– To wielka szansa dla Polski i całego regionu. Dzięki niej jesteśmy w stanie budować, nie tylko infrastrukturę, o której dużo się mówi, ale także kapitał społeczny, abyśmy jako społeczeństwa osiągali razem rzeczy nieosiągalne – mówiła prezes Banku Gospodarstwa Krajowego podczas Forum Wizja Rozwoju o projekcie Trójmorza.

Prezes BGK, otwierając dyskusję mówiła, że Trójmorze razem zamieszkuje 112 mln ludzi: – Czasy Covidu pokazują jak ważna jest współpraca i zaufanie, jak wiele możemy osiągnąć dzięki partnerskiej współpracy. Państwa Trójmorza to nie za wielkie państwa, ale cały ten region to ponad 112 mln ludzi. Lubię to porównanie, że to tyle co w Rosji, tylko teren mniejszy. Ciągle brakuje nam połączeń i rozbudowy infrastruktury na osi Północ-Południe. Dziś budowa takiej infrastruktury ma ogromne znaczenie, bo być może będzie to dla nas kamień węgielny pod silną rozbudowę, bo będzie to ważny łańcuch logistyczny. To ogromna szansa dla Polski i całego regionu.

– Ciągle brakuje nam połączeń i infrastruktury na osi Północ-Południe – mówiła prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

– Poprosiliśmy jedną z firm o stworzenie raportu, pokazującego jak wyglądają różnice w infrastrukturze wobec infrastruktury krajów Europy Zachodniej w trzech obszarach, drogi, energetyka, cyfryzacja. 600 mld euro, to różnice miedzy Trójmorzem, a krajami Europy Zachodniej – mówiła prezes BGK: – Dlatego od początku powstania Inicjatywy szczególną uwagę poświęca się budowie bliższych powiązań między jej członkami. Założyliśmy, że fundusz będzie opiewał na 5 mld euro. To kropla w morzu potrzeb – dodawała  Daszyńska-Muzyczka.

Prezes BGK mówiła o Funduszu Trójmorza: – Jako BGK, w 2017 roku wyszliśmy z inicjatywą jak pomóc tak ważnej inicjatywie, jako instytucja finansowa. Stąd inicjatywa Funduszu Trójmorza. Spędziliśmy wiele czasu podróżując i przekonując, byśmy założyli taki fundusz i jak jest on ważny. Na najbliższym szczycie w Tallinie będziemy opowiadać jakie projekty konkretnie wejdą w życie. Proszę obserwować, bo to nie są tylko te mosty. To, że te inwestycje będą wspólnie robione, buduje przede wszystkim wspólnotę społeczną.

O Funduszu Trójmorza mówił też pierwszy prezes BGK Paweł Nierada: – Pamiętajmy, że ten fundusz ma wymiar bardzo mocno komercyjny. Realizowane projekty nie tylko mają przynosić korzyści na poziomie państwowym, ale mają przynosić zwrot z inwestycji dla inwestorów funduszu. Ten trójpodział na infrastrukturę energetyczną, transportową, cyfrową przejęliśmy wraz z całą inicjatywą. Są w stanie generować zwrot dla inwestorów, a jednocześnie mają wspólną, wysoką dynamikę. 

 

Piotr Arak, szef Polskiego Instytutu Ekonomicznego przedstawił wnioski z raportu PIE o Trójmorzu z którym można się zapoznać tutaj. 

“Inicjatywa Trójmorza ma szansę przyczynić się do wypracowania nowego modelu rozwoju Europy Środkowej. Z jednej strony państwa tego regionu mogą zostać dotknięte skutkami kryzysu branży motoryzacyjnej, która poniesie znaczące straty na pandemii COVID-19. Z drugiej strony, poważne przetasowania w łańcuchach dostaw, a być może także powrót części produkcji przemysłowej z Azji do Europy, staną się źródłem nowych inwestycji dla krajów Trójmorza” – czytamy w raporcie PIE.

Szczyt Trójmorza odbędzie się w Tallinie 19 i 20 października 2020.