Państwo nie może czekać. Państwo ma swoje obowiązki. Są ofiary, sprawcy, jest zmowa milczenia i system ukrywania winnych. Wszyscy zobaczyliśmy to na własne oczy. Kościół może pomóc lub nie. Państwo i tak musi w tej sprawie działać. Mówiłem o tym wcześniej, chcemy komisji prawdy, bo prawda jest nam dzisiaj najbardziej potrzebna. Musimy powołać państwową, niezależną komisję, która zajmie się przypadkami pedofilii w Kościele nie dlatego, żeby działać przeciwko Kościołowi, ale żeby temu Kościołowi pomóc. Oczyścić się i naprawić winy. Chcemy komisji prawdy państwowej i niezależnej, bo prawda jest potrzebna naszemu państwu – stwierdził Grzegorz Schetyna na konwencji KE w Krakowie.

Z tym nie można czekać o jesiennych wyborów. W tej sprawie w ogóle nie wolno oglądać się na żadne wybory. Tu szkody mogą być nieodwracalne, a działać trzeba natychmiast – dodał. – Jutro podam państwu podstawowe założenia. Chcemy powołania komisji prawdy, ale od razu mówię, nie zgodzimy się, żeby to była komisja rozmywania odpowiedzialności i odwracania uwagi – podkreślił przewodniczący PO.

Wiem że nad swoim projektem pracuje prof. Płatek, Jolanta Banach i jej zespół. Nie znamy jeszcze wyników prac, ale z góry deklaruję, że ani nie chcemy z nimi konkurować, ani niczego odbierać. Za to na pewno z największą uwagą przeczytamy ten projekt i tam, gdzie będzie to możliwe, będziemy pomagać i wprowadzać go w życie – zaznaczył.