Wyzwań w energetyce europejskiej, ale również polskiej, zdaje się tylko przybywać. Dlatego na konferencji Impact’22 po raz kolejny zagości ścieżka tematyczna Energy, podczas której eksperci od energetyki będą dyskutować o neutralności klimatycznej, stabilności dostaw energii oraz transformacji i bezpieczeństwie energetycznym.

Zmiana klimatu i degradacja środowiska stanowią zagrożenie dla Europy i reszty świata.
Aby sprostać tym wyzwaniom, europejskie gospodarki stworzyły plan działania. Jednak taka transformacja łączy się z bezprecedensowym nakładem pracy, inwestycjami i zmianami administracyjnymi. Dlatego podczas Impact’22 ścieżka Energy ponownie będzie ważnym elementem całej konferencji, a goście Impact’22, eksperci w dziedzinie energetyki, będą rozmawiać o tu i teraz energetyki polskiej i europejskiej, ale także o jej przyszłości.

Aktualna sytuacja energetyczna Europy gwałtownie zmieniła się w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę. Kształt polskiej polityki energetycznej może być bardziej ambitny w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Będzie to duży egzamin dla Polski i polskiego sektora energetycznego, ale również szansa na bardziej dynamiczną transformację, a co za tym idzie dążenie do szybszej neutralności klimatycznej.

Z jednej strony polski rząd planuje przeprowadzenie inwestycji w zwiększenie możliwości wydobycia węgla w kraju, by zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski. Z drugiej strony odcięcie od rosyjskich surowców i utrata dostępu do rosyjskiego gazu może spowodować gwałtowne poszukiwanie alternatywnych i czystych źródeł energii oraz czystych technologii, a w konsekwencji przyspieszenie transformacji energetycznej w Polsce. Na ten temat będą dyskutować goście dyskusji moderowanej nt. dywersyfikacji energetycznej.

W Polsce w 2021 roku 72 proc. energii pochodziło z węgla, a 83 proc. energii ogółem z paliw kopalnych. Odnawialne źródła odpowiadały za 16 proc. zainstalowanych źródeł energii.

Dotychczasowym celem redukcji paliw kopalnych z miksu energetycznego w Polsce jest osiągnięcie 50 GW pochodzące z OZE do 2030 roku. W 2040 roku udział OZE w polskim miksie miałby wynieść ok. 50 proc. Goście Impact’22 wezmą udział w dyskusji o klimatycznych ambicjach Polski do 2050 roku. Poruszone zostaną zagadnienia neutralności klimatycznej oraz przyszłości polskiej energetyki.

Kolejnym tematem w ramach ścieżki Energy będzie Europejski Zielony Ład, który ma pomóc przekształcić całą Unię Europejską w nowoczesną, zasobooszczędną i konkurencyjną gospodarkę.

Omówione zostaną też takie tematy, jak obniżanie kosztów energii i produkcji OZE, produkcja energii na offgrid, rola prosumentów w budowaniu strategii zeroemisyjnej polityki, offshore w Polsce, a także samowystarczalność energetyczna Polski i cyfryzacja sektora energetycznego.

Wśród gości ścieżki Energy będą między innymi:
Andrzej Ziółkowski, UDT
Ireneusz Zyska, Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Krzysztof Zamasz, Veolia
Rafał Gawin, URE
Dalida Gepfert, Veolia
Kornel Koronowski, Global Shapers Warsaw Hub