Początek tygodnia w polityce to przede wszystkim zwołany przez prezydenta Francji szczyt przywódców UE w Paryżu – dotyczący bezpieczeństwa na kontynencie, w tym sytuacji na Ukrainie. Dzień później rząd zajmie się założeniami polityki zagranicznej, które będą podstawą do tzw. expose szefa MSZ.

Ten tydzień to także dwudniowe posiedzenie Sejmu, w planie jest rozpatrzenie wniosku o odwołanie minister Katarzyny Kotuli, a także próba wyboru sędziów TK – zapewne nieudana, bo kandydatów zgłosił tylko klub PiS.

W weekend szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka zapowiedziała, iż w przyszłym tygodniu do Warszawy przyleci specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy i Rosji generał Keith Kellogg – ale nie jest jasne, kiedy dokładnie to nastąpi.

*****

Tusk z wiceprezesem Microsoftu. W poniedziałek rano w KPRM premier Donald Tusk spotka się z prezydentem i wiceprezesem Microsoft Corporation Bradem Smithem. W planie są rozmowy delegacji oraz oświadczenie dla mediów.

Szczyt w Paryżu. W poniedziałek prezydent Emmanuel Macron spotka się z europejskimi przywódcami, żeby omówić kwestie bezpieczeństwa na kontynencie – Polskę ma reprezentować premier Donald Tusk. Na szczycie w Paryż obecni będą również sekretarz generalny NATO Mark Rutte i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Marszałkowie w Brukseli. W poniedziałek marszałkowie Szymon Hołownia oraz Małgorzata Kidawa-Błońska udają się do Brukseli, gdzie odbędą rozmowy z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą, wezmą również udział w m.in. dyskusji dot. priorytetów UE.

Rząd o polityce zagranicznej. Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjmie Założenia Polskiej Polityki Zagranicznej na 2025 rok, będące podstawą do tzw. expose szefa MSZ. Ministrowie zajmą się także projektem nowelizacji ustawy o Radzie Ministrów.

Szefowa CBA przed komisja śledczą. We wtorek komisja śledcza ds. Pegasusa ma przesłuchać szefową CBA Agnieszkę Kwiatkowską-Gurdak – posiedzenie będzie częściowo zamknięte dla mediów. Wspomniana komisja ma zaplanowane także inne przesłuchania w nadchodzącym tygodniu.

Sejm o immunitecie Nawrockiego. W środę sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych rozpatrzy wniosek oskarżycieli prywatnych o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa IPN Karola Nawrockiego. Następnie – nie wiadomo jeszcze kiedy – decyzję w tej sprawie musi podjąć Sejm na posiedzeniu plenarnym.

Komisja o aresztowaniu Ziobry. W czwartek komisja regulaminowa rozpatrzy wniosek o wyrażenie przez Sejm zgody na aresztowanie w celu zapewnienia stawiennictwa na posiedzeniu sejmowej komisji śledczej posła Zbigniewa Ziobry.

Komisja o Kaczyńskim i Romanowskim. Ta sama sejmowa komisja w czwartek zajmie się wnioskiem Kierownika Zespołu Śledczego Nr 2 Prokuratury Krajowej o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej oraz zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła Marcina Romanowskiego. Z kolei w piątek komisja rozpatrzy wniosek oskarżyciela prywatnego o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Jarosława Kaczyńskiego.

Sejm o odwołaniu Kotuli. Posłowie na rozpoczynającym się w czwartek dwudniowym posiedzeniu zajmą się najpewniej zgłoszonym przez PiS wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec minister do spraw równości Katarzyny Kotuli.

Sejm o wyborze sędziów TK. Sejm podejmie także próbę wyboru sędziów TK – prawie na pewno nieudaną, gdyż tylko klub PiS zgłosił dwie kandydatury, tj. posła Marka Asta oraz Artura Kotowskiego.

Fot. KPRM