• Frakcja PiS-u w PE może być przegranym referendum
  • Banki zamówiły swoje sondaże
  • Królowa pytała o argumenty za UE

— PROVIDENT JEST PATRONEM SERWISU 300POLITYKI O BRYTYJSKIM REFERENDUM http://providentpolska.pl

— DZIŚ OSTATNI DZIEŃ KAMPANII REFERENDALNEJ W UK.

— POLITYCZNYM ZWYCIĘZCĄ BREXITU BYŁABY GRUPA EPP (PO/PSL) w Parlamencie Europejskim, bo nie ma w niej reprezentacji z UK – pisze POLITICO EUROPE. Z Parlamentu odeszłoby 73 MEPów z UK.

— GRUPA ECR, W KTÓREJ ZASIADA PIS PRZESTAŁABY ISTNIEĆ BEZ BRYTYJSKICH TORYSÓW – zauważa POLITICO: http://www.politico.eu/article/european-parliament-mep-dossiers-up-for-grabs-if-uk-heads-for-brexit/

— 300POLITYKA I GOOGLE ORGANIZUJĄ WIECZÓR REFERENDALNY W CZWARTEK WIECZOREM.

— NIE BĘDZIE JASNOŚCI CO DO WYNIKU AŻ DO OGŁOSZENIA WYNIKÓW BO:

— Sondaże pokazują za i przeciw prawie 50:50.

— Nie będzie oficjalnego exit poll, ale będą tego dnia dwa sondaże: prognoza Ipsos Mori robiona na podstawie wyników z tego tygodnia oraz YouGov o godz. 22 czasu UK, 23 polskiego, przeprowadzony w dniu referendum.

— INWESTORZY FINANSOWI ZLECALI WŁASNE BADANIA OPINII PUBLICZNEJ – dlatego też trzeba obserwować kurs Funta, bo może być wynikiem dodatkowej wiedzy, jaką z ośrodków badań mają banki.

— WYNIKI BĘDĄ NAPŁYWAĆ CAŁĄ NOC – pierwsze z Gibraltaru i Scilii po północy, ale nie będą miarodajne.

— 41 tysięcy punktów wyborczych i 382 okręgi.

— FT PISZE O TYM JAK MOŻNA INTERPRETOWAĆ FREKWENCJĘ: “Niskie wskaźniki frekwencji premiują opcję LEAVE (opuścić), ponieważ ci wyborcy wg badań mają większą motywację, żeby zagłosować. Młodzi wyborcy są bardzo proeuropejscy, ale rzadziej chodzą na wybory, więc wyższa frekwencja będzie wskazywała na wyższe prawdopodobieństwo pozostania w UE”.

— ALE EKSTREMALNIE WYSOKA FREKWENCJA NP. OK 80% MOŻE WSKAZYWAĆ JEDNAK NA WYJŚCIE – bo wyborcy którzy w ogóle nie głosują są dużo bardziej antyestabliszmentowi i ich pojawienie się przy urnach może oznaczać wynik za wyjściem – zauważa FT.

— OKOŁO 1:30 POLSKIEGO CZASU WYNIKI W DWÓCH OKRĘGACH POKAŻĄ PRAWDOPOBIEŃSTWO – w Sunderland, gdzie silny jest skrajnie prawicowy UKIP, wynik za Leave powinno mieć co najmniej 6 pkt. przewagi, żeby stwierdzić, że jest na drodze do sukcesu, w Newcastle upon Tyne z kolei zwolennicy pozostania powinni mieć bardzo wyraźną przewagę, żeby móc mówić o szansach na większość za pozostaniem w UE – ANALIZUJE FT.

— MŁODZI DUŻO BARDZIEJ ZA UNIĄ – tak wskazują badania cytowane przez The Times: 72% 16 i 17-latków jest za UE (choć nie mogą głosować). 74% w grupie 18-24 za UE i tylko 3*% w grupie powyżej 65 lat.

— 10 LAT ZAJĘŁOBY WYNEGOCJOWANIE NOWEGO UKŁADU O HANDLU Z UE, gdyby UK opuściła UE – przyznali zwolennicy exitu we wczorajszej debacie.

