Na wynikach Totalizatora Sportowego można sobie przypomnieć jak wygląda matematyczny zapis miliardów. Ogłoszony właśnie wynik za 2019 rok – 10 993 859 511,34 zł to prawie 11 miliardów. Rok wcześniej – w 2018 – to była prawie połowa tego – 6 miliardów. Skąd ten rekord?

Przede wszystkim z coraz większego zainteresowania jedynym legalnym w Polsce kasynem online, rosnącej liczbie salonów gier na automatach, których właścicielem jest Totalizator Sportowy, a także znaczącym wzroście sprzedaży w sieci naziemnej i online produktów LOTTO.

Totalizator niosła też transformacja technologiczna. Do końca grudnia gracze Total Casino wykonali ponad 1,3 mld spinów, a na serwisie lotto.pl klienci zawarli ponad 45 milionów zakładów. Na obydwu platformach zarejestrowanych zostało ponad 320 tysięcy kont. Wzrost sprzedaży gier liczbowych i loterii pieniężnych był wyższy od średniej europejskiej.

– Totalizator Sportowy udowodnił, że przestał być wyłącznie narodowym operatorem loteryjnym, a stał się nowoczesną spółką technologiczną, która dzięki zmianom w prawie mogła rozpocząć działalność w nowych obszarach rynku gamingowego – powiedział Olgierd Cieślik, prezes Totalizatora: – Dzięki stałemu postępowi, uruchomieniu sprzedaży online, rozwijaniu sieci salonów gier na automatach oraz punktów sprzedaży LOTTO uzyskaliśmy najlepszy wynik w naszej historii. Cały czas pracujemy nad tym, abyśmy stali się jednym z największych graczy na rynku gamingowym w tej części Europy – dodał Cieślik.  

Kluczowe dla Totalizatora Sportowego zmiany w prawie zostały wprowadzone w 2017 r. Spółka zyskała nowe możliwości, np. prawo do uruchomienia znanej międzynarodowej gry Eurojackpot, sieci salonów gier na automatach poza kasynami, kasyna online, a także możliwość wejścia ze sprzedażą gier liczbowych do Internetu. To najważniejsze zmiany 
w całej historii polskich zakładów, które wykorzystane zostały do przestawienia całej firmy na potrzeby rewolucji technologicznej. Innym efektem zmian było znaczące ograniczenie szarej strefy w hazardzie oraz zwiększenie wpływów do budżetu.

Gracz – rekordzista z powiatu piotrkowskiego, który zainkasował rekordową wygraną – 45 milionów Euro przyznał, że ufa swojemu szczęściu do gier, choć kiedy trzymał w ręku kupon wart ponad 193 mln zł, nie mógł uwierzyć w to, co widzi. Sprawdzał swoje liczby kilka razy w internecie, aby się upewnić. Pytany o sposób gry wspomniał, że najczęściej grywa na chybił trafił. W dniu losowania Eurojackpot poczuł jednak impuls, dzięki któremu wszedł do punktu LOTTO i wytypował szczęśliwe liczby.

Inne rekordowe wygrane to: ponad 3 miliony wygrane w “szóstce” w LOTTO – kupionej zresztą online, 2,5 miliona w Multi Multi – również obstawione online. Jak stwierdza TS w komunikacie “wzrost sprzedaży gier liczbowych i loterii pieniężnych był wyższy od średniej europejskiej”. 

W grudniu 2019 r. liczba “naziemnych” punktów sprzedaży LOTTO przekroczyła 18 tysięcy i został otwarty dwusetny salon gier na automatach.

Rekordowe są też wpływy do budżetu. Totalizator podaje, że  na rachunki poszczególnych funduszy publicznych trafiło:
Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej – 825 mln zł, podczas, gdy w  2018 r. było to 770 mln.
Fundusz Promocji Kultury – 220 mln wobec 205 mln w 2018.
Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych – 11 mln zł.
Fundusz Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego – 44 mln zł.

Niezależnie od dopłat do gier liczbowych oraz loterii pieniężnych spółka przekazała również rekordowy miliard  z tytułu podatku od gier (w 2018 roku było to 919 mln), tym samym przekraczając historyczny pułap 1 miliarda złotych.