— PIS ROBI WSTECZ WS SN – 300POLITYKA: http://300polityka.pl/live/2018/11/21/pis-robi-krok-wstecz-ws-sn/

— GLIŃSKI O DEKONCENTRACJI MEDIÓW – PO UZGODNIENIACH Z EUROPEJSKIMI PARTNERAMI – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2018/11/21

— PIS BĘDZIE JEDNAK RZĄDZIŁ NA ŚLĄSKU: “PiS będzie rządzić województwem śląskim, bo jeden z radnych Koalicji Obywatelskiej przeszedł na drugą stronę. Koalicja Obywatelska dowiedziała się o tym tuż przed inauguracyjną sesją sejmiku województwa śląskiego. Chodzi o Wojciecha Kałużę, radnego z Żor, rekomendowanego przed wyborami przez Nowoczesną. – Moją partią jest Śląsk. Wyborcy oczekują skuteczności – potwierdził te spekulacje radny Kałuża”.
http://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,24192541,pis-przejmuje-wladze-w-wojewodztwie-slaskim-sejmikowy-radny.html#s=BoxLoKaMT

— JACEK GĄDEK O DWORCZYKU: Michał Dworczyk wykazał się skutecznością w budowaniu koalicji na Dolnym Śląsku, a teraz jeszcze wyszarpał opozycji Śląsk. PiS-owi można pogratulować Dworczyka, a Nowoczesnej kadr.
https://twitter.com/JacekGadek/status/1065159321711980545

— LOKALNA GW O SEJMIKU ZACHODNIOPOMORSKIM: “Podczas piątkowej sesji marszałek Olgierd Geblewicz może się jeszcze zdziwić, głosów może mu zabraknąć – zapowiada Małgorzata Jacyna-Witt, radna z listy PiS. – Nie chodzi mi o radnych PSL czy SLD, po prostu nie wszyscy radni z PO muszą za nim zagłosować. Głosowanie na marszałka województwa jest tajne. Czasami partie starają się zabezpieczyć w ten sposób, że radni karteczki z wynikiem swojego głosowania muszą pokazać siedzącemu obok klubowemu koledze”.
http://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,24190452,co-dalej-z-zachodniopomorskim-sejmikiem-jest-tresc-umowy-koalicyjnej.html

— OPINIA O ZWYCIĘSTWIE KO W MIASTACH WYDAJE SIĘ WYOLBRZYMIONA – RYSZARD PETRU w tekście dla RZ: “Oczywiście poparcie KO w drugiej turze pomogło im ostatecznie wygrać, ale pewnie i bez niego akurat ci kandydaci poradziliby sobie. Tymczasem sama Koalicja wygrała w 28 miastach. Na 107 można ten wynik uznać za nie najgorszy, ale z tych liczb jasno wynika zarazem, że obiegowa opinia o zwycięstwie KO w wielkich miastach okazuje się po dogłębnej analizie mocno wyolbrzymiona. Wygrały dobre nazwiska i znane ludziom twarze, a nie KO”.

— PETRU O CASUSIE NOWACKIEJ KTÓRA WSKOCZYŁA DO KO JAK DO STUDNI I SŁUCH PO NIEJ ZAGINĄŁ: “Nie ma sensu poszerzać formuły, która się nie sprawdziła. Casus Barbary Nowackiej, która wskoczyła do KO jak do studni, po czym słuch o niej zaginął, pokazuje, że można w nieskończoność dorzucać do tej studni kolejne nowe ugrupowania. Bo i one przestaną istnieć w świadomości Polaków. A co z Nowoczesną? Wyniki wyborów pokazują, że Koalicja Obywatelska uzyskała w wyborach samorządowych nieomal taki sam wynik procentowy, jak w sejmowych miała sama Platforma”.

— PETRU O MOZAIKOWEJ OPOZYCJI: “Proponuję dziś zupełnie nową formułę koalicyjną, którą obrazowo nazwałem „mozaikową”. Mozaika jest zbiorem złożonym z bardzo różnych fragmentów, które złożone razem tworzą spójną całość. Każdy element jest ważny, każdy odrębny i każdy – zarówno mały, jak i duży – przyczynia się do pełnego obrazu. W tym właśnie leży klucz do sukcesu wyborczego”.
https://www.rp.pl/Polityka/311209936-Petru-Czas-na-prawdziwie-zjednoczona-opozycje-Mozaikowa.html&template=restricted