— KTO WYGRAŁ DEBATĘ: – SONDAŻ YOUGOV: Remain: 34%, Leave: 39%, ale nie przekłada się to na wynik sondażu tej samej pracowni, gdzie zwolennicy wyjścia mają tylko 1 pkt przewagi.

— CZWARTEK BĘDZIE NASZYM DNIEM NIEPODLEGŁOŚCI – mówił wczoraj Boris Johnson w ostatniej debacie telewizyjnej.

— GWIAZDĄ DEBATY BYŁA LIDERKA SZKOCKICH KONSERWATYSTÓW – RUTH DAVIDSON, pod wodzą której konserwatyści po raz pierwszy w historii wyprzedzili Labour w wyborach lokalnych w Szkocji (ustępując jednak SNP – partii szkockich nacjonalistów).

— RUTH DAVIDSON OTRZYMAŁA OWACJĘ OD ZWOLENNIKÓW UNII, GDY ZACYTOWAŁA wywiad Borisa sprzed 2 mcy, że Turcja nigdy nie będzie członkiem UE, podczas gdy Johnson i przeciwnicy Unii używają członkostwa Turcji jako jednego z głównych argumentów za opuszczeniem UE.

— POZYCJA CAMERONA I TAK BĘDZIE BARDZO SŁABA, nawet gdyby wygrał referendum. The Times pisze o poszukiwaniu kandydata na jego następcę/ następczynię – ABB – ANYONE BUT BORIS (Każdy byle nie Boris).

— YES WE KHAN – prasa zgodnie chwali też nowego burmistrza Londynu Sadiq Khana, za występ w debacie. Od 19 godzin przed rozpoczęciem muzułmanin Khan nie spożywał żadnych posiłków wz z Ramadanem.

— PRASA ZACHWYCA SIĘ, ŻE TAK MOGŁABY WYGLĄDAĆ NASTĘPNA DEBATA WYBORCZA, GDYBY NA CZELE SWOICH PARTII stanęli liderka szkockich konserwatystów, prywatnie lesbijka w szczęśliwym związku Ruth Davidson i laburzystowski burmistrz Londynu, muzułmanin Sadiq Khan.

— LE PEN ZAPOWIADA FREXIT – FT relacjonuje wywiad telewizyjny Marine Le Pen, która obiecała ogłosić referendum w pół roku po wygranych siebie przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

— FRANCJA MA TYSIĄC RAZY WIĘCEJ POWODÓW ŻEBY OPUŚCIĆ UE – FT relacjonuje słowa Le Pen: “bo mamy jeszcze Euro i Schengen”.

— LIDERZY KAMPANII LEAVE ODMÓWILI POMOCY MARINE LE PEN, KTÓRA CHCIAŁA ODWIEDZIĆ LONDYN – pisze FT.

— LE PEN NAZWAŁA UE INSTYTUCJĄ TOTALITARNĄ, która nie pozwala swoim członkom opuścić bloku.
http://www.ft.com/cms/s/0/d64b9488-37fb-11e6-9a05-82a9b15a8ee7.html?siteedition=intl#axzz4CHxhGwtG

— SŁOWACKA PREZYDENCJA LEKCEWAŻY SYGNAŁY O ROSNĄCYM EUROSCEPTYCYZMIE I SUGERUJE, ŻE NALEŻY WRÓCIĆ DO ANALIZ INTEGRACJI FISKALNEJ http://www.politico.eu/pro/slovakia-wants-a-debate-on-fiscal-integration-under-its-eu-presidency/

— KRÓLOWA PROSIŁA SWOICH ROZMÓWCÓW O PODANIE 3 ARGUMENTÓW ZA UNIĄ – ale nie robiła tego z pobudek eurosceptycznych, tylko jako intelektualną rozrywkę – podał jej biograf, dobrze poruszający się za kulisami Pałacu Buckingham Robert Lacey.
http://www.thedailybeast.com/articles/2016/06/21/why-the-queen-should-oppose-brexit.html

— J.K. ROWLING, TWÓRCZYNI HARRY’EGO POTTERA ZA POZOSTANIEM W UNII http://www.jkrowling.com/en_GB/#/timeline/on-monsters-villains-and-the-EU-referendum

— PROVIDENT JEST PATRONEM SERWISU 300POLITYKI O BRYTYJSKIM REFERENDUM http://providentpolska.pl