– Tutaj niektóre dane nas niepokoją. Średnia w kraju realizacji tego zadania to jest 60%. Na chwilę obecną złożonych zostało ponad milion czterysta tysięcy wniosków. Zadanie to zostało wykonane, 883 tysiące zostało zrealizowanych pozytywnie. Została przekazana kwota ponad 4 mld 400 mln złotych. Ta kwota już jest na kontach przedsiębiorców. Natomiast są samorządy, powiatowe urzędy pracy, które to zadanie wykonują tak, że jesteśmy bardzo zaniepokojeni. Wspominałam w piątek, kierując list do Rafała Trzaskowskiego o to, aby przyspieszyć realizację tego zadania, iż warszawscy przedsiębiorcy czekają na te pieniądze. My przede wszystkim podjęliśmy kroki, które nie tylko zabezpieczają środki, bo przypomnę, że na dzień dzisiejszy zabezpieczone środki dla miasta Warszawa, dla powiatowego urzędu pracy w Warszawie to 150 mln zł. Z tego na obsługę, jak łatwo można policzyć, będzie przeznaczonych 750 tysięcy złotych. Czyli jakbyśmy przeliczyli, to obsługa jednego wniosku, za obsługę jednego wniosku przekazujemy 25 zł. I jeżeli patrzymy na progres w realizacji zadania, wykonanie zadanie w Warszawie to 11%. Przypomnę, w piątek było to 9%. Można byłoby powiedzieć, że jest przyspieszenie, ale jakie? Dlatego apeluję do prezydenta miasta Warszawy, abyśmy dołożyli wszystkich starań, aby pan prezydent przyjrzał się realizacji tego zadania, tej logistyce. My już wyszliśmy i dalej jesteśmy w stanie panu pomagać. Jeżeli jest kłopot, proszę powiedzieć, jakiej pan prezydent potrzebuje jeszcze pomocy. My na pewno pomożemy powiatowemu urzędowi pracy w Warszawie, aby warszawscy przedsiębiorcy te środki dostali jak najwcześniej – stwierdziła Marlena Maląg na briefingu prasowym.

Powiem tak, że cały czas służby ministerstwa, służby IT ministerstwa współpracują z powiatowym urzędem pracy. Usprawniają technicznie to, co jest po stronie powiatowego urzędu pracy. Instrument wniosku pożyczkowy jest bardzo prosty. Tak naprawdę jeżeli wniosek jest złożony drogą elektroniczną, to obsługa po stronie powiatowego urzędu pracy polega na zasięgnięciu tego wniosku z systemu, następnie zweryfikowaniu czy dany przedsiębiorca jest w systemie CEIDG i to się dzieje już właściwie półautomatycznie i następnie zakwalifikowanie do wypłaty. To ta praca, która musi być sprawnie wykonana i sprawnie w mieście Warszawa – mówiła dalej.

Nam zależy na ochronie miejsc pracy. Panie prezydencie [Trzaskowski], jesteśmy gotowi wesprzeć w realizacji tego zadania powiatowy urząd pracy. Już dziś daliśmy siły informatyczne. Nasze instytucje, które podległe są ministerstwu rodziny, pracy i polityki społecznej już analizują w jaki kolejny sposób mogą wesprzeć powiatowy urząd pracy. Czekamy też na inicjatywę ze strony pana prezydenta, jeżeli pan potrzebuje tej pomocy – zaznaczyła minister.