 24,8%.

W 2022 r. większość państw Unii Europejskiej wycofała się z programów wsparcia wprowadzonych w 2020 roku i przedłużonych w 2021 r. w celu złagodzenia wpływu pandemii COVID-19 na przedsiębiorstwa oraz pracowników. Programy te były często rejestrowane jako dotacje (ewentualnie ulgi podatkowe).