TEKST PARTNERSKI

O projekcie

Na mocy decyzji o dofinansowanie Projektu pt. „Europejskie instrumenty zwrotne na rzecz rozwoju ekonomii społecznej” nr FERS.04.09-IP.01-0001/23-00 z dnia 31 sierpnia 2023 r. Bank Gospodarstwa Krajowego realizuje zadania Beneficjenta, któremu powierzono rolę funduszu powierniczego. Projekt jest realizowany w Działaniu 04.09 Europejskie pożyczki dla ekonomii społecznej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Celem realizacji projektu jest wykorzystanie zwrotnych instrumentów zarówno do tworzenia nowych Podmiotów Ekonomii Społecznej (PES), jak i do systematycznej budowy potencjału już istniejących PES.

Dla kogo?

Dla Podmiotów Ekonomii Społecznej (PES) wskazanych w art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o ekonomii społecznej.

Zadania w projekcie

W ramach projektu uruchomione zostaną dwa instrumenty zwrotne w formie:

  1. instrumentu pożyczkowego z możliwością umorzenia części kapitału pożyczki (po spełnieniu kryteriów umorzenia)
    • pożyczka na start,
    • pożyczka na rozwój;
  2. społecznych funduszy kapitałowych lub quasi-kapitałowych.

Rezultaty Projektu

831 inwestycji dla Podmiotów Ekonomii Społecznej

831 miejsc pracy utworzonych w Podmiotach Ekonomii Społecznej

Wysokość dofinansowania ze środków europejskich wynosi 147 634 437,00 PLN

Łączna wysokość wkładu z Programu w ramach Projektu wynosi: 178 910 431,00 PLN

Skarga na niezgodność projektu z KPON

Projekt pt. „Europejskie instrumenty zwrotne na rzecz rozwoju ekonomii społecznej” jest zgodny z Konwencją o Prawach Osób Niepełnosprawnych, sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169, z późn.zm.) W przypadku podejrzenia zaistnienia niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z postanowieniami Konwencji, sygnały, zgłoszenia lub skargi w tym zakresie należy zgłaszać za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):

  1. poczty tradycyjnej – w formie listownej na adres Instytucji Pośredniczącej: Bank Gospodarstwa Krajowego, Al. Jerozolimskie 7, 00-955 Warszawa (tymczasowy adres do korespondencji: Bank Gospodarstwa Krajowego, Varso 2, ul. Chmielna 73, 00-801 Warszawa)
  2. skrzynki nadawczej e-puap Banku Gospodarstwa Krajowego

Zgłoszenia mogą przekazywać w szczególności osoby fizyczne (uczestnicy projektów lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje).