Szef Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) rozmawiał z dziennikarzem naszej redakcji w ramach jesiennej edycji konferencji Impact’21. Poruszyli temat wpływu pandemii na cyfryzację sektora finansów, zarówno jeśli chodzi o instytucje prywatne, jak i publiczne.

Jak pandemia zmieniła sektor finansowy?

Innowacje technologiczne i cyfryzacja w ostatnich czasach stały się niezwykle istotnym pozytywnym „skutkiem ubocznym” pandemii. Dotyczy to także sektora finansowego.

Na czym jednak polega cyfryzacja w sektorze finansowym? Czy klasyczne banki ścigają się obecnie z fintechami? – pytał swojego rozmówcę Marek Chądzyński.

Jeśli chodzi o polskie banki, to już wcześniej były one liderami technologicznymi na skalę europejską – wskazał Jacek Jastrzębski. Oczywiście zmiany, które zachodziły w sektorze naturalnie, dzięki pandemii niezwykle przyspieszyły – dodał.

Nie wszystkie procesy w naszej bankowości były w znacznej mierze zdigitalizowane” – mówił także szef KNF. Niektóre działy funkcjonowały w dużej mierze jednak stacjonarnie, ale w wyniku pandemii opracowywały te metody pracy zdalnej, które były dla nich dostępne.

Przykładem może być np. sektor ubezpieczeń, w którym specyfika kontaktu z klientem decydowała, że najczęściej był on kontaktem osobistym. W pandemii ten dział opracował jednak metody zdalnej komunikacji.

Ogółem banki działające w Polsce można nazwać fintechami z licencją na prowadzenie działalności bankowej – mówił Jastrzębski, nawiązując do wysokiego stopnia zaawansowania technologicznego tych instytucji.

Cyfryzacja w sektorze publicznym

Jednak pandemia to nie tylko zmiany w instytucjach komercyjnych. Zmiany zaszły też w instytucjach publicznych i administracji.

Z punktu widzenia KNF, można powiedzieć, że dzięki pandemii zdecydowaliśmy się wdrożyć rozwiązania, które już istniały, ale na które nie byliśmy wcześniej gotowi z powodu zastanych przyzwyczajeń – wskazał szef Komisji.

Technologie, które umożliwiły cyfrowy nadzór nad sektorem finansowym „już były, a pandemia nas zmusiła, by je wykorzystać” – dodał.

Natomiast problematyczną kwestią, jeśli chodzi o cyfryzację sektora finansów, jest oczywiście kwestia bezpieczeństwa. Jak mówił Jacek Jastrzębski, obecnie problemem są głównie ataki nie informatyczne, ale socjotechniczne. Zamiast uderzać w systemy operacyjne banków, oszuści próbują od nas samych wyłudzać dane.

Jak wskazał przewodniczący KNF w rozmowie z Markiem Chądzyńskim, rolę do odegrania w edukacji na temat bezpieczeństwa finansowego w sieci ma wiele instytucji – banki, policja, a także Komisja. Zajęcia na ten temat mogłyby także odbywać się w szkole – i byłoby to świetne rozwiązanie, ale nie ma na ten temat obecnie żadnych uzgodnień, powiedział Jacek Jastrzębski.