Provident

— PROVIDENT JEST PARTNEREM SERWISU 300POLITYKI O BRYTYJSKIM REFERENDUM http://providentpolska.pl

— DONALD NIEZBĘDNY, PREMIER KACZYŃSKI, KONIEC SCHULZA, PIS W EPP- 5 MOŻLIWYCH KONSEKWENCJI BREXITU DLA POLSKI: https://300polityka.pl/news/2016/06/25/donald-niezbedny-premier-kaczynski-koniec-schulza-pis-w-epp-5-mozliwych-politycznych-konsekwencji-brexitu-dla-polski/

— DONALD TUSK W PONIEDZIAŁEK O 11 SPOTYKA SIĘ Z HOLLANDEM, O 15 BĘDZIE JUŻ U MERKEL z premierem Włoch Matteo Renzim.

— WE WTOREK I ŚRODĘ SZCZYT RADY EUROPEJSKIEJ.

— MERKEL NIE ZGADZA SIĘ, BY PRZYSPIESZAĆ ROZMOWY O WYJŚCIU BRYTYJCZYKÓW Z UE – wbrew Junckerowi i innym politykom, jak np. szefowi francuskiego MSZ Jean-Marc Ayrault. “Nie ma powodu, by być brutalnym wobec UK” – powiedziała Merkel.

— NIEMIECCY SOCJALDEMOKRACI, WBREW MERKEL PRZEDSTAWILI 10 PKT. PLAN naprawy UE, m.in poprzez zwiększenie kompetencji parlamentów narodowych i PE kosztem spotkań szefów państw i KE.

— TYMCZASEM WŚRÓD POZOSTAŁYCH KRAJÓW PANUJE NIEZGODA NA SPOTKANIA W WĄSKIM GRONIE – Prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves oświadczył, że “jeżeli jedność Unii jest teraz komunikatem, to spotkania 6 ministrów z pominięciem innych krajów, niekoniecznie się go trzymają”.

— BANKI ZACZYNAJĄ SIĘ WYNOSIĆ Z LONDYNU – pisze FT: “The big US banks — JPMorgan Chase, Goldman Sachs, Bank of America, Citigroup and Morgan Stanley — have large operations employing tens of thousands of people in the UK. They are now preparing to shift some of this work to cities such as Dublin, Paris and Frankfurt”.

— STRONA INTERNETOWA IZBY GMIN PADA POD CIĘŻAREM JUŻ 2 MILIONÓW ELEKTRONICZNYCH WNIOSKÓW o powtórzenie referendum – pisze Times.

— CZEXIT? – The Times cytuje premiera Czech Sobotkę, który nie wyklucza referendum. Wg gazety 57% Czechów uznało członkostwo w UE za “ryzykowne”.

— PIERWSZA MINISTER CHCE ZAPEWNIĆ OBECNOŚĆ SZKOCJI W UE – Nicola Sturgeon rozpoczyna rozmowy z Brukselą i mówi o konieczności referendum niepodległościowego w nowej sytuacji – podaje Politico. DISUNITED KINGDOM: http://www.politico.eu/article/disunited-kingdom-brexit-united-kingdom-scots-vote-remain-nicola-sturgeon/

— SONDAŻ: SZKOCI CHCĄ NIEPODLEGŁOŚCI – w sondażu dla Sunday Times 52% chce niepodległości (wzrost o 7 pkt) 48%, nie chce – o tyle samo spadek.52% wierzy też, że Szkocja za 5-10 lat uzyska niepodległóść.

— W BRUKSELI ZWYCIĘZCA JEST JEDEN – KLEENEX [brand chusteczek higienicznych) – FT opisuje atmosferę wśród Brytyjczyków pracujących w agendach UE. Tekst opisuje niepewność o ich dalsze losy, bo w praktyce mało prawdopodobne jest, by mogli się utrzymać w swoich rolach na dłuższą metę. FT cytuje Syeda Kamalla, najwyższego rangą Torysa w Parlamencie Europejskim, który – mimo, że prowadził kampanię za wyjściem przyznaje gorzko- “wierzyłem sondażom”. http://www.ft.com/cms/s/0/95280980-3a19-11e6-a780-b48ed7b6126f.html#axzz4CcXPkOX5

— BRYTYJCZYCY W BRUKSELI REZYGNUJĄ – zrezygnował już komisarz Jonathan Hill oraz Ian Duncan, MEP sprawozdający dyrektywę o handlu emisjami.

