Paulina Piechna-Więckiewicz – jedna ze współarchitektów porozumienia na lewicy przed wyborami parlamentarnymi – zostanie sekretarzem generalnym SLD – dowiedziała się 300POLITYKA. Wiceprzewodnicząca Sojuszu zastąpi na tej funcji Krzysztofa Gawkowskiego, który – jak słyszymy – najprawdopodobniej obejmie stanowisko wiceszefa partii.

Powierzenie Piechnie-Więckiewicz nowej roli ma zatrzymać zapowiadane odejścia z partii młodszego pokolenia członków SLD, którzy nie zgadzają się na wybór Czarzastego. Mówił o tym m.in. Tomasz Lewandowski, szef poznańskich struktur SLD. Kandydaturę Piechny-Więckiewicz zaproponował Jerzy Wenderlich. To jego właśnie w roli przewodniczącego widzieli – jak wynika z naszych rozmów – młodsi działacze.

W sobotę o 11:00 w Warszawie odbędzie się konwencja Sojuszu, na której zostanie wyłoniony nowy szef ugrupowania. Niemal pewne jest, że zostanie nim Włodzimierz Czarzasty. Tylko teoretycznie szanse ma jeszcze Jerzy Wenderlich. Konwencję otworzy wystąpienie Leszka Millera, który żegna się z funkcją przewodniczącego.