PiS i SLD przygotowały własne podsumowania 100 dni rządów Ewy Kopacz. I to jeszcze przed planowaną na 15.00 konferencją prasową szefowej rządu. To pierwsza tak poważna inicjatywa PiS w tym roku z udziałem kandydata na prezydenta, który na konferencji prasowej pojawił się sam, bez prezesa Kaczyńskiego. Duda zapowiedział m.in. zorganizowania konferencji ekspertów dot. zdrowia i ogłosił powrót do “testamentu Religi”. Tytuł jego konferencji to “Zamknięte drzwi – symbol rządów Ewy Kopacz”, co jest nawiązaniem do spotu z udziałem premier z kampanii samorządowej.

Środowa konferencja SLD to był powrót Leszka Millera do medialnego obiegu. Lider SLD po raz pierwszy wypowiedział się po świąteczno-noworocznej przerwie. Oto kluczowe punkty tych konferencji.

Duda o 100 dniach rządów Ewy Kopacz i porozumieniu z lekarzami:

  • Dla mnie symbolem tych 100 dni rządów były zamknięte przez sześc dni gabinety lekarskie. Symbolem są przedświąteczne kolejki za najtańszym karpiem. Symbolem są młodzi ludzie, którzy ustawiają się w kolejkach do wymiany walut w kantorach.
  • To porozumienie nie rozwiązuje w żaden sposób problemów w służbie zdrowia. Drzwi gabinetów lekarskich nigdy nie powinno byc zamknięte. A były zamknięte dla – jak się szacuje – 8 mln ludzi.
  • PO rządzi od 7 lat, nie można mówić wyłącznie o 100 dniach. To pani Kopacz była ministrem zdrowia w rządzie Donalda Tuska. Czy kiedykolwiek Ewa Kopacz przedstawiła całościowy plan refory służby zdrowia? Nie. Wprowadzono komercjalizację szpitali, która prowadzi do prywatyzacji, kolejki do lekarzy wciąż rosną, mimo że Donald Tusk nawoływał i groził ministrowi Bartoszowi Arłukowiczowi, każąc mu skrócić – w ciągu trzech miesięcy – kolejki do lekarzy. Nic takiego się nie stało, przeciwnie.
  • Prezydent nie włączył się w całą sytuację [związanej z kryzysem zdrowotnym], a to nigdy się nie powinno zdarzyć. Prezydent powinien stać na straży Konstytucji RP, a ta – przez ostatnie dni – była łamana przez rząd, przez Ministerstwo Zdrowia.

Duda o debacie o sytuacji w służbie zdrowia

  • W ciągu trzech tygodni zorganizujemy debatę ekspertów, przedstawicieli organizacji lekarzy, na temat służby zdrowia. Musi skończyc się system trwający 7 lat, który kieruje się hasłem: “Najpierw trzeba liczyc, poźniej leczyć”. Nie godzimy się na to. Chcemy wrócic do testamentu Zbigniewa Religi, który mówił, że najważniejszy jest człowiek. Będą skierowane zaproszenia i do ministra Arłukowicza, i do Kancelarii Prezydenta. Jestem pewien, że prezydent Komorowski ma ekspertów ds. służby zdrowia, którzy zjawią się na debacie.

Miller o 100 dniach rządu Kopacz

  • W czasie debaty nad expose pani premier wyodrębniłem obszary, które są najważniejsze dla obywateli i możliwe do zrealizowania z punktu widzenia współpracy z rządem. To były m.in.: podwyższenie płacy minimalnej, podwyższenie najniższych emerytur, odejście od reformy podwyższającej wiek emerytalny, konieczność obniżenia danin publicznych, akceptacja Karty Praw Podstawowych, akceptacja Konwencji Rady Europy o przeciwdziałaniu przemocy w stosunku do kobiet oraz uregulowanie kwestii in vitro i związków partnerskich. Spodziewaliśmy się, że w ciągu tych 100 dni rozpocznie się dyskusja nad tymi kwestiami, niestety żadna z tych spraw nie spotkała się z zainteresowaniem ze strony pani premier.
  • Te pierwsze 100 dni były okresem koncentrowania się na formie, nie na treści, to było 100 dni propagandy i akcji wizerunkowych mających ocieplić wizerunek pani premier. Było więcej telewizji, niż wizji.

fot. PiS