— LAWINOWO WPŁYWAJĄ WNIOSKI O BELGIJSKIE OBYWATELSTWO OD BRYTYJSKICH URZĘDNIKÓW W BRUKSELI – podaje Le Soir: “Après le vote contre le maintien du Royaume-Uni dans l’Europe, beaucoup de Britanniques ont déposé une demande de naturalisation dans plusieurs communes de Bruxelles”.
http://www.lesoir.be/1249202/article/actualite/belgique/2016-06-24/brexit-nombreux-britanniques-demandent-etre-naturalises-belges

— JAK CAMERON MÓGŁ WYGRAĆ REFERENDUM – FT opisuje 11 błędów strategicznych Downing Street – w tym przeciwstawienie się przez rząd wnioskom opozycji, by w referendum mogli zagłosować 16 i 17- latkowie. Najmłodsi wyborcy – według analiz – byli największymi euroentuzjastami, ale Cameron obawiał się, że to otwarcie furtki do udziału najmłodszych w wyborach parlamentarnych, co faworyzowałoby ugrupowania lewicowe.

— CAMERON MÓGŁBY WYGRAĆ REFERENDUM W 2017 – tak uważa cytowany przez FT Sir Lynton Crosby, strateg zwycięskiej kampanii Torysów sprzed roku. Jego zdaniem, Cameron powinien zerwać rozmowy, osiągnięty kompromis określić mianem nie do przyjęcia oraz doprowadzić do referendum za rok, po kolejnych miesiącach negocjacji.
http://www.ft.com/cms/s/2/4f8634c6-3873-11e6-9a05-82a9b15a8ee7.html#axzz4CcXPkOX5

— PROVIDENT JEST PARTNEREM SERWISU 300POLITYKI O BRYTYJSKIM REFERENDUM http://providentpolska.pl

— NEW YORKER OSTRZEGA HILLARY CLINTON, ŻE MUSI MIEĆ ODPOWIEDŹ NA POPULISTYCZNĄ, NEGATYWNĄ KAMPANIĘ TRUMPA: “Looking ahead, the fate of the Remain campaign should serve as a reminder of the limits of negative campaigning—a reminder that Hillary Clinton would do well to take note of as she goes up against Donald Trump. In confronting populist demagoguery, it isn’t enough to attack its promulgators. To get people to turn out and vote in your favor, you also have to give them something positive to rally behind”. http://www.newyorker.com/news/john-cassidy/why-the-remain-campaign-lost-the-brexit-vote

— BRYTYJCZYCY NIE DO KOŃCA WIEDZIELI ZA CZYM GŁOSUJĄ – TRENDY GOOGLA POKAZUJĄ SKOKOWE ZAINTERESOWANIE CZYM JEST UE:

— CI KTÓRZY MAJĄ PIENIĄDZE GŁOSOWALI ZA POZOSTANIEM, CI KTÓRZY NIE MAJĄ ZA WYJŚCIEM – GUARDIAN O “KLASOWYCH” PODEJŚCIACH DO REFERENDUM: “’If you’ve got money, you vote in … if you haven’t got money, you vote out’. Brexit is about more than the EU: it’s about class, inequality, and voters feeling excluded from politics. So how do we even begin to put Britain the right way up?”
http://www.theguardian.com/politics/commentisfree/2016/jun/24/divided-britain-brexit-money-class-inequality-westminster

— POSŁOWIE KONSERWATYWNI NIECHĘTNI BORISOWI MAJĄ SPECJALNĄ GRUPĘ DYSKUSYJNĄ NA SERWISIE WHATSAPP, w której rozważali nazwiska kandydatów na przyszłego premiera i lidera partii, który mógłby zatrzymać Johnsona. Rozważano: Stephen Crabba, ministra pracy, na którego rzecz działałoby skromne pochodzenie, trzymająca się w cieniu kampanii, choć lojalna wobec Camerona, szefowa MSW Theresa May. Inną wymienianą kandydatką jest minister energii Amber Rudd.

