TEKST PARTNERSKI

Polski bank rozwoju (BGK) udzielił bezpośredniego finansowania skarbowi państwa Rwandy na zakup polskiego systemu chłodzenia mleka. Kredyt dla nabywcy z polisą KUKE sięga 23 mln euro. To pierwsze tego typu finansowanie udzielone przez jakikolwiek bank w Polsce.

Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił skarbowi państwa Rwandy bezpośredniego finansowania w strukturze kredytu dla nabywcy. Długoterminowy kredyt do 23 mln euro (ok. 88 mln zł) dotyczy zakupu systemu schładzania mleka od polskiego producenta. Wartość zamówienia znacznie przewyższa dotychczasową roczną wartość polskiego eksportu do Rwandy, która oscylowała wokół kilku milionów euro.

„Struktura kredytu dla nabywcy, którym jest rząd innego państwa, to finansowanie pionierskie w polskim sektorze bankowym. Dzięki niemu roczna wartość polskiego eksportu na ten rynek zwiększy się z kilku do kilkudziesięciu milionów euro. Rwanda jest postrzegana jako jedno z najbardziej przyjaznych państw dla prowadzenia biznesu w Afryce. Większe zainteresowanie tym rynkiem przez polskich eksporterów obserwujemy już od dłuższego czasu. Głównie dotyczy to branż związanych z rolnictwem, górnictwem oraz usługami. Cieszę się, że BGK wspiera polskich przedsiębiorców z międzynarodowymi ambicjami, przeciera nowe szlaki w krajowej bankowości i jednocześnie odpowiada na potrzeby rozwojowe państw uboższych” – wskazuje Marek Tomczuk, członek zarządu BGK.

Wsparcie dla rwandyjskiej gospodarki

Kontrakt na zakup polskiego systemu schładzania mleka ma strategiczne znaczenie dla rozwoju społeczno-gospodarczego Rwandy. Dostawa blisko 400 instalacji do lokalnych punktów skupu mleka ma zmniejszyć straty mleka w wyniku nieprawidłowego przechowywania oraz zwiększyć możliwości produkcyjne i dostęp do produktów mlecznych.

„Umowa, którą podpisaliśmy, jest świadectwem szybko rozwijającej się współpracy dwustronnej między Rwandą a Polską. Obie strony badają dalsze możliwości współpracy gospodarczej” – mówi dr. Uzziel Ndagijimana, minister finansów i planowania ekonomicznego Rwandy.

Większa obecność polskiej spółki w Afryce

Polskim eksporterem i beneficjentem środków z kredytu jest firma Faspol z Łodzi. To średniej wielkości spółka, która projektuje i wykonuje specjalistyczne zbiorniki m.in. dla przemysłu spożywczego i chemicznego. Kontrakt sfinansowany z kredytu BGK polski producent zawarł z Rwandyjską Radą Rozwoju Rolnictwa (Rwanda Agriculture and Animal Resources Development Board). Rwanda to nie pierwszy rynek eksportowy Faspolu. Łódzka spółka działa w Afryce od 2016 r. Dotychczas dostarczała produkty i usługi do odbiorców w Kenii, Tanzanii, Ghanie i Senegalu. Jej największym kontraktem w Afryce była dostawa 350 instalacji do schładzania mleka w Kenii na mocy umowy kredytowej między polskim a kenijskim rządem.

„To były intensywne dwa lata wizyt w Rwandzie, przygotowywania koncepcji i projektów oraz niełatwych negocjacji. Dlatego jesteśmy szczęśliwi, że to właśnie Rwanda będzie kolejnym rynkiem, gdzie nasze rozwiązania przyczynią się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa żywnościowego. Dzięki naszym instalacjom dzienna produkcja mleka zwiększy się o prawie 2 mln litrów. To oznacza, że ten surowiec stanie się bardziej dostępny dla Rwandyjczyków” – zauważa Marcin Kaleta, współwłaściciel spółki Faspol.

Eksport zabezpieczony polisą 

W transakcji dłużnikiem jest podmiot publiczny – Ministerstwo Finansów i Planowania Ekonomicznego Rwandy, a to znacząco obniża ryzyko braku spłaty. Kredyt BGK jest jednak dodatkowo zabezpieczony polisą KUKE od ryzyka politycznego. Ubezpieczenie gwarantowane przez polski Skarb Państwa wykorzystuje się powszechnie przy finansowaniu eksportu i inwestycji do krajów rozwijających się. Instrumenty KUKE zabezpieczają przed skutkami ryzyka handlowego, politycznego lub działania tzw. siły wyższej – np. wojny czy katastrof naturalnych, które mogą uniemożliwić realizację płatności.

„Mimo że Rwanda należy do grupy krajów najsłabiej rozwiniętych, to jednocześnie jest postrzegana jako rynek o relatywnie niskim ryzyku inwestycyjnym i dobrych perspektywach dla biznesu. Jak dotąd uniknęła kłopotów wielu innych państw Afryki, które w wyniku nadmiernego zadłużania się, pandemii, konsekwencji wojny w Ukrainie i podwyżek stóp procentowych w skali globu stanęły na skraju niewypłacalności. Wspierana przez BGK i KUKE transakcja polskiego producenta będzie służyła unowocześnieniu produkcji rolnej w Rwandzie i rozwojowi lokalnych społeczności. Pracujemy nad kolejnymi projektami inwestycyjnymi, które – stymulując nasz eksport – przyczynią się także do podniesienia poziomu życia mieszkańców tego kraju” – podkreśla Janusz Władyczak, prezes KUKE.

Od 2009 roku BGK wsparł ponad 120 transakcji eksportowych w 19 państwach Afryki. Najwięcej na rynkach Egiptu, Kenii, Angoli, Mali i Tanzanii. Kontrakty realizowali polscy przedsiębiorcy z branż: spożywczej, medycznej, meblarskiej, produkcyjnej, rolniczej, hi-tech oraz transportowej.