– Zrobiliśmy ustawę, którą uważaliśmy za słuszną. Dalej ją uważamy za słuszną. Będziemy w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej walczyć, żebyśmy mogli jednak tego typu rozwiązania przeprowadzić jakie zamierzyliśmy. To będzie zależało od wyroku. Być może po tej ustawie zostanie sprawa wycofana z trybunału. W świetle tej ustawy nie ma dzisiaj przedmiotu sporu – mówił Jacek Sasin w rozmowie z Moniką Olejnik w programie „Kropka nad i” TVN24.
– Ja uważam, że nie dorósł do tej funkcji, którą sprawował. Na pewno przekroczył swoje kompetencje, zachował się nieprofesjonalnie. Czy złamał prawo to stwierdzi prokuratura – mówił Jacek Sasin w rozmowie z Moniką Olejnik w programie „Kropka nad i” TVN24.
– Nie ma żadnego powodu do przyspieszonych wyborów. Umówiliśmy się z Polakami na cztery lat. Co do rekonstrukcji rządu, trzeba byłoby tutaj zaprosić premiera Morawieckiego, ale wedle mojej wiedzy żadne zmiany w rządzie w tym roku, a przypuszczam że i do wyborów parlamentarnych nie nastąpią – stwierdził Jarosław Gowin w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w Polsat News.
– Nie nazwałbym tego [sprawy KNF] kryzysem. [Jadwiga Emilewicz] miała na myśli naruszenie pewnych standardów etycznych przez konkretnego człowieka, za którego ponosimy współodpowiedzialność. Był desygnowany na to stanowisko przez nas – stwierdził Jarosław Gowin w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w Polsat News.
– Głosowałem, nie cieszyłem się, przewidywałem to, co się stanie rok temu [ws. SN]. Przestrzegałem. Natomiast polityka jest grą zespołową. Biorę pełną współodpowiedzialność za decyzje – stwierdził Jarosław Gowin w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w Polsat News.
– Pytany o pomysł na reformowanie sądów w ten sposób, wicepremier odpowiedział: – To była zbiorowa decyzja kierownictwa Zjednoczonej Prawicy.
– W polityce liczą się nie pojedyncze bitwy, liczą się wojny. Jeżeli chcemy reformować dalekosiężnie wymiar sprawiedliwości, to musimy wygrać najbliższe wybory parlamentarne. Jeżeli Zjednoczona Prawica zostałaby – odpukać – od władzy odsunięta, to zdaje sobie pan doskonale sprawę z tego, że kamień na kamień nie zostałby z naszych reform – stwierdził Jarosław Gowin w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w Polsat News.
– Kto powiedział o kroku wstecz? Nazwałbym to raczej krokiem w bok. Uniknęliśmy frontalnego zderzenia – dodał wicepremier.
– Rok temu głosowałem, ale nie cieszyłem się [ws. SN]. Dzisiaj i głosowałem i się cieszyłem, bo uważam, że ten spór był nam niepotrzebny. Dobrze, że go zamknęliśmy – stwierdził Jarosław Gowin w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w Polsat News.
– Mam nadzieję, że tak [to ostateczne zakończenie sporu z KE], bo wszelkie inne wątpliwości wysuwane przez instytucje zagraniczne, unijne, TSUE moim zdaniem są już całkowicie bezzasadne – dodał wicepremier.
– PiS stoi przed jednym, ważnym zadaniem. Jak wytłumaczyć swoim wyborcom, głównie elektoratowi twardemu, dlaczego rezygnuje z tych kluczowych elementów reformy – mówił Krzysztof Łapiński na antenie TVN24.
– W takich kluczowych momentach, dla elektoratu Prawa i Sprawiedliwości czy znacznej części, ważne będzie co powie pan prezes, który wyjdzie i w wywiadzie czy wystąpieniu powie dlaczego tak się stało. Myślę, że jest takie oczekiwanie ludzi, elektoratu PiS, żeby powiedzieć dlaczego tak robimy i będzie akceptacja – dodał Łapiński.
Mam wrażenie, że taki gość jak radny Kałuża zamiast na fotel wicemarszałka powinien trafić do pierdla. Przecież za oszukanie jednej osoby można już mieć kłopot z prawem, a co dopiero zrobić w bambuko kilkadziesiąt tysięcy!!!
— Bogdan Zdrojewski (@BZdrojewski) November 21, 2018
– Jestem przekonany, że ta nowelizacja [o SN] kończy spór z KE. Wydaje się, że to powinna być wręcz podstawa do wycofania przez KE wniosku leżącego w TSUE – stwierdził Marek Ast w rozmowie z Marcinem Zaborskim w RMF FM. Pytany, czy to była ostatnia nowelizacja ustawy o SN, poseł PiS odpowiedział: – Myślę, że w zakresie tego sporu – tak.
– Dzisiaj tak naprawdę to był pokaz tchórzostwa ze strony Prawa i Sprawiedliwości. Uciekają od odpowiedzialności. Wiedzą, że czeka ich absolutna klęska w toczącym się postępowaniu przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej – mówił Arkadiusz Myrcha podczas konferencji prasowej w Sejmie.
– Dzisiaj w tym ekspresowym tempie, Prawo i Sprawiedliwość dało kolejny raz pokaz arogancji Polakom, którzy bacznie obserwują co się dzieje – dodał Myrcha.
Po 16:00 posłowie przegłosowali zgłoszony przez PiS projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, zakładający odwrócenie tzw. emerytalnej czystki w SN, w tym także przywrócenie I prezes SN Małgorzaty Gersdorf. Ponadto Sejm odrzucił wszystkie poprawki opozycji, przyjął natomiast jedną poprawkę PiS. Teraz nowelizacją zajmie się Senat – prawie na pewno w tym tygodniu, posiedzenie już trwa.