TEKST PARTNERSKI

Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego podpisał z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę dot. finansowania w programie Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027.

„Z całą pewnością można powiedzieć, że Województwo Zachodniopomorskie jest pionierem we wdrażaniu zwrotnych instrumentów w Polsce – pożyczek na preferencyjnych warunkach, poręczeń finansowych i wejść kapitałowych. Początki nie były łatwe, ale ten mechanizm sprawdził się. Instrumenty zwrotne na trwale wpisały się w obraz naszej gospodarki i będzie można z nich korzystać także w perspektywie finansowej 2021-2027” – Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

BGK będzie zarządzał kwotą 183 mln euro (ok. 850 mln zł), która zostanie przeznaczona w całości na instrumenty zwrotne. Budżet programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027 (FEPZ) to w sumie 1,69 mld euro ze środków unijnych, z czego 1,2 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Umowa została podpisana 20 października 2023 r.

„Bank Gospodarstwa Krajowego ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu Funduszami Europejskimi – z Samorządem Województwa Zachodniopomorskiego współpracujemy już od 2009 roku. Cieszymy się, że po raz kolejny zostaliśmy obdarzeni zaufaniem. Za pośrednictwem BGK, do zachodniopomorskich przedsiębiorców trafiło 515 mln zł ze środków RPO Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Pożyczki wsparły 1913 firm i pozwoliły utworzyć 259 działalności gospodarczych” – Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający Pionem Funduszy Europejskich w BGK.

Preferencyjne pożyczki – na jaki cel?

Preferencyjne pożyczki będą wspierać konkurencyjność MŚP. Nowością, w stosunku do programów realizowanych na rzecz Pomorza Zachodniego w zakończonej perspektywie, jest możliwość finansowania inwestycji związanych ze zrównoważonym rozwojem i transformacją energetyczną. Celem wsparcia będą: poprawa efektywności energetycznej (m.in. w budynkach wielorodzinnych oraz w budynkach użyteczności publicznej), odnawialne źródła energii i gospodarka obiegu zamkniętego.

Instrumenty zwrotne to efektywny sposób wykorzystania Funduszy Europejskich, pozwalający na ich ponowne użycie i budowanie kapitału na kolejne programy rozwojowe.

Od kiedy będzie można ubiegać się o pożyczkę?

Z powierzonych środków BGK utworzy Fundusz Powierniczy i wybierze w przetargu partnerów finansujących, którzy będą udzielać niskooprocentowanych pożyczek w regionie. W grudniu bank planuje uruchomić nabór na partnerów finansujących, a pierwsze pożyczki powinny być udzielane na przełomie I i II kwartału 2024 r.