— JACEK NIZINKIEWICZ PISZE W RZ, ŻE SZANSE BIEDRONIA SĄ DUŻO WIĘKSZE NIŻ PETRU: “Szanse Biedronia na sukces są dużo większe niż Petru. Tym bardziej że wyborcy widzą, iż Biedroniowi może chodzić nie tylko o osobistą karierę, że kieruje się szlachetniejszymi pobudkami niż Petru – dodaje. Z kolei prof. Domański twierdzi, że dla wyborców Biedroń stanowi nie tylko nową propozycję, ale jego siłą jest też fakt, że niczym się jeszcze nie skompromitował”.
https://www.rp.pl/Analizy/311209921-Nizinkiewicz-Tenorow-trzech.html&template=restricted

— SOSZYŃSKI MA BYĆ WICEPREZYDENTEM WARSZAWY – Michał Wojtczuk w GW: “Z naszych informacji wynika, że może chodzić o Roberta Soszyńskiego. W ub. dekadzie był on jedną z ważniejszych postaci w warszawskim samorządzie. W latach 2006- -2008 pełnił funkcję burmistrza Mokotowa. Równolegle był też radnym sejmiku Mazowsza i jego przewodniczącym. A także jednym z wiceszefów warszawskiej Platformy oraz członkiem Rady Krajowej partii. Kojarzony z Andrzejem Halickim, obecnym szefem mazowieckich struktur PO. W 2007 r., po wyborach wygranych przez Platformę, dostał propozycję objęcia stanowiska wojewody mazowieckiego. Odmówił, bo nie chciał rezygnować z dobrze płatnych posad w radach nadzorczych Pałacu Kultury oraz Mazowieckiego Regionalnego Funduszu Pożyczkowego”.
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24192117,rafal-trzaskowski-kompletuje-zespol-w-ratuszu-czy-byly-burmistrz.html

— PIS MUSI WYTRZYMAĆ PIERWSZĄ FALĘ SZTURMU NIE WPADAJĄC W PANIKĘ – JACEK KARNOWSKI: “Dziś PiS musi przede wszystkim wytrzymać pierwszą fale szturmu, nie wpadając w panikę. Nie dlatego, że nie ma możliwości wykonania ruchów, które miałyby merytoryczny sens, ale dlatego, że w chwili obecnej żadne posunięcie partii rządzącej nikogo nie zadowoli, i będzie jedynie zachętą do dalszego polowania”

— KARNOWSKI O BRAKU CZYTELNYCH OSI SPORU: “Na niespełna rok przed wyborami Zjednoczonej Prawicy doskwiera przede wszystkim brak czytelnych i atrakcyjnych osi sporu z partiami III RP. Mówiąc w skrócie: nie wiadomo, gdzie jest front. Wyborcy są zdezorientowani odejściem (jednak) od języka wartości z roku 2015-go, przesadnym przesunięciem akcentów w stronę mainstreamowego pragmatyzmu, złudną nadzieją, że pewne grupy można przekonać transferami lub przychylnością. Tym się wyborów o wszystko w kraju będącym i byłą kolonią, i geopolitycznym korytarzem, nie wygra, na pewno nie w stopniu pozwalającym na samodzielne rządzenie. Tu można wygrać wyłącznie stając z otwartą przyłbicą, co – uprzedzam zarzuty – nie oznacza wcale kursu radykalnego, a jedynie kurs czytelny i wiarygodny”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/422040-pis-musi-przede-wszystkim-wytrzymac-pierwsza-fale-szturmu

— WP PISZE, ŻE GIERTYCH MOŻE BYĆ MINISTREM SPRAWIEDLIWOŚCI W RZĄDZIE PO: “Żeby odwrócić wszystko to, co zepsuło PiS, potrzebni będą ludzie waleczni i zdeterminowani – mówi nam w Sejmie rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec. Dlatego wielu polityków ugrupowania Grzegorza Schetyny widzi w mecenasie Romanie Giertychu przyszłego ministra sprawiedliwości. – Odciąć piłą mechaniczną wszystkich ludzi Zbigniewa Ziobry od prokuratury i posprzątać ten bajzel będzie mógł zrobić tylko ktoś, kto ma jaja i pozycję. Roman to pełnokrwisty polityk, ale przede wszystkim świetny prawnik. Jeńców na wojnie z PiS brać nie będzie – twierdzi rozmówca Wirtualnej Polski z opozycji”.
https://wiadomosci.wp.pl/roman-giertych-moze-zostac-ministrem-sprawiedliwosci-i-prokuratorem-generalnym-w-rzadzie-po-6318977261836417a

