SLD w weekeendowym przekazie dla polityków, który w sobotę wieczorem otrzymało część redakcji od jednego z byłych już działaczy tej partii, twierdzi, że nie jest prawdą, jakoby Magdalena Ogórek w między HGW a prof. Chazanem poparła tego drugiego. Na dowód partia publikuje fragment jej wpisu. Co ciekawe, cały wpis został niedawno usunięty. 300POLITYKA jednak do niego dotarła. Publikujemy 6 najważniejszych cytatów.

Magdalena Ogórek zapowiedziała, że chce być kandydatką całej lewicy. Jednak w tekście na serwisie natemat.pl Ogórek mocno krytykuje podejście jednej z ważniejszych liderów opinii na lewicy, prof. Magdaleny Środy. Kandydatka SLD krytykuje także polski ruch feministyczny i jego sposób działania.

POLEMIKA Z PROF. ŚRODĄ: Z interpretacją feminizmu idzie nam w Polsce jak po grudzie. Felieton pani profesor Magdaleny Środy w nowym “Wprost” jest tego dobrym przykładem.Na przykład dokonane przez panią profesor porównanie lekarzy do dominikańskich inkwizytorów to po prostu strzał kulą w płot. Przyczyny narodzin prawodawstwa inkwizycyjnego to materiał na obszerną dysertację, niemniej nie należy w jednym zdaniu zestawiać z sobą dwóch materii, których żadną miarą zestawić z sobą nie można, gdyż kontekst polityczny, społeczny, czy wreszcie historyczny jest zgoła odmienny.

O BOGDANIE CHAZANIE: To, czy zgadzamy się z takim postępowaniem dyrektora szpitala pod wezw. Św. Rodziny, to kwestia całkowicie odrębna. Nie zgadzam się z drwinami pani profesor, że oto nagle w polskich lekarzach obudziło się sumienie. Ja wolę wierzyć, że ono było, ale przy podejmowaniu decyzji medycznych lekarze od zawsze kierowali się dobrem pacjenta.

O PRAWIE DO POSIADANIA SUMIENIA: Odmawiać im jednak prawa do posiadania sumienia nie wolno. Mają przecież to prawo zagwarantowane. Kpiąc z powoływania się nań krytycy klauzuli sumienia nie różnią się od tych, którzy w przywołanych przez p. Środę strasznych czasach ustalali granicę pomiędzy prawdą objawioną i herezją.

O SZPITALU CHAZANA: Ja sama, choć jestem osobą wierzącą, nie oddałabym go w opiekę szpitala pod wezw. Św. Rodziny. Bo jest to szpital, który odesłał mnie kiedyś z pięcioletnią córką złamaną wpół bólem brzucha na ostry dyżur na drugi koniec miasta mimo że na korytarzu nie było ani jednego pacjenta. I ten efekt zarządzania pana dyrektora można oceniać, a nie jego moralne przekonania.

O LEGALNEJ ABORCJI: Zostawmy oceny, kto jest dobrym chrześcijaninem, sumieniom samych chrześcijan. Skupmy się na dyskusji o tym, gdzie państwo popełniło błąd doprowadzając do sytuacji, w której kobieta nie może dokonać legalnej aborcji, zagwarantowanej jej prawem.

O FEMINIZMIE: Polski feminizm w wykonaniu jego niektórych przedstawicielek jest zjawiskiem jedynym w swoim rodzaju – woła bowiem donośnie tylko wtedy, gdy na w publicznej debacie pojawia się sprawa czyjejś kontrowersyjnej ciąży. Dla mnie feminizm jest pojęciem dużo bardziej pojemnym i zakłada przede wszystkim pomoc kobiecie w samorealizacji, samostanowieniu, podkreślając jej atuty w torowaniu sobie drogi do zarządów wielkich spółek, do polityki, do wypracowania pozycji zawodowej, do tytułów naukowych itd.

Teorię o poparciu Chazana przez Ogórek od piątkowego wieczoru, przez cały weekend, silnie lansował Janusz Palikot. W TVN24 mówił: – Przejrzałem trochę informacji na jej temat. Przypomniało mi się coś, czym jestem zaskoczony. Ona w tym sporze pomiędzy Hanną Gronkiewicz-Waltz a profesorem Chazanem była po stronie Chazana, ona uważała, że Chazan miał rację.