Po wielkim starciu zwolenników i przeciwników, sondaże pokazują wzrost poparcia dla pozostania Wielkiej Brytanii w UE

Dwa sondaże opublikowane w środę, czyli dzień po ogłoszeniu „raportu strachu” o konsekwencjach wyjścia z UE wskazują na lekkie umacnianie się większości za pozostaniem w Unii.

„Projekt strach” – tak zwolennicy opuszczenia UE (także członkowie rządu), określają pokazywanie przez kampanię za pozostaniem w Unii konsekwencji gospodarczych ich opuszczenia. Używając tego języka – wtorek był dniem kumulacji tego strachu. 200-stronnicowy raport ogłoszony przez kanclerza skarbu (minister finansów) George Osbore’a zawierał opis scenariuszy po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii. Daily Mirror opublikował „sześć najbardziej „przerażających” ostrzeżeń. Raport został uznany za przesadzony także przez niektórych zwolenników pozostania w Unii – mocno skrytykowali go liderzy Partii Pracy.

Do tego, opublikowane zostały wyniki badań, z których wynika, że przytłaczająca większość biznesu boi się konsekwencji wyjścia z Unii:

Wtorek był też ważnym dniem dla kampanii za wyjściem z Unii. Czołowy intelektualista rządu, za którego uważa się Michael’a Gove – obecnie ministra sprawiedliwości i lorda kanclerza wystąpił z największym do tej pory wystąpieniem za wyjściem. Dotąd to Boris Johsnon uchodził za rozrywkową część kampanii za wyjściem, a Gove za intelektualną, ale ultrakonserwatywny, bezlitosny przeważnie tabloid Daily Mail – chwali go za zabawne i „pikantne jak angielska musztarda” wystąpienie.

Jeżeli zatem zakładać, że wtorek był bardzo ważnym dniem kampanii, to dwa niezależne sondaże potwierdzają, że wygrała go kampania za pozostaniem w UE.

Według prestiżowej sondażowni IPSOS MORI (jeśli to określenie jest jeszcze adekwatne dla tej branży) zwolennicy pozostania mają obecnie aż 10-punktową przewagę – 49 do 39.

Z kolei badanie internetowe, bo nimi obecnie wspomagają się po porażce sondaży telefonicznych pracownie, przeprowadzone przez TNS wskazał przewagę zwolenników pozostania w UE 38:34.

Z badania IPSOS MORI wynika natomiast, że zwolennicy Brexitu mają większą motywację do głosowania. Z badania wynika, że dla zwolenników pozostania najważniejsza jest gospodarka, dla zwolenników wyjścia – kwestia bezpieczeństwa i imigrantów.

W badaniu TNS, respondenci zostali poproszeni o prognozę wyniku referendum: 40% uważa, że wygra opcja pozostania, 26% wyjścia, 34% nie wiedziało.

Pozostałe z : Brexit

Atak na ośrodek POSK w Londynie. Antypolskie graffiti na drzwiach wejściowych

Atak na ośrodek POSK w Londynie. Antypolskie graffiti na drzwiach wejściowych Graffiti o treści wymierzonej w Polaków pojawiło się na drzwiach wejściowych do polskiego centrum POSK w Londynie. Informacje o tym pojawiły się na Twitterze w niedzielę rano, m.in. opublikowała je redaktor „The Economist”, która mieszka w pobliżu. Policja – Czytaj więcej →

STAN GRY PO BREXICIE: Konserwatyści dyskutują o nowym liderze w grupie na Whatsapp, Brytyjscy Eurokraci występują o obywatelstwo Belgii

— PROVIDENT JEST PARTNEREM SERWISU 300POLITYKI O BRYTYJSKIM REFERENDUM http://providentpolska.pl — DONALD NIEZBĘDNY, PREMIER KACZYŃSKI, KONIEC SCHULZA, PIS W EPP- 5 MOŻLIWYCH KONSEKWENCJI BREXITU DLA POLSKI: http://300polityka.pl/news/2016/06/25/donald-niezbedny-premier-kaczynski-koniec-schulza-pis-w-epp-5-mozliwych-politycznych-konsekwencji-brexitu-dla-polski/ — DONALD TUSK W PONIEDZIAŁEK O 11 SPOTYKA SIĘ Z HOLLANDEM, O 15 BĘDZIE JUŻ U MERKEL z premierem Włoch Matteo Renzim. — Czytaj więcej →

Wróćcie do domu polskie szumowiny – rasistowskie ulotki po brytyjskim referendum

Wulgarne, nawet specjalnie zalaminowane ulotki, pojawiły się w okolicach szkoły, do której uczęszcza dużo dxieci polskich imigrantów. Ujawniła to baronessa Sayeeda Warsi, muzułmańska była współprzewiodnicząca Partii Konserwatywnej, która po wcześniejszym zaangażowaniu po stronie LEAVE, oburzona ostrym tonem wobec przedstawicieli innych kultur zmieniła front i przeszła na stronę Camerona. This is Czytaj więcej →

51,9 do 48,1. Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu z Unii Europejskiej

51,9 do 48,1. Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu z Unii Europejskiej Po podliczeniu wszystkich głosów Brexit stał się faktem. Zwolennicy pozostania w Unii Europejskiej ponieśli porażkę. Za wyjściem opowiedziało się 51,9% Brytyjczyków 17,410,742 głosów, za pozostaniem było 48.1%, czyli 16,141,241 FINAL RESULT: Leave: 51.9%, or 17,410,742 votes, versus Remain: 48.1%, or Czytaj więcej →