— ZDOLNE DZIECKO PIS, PODWAŻONE ZAUFANIE JK DO KAMIŃSKIEGO – jedynka GW: “- Chyba pierwszy raz zaufanie prezesa Kaczyńskiego do Mariusza Kamińskiego zostało podważone – mówi nam polityk PiS. Syn szefa służb specjalnych dostał latem intratną posadę w Banku Światowym dzięki NBP. Kariera Kacpra Kamińskiego opierała się na związkach z partią”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24191939,kacper-kaminski-zdolne-dziecko-pis-ujawniamy-kulisy-kariery.html

— IDEAŁ DOBREJ ZMIANY SIĘGA BRUKU – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Dobra zmiana” niosła ze sobą obietnicę nie tylko naprawy państwa, ale też podniesienia standardów. Rozwój afery KNF pokazuje, że ideał coraz częściej sięga bruku. I to jest największe polityczne ryzyko dla wizerunku PiS. Grając na przeczekanie, partia rządząca traci szansę na to, by przedstawić własną wiarygodną narrację dotyczącą tych wydarzeń. A jej sympatycy będą musieli podczas obiadu przy niedzielnym stole albo w windzie zmierzyć się z pytaniami o 40 mln zł dla prawnika – znajomego szefa KNF, czy pół miliona dla syna ministra”.
https://www.rp.pl/Komentarze/311209914-Szuldrzynski-Teoretyczna-dobra-zmiana.html

— SAMOBÓJCZA TAKTYKA PIS – DOMINIKA WIELOWIEYSKA – w GW: “Pozostaje jednak pytanie, dlaczego Glapiński – w sprzeczny ze zdrowym rozsądkiem sposób – broni swego wychowanka Marka Chrzanowskiego. Racjonalna odpowiedź jest taka, że został wysłany mocny sygnał do byłego szefa Komisji: nie martw się, nic nie mów, nic nie zeznawaj, będziemy cię bronić jak niepodległości. Kaczyński na to przyzwala, bo zrozumiał, że znalazł się w pułapce – każdy ruch jest ryzykowny. Wybrał więc wersję, że „afery nie ma”, a priorytetem jest spokój na rynku bankowym”.

— BANKRUCTWO BANKÓW CZARNECKIEGO TO BYŁABY KATASTROFA – DALEJ WIELOWIEYSKA: “Ta katastrofa poszłaby na konto PiS, a Polacy drogo by za to zapłacili. Z tego powodu w niedzielę późnym wieczorem zebrał się Komitet Stabilności Finansowej i wydał komunikat, że z polskim systemem finansowym jest wszystko w porządku. Sam Glapiński sto razy wypowiedział zdanie, że sytuacja jest stabilna”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24191992,afera-knf-pis-wpadl-w-panike-bankructwo-bankow-czarneckiego.html

— NOMINACJA SOKALA BEZ PODPISU SZEFA RZĄDU – jedynka RZ: “Tę opinię łagodzi nieco prof. Ryszard Piotrowski z UW. – Niestety, praktyka konstytucyjna, mająca pewne cechy zwyczaju, dopuszcza wydawanie przez prezydenta aktów indywidualnych dotyczących powoływania jego przedstawicieli w różnego rodzaju organach bez kontrasygnaty premiera – twierdzi, dodając, że byłby w tej sprawie bardzo ostrożny”.
https://www.rp.pl/Kraj/311209905-Nominacja-Sokala–bez-podpisu-szefa-rzadu.html

— ADAM SZOSTKIEWICZ PYTA PO CO TERAZ PARTIA TERAZ: “Po co nam teraz partia Teraz? Teraz jest czas na wspólną listę opozycji demokratycznej do Parlamentu Europejskiego, a nie na dzielenie i rozpraszanie jej sił. Na ile to tylko możliwe, opozycja powinna się zjednoczyć w bloku proeuropejskim pod hasłem: nie damy wyprowadzić Polski z UE!”
https://szostkiewicz.blog.polityka.pl/2018/11/20/po-co-teraz-partia-teraz/?nocheck=1

— GAZETA.PL O NOWELIZACJI USTAWY O HANDLU: “Na stronie Sejmu widać już informację o tym, że posłowie PiS złożyli projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Przedstawicielem wnioskodawców projektu jest Janusz Śniadek, dawny przewodniczący NSZZ „Solidarność”.Tekst proponowanej nowelizacji nie jest jeszcze widoczny, ale portal 300polityka sugeruje, że chodzi o uszczelnienie systemu”.
http://next.gazeta.pl/next/7,151003,24192112,zakaz-handlu-w-niedziele-pis-sklada-projekt-nowelizacji-ustawy.html

— URODZINY: Patrycja Kotecka, Wanda Nowicka, Joanna Lichocka, Maciej Manicki, Andrzej Papierz, Kamila Wronowska.