Wspólny projekt Banku Gospodarstwa Krajowego, Centralnego Ośrodka Informatyki, Ministerstwa Cyfryzacji oraz Polskiego Standardu Płatności (operatora systemu BLIK) pozwoli użytkownikom opłacać podatki lokalne w aplikacji mObywatel 2.0. Pierwszym miastem, którego mieszkańcy mogą od 28 lipca w ten sposób płacić za podatek od nieruchomości, jest Bydgoszcz.

BGK potwierdza swoje kompetencje w obszarze obsługi płatności. W nowym projekcie bank będzie rozliczał pieniądze pomiędzy mieszkańcami a jednostkami samorządu terytorialnego. Płatność BLIKIEM za podatek od nieruchomości w aplikacji mObywatel 2.0. jest szybka, wygodna i bezpieczna.
BGK, polski bank rozwoju, w programie Finanse publiczne realizuje działania, które podnoszą efektywność i sprawność rozliczeń w sektorze publicznym. Jest to kolejny projekt, w którym bank pełni rolę agenta rozliczeniowego. Już wcześniej, we współpracy z Ministerstwem Finansów i Polskim Standardem Płatności, umożliwił między innymi płatność za roczny podatek PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy (PIT-28, PIT-36, PIT37, PIT-38, PIT-39) i usłudze Twój e-PIT (PIT-28, PIT-36, PIT37, PIT-38).
Projekt ten zdobył również nagrodę dla „Najważniejszej inicjatywy świata bezgotówkowego” w branżowym konkursie eDukaty organizowanym przy okazji wydarzenia Cashless Congress.

– Obsługa finansów publicznych jest dla BGK elementem misji, zaś rozliczanie płatności w sektorze publicznym w tę misję się wpisuje. Cieszymy się, że wykorzystując nasze kompetencje możemy odpowiedzieć na potrzeby samorządów. Jesteśmy przekonani, że możliwość opłacania podatków lokalnych w aplikacji mObywatel 2.0. spotka się z dużą przychylnością użytkowników. To kolejny projekt, w którym z naszymi partnerami współtworzymy efektywny system rozliczania transakcji w sektorze publicznym – mówi Przemysław Zasieczny, dyrektor programu Finanse publiczne w Banku Gospodarstwa Krajowego.

W najbliższych tygodniach planowane jest udostępnienie funkcjonalności w aplikacji mObywatel 2.0. mieszkańcom kolejnych miast.
TEKST PARTNERSKI