— JOHNSON PREMIEREM, GOVE MINISTREM FINANSÓW – scenariusz opisany przez Telegraph. Theresa May – szefowa MSZ – kandydatką grupy Camerona, przeciw Borisowi – wg. The Times.

— SUNDAY TIMES POTWIERDZA START BORISA I W KONTRZE DO NIEGO THERESY MAY.

— PO STRONIE LEAVE, OBOK BORISA JOHNSONA, rozważane są też inne kandydatury – w tym zwolnionego przez Camerona b. ministra obrony Liama Foxa, który ogłasza odwrót od kapitalizmu dla elit i kapitalizm dla zwykłych ludzi.

— DO GRY ZGŁASZA SIĘ TEŻ STEPHEN CRABB – wychowany przez samotną matkę w domu komunalnym polityk walijskiej Partii Konserwatywnej, który ma startować, jako kandydat młodego pokolenia w kontrze do Borisa i May.

— ZWOLENNICY CAMERONA CHCĄ ZMIANY REGUŁ GŁOSOWANIA, by w 2 turze, gdzie zagłosuje bezpośrednio 150 tysięcy członków Partii Konserwatywnej zagwarantowane miejsc miała kobieta, która uzyska najwięcej głosów w pierwszej turze, w głosowaniu posłów do Izby Gmin. Dzięki temu, np., wyborcy May, która miałaby zagwarantowane miejsce, w kolejnych turach mogliby zagłosować przeciw Borisowi i wyeliminować go z drugiej tury – pisze Sunday Times.

— BORIS WYBUCZANY PRZED SWOIM DOMEM:
http://edition.cnn.com/videos/world/2016/06/24/boris-johnson-crowd-sot.cnn

— NIGEL FARAGE JEST WŚCIEKŁY, ŻE ZOSTAŁ WYKLUCZONY PRZEZ GRUPĘ REFERENDALNĄ LEAVE z rozmów o tym jak wyglądać ma Brexit. Farage, który jest faktyczny ojcem referendum odgraża się, że będzie wpływał na negocjację korzystając z siły swojej frakcji w PE – pisze The Daily Telegraph. Wcześnie Farage zażądał, by ogłosić dzień udanego referendum dniem niepodległości. http://www.telegraph.co.uk/news/2016/06/25/furious-nigel-farage-to-take-control-of-britains-exit-from-the-e/

— LOBBYŚCI W PANICE PO BREXICIE – jedna z agencji Covington, proponuje korporacjom specjalne usługi brexitowe pomagające lepiej zrozumieć i odnaleźć się w nowej sytuacji – pisze Politico.

— CIEKAWA SYLWETKA ZWYCIĘSKIEJ SZEFA KAMPANII LEAVE Dominica Cummingsa, dzięki któremu m.in zamienił się slogan “Vote Leave, Get Change” na atrakcyjny “Vote Leave, Take Control”.
http://www.politico.eu/article/12-people-who-brought-about-brexit-leave-remain-referendum-campaign-euroskeptics-tension/

— UPADEK LABOUR PARTY – minister w gabinecie cieni Hilary Benn planuje jak doprowadzić do dymisji groteskowego lidera Jeremiego Corbyna – podaje Guardian: http://www.theguardian.com/politics/2016/jun/25/hilary-benn-jeremy-corbyn-labour-leadership-eu-referendum-brexit

— W NOCY LIDER PARTII PRACY POZBYWA SIĘ SZEFA MSZ Z GABINETU CIENI. Times pisze, że do dymisji poda się połowa składu gabinetu cieni a w poniedziałek klub Labour w Izbie Gmin będzie głosował wniosek o odwołanie Corbyna i rozpisanie nowych wyborów na szefa partii Pracy.

— JESTEM LESBIJKĄ – TWEETUJE MINISTER ROZWOJU MIĘDZYNARODOWEGO, KONSERWATYSTKA Justine Greening: „Głosowałam za pozostaniem, ale często warto być out” – napisała nawiązując do sformułowania coming out. Tym samym została 33 brytyjskim parlamentarzystą w tej kadencji przyznającym się otwarcie do homoseksualizmu.

— PROVIDENT JEST PARTNEREM SERWISU 300POLITYKI O BRYTYJSKIM REFERENDUM http://providentpolska.pl